Точка.com.mk - „хакната“

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Од секад. Се слушаш ли шо збориш? Поигрување со дупките на законот не е противзаконско?
Апсолутно не е. Ајде докажи дека е. Не е ова религија, па само да менуваме тези. Копирај закон што разбранува користење на неговите дупки. Законот е мртво слово на хартија. Ако нешто не е регулирано во законот и не се коси со други закони слободно можеш да го направиш и нема да одговараш иако за некого тоа е неморално.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.534
Поени од реакции
20.677
Доколку некој ти украде радио од кола викаш полиција. Прва работа што те прашува полицијата е дали автомобилот е обиен. Ако им кажеш дека си го оставил отклучен ќе ти речат нам ни е многу жал и ќе си заминат, нема да направат ни записник. Исто е случајот и овде. Дечките не прекршиле ниеден закон.
Попрво би било " гледаш дека е отклучена колата го вадиш радиото и го оставаш на сред улица каде поминува секој и сешто "

1. неовластено влегување
2. објавување лични податоци достапни до сите останати 6 милијарди жители на планетава
3. само сакав да помогнам бла бла .... во други држави се знае што се прави во дадена ситуација

Ако сакам јас колата ќе ја оставам отклучена тоа е мое право а твое е да не влегуваш во нејзе па и да пишува на нејзе влези укради ме, зашто после тоа се третира како кражба... а тоа дека нема да направат записник малце потешко !!!
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Епа мајсторе, ова није Америка.
И место да се ценат ваквите постапки, ние напаѓаме и се праиме недопирливи и арогантни. Затоа утре и коа ќе биде вратата заклучена и коа лопови ќе ти испоземат све од дома у камион паркиран пред врата и комшијата види, ич кур нема да му чуе и со мал прст не мрдне за да го спречи грабежот.
Пер. Тоа шо е МОЕ, е МОЕ. КАКВО САКАМ, ТАКВО ЌЕ ГО ПРААМ.
Тоа шо нема закон, не значи дека судијата не треба да го СПРОВЕДЕ/СМИСЛИ и да пресуди во чест на ПРАВДАТА.
Не на “ПЕР ТИ ВЛЕГОВ ДОМА СО ФИНТА; НИШО НЕ НАПРАИВ АЛИ ТИ КАЖУЕМ ДЕКА ТАМУ И ТАМУ ИМАШ ДУПКА“
ме боли К*Р шо иам дупка, ако сакам нема ни ограда да стаам , не смееш да влагаш бе, дали разбираш, без разлика дали праиш штета
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:10 PM ---
Подобро ние да ве хакнеме сега без никаква штета и да ви помогнеме да си го заштитите сајтот,
отколку утре некое Грчиште да ве хакне и да ви направи тотален дифејс, па да пукне брука за целата нација, да испаднеме неспособни.
Ме боли К*Р дали е подобро, дали сфаќаш бе брат.
По твојава филозофија, треба да шетам низ град и да советувам разгалени копиљаци и да ги седнувам на разговор пошо е за нивно добро?
Или ако на некоја цура и ѕирка левата цицка ми се дава у право да и ја пипнам и да и кажам “цуро, имаш ПРОПУСТ тука, опрај си го, боље ЈА ДА ТЕ ФАЌАМ, него некој ЦИГАН (без навреда до ромите)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Попрво би било " гледаш дека е отклучена колата го вадиш радиото и го оставаш на сред улица каде поминува секој и сешто "

1. неовластено влегување
2. објавување лични податоци достапни до сите останати 6 милијарди жители на планетава
3. само сакав да помогнам бла бла .... во други држави се знае што се прави во дадена ситуација

Ако сакам јас колата ќе ја оставам отклучена тоа е мое право а твое е да не влегуваш во нејзе па и да пишува на нејзе влези укради ме
Затоа цајканите фино лепо ме одјебаа, ми рекоа дека им е многу жал и си заминаа. Го консултирав адвокатот и тој ми потврди дека постапиле исправно.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
Попрво би било " гледаш дека е отклучена колата го вадиш радиото и го оставаш на сред улица каде поминува секој и сешто "

1. неовластено влегување
2. објавување лични податоци достапни до сите останати 6 милијарди жители на планетава
3. само сакав да помогнам бла бла .... во други држави се знае што се прави во дадена ситуација

Ако сакам јас колата ќе ја оставам отклучена тоа е мое право а твое е да не влегуваш во нејзе па и да пишува на нејзе влези укради ме, зашто после тоа се третира како кражба... а тоа дека нема да направат записник малце потешко !!!
Или поточно го знаеш сопственикот на колата т.е. радиото му кажуваш 2 недели колега колата ти е отворена заклучи ја че ти ја опљачкаат, а он ти вика не бе нема кој да ја опљака сигурна е, по 2 недели му гоставаш радиото на сред улица и сфаќа каква грешка направил и ја поправа.
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
има еден филм Sneakers (http://www.imdb.com/title/tt0105435/) со Роберт Редфорд кој почнува така што Роберт Редфорд и неговата банда хакираат банка и на одредена сметка си впишуваат голема сума на пари.
следниот ден Роберт Редфорд оди бо банката и ги вади пари и со актовката се упатува не кон излезот туку кон канцеларијата за состаноци каде пред директорите им ги покажува парите и им кажува дека имаат доста пропусти во безбедноста.
но работата е што он претходно бил најмен од банката да ја тестира нивната безбедноста (нормално без претходно да им каже кога ќе провалува).

Направете си фирма за компјутерска безбедност и хакирајте кога некој ќе ве најми да ја тестирате безбедноста во неговата фирма.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Во право се Точка. Пропустите се нивни, нема кој што тука да им се меша. Да им објасниш - ок, но да им влезеш и да им покажеш дека можеш, без нивна дозвола - не е исто, Исто како да ти ја опијанам сопругата, да ја легнам и после да ти кажам - оваа е неверна ама јас тоа го направив за ти да видиш дека е неверна.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Xak

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Или поточно го знаеш сопственикот на колата т.е. радиото му кажуваш 2 недели колега колата ти е отворена заклучи ја че ти ја опљачкаат, а он ти вика не бе нема кој да ја опљака сигурна е, по 2 недели му гоставаш радиото на сред улица и сфаќа каква грешка направил и ја поправа.
ШО СИ МУ ГО ПИПАЛ РАДИОТО!
Еве објани ми! КОЈ ТИ ДАЛ ПРАВО ДА МУ ГО РЧКАШ РАДИОТО!
 
P

Princ

Гостин
Ќе го јадат магарињава, фала богу.
Значи типов од Точка има докази дека некој неовластен имал пристап до сајтот, има содржина сменето... нека докажуваат магарињата дека не го направиле тоа. Основи има за тужба и се надевам ќе тужи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Поигрување со дупките на законот (иако е “легално“ пошо нема закон за одредена ствар) е исто така против закон.
Размисли како муштерија и потенцијален муштерија на еден таков сајт каде треба да оставиш низа лични податоци...замисли за здравствена електронска легитимација да им оставиш на неодговорни ракувачи со тие бази ...а знаеш какви информации стојат во базите (од ментални болести, хив позитивни...). Замисли дали е морално или (не ве сфаќам точно за што спорите пошто не цитиравте ниеден соодветен закон) законски некому според закон да ги дадеш податоците (закон за заштита на лични податоци), според закон да мора да ги чува истите, а и покрај укажувањата да ги остави на ветрометина.
Не се разбирам од хакери макери ниту според кои закони се следи сајбер активноста, но као муштерија и граѓанин на оваа држава сакам моите податоци да се заштитени. Е сеа, дали и како хакерисале, не знам, дечките си ги знаат тие ствари...али ти велам од аспект на корисник на македонскиот сајбер простор не знам, можи има некој закон каде вели дека може да одговара и оној кој не ги чува податоците соодветно на сајбер просторот (не за точка него генерално). Пошто таков закон (во несајбер просторот) постои. И казните се прилично јаки.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
ШО СИ МУ ГО ПИПАЛ РАДИОТО!
Еве објани ми! КОЈ ТИ ДАЛ ПРАВО ДА МУ ГО РЧКАШ РАДИОТО!
Не бе, кое пипање. Во автомобилот немаше радио. Тој е глуп, лаже. Какво радио, нека докаже дека кога јас влегов имаше.
Ќе го јадат магарињава, фала богу.
нека докажуваат магарињата дека не го направиле тоа. Основи има за тужба и се надевам ќе тужи.
Тој треба да докаже дека тие го направиле тоа. Тие се невини додека не се докаже спротивното.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
ШО СИ МУ ГО ПИПАЛ РАДИОТО!
Еве објани ми! КОЈ ТИ ДАЛ ПРАВО ДА МУ ГО РЧКАШ РАДИОТО!
Одговори ми ти на следниов пример.
Женати секоја вечер легнува со еден типац и ја ти кажувам те вара те вара, а ти не бе брат не е така. После 2 недели дознаваш и кој е крив ја или тој што ја легнал жена ти ? (во овој случај дечињата што провалиле, а не магарињата. Пошто Магарињата не влегле во колата по радиото тие го известиле човекот т.е. сопственикот тој не реагирал па пратиле други дечиња да си поиграат и смениле само фрекфенција.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
....тогаш вака...дај ќе основаме фирма и ќе провалуваме по куќи и станови и нема да чепкаме ништо...туку пред телевизор ќе оставиме писмо...."Станот не ти е безбеден, набави аларм во таа и таа фирма"...и нема да има никакви проблеми бидејќи според вашиот закон не сме украле ништо

инаку без разлика дали е нешто отклучено или заклучено ....станува збор за ПОВРЕДА НА СОПСТВЕНОСТ

Член 30
Се гарантира правото на сопственост и правото на наследување.



Согласно чл.8 ст.1 од Законот за сопственост и други стварни права „Сопственикот има право својата ствар да ја држи,целосно да ја користи и да располага со неа по своја волја,доколку тоа не е спротивно на закон или на некое право на друго лице“,а согласно став 2 од истиот член „Секој е должен да се воздржува од повреди на правото на сопственост на друго лице.“


До кога со овој памет....во ред е доколку некој ве повика да му направите услуга... но не и самоволно

и она со цајканот исамоубиството е лош пример....бидејќки колку што знам со закон не е загарантирано право на самоубиство.... а со закон е предвидено полицаецот да спречи нарушување на јавен ред и мир

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Размисли како муштерија и потенцијален муштерија на еден таков сајт каде треба да оставиш низа лични податоци...замисли за здравствена електронска легитимација да им оставиш на неодговорни ракувачи со тие бази ...а знаеш какви информации стојат во базите (од ментални болести, хив позитивни...). Замисли дали е морално или (не ве сфаќам точно за што спорите пошто не цитиравте ниеден соодветен закон) законски некому според закон да ги дадеш податоците (закон за заштита на лични податоци), според закон да мора да ги чува истите, а и покрај укажувањата да ги остави на ветрометина.
Не се разбирам од хакери макери ниту според кои закони се следи сајбер активноста, но као муштерија и граѓанин на оваа држава сакам моите податоци да се заштитени. Е сеа, дали и како...не знам, можи има некој закон каде вели дека може да одговара и оној кој не ги чува податоците соодветно на сајбер просторот (не за точка него генерално).
И у банка коа ќе ги оставам парите и банката ќе пропадне, не добивам накнада.
Башка тоа шо не ти биле податоците безбедни, земи, ТИ тужи ги точка на ТАА основа.
Не овие да се бранат дека не се криви пошо имале дупка.
Ако има дупка у оградата на јавно земјиште кај шо пишува НЕ ВЛАГАЈ, и ти влезеш и на фраерот со пушката му речеш “пер имаш дупка онде, опрај си ја“, шо мислиш шо ќе ти се деси?
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:19 PM ---
Одговори ми ти на следниов пример.
Женати секоја вечер легнува со еден типац и ја ти кажувам те вара те вара, а ти не бе брат не е така. После 2 недели дознаваш и кој е крив ја или тој што ја легнал жена ти ? (во овој случај дечињата што провалиле, а не магарињата. Пошто Магарињата не влегле во колата по радиото тие го известиле човекот т.е. сопственикот тој не реагирал па пратиле други дечиња да си поиграат и смениле само фрекфенција.
Дечко, немоеш ваква ситуација да кажуваш. Он као дознал дека ме вара? И ОН ЈА ПЛЕСНАЛ? (пошо у случајов, магарињата ВЛЕГЛЕ во точка, не предупредиле само)
Ете ти одговор, ти одговори ми на моето.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.387
Поени од реакции
28.260
....тогаш вака...дај ќе основаме фирма и ќе провалуваме по куќи и станови и нема да чепкаме ништо...туку пред телевизор ќе оставиме писмо...."Станот не ти е безбеден, набави аларм во таа и таа фирма"...и нема да има никакви проблеми бидејќи според вашиот закон не сме украле ништо

инаку без разлика дали е нешто отклучено или заклучено ....станува збор за ПОВРЕДА НА СОПСТВЕНОСТ

Член 30
Се гарантира правото на сопственост и правото на наследување.

Согласно чл.8 ст.1 од Законот за сопственост и други стварни права „Сопственикот има право својата ствар да ја држи,целосно да ја користи и да располага со неа по своја волја,доколку тоа не е спротивно на закон или на некое право на друго лице“,а согласно став 2 од истиот член „Секој е должен да се воздржува од повреди на правото на сопственост на друго лице.“

До кога со овој памет....во ред е доколку некој ве повика да му направите услуга... но не и самоволно

и она со цајканот исамоубиството е лош пример....бидејќки колку што знам со закон не е загарантирано право на самоубиство.... а со закон е предвидено полицаецот да спречи нарушување на јавен ред и мир
А клеветење? Омаложување во јавност на одредени лица? Тужење на невини лица ? Точка не е свесна во што влага доколку иде на суд. Ако е така одговорете ми зашто магарињата не се казнети или во затвор аз хакнување на владини сајтови ? ВЛАДИНИ повторувам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom