Македонскиот Цар Самоил

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
не разбирам - ако учебниците по историја са били едни и с'шти в С'рбија и Македонија, зашто има това разминаване сега?
 
N

n/a

Гостин
Интересен в'прос.
Prasaj go onoj janicar od Srbija (Branilo) sto go turil na youtube...
on neka ti kaze.Ili uste podobro jas ke go prasam,licno.:vozbud: Mu ebem mater ja na nego.koga ke go vidite kazete mu deka Zevs mu kazal deka garant e od lozata na Brankovicite.On mnogu dobro ke znae sto znaci toa.Normalno,ako e srbin.

Kako i da e...:toe: ...Samuil ne e bugarski car,ne ziveel na teritorija na Bugarija,ne mozel da bide bugarin po nikakov nacin i vie nemate nikakvo pravo da go oslovuvate kako takov.

Isto kako sto nemate pravo da imate grad Goce Delcev i Sandanski.Kraj na polemikata...:toe: ...moze nie da se pcueme tuka so saati,poziciite nema da mrdnat ni cm (santimetar) napred.
Molim lepo,prijatno.:salut:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Интересен в'прос.
Впросот не е интересен. Видовме дека Бугарите фалсификувале камен плочи, мапи, имиња(како Бугароубиец) и пак навалувате. Немате цврсти докази а во секој втор пост потенцирате "всичко сме исто". Значи, ако испадна дека сте фалсификувале неколку "важни" докази според вас немате докази и мора да лажете и фалсификувате за да докажете нешто. Бидејки вие нема да престанете да лажете темата не оди никаде.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
А на која територија е живеел? Това че сега там има РМакедонија не значи че тогава не е била б'лгарска територија.Ти като половин с'рбин,както ако не се л'жа си ште ти е пријатно ли ако скоро след като објавјат Косово за независимо нјакој ти каже че ср'бски крал или герој роден в Косово е косовар ? Границите се променјат националността остава....
 
N

n/a

Гостин
А на која територија е живеел? Това че сега там има РМакедонија не значи че тогава не е била б'лгарска територија.Ти като половин с'рбин,както ако не се л'жа си ште ти е пријатно ли ако скоро след като објавјат Косово за независимо нјакој ти каже че ср'бски крал или герој роден в Косово е косовар ? Границите се променјат националността остава....
Nikster...prasaj gi site na forumov dali se osekjaat kako bugari,ili sledi si ja reputacijata posle ovoj post i izvadi si zaklucok.
Toa e strasna dubioza koja sto bugarskata drzava vi ja ima nametnato zaradi zacuvuvanje na sopstveniot teritorijalen integritet,a imeno deka makedoncite nekogas (ili pa u present vreme) se osekjale kako bugari.

Srbija ostaj ja na raat...:toe:...ona e nadvor od ovaa igra.Ama cesno ti kazuvam,ona(Srbija) e nadvor od site vozmozni resenija koi sto se dadeni vo istorijata,ucebnicite i novinite vo Bugarija.

Srbija si ima svoi muki za resavanje.A Makedonija ne e edna od niv.
I kako bugari-ja skrotete se malku i ne pravete povekje belja od sto treba, posto navistina ke stignete do den ..u koj sto ke si napravite krvni neprijateli vo Makedonija.

Od mene pozdrav, jas nikogas ne vrakjam po dvojna fornula i koga nekogo sum go podrzal go podrzuvam sekogas i sekade.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ај бе уште ли го тупат бугариве со Цар Самиул...?

Дај ставете клуч на темава, колку и да им објаснуваш они пак нема да се опаметат.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Такива са фактите.
А штом дори и с'рбите го признаха /виж клипа от YouTube/ - нјама какво да се каже повече.
:smir:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Такива са фактите.
А штом дори и с'рбите го признаха /виж клипа от YouTube/ - нјама какво да се каже повече.
:smir:
Да не се повторувам. Презентирате фалсификувани плочи, мапи и записи и после кога ќе се побие сето тоа викате дека сме исто и дека ние крадеме култура. Ќе почнете безумно да пастирате, ќе ве банираат и на местото на тој Бугар доаѓа друг со истите лажни докази. Значи нема што да се дискутира. Тоа е тоа. Темата е отворена од 2005 година од страна на Бугар и се до сега 2008 се вртат во круг истите лажги од Бугари. Македонците не се Бугари и Самоил не е Бугарин. Да имавте цврсти докази ќе беше, но со википедиа и самопрогласени историчари што побиваат се Македонско не стигаме никаде.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
212
Поени од реакции
8
printDateTime();19:26:25 - 24. 01. 2008.
ћирилица
latinica
english
deutsch

Упознајте Београд
Живот у Београду
Градска власт
Контакт
Претраживање
Садржај

Историја

Важне године у историји града

Антички период

Византија

Средњовековни српски Београд

Турска и аустријска владавина

Ослобођење Београда

Престоница Србије и Југославије

Године распада 1988-2000.

НАТО агресија 1999.

5. октобар 2000.

Нови почетак 2000-2003.

Насловна > Упознајте Београд > Историја > Важне године у историји града Важне године у историји града

7000 пре нове ере
Прво неолитско насеље
крај I века нове ере
Римљани насељавају Сингидунум
91.
Сингидунум је римски војни логор са IV Флавијевом легијом
441.
Хуни срушили Београд
после 450.
Сингидунум под влашћу Сармата
око 470.
Источни Готи протерали Сармате из града
488.
Гепиди освојили Сингидунум
504.
Готи заузимају град
510.
Мировним уговором град припао Византији
535.
Византијски цар Јустинијан I обнавља Сингидунум
584.
Авари освајају и разарају антички Сингидунум
592.
Византија повратила град
VII век
Авари руше и спаљују град
око 630.
Словени освојили Сингидунум
827.
Бугари преузимају власт над тврђавом
878.
Први писани помен имена словенског имена Београд
896.
Угарска војска напала Београд
971.
Византија осваја Београд
после 976.
Град преузима цар Самуило

1018.
Цар Василије II руши македонско царство и Београд опет постаје византијски

1072.
Византија преузела Београд


Еве колку прифатиле Србите бугарското потекло на Цар Самуил, ова ти е од официјалната страна на Белград!!!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дечко, това са Балканите. Всеки ште ти разкаже за роднина масакриран ја от бугарин или албанец, от турчин или гр'к, от с'рбин или рум'нец, от италианец, французин, германец или нјакој друг.
И друг п'т с'м го казвал - племенници на моја прадјадо са изгорени живи от турците през 1913г. в Беломорска Тракија. И мислиш че мразја турците ли? Глупости. Та нјакои от нај-добрите ми пријатели са турци. Те с ништо не са виновни за злосторствата на свои с'народници.
Какво правим на македонски форум? Ами ти ако влезеш в б'лгарски так'в и видиш че има тема "Б'лгарскија цар Самуил", какво, ште подминеш и ште пропуснеш да ни наречеш татари ли? Хајде, ние поне не обиждаме никого тук, освен да отстојаваме фактите такива каквито ги знаем ние, знае и целија свјат.
Иначе с'м с'гласен с Борг Дрона за едно - вие не може да ни убедите че Самуил е македонски цар заштото нјама факти за това. Ние не може да ви убедим че е б'лгарски цар /ако и да има 50 страници докази/, штото на вас не ви се сака да повјарвате.
Затова е безмислено да разтјагаме локуми.
Ако решите - канта. Ако п'к не - да прод'лжим с препирните. Ама молја, с факти!!!
:smir:
Koi fakti chuvash eden..koi fakti gi dadovte? Plocata od Voden? FALSIFIKATOT?

Koj ke mi kaze sto bil Samuil? Dimitrov i Karagomnarov?

Kolku povekete troluvate tolku poveke odbivni ste!
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Аз да с'м ти казал фиромец или еничарче???????????????
Не мога да разбера што за в'зпитание имате нјакои тук /за штастие не всички/!
А ти отговори ли ми за Пресијан II?
Хајде, отговори ми зашто племенник'т на цар Самуил е носил "чувашкото" име Пресијан. И зашто е ВТОРИ? Зашто не е П'РВИ? Кој е П'РВИ? Каква е вр'зката?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Edno prashanje do "Bugarite" .. vie ste Trakijci , ,Makedonci :) ,Bugari , Sloveni , Anti, Cigani , Vlasi, Tatari? sto potocno od gore navedenite?

:toe:
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
Edno prashanje do Bugarite .. vie ste Trakijci , Bugari , Sloveni , Anti, Cigani , Vlasi, Tatari? sto potocno od gore navedenite?

:toe:
Горд и смел народ са б'лгарите, толкова горди и смели колкото са и македонците!:smir:
В'зхиштавам се на вардарци, как отстојават името Македонија!
Имате право на името си - носете го с чест , пазете чиста тази страдална земја, но разберете ,че б'лгарите не са ви душмани !
Има спор за историјата, ама ке дојде време и се ке се среди!

А ако те интересува генотипа- отвори тема в медицина и ште поговорим !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom