Економски факултет (reloaded)

Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Колеги, немам земено оценка Англиски 1 и Економика на претпријатие,на колоквиум ми се положени,може да зеам во приемно време на професорот или морам да чекам коа ќе помине августовската испитна сесија???
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Значи не да сум збунета туку ВРСКА НЕАМ.Точно,математика ми е останат ,значи 9*3.3(државна сум) евра и го плаќам толку.Е сега прашањето ми е дали морам да оставам некој предмет од трет семестар за на местото негово го запишам овој од прв,или само го додавам?И ако мора кој предмет треба тоа да биде, може изборниот?И ако го оставам тој еден кога имам право да го полагам?можам да го полагам него на испит или треба да чекам да го запишам во петти семестар????ФАЛА МНОГУУУУУ!!!:)
Vaka,moras da ostavis nekoj predmet od 3 semestar,i moras da go izostavis samo izborniot,deka osnovno pravilo e,gi prezapisuvas prvo zaostanatite,bez razlika dali se zadolzitelni ili izborni,pa posle gi zapisuvas zadolzitelnite,pa na kraj izbornite,vo slucaj koa imas za prezapisuvanje,znaci nemas mesto za izboren,deka ke ja precekoris granicata od 35 krediti,a izborniot ke ti ostane za ponataka,t.e,ako studiranjeto e predvideno da se zavrsi vo rok od 4 godini t.e 8 semestri,vo ovoj slucaj toj predmet izboren ke ti ostane za 9 semestar i togas ke si go zapises nego,znaci avtomatski si go prodolzuvas studiranjeto za uste 1 semestar vo koj ke imas 1 predmet,itn :):):)))))
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Јас имам слушнато дека на студентите од четврта година им дозволуваат повеќе кредити, т.е. сите предмети што им се заостанати да ги запишат...Има нешто точно во ова?:confused:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
ете поднесов документи и сега ќе чекам до 26ти :) абе некако немаше многу луѓе, скоро одма завршив работа, за 1 саат (без трчањето до банка за втора уплатница за која незнаев дека треба т.е нигде не пишуваше) х) со среќа на сите што поднесовте документи, па да станеме колеги од 15ти!
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.146
Поени од реакции
862
Јас имам слушнато дека на студентите од четврта година им дозволуваат повеќе кредити, т.е. сите предмети што им се заостанати да ги запишат...Има нешто точно во ова?:confused:
Па не баш, јас лани кога запишував 4-та сакав истото тоа да го направам, поднесов и молба, но не ми дозволија.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Па не баш, јас лани кога запишував 4-та сакав истото тоа да го направам, поднесов и молба, но не ми дозволија.
А што ако сите предмети од зимски ги исчистам а од летниот семестар ми останат некои? Што ќе правам тој зимски семестар додека го чекам летниот за да запишам некој предмет? Всушност, временски 2 семестри ќе ми се одложи дипломирањето наместо еден?:confused:

Уште нешто...може ли ако имам слободни кредити од претходниот семестар да се искористат ако го надминам за малку бројот на дозволените кредити во наредниот? Или и тоа не е точно?:D
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.647
Поени од реакции
2.839
А што ако сите предмети од зимски ги исчистам а од летниот семестар ми останат некои? Што ќе правам тој зимски семестар додека го чекам летниот за да запишам некој предмет? Всушност, временски 2 семестри ќе ми се одложи дипломирањето наместо еден?:confused:

Уште нешто...може ли ако имам слободни кредити од претходниот семестар да се искористат ако го надминам за малку бројот на дозволените кредити во наредниот? Или и тоа не е точно?:D
Mozes da nadmines samo ako imas mn jak prosek nznam kolku tocno bese koj znae neka pise , toa so slobodnite ova ona nema vrska :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.146
Поени од реакции
862
А што ако сите предмети од зимски ги исчистам а од летниот семестар ми останат некои? Што ќе правам тој зимски семестар додека го чекам летниот за да запишам некој предмет? Всушност, временски 2 семестри ќе ми се одложи дипломирањето наместо еден?:confused:

Уште нешто...може ли ако имам слободни кредити од претходниот семестар да се искористат ако го надминам за малку бројот на дозволените кредити во наредниот? Или и тоа не е точно?:D
Ти имаш ислушано 4-та?
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Туку ја сакав да прашам: Што мислите за ДЕМОГРАФИЈА, или АГРАРНА ПОЛИТИКА? Имам слушнато дека и двата биле лесни. Кој има искуство нека сподели некое мислење за овие предмети.
Јас слушав аграрна политика... боље здравје! :)
Професорот е добар, не бара присуство, има книга од 200 и нешто страни, ама се учи од презентации зашто прашања само од таму паѓаат, што значи дека за еден ден пред колоквиум се спрема.
Сите прашања се на заокружување, обично по еден точен одговор има, а ако има повеќе си пишува дека повеќе се бараат.
Чудно кај овој предмет е тоа што ако сакаш 10ка мораше да имаш земено стручен труд кој се прави со 3-5 колеги, пошто 10ка му е од 91 нагоре, а колоквиумите носат вкупно 80 поени. Доста колеги ги мрзеше да прават, па кога го видоа начинот на бодување сфатија колку се зезнаа.
Јас стварно лесно минав со овој предмет, со еден ден учење, сега јес да материјалот може не е многу интересен, ама па добар е за билдање просек. :)

И демографија не е лоша опција, лесно било, само мислам задолжително е присуството на предавања.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
13
Поени од реакции
0
moze li nekoj da mi kaze od VTOR kolokvium FINANSISKI PAZARI I INSTITUCII kaj Mihail Petkovski koja glava ne trebase da se uci? Fala :)
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
ke moze nekoj da mi objasni smestuvanjeto vo drzavna i privatna kvota bidejki neli na prijavata stavamee od 1 do 7 i ako nemoze neli na prviot da vlezeme vo drzavna vlagame vo privot predmet sto sme go izbrale vo privatna ili vo vtoriot odbran predmet sto go imame stavaeno na listata vo drzavna kvota .:)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.146
Поени од реакции
862
Не.Сега ќе запишам седми семестар.
Можеш да се обидеш со молба, наведи се што мислиш дека ќе биде од корист се што треба да се знае и со среќа :)
Мене лани ми ја одбија нажалост.
 
Член од
16 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво

Сакам да прашам дали некој во скоро време полагал банкарски менаџмент...и ако има таков да го замалувам да казе што од прилика му се паднало, јас подолго време го полагам и никако да го полозам.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Јас слушав аграрна политика... боље здравје! :)
Професорот е добар, не бара присуство, има книга од 200 и нешто страни, ама се учи од презентации зашто прашања само од таму паѓаат, што значи дека за еден ден пред колоквиум се спрема.
Сите прашања се на заокружување, обично по еден точен одговор има, а ако има повеќе си пишува дека повеќе се бараат.
Чудно кај овој предмет е тоа што ако сакаш 10ка мораше да имаш земено стручен труд кој се прави со 3-5 колеги, пошто 10ка му е од 91 нагоре, а колоквиумите носат вкупно 80 поени. Доста колеги ги мрзеше да прават, па кога го видоа начинот на бодување сфатија колку се зезнаа.
Јас стварно лесно минав со овој предмет, со еден ден учење, сега јес да материјалот може не е многу интересен, ама па добар е за билдање просек. :)

И демографија не е лоша опција, лесно било, само мислам задолжително е присуството на предавања.
Фала многу на исцрпниот одговор(y), малку чуден начин на оценување ама ваљда ќе се снајдам, штом е лесен да не се лажам со демографија, на Славета којзнае што се може да му текне. Инаку сакав да прашам, материјалот за бубање е или онака од читање се учи? И стручниот труд сигурно носеше повеќе поени штом од 91 нагоре е 10ка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom