Од што имате фобија?

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.579
Поени од реакции
31.162
da se plasham od toa shto se plashat drugite., -koja glupost;)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Само една фобија имам, и тоа од висина. Ама не ми е класичен страв од висина, не ми се врти да речеме, немам проблем со авион да летам и сл. Стравот ми е всушност од отворено на висина, кога пред мене нагло е длабочина, на пример на врв на зграда па и само 5 спрата да има, а да е застаклена, можам и на 100-ти спрат. Многу чудно, пробав да го решам стравов така што одев по тенки мостчиња на високо, ама гледав нагоре, па не се рачуна баш. Плус проблем ми е што во сон исто често ми се убацува стравов, како на некоја висока зграда стојам на скеле, и треба некои 2-3 метри да рипнам за да влезам во зградата. И таму често ми успева да го пребродам стравот за да се спасам нели, (у стилу мора да рипнам) ама џабе, во живо пак ми е страв. :unsure:
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
јас имам фобија од длабоко и високо,па глеј прај да останам без пари....угоре-високо,надолу-длабоко
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
52
Поени од реакции
5
Па најчесто од некои инсекти.
 

hriste

Fire Star
Член од
12 март 2008
Мислења
218
Поени од реакции
54
Имам фобија од височина , на високите тераси став ми е да се доближам до оградата :unsure:
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Well... листата ми е поширока. Некои ми се глупави и несфатливи, други сосем оправдани.
Имам фобија од црни водоводни цевки што ги има по старите згради. Мутаво знам.
Од лифтови.
Од трафостаници.
Од змии-лани кога видов една во моја улица се стаписав. :eek:
Од игли.
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
96
Поени од реакции
66
Од Земјотреси или Seismophobia :eek:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
A jaс имам фобија од напуштање.Малце е несекојдневно, знам.
 
T

Tetro

Гостин
Дваесет и три годишната Паула Рос од Шкотска цели 20 години се борела со стравот од банани. Да, да, убаво прочитавте... банани! Таа овој бизарен страв го стекнала откако како дете била присилувана да јаде овошје. Сега Паула успеала да го победи тој страв и вели дека толку многу се плашела што не можела да биде во просторија во која имало банани. Освен тоа, и се слошувало доколку почувствувала мирис на банани.

Во училиште ја малтретирале бркајќи ја наоколу со банана.

„Оваа фобија е навистина смешна, но јас се борев со тој страв откога знам за себе. Учениците кои во училиште трчаа по мене со банани мислеа дека е пресмешен. Одев на терапија долго време и очигледно терапијата успеа“ - раскажува Паула. Додава дека денес без страв може да отиде со пријателите во продавница каде што има банани, пишува Daily Mail.
http://brkajrabota.mk/zabava/zanimlivosti/7762-imala-fobija-od-banani-celi-20-godini
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Покрај фобијата од кловнови што ја имам, знам изгледа смешно .... имам фобија и од кукли, т.е од куклине што се на стаклото на детскион театар карши рекорд :kesa: секогаш кога мора да поминам од таму вртам глава..... :kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom