Помош, софтверски проблеми и совети

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
А да почекаше повеќе време, кај еден другар правевме така, едно 15тина мин така седеше во место и продолжи....
Ако имаш читано пишав прееска дека чекав половина час бидејќи ми е стар двд-читачот, чекав пола час и со усб, не сака. На лаптопот кога го ставам за 3 секунди ми го покажува ова...:toe:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.676
пробај уште еднаш ама чекај 1 час :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Проблем правел Виндовсот. Симнав друга верзија и се си е во ред, но кога дојде до Expanding files не мрднува од 0% и пишува could not load neccesary files may be corupted or missing. Така да се враќам на ХП.

Туку дајте ми некое програмче за замрзнување во ХП. Сакам на јузерот кој не е администратор да му забранам да прави измени на партицијата кај што е оперативниот систем, т.е. се што ќе инсталира, иземени и слично да го снема по првиот рестарт. Знам дека во школските компјутери имаше такво програмче но не ми текнува како се викаше.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Проблем правел Виндовсот. Симнав друга верзија и се си е во ред, но кога дојде до Expanding files не мрднува од 0% и пишува could not load neccesary files may be corupted or missing. Така да се враќам на ХП.

Туку дајте ми некое програмче за замрзнување во ХП. Сакам на јузерот кој не е администратор да му забранам да прави измени на партицијата кај што е оперативниот систем, т.е. се што ќе инсталира, иземени и слично да го снема по првиот рестарт. Знам дека во школските компјутери имаше такво програмче но не ми текнува како се викаше.
DeepFreeze. Moжеби има и некоја друга подобра но ова е прво нешто што ми текнува и најчесто користена :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Skype пак се поремети, м? :cautious:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Aj помош бргу .. кога ќе го стартувам виндовсот често пати ми се заглавува црно , и неколку пати треба да го рестартирам за да се покрене..Исто и некогаш иконите ги нема кога ќе го стартувам ..
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Проблем правел Виндовсот. Симнав друга верзија и се си е во ред, но кога дојде до Expanding files не мрднува од 0% и пишува could not load neccesary files may be corupted or missing. Така да се враќам на ХП.
Не сум уште вратен на ХП. Вчера го форматирав најнормално со ХП цд, се покрена системот и се, денес со новиот Виндовс 7 ја форматирав партицијата со ХП-то и откако не успеа ни таа 7ка, го ставам повторно истото ХП цеде, форматирам партиција, почнува да инсталира и по некој си 3-4 минути се гаси сам компјутерот. Компјутерот е отворен од страна, му наместив и вентилатор дополнително во случај да не грее. Откако ќе се изгази пуштам веднаш биос гледам температура на процесор од 42-52 степени кога како. Пробав 3-4 пати и истата приказна одново и одново. Кажете чаре зошто при крај сум и со нервите:cautious:
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Како да најдам драјвери за компјутер?? Ако инсталирам windows xp,после тоа како да ги најдам драјверите?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Како да најдам драјвери за компјутер?? Ако инсталирам windows xp,после тоа како да ги најдам драјверите?
Само за графичка и звучна ќе ти требаат, треба да знаеш шо делови имаш и ќе си ги симнеш од официјалната страна на производителот.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не сум уште вратен на ХП. Вчера го форматирав најнормално со ХП цд, се покрена системот и се, денес со новиот Виндовс 7 ја форматирав партицијата со ХП-то и откако не успеа ни таа 7ка, го ставам повторно истото ХП цеде, форматирам партиција, почнува да инсталира и по некој си 3-4 минути се гаси сам компјутерот. Компјутерот е отворен од страна, му наместив и вентилатор дополнително во случај да не грее. Откако ќе се изгази пуштам веднаш биос гледам температура на процесор од 42-52 степени кога како. Пробав 3-4 пати и истата приказна одново и одново. Кажете чаре зошто при крај сум и со нервите:cautious:
Пред било што да направиш. Убаво исчисти го компјутерот од прашина. Рамовите извадиги исчистиги и стави ги пак( смени места ако се 2 модули или повеќе).Провери каблите дали се ок на место. И пробај форматирај директно со седмица. Нешто до твојот компјутер е...
--- надополнето: Jun 7, 2011 1:46 PM ---
Aj помош бргу .. кога ќе го стартувам виндовсот често пати ми се заглавува црно , и неколку пати треба да го рестартирам за да се покрене..Исто и некогаш иконите ги нема кога ќе го стартувам ..
Колку е тоа често? Кажи каква конфигурација имаш и дали си го скенирал компјутерот да не има вируси.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Пред било што да направиш. Убаво исчисти го компјутерот од прашина. Рамовите извадиги исчистиги и стави ги пак( смени места ако се 2 модули или повеќе).Провери каблите дали се ок на место. И пробај форматирај директно со седмица. Нешто до твојот компјутер е...
--- надополнето: Jun 7, 2011 1:46 PM ---
Го направив ова уште вчера. Го извадив кулерот на процесорот, се убаво исчистив со четка, издував со фен, двете плочки рам ги извадив и вратив. Не е тоа...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Готовоооооооо, средив, инсталирав вин 7!:p
 

Kajgana Shop

На врв Bottom