Економски факултет (reloaded)

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Kolegi,aj ve zamoluvam ako mozete da mi dadete link od odgovorite za zadacite vo ucebnikot po statistika:):):):))))))
 
Член од
7 април 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Ај помош статистика

У задачите што се со студентов распоред (од 6.15 до 6.19) како се пресметува стандардна девијација?
 
Член од
27 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
5
Ај помош статистика

У задачите што се со студентов распоред (од 6.15 до 6.19) како се пресметува стандардна девијација?
Исто како што пресметуваш кај интервал на доверба за M и P, σx i σp, истите формули се само различна е ознаката за мал примерок.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Да ама ако си допрочитал во книгата пишува дека улогата на тој фактор е намалено поради развојот на воената опрема и технологијата ... така да јас мислам дека е само под а) :smir:

Уште ОКТА им фали на ВЕЛЕС бе ... хахах :)
Само под а требаше. 100%
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
Dali testot po Javni Finansii e celiot opticki ili zadacie se pregleduvaat posebno?moze li nekoj da mi kaze od kolku prasanja ke bide sostaven....so kolku mozni odgovori?koj sto znae? :)
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Dali testot po Javni Finansii e celiot opticki ili zadacie se pregleduvaat posebno?moze li nekoj da mi kaze od kolku prasanja ke bide sostaven....so kolku mozni odgovori?koj sto znae? :)
Ќе има два типа на прашања,точно-неточно и на заокружување со два точни одговори.
 
Член од
20 септември 2010
Мислења
30
Поени од реакции
1
Колеги едно прашање за СТАТИСТИКА
ја има некој решено 6.12 под б) од учебникот на Славе,и ако ја има ве молам постапката да ја напишете доколку не ви е проблем!
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Колеги едно прашање за СТАТИСТИКА
ја има некој решено 6.12 под б) од учебникот на Славе,и ако ја има ве молам постапката да ја напишете доколку не ви е проблем!
42,86 < М < 44,14; 257.160 < МN < 264.840 ова ми излезе во решението под б),Ако ни се исти да ја пишувам постапката ако не да не се бламирам :)
А под а)240 ми излезе
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Колеги едно прашање за СТАТИСТИКА
ја има некој решено 6.12 под б) од учебникот на Славе,и ако ја има ве молам постапката да ја напишете доколку не ви е проблем!
постапката е врз основа на стратификуван примерок.
треба да ја најдеш големината на стратификуваниот примерок тоа е 240 (N*стапката на избор), варијансата ти е дадена (тоа 32,25,17 во учебникот тоа е колоната примерок ,веројатно имаат грешка) и после си заменуваш по формулите.Интервалот е:
43,5-1,96*0,326<M<43,5+1,96*0,326
100% е вака драган ја има решено на предавање:))
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ako moze nekoj od postarite kolegi/koleshki od smerot EKONOMIJA, da mi kaze po predmetot PRIMENETA EKONOMIJA kaj Pece Nedanovski od prilika shto temi za esei se pagjale na kolokviumite??? Fala odnapred...:salut:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
53
Поени од реакции
0
тие тестовите статистика од либро да не ги има некоја вака на pc?
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Има резултати економика :vozbud::vozbud:
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Има резултати економика :vozbud::vozbud:
Има само што видов! Ги има на сајтот на факултетот...

--- надополнето ---

Ве молам некој кој седи на Факултет да каже дали има резултати менаџмент на малиот бизнис!
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
Koj profesor predava po Javni Finansii ovaa godina?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom