Точка.com.mk - „хакната“

Статус
Затворена за нови мислења.

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Никако јас да добијам одговор на моето прашање зашто 10 владини сајтови беа хакнати а сеуште нема судска постапка, дури и телма беше хакната па средија и едино ФАЛА каде што кажаа , а не на суд ќе иделе точкастиве. Еве и авалон сега е хакнат па не дигаат галама туку средуваат.
Зошто така одбрале. Нивно право.
Ако напраам судир, не викаме одма цајкани. Ако сакам се спогодувам, ако нејкам - барам правда на суд.
 
P

Princ

Гостин
Прашањето ми е зошто не го јаделе до сега како учесници или соучесници, а пред тоа имаат направено исто ваквко дело уште на 10тици владини сајтови ?
Од кај да знам... ваљда дека секој ден не е Бајрам.
Зошто барем јас како добар познавач на законите што милион пати ги имам читано и со некој од нив запознаено ти тврдам одговорно дека тука нема никакво дело казниво според закон за Магарињата
Во тој случај ќе морам да речам дека си лош познавач на законите :/
Значи има закон кој забранува неавторизиран пристап бла бла бла. По тој закон, магарињата наебале. Затоашто пристапиле, поточно членот што ја отворил темата. Значи он вели, народе, јас влегов и ги видов лозинкиве.
Земете ги на кој му требаат и не му требаат.
Со второво дупло наебува, значи станува соучесник во криминалот што можеби ќе се случи.
Се случил, според Точка. Да напоменам само дека законот не препознава разлика помеѓу менување буква во наслов и менување цел текст.
Значи двоен проблем.

Друга работа е што мислев дека барем ти и некој останати кој се навлезени во ИТ светот ќе го поддржат ова. Зарем не се бориме сите за побезбеден интернет, за побрзо нарачување на домени, подобрување во сите сегменти од ИТ сферата и заштитување на лични податоци ?
Јас сум за се тоа што го напомена но имам проблем кога некој прави проблеми, големи.
Едно е ако децава скенирале, нашле дупка, го известиле админот. Он дали ќе си ја затвори дупката или не - негова работа. Ти дека си фин карактер ко особа, извести го и иди даље.
Ама овие споделуваат, се фалат, па нешто и недостижни, газда Сале ќе купел и мотор за нова година (од оние со 2 мали тркалца назад)... Епа не може така.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
Зошто така одбрале. Нивно право.
Ако напраам судир, не викаме одма цајкани. Ако сакам се спогодувам, ако нејкам - барам правда на суд.
Значи кршиш закон и владата се спогодува со тебе? Што ли ќе бара владата за спогодба од помали деца од 18 години како што кажа Принц ?
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
"Секој упад и злоупотреба на Веб страница е казнив по член 251 од К3 на Република Македонија."

сеа верглајте ....
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
Од кај да знам... ваљда дека секој ден не е Бајрам.

Во тој случај ќе морам да речам дека си лош познавач на законите :/
Значи има закон кој забранува неавторизиран пристап бла бла бла. По тој закон, магарињата наебале. Затоашто пристапиле, поточно членот што ја отворил темата. Значи он вели, народе, јас влегов и ги видов лозинкиве.
Земете ги на кој му требаат и не му требаат.
Со второво дупло наебува, значи станува соучесник во криминалот што можеби ќе се случи.
Се случил, според Точка. Да напоменам само дека законот не препознава разлика помеѓу менување буква во наслов и менување цел текст.
Значи двоен проблем.

Јас сум за се тоа што го напомена но имам проблем кога некој прави проблеми, големи.
Едно е ако децава скенирале, нашле дупка, го известиле админот. Он дали ќе си ја затвори дупката или не - негова работа. Ти дека си фин карактер ко особа, извести го и иди даље.
Ама овие споделуваат, се фалат, па нешто и недостижни, газда Сале ќе купел и мотор за нова година (од оние со 2 мали тркалца назад)... Епа не може така.

Кој сум поканил? Еве ја и ти се знаеме доаѓам ти кажувам еј брат сум видел на улица 100 евра идеш ги зимаш и на крај ти доаѓа некој ти вика дека се негови и те тужи? А во овој случај Магарињата не ги земале.
[/quote]
Има закон за клевета, закон за омаложување и закон за претставување на една личност во друго светло пред народот. И како што спомнав во претходниот пост каде што и слика поставив точка крадат статии што според закон е забрането. Епа сеа они ова го имаат прекршено, Магарињата се само соучесници во овој случај. Размислувам и пак доаѓам до заклучок дека Точка повеќе го јадат.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
"Секој упад и злоупотреба на Веб страница е казнив по член 251 од К3 на Република Македонија."

неам коментар
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
"Секој упад и злоупотреба на Веб страница е казнив по член 251 од К3 на Република Македонија."

сеа верглајте ....
А кој упаднал на сајтот, магарињата или дечиња некој што ги виделе лозинките? Магарињата не се ни фалат не ни се курчат на нашки.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А кој упаднал на сајтот, магарињата или дечиња некој што ги виделе лозинките? Магарињата не се ни фалат не ни се курчат на нашки.
Не-ми-е-битно.

Знаеш комита, има еден закон, ако НЕКОЈ (читај: БИЛО КОЈ) ми ја изгребе колата на паркинг (значи ја сум у штета исто ко шо навлегле кој и да биле децата) јас ПРИЈАВУВАМ, и добивам НАКНАДА ПАРИЧНА под основ ОШТЕТА ОД ТРЕТО НЕПОЗНАТО ЛИЦЕ!

Не ми е гајле дали ДЕТЕ или МАГАРЕ ми ја изгребал колата.
Сеа сфаќаш?
 
P

Princ

Гостин
Има закон за клевета, закон за омаложување и закон за претставување на една личност во друго светло пред народот. И како што спомнав во претходниот пост каде што и слика поставив точка крадат статии што според закон е забрането. Епа сеа они ова го имаат прекршено, Магарињата се само соучесници во овој случај. Размислувам и пак доаѓам до заклучок дека Точка повеќе го јадат.
Абе ти адвокат си? Се надевам не, катастрофа си :/
Значи во правото не се мешаат 2 случаи.
Ако мене комшијата ме тужи дека сум му ја работел жената, јас не можам при судење да речам "абе да, ама и он ми крадеше од оревите во тоа нивата".
Значи нема тука што да јаде повеќе Точка. Они се надевам ќе ги тужат магарињата и се надевам вториве ќе одат зандаана, а после ти тужи ги Точка за текстот ако сакаш па Никола нека лежи зандаана исто така, што се однесува до мене.
Битно правдата да е задоволена.

Патем, магарињата се иницијатори. Да ги немаше, на точка немаше да биде направено никаква беља. Поголема е казната за иницијатори.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
А кој упаднал на сајтот, магарињата или дечиња некој што ги виделе лозинките? Магарињата не се ни фалат не ни се курчат на нашки.
Каква врска има фалењето ???
Ако јас извршам упад или злоупотреба во/на нешто туѓо, а за тоа не се фалам значи јас не сум крив ? А ако се пофалам, сум крив ?
Имам јас некакви овластувања за да го направам тоа ?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
Не-ми-е-битно.

Знаеш комита, има еден закон, ако НЕКОЈ (читај: БИЛО КОЈ) ми ја изгребе колата на паркинг (значи ја сум у штета исто ко шо навлегле кој и да биле децата) јас ПРИЈАВУВАМ, и добивам НАКНАДА ПАРИЧНА под основ ОШТЕТА ОД ТРЕТО НЕПОЗНАТО ЛИЦЕ!

Не ми е гајле дали ДЕТЕ или МАГАРЕ ми ја изгребал колата.
Сеа сфаќаш?
Потполно те сфаќам ама ти не ме сфаќаш.

Еве ти прост пример, да речеме ти си сопственик на точка.

КАКО ЛИ ЈАС ЌЕ ОДГОВАРАМ НА СУД ДОКОЛКУ ЈАС НИШТО НЕ СУМ ТИ НАПРАВИЛ ТУКУ ТИ ПРОВАЛИЛЕ НЕКОЈ ДЕЧИЊА ДОЗНАВАЈЌИ ГИ ПАСВОРДИТЕ ?? Ти кажувам 2 недели дека колата ти е на криво место паркирана поминуваат тука багери ќе ти ја изгребат ти ми викаш не бе океј е. Поминува багер ти ја гребе и ја ли сум крив пошто багер поминал ? Дај ми една причина зошто магарињата би одговарале пред закон. Они не упаднале на сајтот нити смениле нешто. Едноставно ја нашле дупката и ги споделија пасвордите на нивниот форум. Тие што влегле не направиле ништо туку само наслов од статија измениле.
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:51 PM ---
Каква врска има фалењето ???
Ако јас извршам упад или злоупотреба во/на нешто туѓо, а за тоа не се фалам значи јас не сум крив ? А ако се пофалам, сум крив ?
Имам јас некакви овластувања за да го направам тоа ?
Тој дел се однесуваше на друг член бараше еден одговор не за тоа ти што го напиша.
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:53 PM ---
Абе ти адвокат си? Се надевам не, катастрофа си :/
Значи во правото не се мешаат 2 случаи.
Ако мене комшијата ме тужи дека сум му ја работел жената, јас не можам при судење да речам "абе да, ама и он ми крадеше од оревите во тоа нивата".
Значи нема тука што да јаде повеќе Точка. Они се надевам ќе ги тужат магарињата и се надевам вториве ќе одат зандаана, а после ти тужи ги Точка за текстот ако сакаш па Никола нека лежи зандаана исто така, што се однесува до мене.
Битно правдата да е задоволена.

Патем, магарињата се иницијатори. Да ги немаше, на точка немаше да биде направено никаква беља. Поголема е казната за иницијатори.
Не сум адвокат далеку од тоа, дај ми една причина за магарињата да го јадат ... НЕ влегле на сајтот нити направиле нешто значи само како Соучесници океј го јадат тука. Тогаш магарињата покренуваат тужба за се ш то ти набројав одкога ќе заврши првиот процес. Крајниот дел е јасен. Ама добро нема да продолжам да убедувам некој што и како е, сепак тоа е твое мислење и на Исак и на некој останати. Сега се молам да се покрене тужба па да ви соопштам на крај што и како е.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
КАКО ЛИ ЈАС ЌЕ ОДГОВАРАМ НА СУД ДОКОЛКУ ЈАС НИШТО НЕ СУМ ТИ НАПРАВИЛ ТУКУ ТИ ПРОВАЛИЛЕ НЕКОЈ ДЕЧИЊА ДОЗНАВАЈЌИ ГИ ПАСВОРДИТЕ ?? Ти кажувам 2 недели дека колата ти е на криво место паркирана поминуваат тука багери ќе ти ја изгребат ти ми викаш не бе океј е. Поминува багер ти ја гребе и ја ли сум крив пошто багер поминал ? Дај ми една причина зошто магарињата би одговарале пред закон. Они не упаднале на сајтот нити смениле нешто. Едноставно ја нашле дупката и ги споделија пасвордите на нивниот форум. Тие што влегле не направиле ништо туку само наслов од статија измениле.
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:51 PM ---

Тој дел се однесуваше на друг член бараше еден одговор не за тоа ти што го напиша.
Првиот болд, иако не може да се докаже, не ми кажувај дека дечињата не биле советувани КАДЕ е дупката и КАКО да се влезе од страна на магарињата.
Вториот болд, ти кажувам НЕ-МИ-Е-ГАЈЛЕ кој е крив. Јас да сум точка, нема да тужам никој посебно, ќе го поставам случајот на суд па судот нека си брка кој е вистински крив.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
И братучед ми има сајт и тоа со форум и баш пред едно месец дена некој од овие што се занимаваат со слични работи (не беа емагаре) му пиша меил дека има дупка и дека може лесно пасвордите да се добијат и му прикажа доказ и му кажа дека ако апдејтира на понапредна верзија на ВБулетин сето тоа ќе се среди. Не бараше ништо за возврат дечкото.
Е сега легално нелегално, што се однесува до мене, јас да имам сајт, не би го тужела типот или типците туку би пробала да ја закрпам дупката. Ама ова е мое мислење.
За точка ми е гајле, и вака и онака се подебилни и од фемина.мк, мкфеил на декадата.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
Првиот болд, иако не може да се докаже, не ми кажувај дека дечињата не биле советувани КАДЕ е дупката и КАКО да се влезе од страна на магарињата.
Вториот болд, ти кажувам НЕ-МИ-Е-ГАЈЛЕ кој е крив. Јас да сум точка, нема да тужам никој посебно, ќе го поставам случајот на суд па судот нека си брка кој е вистински крив.
На сајтот е напишано tocka.com.mk/admin ова секој го знае така да ништо страшно. Со дупката ги наоѓаат пасвордите и ги споделиле на форумот. Прочитале деца отишле на /admin и се најавиле....
Вториот болд така и јас би постапил и одговорот го дадов во претходниот пост кога му рециплирав на Принц.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И братучед ми има сајт и тоа со форум и баш пред едно месец дена некој од овие што се занимаваат со слични работи (не беа емагаре) му пиша меил дека има дупка и дека може лесно пасвордите да се добијат и му прикажа доказ и му кажа дека ако апдејтира на понапредна верзија на ВБулетин сето тоа ќе се среди. Не бараше ништо за возврат дечкото.
Е сега легално нелегално, што се однесува до мене, јас да имам сајт, не би го тужела типот или типците туку би пробала да ја закрпам дупката. Ама ова е мое мислење.
За точка ми е гајле, и вака и онака се подебилни и од фемина.мк, мкфеил на декадата.
Твое право. Исто како шо имаш право да ги тужиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom