Ветеринарно катче

Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Вака имам сибирски самојед старт 1 година...до денеска се беше океј,од сабајлево почна да му течи крв од нос и уста .. дојде ветеринар ми вика дека е од жешкото... се јаував по аптеки и други ветеринари немаат никаков лек за да престани да крвари кој и да прашам ми вика дека е од жешко...али ај разбирам по малку али ова е премногу му има истечено околу 2 кила крф за неполни 10 часа , мислам дека нешто не е во ред... али чудно кучево сеуште трчи и исто како де не му се дешава ништо... ај луѓе помагајте !!!
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Вака имам сибирски самојед старт 1 година...до денеска се беше океј,од сабајлево почна да му течи крв од нос и уста .. дојде ветеринар ми вика дека е од жешкото... се јаував по аптеки и други ветеринари немаат никаков лек за да престани да крвари кој и да прашам ми вика дека е од жешко...али ај разбирам по малку али ова е премногу му има истечено околу 2 кила крф за неполни 10 часа , мислам дека нешто не е во ред... али чудно кучево сеуште трчи и исто како де не му се дешава ништо... ај луѓе помагајте !!!
Ако си од Скопје ОДМА кај Диме во Капиштец!

и однеси го во ладна просторија обавезно!
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ако си од Скопје ОДМА кај Диме во Капиштец!

и однеси го во ладна просторија обавезно!
не сум од скопје тоа е проблемот а за ладна просторија неможам дома да го однесам све ќе измаца на секој 5 минути му течи крв а тука во неготино нема повеќе од 3 ветеринари 2ца се на одмор 1 го наведов во претходниот пост.. му ставив мраз на глава му прекина течењето али по 1 саат повторно почна ;(
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
не сум од скопје тоа е проблемот а за ладна просторија неможам дома да го однесам све ќе измаца на секој 5 минути му течи крв а тука во неготино нема повеќе од 3 ветеринари 2ца се на одмор 1 го наведов во претходниот пост.. му ставив мраз на глава му прекина течењето али по 1 саат повторно почна ;(
Ќе го внесеш, ќе ставиш под него некое најлонче па врз него крпи и нема да ти направи ништо и не директно мраз туку мраз во некоја крпа и ќе се оплади доволно , и неможе одеднаш да му престане
прави така почесто и види како ќе му е
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ќе го внесеш, ќе ставиш под него некое најлонче па врз него крпи и нема да ти направи ништо и не директно мраз туку мраз во некоја крпа и ќе се оплади доволно , и неможе одеднаш да му престане
прави така почесто и види како ќе му е
важи ќе направам се како шо ми кажа... ти благодарам... само едно не ми е јасно,зошто по најголемите жештини кога температурите беа 40 степени не му се дешаваше ништо еве сеа значително опадна температурата и се деси тоа лошото :/
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
важи ќе направам се како шо ми кажа... ти благодарам... само едно не ми е јасно,зошто по најголемите жештини кога температурите беа 40 степени не му се дешаваше ништо еве сеа значително опадна температурата и се деси тоа лошото :/
Биди среќен ако му е од жештинава, се надевам не е ништо лошо и ќе му помине :/
И јас имам самојед ама добар е за среќа :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
За едно три недели треба да добијам шарпланинче на подарок. Иако сум голем љубител на кучиња до сега поради условите(стан) не бев во можност да чувам.
Ве молам за некаков совет, во смисла чување, храна, вакцини и сл.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Младински, зависи на која возраст ќе го земеш кутрето. Еве ти еден корисен линк.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Биди среќен ако му е од жештинава, се надевам не е ништо лошо и ќе му помине :/
И јас имам самојед ама добар е за среќа :)
блазе му на твојот самојед нека продолжи така...еве да не го подречам али и на мојот денеска му е веќе се океј... благодарам уште еднаш :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Младински, зависи на која возраст ќе го земеш кутрето. Еве ти еден корисен линк.
Друже кутрево е родено пред 8-9 дена, така да претпоставувам треба да се почека 3-40 дена пред да се оддели од мајката?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Друже кутрево е родено пред 8-9 дена, така да претпоставувам треба да се почека 3-40 дена пред да се оддели од мајката?
Најчесто е пракса да се земаат на старост од 10-12 недели. :) Знам дека се брзаш и одвај чекаш да го земеш, ама подобро е да остане барем 2 месеци кај мајката.
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Decki, znae li nekoj kako da mu se podobri sostojbata na mace so skrseno predno nodze? Maceto go najdovme denes vo mnogu losa sostojba,iznemosteno i pregladneto.Vednas go odnesovme na veterinar, ni rekoa deka nogata e skrsena poodamna i deka nervite se zgmeceni, maceto nema nikakvo cuvstvo na nozeto i voopsto ne gazi na nego tuku go vlece.Ni rekoa da go imobilizirame nozeto za taka da zarasne i so tek na vreme mozebi ama ne e mnogu verojatno deka maceto ke nauci da go koristi.Mi padna na um da mu davam multivitamini i pogolema kolicina na mleko zaradi kalciumot, kako i da mu go vezbam nozeto.Ve molam ako imate nekoj sovet da mi kazete navistina sakam da mu pomognam vaka e premnogu greoticka.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Decki, znae li nekoj kako da mu se podobri sostojbata na mace so skrseno predno nodze? Maceto go najdovme denes vo mnogu losa sostojba,iznemosteno i pregladneto.Vednas go odnesovme na veterinar, ni rekoa deka nogata e skrsena poodamna i deka nervite se zgmeceni, maceto nema nikakvo cuvstvo na nozeto i voopsto ne gazi na nego tuku go vlece.Ni rekoa da go imobilizirame nozeto za taka da zarasne i so tek na vreme mozebi ama ne e mnogu verojatno deka maceto ke nauci da go koristi.Mi padna na um da mu davam multivitamini i pogolema kolicina na mleko zaradi kalciumot, kako i da mu go vezbam nozeto.Ve molam ako imate nekoj sovet da mi kazete navistina sakam da mu pomognam vaka e premnogu greoticka.
Гревче, добра работа е што сте го однеле мачето на ветеринар, лоша работа е што ветеринарот не превземал ништо за да му помогне на мачето.
Како прво, исчисти му го ножето на мачето со крпа без употреба на хемикалии, само со топла вода. Исуши го местото и завистај го нежно со стерилен завој или памучна крпа. Ке видиш колку треба да го стегнеш за да биде цврсто и да не испага од ногата завојот. Но ке внимаваш да не го повредуваш. Во секој случај ветеринарот требало да го направи ова.
Мачките не пијат млеко. Не му давај млеко во големи количини бидејки тие се нетолерантни на лактоза. Може да му се влоши стомачето. Не му давај дополнителни витамини. Купи му Премиум Храна и конзерви за мачиња. Таму ги има сите витамини и протеини што му требаат на малото маче. Нека има блиску до него кутија со песок, за да не се мачи да оди. Давај му живо мевце од време на време. Ке биде добро. И да не му заздраве скрос ногата ке научи да ја користи каква и да биде. Ако приметуваш дека му отекува однеси го по итно на ветеринар повторно. Чувај го. За 2-3 недели ке биде во ред. Ке му помине како на кученце, хехехее. Само тоа со нервите е страшно, ама да се надеваме ке биде добро. Биди со него, нека не се чувствува осамено... Пиши како е.
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Здраво.Благодарам за одговорот.
Во врска со имобилизацијата докторката детално ми покажа како но не ја направи бидејки ја замолив прво да го избањаме,многу беше валкано како го најдовме на улица веднаш го однесовме кај неа.Му даде б витамина да го смири малку.Дома го избањав му ја намачкавме раничката со лугоцид маст и го имобилизиравме рачето.Скршеницата верувам ке заздрави но се плашам дали нервот може да оздрави,докторката направи тестови и кажа дека нема никаква реакција на рачето.Единствено утре ке одам да видам со друг доктор дали има можност со операција да се направи нешто.Ке пишам како сме поминале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom