Кои се македонските муслимани (торбешите)?

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ja saka da gi prasa Makedoncite, hristijani, ateisti ne e vazno, dali na Makedoncite Muslimani gledate kako na svoi luge? Ama bidete iskreni ve molam. Dali se osecate kako braka so nas ili gledate na nas ko na drug narod ? Dali nas ne gledate isto kako sto se gledate megusebe ili na nesto razlicno od vas ? Prajte li nekakva razlika, cudno vi e da zamislite deka sne vi nie braka ?
другар...за мене религија не е важна....нема разлики..религијата не ја гледам како некоја разлика....на крајот македонци сме да му се невиди
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ja saka da gi prasa Makedoncite, hristijani, ateisti ne e vazno, dali na Makedoncite Muslimani gledate kako na svoi luge? Ama bidete iskreni ve molam. Dali se osecate kako braka so nas ili gledate na nas ko na drug narod ? Dali nas ne gledate isto kako sto se gledate megusebe ili na nesto razlicno od vas ? Prajte li nekakva razlika, cudno vi e da zamislite deka sne vi nie braka ?
Јас ги сметам како дел од македонскиот народ. Дури и да биле насила или доброволно исламизирани зарем се тие помалку вредни од оние кои што се христијани и кои по три пати во денот се спремни да плукнат на се што е македонско во нив. Само проблемот не е кај нас, туку кај државата ("македонска"). Таа со своите неразумни дејствија ги натерала тие луѓе да изјавуваат дека "им се гади од Македонците" (сум го прочитал на неколку форуми). И не е сеедно кога ќе го прочиташ тоа од некого кого го сметаш за свој и од некој на пример Албанец, Бугарин или Грк.
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
8
Milo mi e sto znam deka Makedoncite nikogas vo minatoto ne praele problem za vera, kako sto se primer Srbite i Bosancite. I tie ziveea zaedno ama naednas se zamrazija i se ispokolija i toa bas poradi verata zaboravajki deka se eden narod. Den denesen se mrazat a ke se mrazat uste dolgo. Od braka stanaa najgolemi dusmani.
Zatoa sega trebit da sprecime podelbi zaradi vera ako ne sakame da ne snajt istoto.
Da ne dozvolime da se zamrazime zaradi vera a sme ist narod, ista krv.
I plus dvete strani sme miroljubivi i dobri luge sto e uste eden dokaz deka sme ista krv. Pozdrav
Don't call me Torbesh i'm Macedonian ;)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Milo mi e sto znam deka Makedoncite nikogas vo minatoto ne praele problem za vera, kako sto se primer Srbite i Bosancite. I tie ziveea zaedno ama naednas se zamrazija i se ispokolija i toa bas poradi verata zaboravajki deka se eden narod. Den denesen se mrazat a ke se mrazat uste dolgo. Od braka stanaa najgolemi dusmani.
Zatoa sega trebit da sprecime podelbi zaradi vera ako ne sakame da ne snajt istoto.
Da ne dozvolime da se zamrazime zaradi vera a sme ist narod, ista krv.
I plus dvete strani sme miroljubivi i dobri luge sto e uste eden dokaz deka sme ista krv. Pozdrav
Don't call me Torbesh i'm Macedonian ;)
тие сакаат да не поделат само за да не контролираат :) поздрав...ама тешко дека ќе успеат
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ja saka da gi prasa Makedoncite, hristijani, ateisti ne e vazno, dali na Makedoncite Muslimani gledate kako na svoi luge? Ama bidete iskreni ve molam. Dali se osecate kako braka so nas ili gledate na nas ko na drug narod ? Dali nas ne gledate isto kako sto se gledate megusebe ili na nesto razlicno od vas ? Prajte li nekakva razlika, cudno vi e da zamislite deka sne vi nie braka ?
Правам разлика како од скопјанец до битолчанец или стружанец, само таква и никаква друга ;).
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Milo mi e sto znam deka Makedoncite nikogas vo minatoto ne praele problem za vera, kako sto se primer Srbite i Bosancite. I tie ziveea zaedno ama naednas se zamrazija i se ispokolija i toa bas poradi verata zaboravajki deka se eden narod. Den denesen se mrazat a ke se mrazat uste dolgo. Od braka stanaa najgolemi dusmani.
Zatoa sega trebit da sprecime podelbi zaradi vera ako ne sakame da ne snajt istoto.
Da ne dozvolime da se zamrazime zaradi vera a sme ist narod, ista krv.
I plus dvete strani sme miroljubivi i dobri luge sto e uste eden dokaz deka sme ista krv. Pozdrav
Don't call me Torbesh i'm Macedonian ;)
Секогаш сме живееле едни со други (“едни со други“ не е соодветен израз бидејќи нема разлика меѓу нас, ама го користам за да биде појасно). Никогаш, ама никогаш, не сме војувале едни против други, дури ни како поединци сме немале многу “трзавици“ меѓу себе (религијата не игра улога при тие меѓусебни кавги). Сите непријатности, (како на пример палењето на џамијата во Прилеп, за што искрено ми е жал) беа испровоцирани од надвор (како и целата “војна“ во 2001) со цел да се предизвика распад и поделба на Македонската држава (тогаш и Албанските граѓани беа само искористени-злоупотребени, за да добијат нешто што и онака го имаа), а не поради тоа што имаше вистински анимозитет помеѓу Македонците Христијани и Македонците Муслимани...
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Нација пред религија по 100-ти пат.
Дали Македонците од исламска вероисповед прават разлика помеѓу македонска, турска и албанска џамија, како што православните прават разлика помеѓу македонска, српска, бугарска и грчка црква?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Нација пред религија по 100-ти пат.
Дали Македонците од исламска вероисповед прават разлика помеѓу македонска, турска и албанецска џамија, како што православните прават разлика помеѓу македонска, српска, бугарска и грчка црква?
Не, не прават никаква разлика. Прават само разлика од суфиска до шиитска, бектешка, суннитска и така натака...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не, не прават никаква разлика. Прават само разлика од суфиска до шиитска, бектешка, суннитска и така натака...
Какво е потеклото на Суфиска, не сум запознат, од каде произлегува?
 
H

HITCH

Гостин
Какво е потеклото на Суфиска, не сум запознат, од каде произлегува?
Мислам дека се оние кои го следат суфизмот. Има многу кои мислат дека на суфизмот местото му е во Исламот, имало многу софпаѓања според некои.

Ѕирни овде.

Патем, суфиите се дервишите, ако не се лажам.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Токму ова што го правиш и кажуваш е “Ренановски“ пристап. Упорен си во своите намери и дупиш како црв во дрво. Покрај сите туѓи пропаганди во Македонија, сега и Бошњачката е на ред... Мислам дека ова “твоево“ веќе спаѓа во надлежност на ДБК и органите на прогон, а “вадењето“ на слобода на говор, вероисповест и дејствување нема да ти помогнат, затоа што веќе навестуваш мешање во внатрешните работи на суверена држава (БКЗ ќе биде притоа, како и многу други слични заедници од соседните држави кои постоеле или постојат во Македонија, само параван за спроведување на туѓа агенда, како “Коло српских сестара“, разни “Спортски друштва“-Бугарски или Српски и сл.). Кога идеше А. Изетбеговиќ бевме “тазе“ држава и сеуште некако, затечени од сето што ни се случуваше, ама сега... Јас сепак мислам дека сите ваши дејствија треба да бидат под длабока опсервација на државните служби. Сето досега беше борба на мислења и размена на ставови ограничени на форуми, но одсега веќе “замирисува“ на друго. Притоа, да ја предупредам твојата реакција од типот - параноичен си, националист, шовинист : ова што го кажувам го велам врз база на дебело искуство и мудроста што доаѓа со годините (изводот од матично на родените ми е веќе пожолтен и искрзан по рабовите, а косата ми е побелена од вакви како тебе- добро е што сеуште ја имам).
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Мене најмногу ми е жал што историјата ни се повторува по незнам кој пат..
Ситуацијата со Македонците кои го исповедаат исламот денес во многу потсетува на ситуацијата во која се наоѓаа Македонците христијани од средината на 19 до почетокот на 20 век. Тогаш постоеја бугарска, грчка, српска пропаганда.
Денес постојат турска, албанска, бошњачка (a.k.а. торбешка) пропаганда меѓу Македонците во Западна Македонија. Секоја од овие пропаганди си имаат свои посебни карактеристики во однос на методите на нивно спроведување, нивните цели, и поволностите кои се нудат.
И ако може да се оправда ситуацијата од 19 век со тоа што Македонците и националната преродба немаа некоја друга опора освен народната самосвест, недозволиво е денес во македонска држава да се случува ова со нашите сонародници.


 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
Македонците муслимани не се помали македонци од нас христијаните. Според мене голема е неправдата врз тој народ уште со самото тоа што се заведени како македонци муслимани, значи поделбата започнува од тука! Многу просто и многу едноставно, македонец си е македонец и точка!
 
H

HITCH

Гостин
Преморена сум некој цело време да ме убедува за некаква „вистинска“ историја која наводно ние не ја познаваме, на начин да ми протне нечија туѓа луда идеја за потеклото на Македонците. Сеедно дали се Муслимани, Христијани, атеисти или било што, ние сме Македонци! Тука завршува муабетот. Многу убаво и самите си кажуваат дека целата литература која ја користат е на босански јазик, значи се обидуваат да ја протнат босанската пропаганда, само овој пат неуспешно. Немојте да мислите дека некој во оваа држава е глуп и дека ќе ви поверува на работите кои ќе ги кажете.

Чудно, како го снема Бошњак, ама одма се јавија купишта поддржувачи на неговиот „лик и дело„. :ROFLMAO:

Кога идеше А. Изетбеговиќ бевме “тазе“ држава и сеуште некако, затечени од сето што ни се случуваше, ама сега...
Не бевме тазе држава, апашите не се грижеа што се случува околу. Киро, Стојан и пријателите долго време се надеваа дека Македонија нема опстане како држава и дека ќе се врати во составот на нивната сакана Југославија, во онаа Југославија чија војска кога си одеше ни ги откорна приклучниците и собираше опрема до шајка. Секогаш кога ќе поканеа некој од бившата држава го пуштаа да прави што сака, а и сеуште не се води контрола кој со кого се сретнува и каква пропаганда води во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom