Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
го користам гугл хром, но и на мозила го имам истиот проблем. мислам дека не е до графичката и процесорот оти пред 3-4 дена можев да гледам со висок квалитет.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
зависи дали мониторот ти е ко телевизор , HD или FULL HD,друга причина може да биде хардверскиот дел на компјутерот
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
го користам гугл хром, но и на мозила го имам истиот проблем. мислам дека не е до графичката и процесорот оти пред 3-4 дена можев да гледам со висок квалитет.
Исто е и кај мене ,но подолго време,нема шанси да гледам видео од 720р а па за 1080р ич муабет да не праиме,инаку сум на Телесрање
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Обично висок CPU usage при гледање на видеа со висок квалитет на Youtube, значи дека графичката не си ја врши работата како што треба, или интернетот не е добар во моментот. Кога ќе приметиш дека ова ти се случува веднаш рестартирај го компјутерот и интернетот (скроз)

Почекај 2 минути, упали го пак, пушти го истото видео и кажи ми дали ќе ти сецка пак, на Cabeltel си така?

П.С. Со кои 2 антивируса скенираше?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Обично висок CPU usage при гледање на видеа сп висок квалитет на Youtube, заначи дека графичката не си ја врши работата како што треба, или интернетот не е добар во моментот. Кога ќе приметиш дека ова ти се случува веднаш рестартирај го компјутерот и интернетот (скроз)

Почекај 2 минути, упали го пак, пушти го истото видео и кажи ми дали ќе ти сецка пак, на Cabeltel си така?

П.С. Со кои 2 антивируса скенираше?
да на кејблтел сум а скенирав со nod32 и со avast.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
да на кејблтел сум а скенирав со nod32 и со avast.
Имаш 2 антивируса?

ај симни ги овие програми, инсталирај абдејтирај и скенирај, но не бриши ништо додека не го напишеш тука името на евентуално заразениот фајл.

http://majorgeeks.com/downloadget.php?id=5756&file=15&evp=693ee0b20204960edfd909666f809b26

http://www.surfright.nl/en/downloads
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Имаш 2 антивируса?

ај симни ги овие програми, инсталирај абдејтирај и скенирај, но не бриши ништо додека не го напишеш тука името на евентуално заразениот фајл.

http://majorgeeks.com/downloadget.php?id=5756&file=15&evp=693ee0b20204960edfd909666f809b26

http://www.surfright.nl/en/downloads
windows/system32/hosts
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
windows/system32/hosts
Кој програм го најде ова? и како е насловен истиот, дали е специфиран како зараза? ако е како се нарекувата истата? значи не само локацијата, него името со кое еден од програмите го листаат како вирус, направи скриншот ако не ти е тешко.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Кој програм го најде ова? и како е насловен истиот, дали е специфиран како зараза? ако е како се нарекувата истата? значи не само локацијата, него името со кое еден од програмите го листаат како вирус, направи скриншот ако не ти е тешко.
со првиот malwarebytes и е trojan.agent .
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Можно е да гледаш преку новиот html5 плеер. Види тука.
Доле ако ти пишува "You are currently in the HTML5 trial", кликни "Leave the HTML5 Trial".
Ако не, друго ќе да е. :rolleyes:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
со првиот malwarebytes и е trojan.agent .
Слободно стисни Quarantine, fix, или што и да ти даде, ќе ти побара да го рестартираш и компјутерот, направи го тоа и пушти видео на Youtube, мада морам да ти кажам дека денеска нетот не е добар и не може да се направи меродавен тест, али ипак провери за секој случај.

Eдит, потоа скенирај уште еднаш и види дали истиот фајл ќе биде пронajден пак.

Можно е да гледаш преку новиот html5 плеер. Види тука.
Доле ако ти пишува "You are currently in the HTML5 trial", кликни "Leave the HTML5 Trial".
Ако не, друго ќе да е. :rolleyes:


Aј прочитај го уште еднаш 1-от пост :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Јас? Го прочитав де, ама не ми текнува шо е муабетот сега. :D
Нејзе не и е проблем да пушти видео на youtube, него истото да се гледа без сецкање.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Нејзе не и е проблем да пушти видео на youtube, него истото да се гледа без сецкање.
Знам де, само јас го тестирам новиот плеер, и зависи од конфигурација може да користи многу процесор. На пример, ако имаш јака графичка, користи помалку од флеш, ама ако имаш тапа графичка, е тогаш користи повеќе. Затоа сугерирав да провери, од каде да знае човек, може да е толку банално. :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
симни download helper, add-on за мозила
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/
кога ќе го инсталираш горе лево или горе десно ќе се појават 3 топчиња
кога ќе пуштиш некое клипче од jewtube ќе стиснеш на кругчињата и ќе има да го симнеш во 360п/480п/720/1080п
симни некое во 720п и пушти го со плејерот што го користиш и види дали ќе сецка

ако сецка, типувам дека проблемот е до прашина во компјутерот значи зачисти го
ако не сецка, интернетот те јебе

и пиши шо конфигурација имаш!

windows/system32/hosts
да не е овде случајно hosts? C:\Windows\System32\drivers\etc
отвори го со notepad и copy paste тука што има
 

Kajgana Shop

На врв Bottom