Вардар останува во првата лига!

Дали го оправдувате овој потег?


  • Вкупно гласачи
    124
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
ова веќе нема врска со спорт - правилата на играта треба да гарантираат такмичарски дух на тимовите и фер плеј помеѓу нив,правила кои го движат спортот напред,а за жал кај нас не важат исто како во Туркменистан или Руанда или Уганда таму некаде....сакам да гледаме јак фудбал во државата,нејзиниот шампион да игра барем во групите во ЛШ,но светлосни години сме зад такво нешто...

Вардар од најголем ФК во земјава,стана најголем должник - нешто што не смееше да си го дозволат скопјани,не знам зошто сега рипаат,да не е малку закаснето ??
 
I

Iblis

Гостин
Вардар си остана во прва лига,помирете се. :)
Јас па слушнав дека ФК Вардар веќе нема да постои, ќе фузира со Миравци, ќе го смени името, и ќе добие нова сметка(во банка),нов тренер и нови играјачи;, de facto и de jure нов клуб. Тоа ти е фузија, старите ентитети ги снемува и се јавува нов:)
П.С. Е а јас ако направам клуб Вардар хххх сега дали ке ми биде сметан за најтрофеен клуб, пошто нели е Вардар :ROFLMAO:
 
P

PewDiePie

Гостин
Тоа само хејтерите така го сфаќаат,мене не ми е јасно како може да си Македонец,значи Македонец не само да си од Скопје и да не навиваш за Вардар ? Сеа не зборам ако си од Битола/Прилеп/Свирипичино да одиш за Вардар да навиваш на стадион,вени да сечеш туку да покажеш симпатија кон нашиот најтрофеен клуб,ако немаме јак Вардар ќе немаме јака лига,еве видете кој се стигна да освојува титули.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
сигурно сеа битолчани ќе го засакаме Вардар 2011та....ќе биди тоа некој симпатичен тим....
 
B

Beck's

Гостин
Do pred nekoe vreme ostro bevte kontra sekakvo scenario za ostanuvanje u 1 Liga,demek ete cesni se pokazuvavte,pa ke ste odele podobro u 2,ste zasluzile(sto e sosema tocno)...So toa smenivte mislenje preku nok.

Inaku idna godina nemojte vise da pcuete po FFM,fudbaleri,rakovodstvo na klubot.Niti nema potreba da navivate za da gi bodrite da stigaat do 3 boda,moze onaka rekrativno da si idete na tribini,kolku da ne zgasnete ko navijacka grupa,posto ipak nema veze,sledna godina ke stanete Drita 2012
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.855
Поени од реакции
72.541
Брат се убаво што збориш ова, ама ако градот толку сака да му помогне на Вардар зашто не го зема претходно,или зашто не финансира во втора лига.Друго што ако и оваа сезона отид како и претходната.Кој гарантира дека ке се врати старото име за 1 година,или долгот ке се расчисти,избрише.Како и да е свесен си и ти и јас дека со ова настана повторно поделба во групата,а тоа не е на добро зашто за последниве години многу напредувавме.Без лутење сепак јас си стојам на своето.А доколку дојде официјално до ова клубот кој го пратам редовно повеќе од 10години,за жал ке отиде во историјата.
поздрав
Нигде не реков дека градсот го сака Вардар. Се е тука политика брат, сакаме да признаеме ние или не. И јас и ти знаемекој стои позади ова. Истиот тој што го доведе Вардар до волкави долгови и поради кого сметката ни е блокирана сега стои и зад ова. Кога веќе го земаа, сигурно ќе го оправат. Дали со тоа очекуваат дека зад својата партија ќе застанат и навивачите на Вардар или не тоа незнам...
Мене никој неможе да ме присили да гласам за некого или не...
ФФМ веќе донесе закон за спорт, со чија помош ќе се помогне тимовите да излезат од своите долгови, да неречам истите ќе им бидат опсростени. И да не бидат опростени барем ќе ни се отвори сметката.
И да дојде некој тука таа сметка неможе да се одблокира, па и хипотетички да речеме дека некој дава 10 милиони тие пари нема каде да одат.
Плус градот застанува зад тебе, сигурно ќе успее да ги поништи долговите.
Со одблокирањето на сметката, во иднина се отвара можност за нови инвестиртори. Има луѓе кои сакаат да даваат пари во Вардар, но низ годиниве неможеа тоа да го остварат.
Е тоа дека името ќе биде сменето не можам искрено да го гарантирам, но така е кажано од оние кои ја направија оваа фузија. Ќе има после официјално соопштение околу случувањава.
И јас си стојам на истото, и мислам дека тотално ти е погрешно мислењето дека фк Вардар заминал во историјата.
--- надополнето: Jun 24, 2011 4:34 PM ---
Do pred nekoe vreme ostro bevte kontra sekakvo scenario za ostanuvanje u 1 Liga,demek ete cesni se pokazuvavte,pa ke ste odele podobro u 2,ste zasluzile(sto e sosema tocno)...So toa smenivte mislenje preku nok.

Inaku idna godina nemojte vise da pcuete po FFM,fudbaleri,rakovodstvo na klubot.Niti nema potreba da navivate za da gi bodrite da stigaat do 3 boda,moze onaka rekrativno da si idete na tribini,kolku da ne zgasnete ko navijacka grupa,posto ipak nema veze,sledna godina ke stanete Drita 2012
Си остануваме на ставот за ФФМ. Што не занима нас ФФМ со случувањата во клубот во моментов?
Харалампие прилепско педерче, слободно врати се кај мајмуните...:D

Ти што не се бунеше кога ви ја вратија Шкендија во лига после војната?
Зашто тогаш не стартувавте од најниска лига?
Онака чесно, да задрѓжите горсдоста:ROFLMAO:
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Минатата сезона Вардар директно испадна во Втората лига, а Миравци преку бараж се пласира во Првата, но двата клуба започнаа постапка на фузирање. Миравци треба да се преименува во Миравци 2011, а Вардар во Вардар 2011.
Ќе се формираат нови трети субјекти, ФК Вардар 1947 кој ќе ги превземе правата и обврските од Вардар 2011, и ќе се натпреварува во Првата лига. Третиот субјект на страната на Миравци ќе биде ФК Миравци 1951 и тој ќе ги превземе сите права од ФК Миравци 2011.
Тоа се годините кога се основани овие два фудбалски клуба.
Според тоа ФК Вардар 1947 ќе се натпреварува во Првата лига под контрола на Градот Скопје, додека во второлигашката конкуренција ќе настапува ФК Миравци 1951.
Баш ме интересира кој е мозокот на ова алал да му е.

А да смислат ваков план за спас на Македонсикиот фудбал тогаш ќе имаме и силен Вардар и силен Пелистер,Победа,Беласица,Брегалница,Тетекс.Без овие клубови нема Мак фудбал.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.855
Поени од реакции
72.541
Баш ме интересира кој е мозокот на ова алал да му е.

А да смислат ваков план за спас на Македонсикиот фудбал тогаш ќе имаме и силен Вардар и силен Пелистер,Победа,Беласица,Брегалница,Тетекс.Без овие клубови нема Мак фудбал.
Абе глупи сте вие или изигравате идиоти?
Кој смислил план?
Си најдовме пари, си го плативме местото.
Зошто лани не го дрвевте кога Македонија ЃП почна од трета лига со ФУЗИЈА со Треска а не од четврта лига. Зошто Победа почна од трета лига а не од четврта?

Да сакаше некој од ФФМ да го спаси Вардар ќе ја проширеше лигата. и тогаш се запењивте и прстињата ги искршивте од тастатура како тоа ќе се проширувала ради Вардар.
СЕ ПРОШИРИ ЛИ?
НЕ!!!

 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Абе глупи сте вие или изигравате идиоти?
Кој смислил план?
Си најдовме пари, си го плативме местото.
Зошто лани не го дрвевте кога Македонија ЃП почна од трета лига со ФУЗИЈА со Треска а не од четврта лига. Зошто Победа почна од трета лига а не од четврта?

Да сакаше некој од ФФМ да го спаси Вардар ќе ја проширеше лигата. и тогаш се запењивте и прстињата ги искршивте од тастатура како тоа ќе се проширувала ради Вардар.
СЕ ПРОШИРИ ЛИ?
НЕ!!!
Абе глуп не знам кој е ти кажав.
Дај ми пример од некоја држава кај најтрофејниот клуб да се спаси од испаѓање се фузира со друг клуб(ости тоа во другиот клуб не знаат што се случува немат право на глас)
Е така дај ми пример од некоја држава најтрофеен клуб да направил вакво нешто.А не Треска македонска 4 дива лига ми даваш пример.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.309
Поени од реакции
5.219
Да ти се помочам во државата, никогаш не сум плукал по државата ама овај е НАЈМИЗЕРНИОТ потег во историјата на македонскиот фудбал !!!
Ќе биде запаметен како голем ден 23.06.2011 и ќе биде срам низ цел свет !!!
И Пелистер да се вратеше на ваков начин ќе бев против тоа, ќе плукав и по нив, а кога отпаднавме сите викавте одиме гордо во 2 лига и се враќаме експресно и бевте против проширување на лигата а сега ова е добро за вас !!!
Значи која мизерна држава сме, зато ќе сме од секогаш на дното, ова го нема ни во помочаните земји: Малта, Андора, Луксембург и во оние африканските....

Ама се е политика, ДУРИ ИМА ОФЦИ, СЕКОЈ ЌЕ ГИ МОЛЗИ ВО ДРЖАВАТА !!!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.855
Поени од реакции
72.541
Абе глуп не знам кој е ти кажав.
Дај ми пример од некоја држава кај најтрофејниот клуб да се спаси од испаѓање се фузира со друг клуб(ости тоа во другиот клуб не знаат што се случува немат право на глас)
Е така дај ми пример од некоја држава најтрофеен клуб да направил вакво нешто.А не Треска македонска 4 дива лига ми даваш пример.
Кога ти ќе ми дадеш пример каде што државата дозволува криминал во најтрофејниот клуб и не реагира на пријавите, кога ќе ми најдеш земја каде што судиите со години судат против најтрофејниот клуб, тогаш и јас ќе ти дадам пример за фузија каков што бараш;)
Не е примерот за треска туку за македодонија ЃП, која пред две години беше првак на Македонија.
Зашто коментирате кога не знаете каква е состојбата во македонските клубови?
Па пола од прволигашите крај со крај неможат да врзат.
Нема да ја повторувам одново и одново приказната со ФК Скопје и нивната улога во ова првенство.
Миравци пред неколку години го намести баражот за прва лига, а годинава ги поматија плановите на власта со тоа што наместо Скопје да тепа во баражот, тепаа они (после на Скопје главниот ги скапал од ќотек фудбалерите негови). Истите што дојдоа во Вардар го финансираа Скопје во претходнава полусезона бидејќи неможеа на фер начин да го тргнат Брацо. Сакаа да го бутнат Вардар во втора лига по што Брацо нема што да бара тука, а после со фузија со Скопје да го вратат во прва лига. Приказнава ја пишував и порано, али не ми беѓше јасно зошто Скопје изгуби од миравци во баражот. Али Миравци си биле доброп информирани и знаеле дека кога ќе дојдат во прва лига може да очекуваат голема сума на пари за да го отстапат своето место. И тоа им се исполни на радост на двете страни во случајот. Сите сте во заблуда кога велите, кутрите Миравци немаа право на избор...
Не сте свесни колку не се кутри истите :D
Да не го купеше Вардар нивното место, Тиквеш ќе го направеше истото (нека ви потврди Кавадарчанец од форумов).
Никој немал задскриени планови за спас на вардар, туку тоа си беше борба меѓу Орце ВС Брацо.
Брацо ја изгуби борбата па сега градот Скопје (читај ВМРО, Орце) влегоа во Вардар и го вратија во прва лига.
Никој никого не му помогнал тука, и нема ништо неферски, ама знам дека никогаш нема да сватите, пошто едноставно НЕСАКАТЕ ДА СВАТИТЕ.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.499
Поени од реакции
2.782
Има пример за фузии и во македонската лига па камоли во странство.
Брегалница пред неколку години се фузираше со Алумина, Македонија ЃП лани со Треска Шишево и ред други...
И самиот вардар е настанат со фузија на Победа и Македонија.
Дали е срамно или не тоа што не сме играле ферски во втора лига си е наша работа, АМА ВИЕ СЕ БУНИТЕ ДЕКА ТУКА ИМА НЕШТО НЕЗАКОНСКИ...
ЕПА НЕМА!!!
Saber другар работата е што не сте мажи и не играте каде што ви е местото зошто не ви држи г'зот !!! Со среќа нека ви е новиот клуб ФК ВАРДАР 1947 ИЛИ 2011 како и да е :D !!! Поголем срам од ова ако има јас незнам, тој вардар од 1947 е престанат да постои пред некој ден ова е нов Вардар како што е нов и мојот клуб и Победа и Брегалница од 2008 па наваму итн. иако сме наследници на традицијата и трофесите тоа фала богу неможе Турново да ги наследи, што си освоил ти следува. И мене ме болеше за мојот клуб што беше мењавање име ова она... ама ние НЕ ИСПАДНАВМЕ ОД ЛИГА и игравме у 3 лига го јадевме стапот и се викавме како што се викавме !!! Ама искрено таков клуб како што беше ФК Вардар да заврши така бедно и да испадне од лига и да престане да постои после тоа е за никаде мора да признаеш !!! Поздрав со новиот клуб и се најубаво :)!!!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.855
Поени од реакции
72.541
Saber другар работата е што не сте мажи и не играте каде што ви е местото зошто не ви држи г'зот !!! Со среќа нека ви е новиот клуб ФК ВАРДАР 1947 ИЛИ 2011 како и да е :D !!! Поголем срам од ова ако има јас незнам, тој вардар од 1947 е престанат да постои пред некој ден ова е нов Вардар како што е нов и мојот клуб и Победа и Брегалница од 2008 па наваму итн. иако сме наследници на традицијата и трофесите тоа фала богу неможе Турново да ги наследи, што си освоил ти следува. И мене ме болеше за мојот клуб што беше мењавање име ова она... ама ние НЕ ИСПАДНАВМЕ ОД ЛИГА и игравме у 3 лига го јадевме стапот и се викавме како што се викавме !!! Ама искрено таков клуб како што беше ФК Вардар да заврши така бедно и да испадне од лига и да престане да постои после тоа е за никаде мора да признаеш !!! Поздрав со новиот клуб и се најубаво :)!!!
Како не испаднавте од лига?
Епа штоо направивте?
Како си го земате како здраво за готово, не испаднавме ние туку не дисквалификуваа. Па уште побетер.
И на вас не ви држеше газот да почнете од четврта лига? Или не ви се чекаше толку години, и тоа беше најдобро решение за клубот а?
Ти најмалку имаш право да збориш, кога истата ситуација се случува со твојот клуб.
И постои уште Македонија ЃП или не???
Одговори си ги во себе прво овие прашања, па после провоцирај по други ;)
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.499
Поени од реакции
2.782
Абе глупи сте вие или изигравате идиоти?
Кој смислил план?
Си најдовме пари, си го плативме местото.
Зошто лани не го дрвевте кога Македонија ЃП почна од трета лига со ФУЗИЈА со Треска а не од четврта лига. Зошто Победа почна од трета лига а не од четврта?

Да сакаше некој од ФФМ да го спаси Вардар ќе ја проширеше лигата. и тогаш се запењивте и прстињата ги искршивте од тастатура како тоа ќе се проширувала ради Вардар.
СЕ ПРОШИРИ ЛИ?
НЕ!!!
A бе другар разбери МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ НЕ ИСПАДНА ОД ЛИГА ти дали разбираш или не ... !?!?! Клубот мораше да помие под суспензија (не навлегувам како што) ама ние бевме мажи до крај протестиравме против ФФМ не игравм не суспендираа (пак ке кажам не навлегувам во мотивите) ама вие ИСПАДНАВТЕ ОД ЛИГА а знам и дека и самиот си свесен во каква ситуација сте и сам знаеш дека стариот Вардар е ИСТОРИЈА !!! Ова е нов Вардар гледам се разбираш затоа и незнам зошто не ти се јасни овие работи !!!
--- надополнето: Jun 24, 2011 5:35 PM ---
Како не испаднавте од лига?
Епа штоо направивте?
Како си го земате како здраво за готово, не испаднавме ние туку не дисквалификуваа. Па уште побетер.
И на вас не ви држеше газот да почнете од четврта лига? Или не ви се чекаше толку години, и тоа беше најдобро решение за клубот а?
Ти најмалку имаш право да збориш, кога истата ситуација се случува со твојот клуб.
И постои уште Македонија ЃП или не???
Одговори си ги во себе прво овие прашања, па после провоцирај по други ;)
Ние кога НЕ СУСПЕНДИРАА бевме ПРЕТПОСЛЕДНИ НА ТАБЕЛА ??? Хмм или Вардар беше ПРЕТПОСЛЕДЕН ...
И да постои мојот клуб и се избори за влез во 2 Лига ќе игра ДОСТОЈНО И СО ЧИСТ ОБРАЗ !!! Впрочем мојот клуб ви дава тренер кој беше шампион и двајца играчи кој ве правеа партали кога игравме против вас :D ( ако ги земете ќе видиме) !!! Поздрав Wikipedia On 23 June Vardar has new name "VARDAR-2011"
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Сајбер не мешај баби и жаби со Македонија Ѓорче Петров и Вардар,пошо Вардар веќе беше ИСПАДНАТ ОД ЛИГА,додека Македонија Ѓорче беше втора на табела мислам и беше ДИСКВАЛИФИКУВАНА,знаеме сите,цела Македонија зошто беше дискфалификувана,да не навлегуваме тоа !
Има огромна разлика од едното до другото ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom