Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Boo boo.. иста ко виктор но со гради и троа повеќе интелигенција.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Дали ја забележуваш контрадикторноста во двете болдирани реченици?
Според тебе кога алфите ќе видат нешто,(твојот наводен силувач) тие се релевантни сведоци и тоа е релевантен доказ,ама кога било кој друг ќе види нешто, тогаш тоа не е релевантно(сведоците што го гледале убиството во парк)?
Прво, полицаецот по дефиниција е некој што одговорност му е да ја брани безбедноста во рамките на државата. Според тоа, истиот има овластување да дејствува кога ќе забележи опасност. Сведоците немо гледале, дури не ни пријавиле. Страв им било. Јас ќе пријавев, ама касно дознав преку 16ти. Мене не ми е гајле дали убиецот е алфаш или тигар или сообраќаец или не бил на должност, или не знам што.
Ама нема да протестирам против целата полиција, зошто еден нивен вработен убил брутално човек.
Дали кога ќе се докаже дека Велија притајувал даноци, треба да ги обвиниме и сите новинари, водители, спикери, чистачи, кафекувари во телевизијата?
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Нели против полицаецот е покренато обвинение? Што треба уште? Да го извадат на плоштад и да го линчуваат?
Најмалку што би требало е целосна транспарентна истрага за случајот, и оставка на министерката за полиција. За другото понатаму...
 
S

smexy

Гостин
Нели против полицаецот е покренато обвинение? Што треба уште? Да го извадат на плоштад и да го линчуваат?
Џабе е ако ги бркаме симптомите...треба да се реши проблемот,бидејќи очигледно проблем,постои.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Полицијо лажлива, не е ова Удба. Не е оваа младина аморфна маса ко што ти се чини тебе. Иво Котевски, ти си најголем лажго што го сретнала портпаролската фотелја. Вчера викаш „нема знаци на физичко насилство“ денес викаш „знаци на физичко насилство, скршен нос и лева страна во распаѓање“. Лажеш Иво, лажеш душо и тоа на штета на твојата партија, на штета на твојата држава, која патем е и моја.

Иво, држиш прес во време кога е завршена обдукцијата и не кажуваш дека детето е млатено. Иво, колку пива вреди еден човечки живот? Колку украдени пива од шанк, Иво. Јави се Иво, јави се!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прво, полицаецот по дефиниција е некој што одговорност му е да ја брани безбедноста во рамките на државата. Според тоа, истиот има овластување да дејствува кога ќе забележи опасност. Сведоците немо гледале, дури не ни пријавиле. Страв им било. Јас ќе пријавев, ама касно дознав преку 16ти. Мене не ми е гајле дали убиецот е алфаш или тигар или сообраќаец или не бил на должност, или не знам што.
Ама нема да протестирам против целата полиција, зошто еден нивен вработен убил брутално човек.
Дали кога ќе се докаже дека Велија притајувал даноци, треба да ги обвиниме и сите новинари, водители, спикери, чистачи, кафекувари во телевизијата?
Се согласувам! Грешката на еден човек не треба да ја плаќаат сите негови колеги.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Eve go kuceto od prikaznata...

Yet again...:LOL:
Од сега, па натаму, што и да напишеш ќе бидеш игнориран, заради почит кон правилата на форумов, твоите глупи постови лево десно, опседнатоста со мене, и вадењето постови од контекст. Пријатно. Уживај си во монологот.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Брату, никому, ама баш никому не мислам зло.
Тоа уште од старт јасно да ти биде, пошо глеам сумњаш дека е така.
Само ти кажувам. Не протестирам за него. Ни за тебе. Ме боли за тебе брат, исто ко тебе за мене.
Протестирам за себе, за брат ми. За моите дома. За роднините, за друштвото, за познаниците.
И молим те, добротворецу, смири страсти.
Ако не протестираш за себе, туку протестираш за него, ондак, боље да те видам на протести за фркава у Либија, скратените права на Американците после 9/11, гладните деца во Африка and such as..
Преку протест се бориш за колективни права,т.е. општествени,да исправиш некоја општествена неправда и кога ќе ја исправиш и тебе автоматски ќе ти е добро и на твоите блиски..а ако мислиш само за твоја черга гадно си се заебал..човек е социјално суштество,живее во општество и општеството делува врз него,исто колку што и он делува врз општеството..Како ја утре на тебе да ти дадам 100 денари ако немаш за леб и умираш од глад? Да ти кажам извини не те знам ,мене ме заболе курот за тебе... ? Или недај боже те најдам повреден на улица и да те оставам да искрвариш или да те однесам во најблиска болница..? Пошто не те знам ,така да направам ?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Гордана Јанкулоска: „Институциите да сносат одговорност“. Уат д фак? Горде, ти си институциите, очекувам да сносиш консеквенци.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Смирете страсти и без политика...
Јас нема да се помирам со фактот дека утре ќе се појави некој да плукне по мене зошто не сум бил патриот. Па како да бидам патриот и да си ја сакам државата кога невини луѓе страдаат од раката на оние кои треба да нè штитат.
Страшна, ужасна и во ниту еден случај оправдувачка ситуација.
Жал ми е што немам шанса уште утре да си заминам од државава и да ги оставам зад себе сите овие глупости кои се случуваат на само 2 милиони народ.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
153
Поени од реакции
141
Не вреди да се пишува "Да го фати Тони Кечев", "Се откажувам од државјанство", "Ех да беше Албанец", "Да умре Јанко", туку треба разумно да се гледа на работите. Да, направено е тешко нечовечно кривично дело и за тоа постои широка палета од казни за кои само треба примена. Протестот е против бруталноста на оние кои треба да се борат против истата, протест во чест на дечкото кој настрадал (не е ниту прв, ниту последен, образложението е во моето предпоследно мислење). Наше е да го изразиме својот револт преку мировниот протест и да докажеме дека нашата младина е обединета во борбата против неправедноста.

едит: заминување во странство не го решава проблемот поради тоа што и таму се случува истото што се случува кај нас (Италија=Габриеле Санти, Грција=(незнам име но во Атина се случуваа масовни протести, и има уште многу други примери)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Џабе е ако ги бркаме симптомите...треба да се реши проблемот,бидејќи очигледно проблем,постои.
Проблемите се решаваат на тој начин. Кога оној што го прекршил законот ќе биде обвинет и ќе одговара. А токму тоа и е случајот нели?
Зошто неговата грешка да ја плаќаат сите полицајци?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А ако го претепал со причина, не треба да биде казнет.

Оди легни си, доцна е.
Има право да го удира за да го оневозможи тој да го повреди полицаецот, преку ,,техники,, кои не се благопријатни, и спаѓаат во грубости. И тоа право го има се додека осомничениот не се предаде. Во овој случај, тигарот излегол од контрола и тепал, дури не било ни самоодбрана. Затоа ќе биде казнет. Што не е јасно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom