Алиментација?

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Misirkov - brat mi :) you make my day zimi sve rodno i po krvi.

So se iznamaci da mi preveduvash re samo da mi ja znati, a jas cudi se zasto cel saat odgovarash na Alimentacija, rekov se zaborai ojde kafe da si staish a ti vidi so si prael.

Aj cim si tolku posveten da mi preveduvash, najdi mi uste edna rabota -
Ako jas se omazam vo Virginia, i utre mi tekne da se razvedam vo Illinois sto ke se sluci? :) Zatoa marriage e federalna institucija, koja generalno ja pokrivaat isti zakoni, a civil union e drzavna ne federalna (ako ti teknue na temata za pederski brakovi).
Of more -- slusaj -- ne mi objasnuvaj, jas ova samo retoricki :pos: poso zabega bre coek -- no fault yes fault - NE BEV JAS. I cek sea; da se vratime na osnovnoto prasanje koe ti go pokrena a i seto ova go pokrena - posle tolku citanje ti shto zakluci, preljuba E ili NE E osnova za brak?

Nejse, Angela, oprosti so zamoriv, no preljuba i e te kako biten element koga stanuva zbor za alimentacija - pak ke recam (a koj nejke da mi veruva neka ne mi veruva neka trgne do biblioteka) osnov koj se koristi najcesto za brak, i IZNUDUVANJE pari pod banerot na alimentacija.

Anywayz, ja idam u penzija po prasanjeto, im se zdrvi vilicata.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Sekade treba da te fatat! Ziv i toa. I da dokazat.
Zatoa ko ke te fatat ripaj i vikaj: Ne sum jas!
Eve i toa ne e celosno tocno. :)) Tocno, dokazniot materijal mora da bide "konecen" i da gi zadovoli standardite na drzavata. No, mora da ima nekakvo priznanie od strana na "kriviot", OBICNO (mnogu ako ne i vo povekjeto slucai) ne se bara dokaz od svedok koj go videl cinot kako se odviva.

Taka sto..."ne sum jas" moze i da bide "argument" na sud.

Ako jas se omazam vo Virginia, i utre mi tekne da se razvedam vo Illinois sto ke se sluci?
Kje izgubis pola od imanjeto i - kje plakjas alimentacija. :)))
 
A

Angela

Гостин
OBDN напиша:
Misirkov - brat mi :) you make my day zimi sve rodno i po krvi.

So se iznamaci da mi preveduvash re samo da mi ja znati, a jas cudi se zasto cel saat odgovarash na Alimentacija, rekov se zaborai ojde kafe da si staish a ti vidi so si prael.

Aj cim si tolku posveten da mi preveduvash, najdi mi uste edna rabota -
Ako jas se omazam vo Virginia, i utre mi tekne da se razvedam vo Illinois sto ke se sluci? :) Zatoa marriage e federalna institucija, koja generalno ja pokrivaat isti zakoni, a civil union e drzavna ne federalna (ako ti teknue na temata za pederski brakovi).
Of more -- slusaj -- ne mi objasnuvaj, jas ova samo retoricki :pos: poso zabega bre coek -- no fault yes fault - NE BEV JAS. I cek sea; da se vratime na osnovnoto prasanje koe ti go pokrena a i seto ova go pokrena - posle tolku citanje ti shto zakluci, preljuba E ili NE E osnova za brak?

Nejse, Angela, oprosti so zamoriv, no preljuba i e te kako biten element koga stanuva zbor za alimentacija - pak ke recam (a koj nejke da mi veruva neka ne mi veruva neka trgne do biblioteka) osnov koj se koristi najcesto za brak, i IZNUDUVANJE pari pod banerot na alimentacija.

Anywayz, ja idam u penzija po prasanjeto, im se zdrvi vilicata.


Da preljubata e biten faktor no vo koj del na procesot??? Vo procesot za dobivanje RAZVOD vo sluchaj ako edniot partner ne e soglasen so RAZVOD Mazhov saka razvod zheNava ne dava ili obratno/ samo togash se trudat da dokazhat preljubi ....no ne i za plakanje alimentacija... ni edna drzhava vo svetot ne bi si go zgolemila brojot na socijalnite sluchai i gi plaka od socijalnata kasa koga postoi mozhnost tie sredstva da bidat isplateni od vraboteniot brachen drugar, prosta matematika. Ovde Duri i ako toj shto treba da plaka alimentacija ja napushti rabotata... i podolgo vreme nema osnovni sredstava za podmiruvanje na negovite egzistencijalni potrebi plus alimentacijata..drzhavata gi nadoknaduva tie sredstva no se do momentot koga istiot ke se vraboti i ke mora da go vraka DOLGOT godini unazad.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Angela напиша:
Da preljubata e biten faktor no vo koj del na procesot??? Vo procesot za dobivanje RAZVOD vo sluchaj ako edniot partner ne e soglasen so RAZVOD Mazhov saka razvod zheNava ne dava ili obratno/ samo togash se trudat da dokazhat preljubi ....no ne i za plakanje alimentacija... ni edna drzhava vo svetot ne bi si go zgolemila brojot na socijalnite sluchai i gi plaka od socijalnata kasa koga postoi mozhnost tie sredstva da bidat isplateni od vraboteniot brachen drugar, prosta matematika. Ovde Duri i ako toj shto treba da plaka alimentacija ja napushti rabotata... i podolgo vreme nema osnovni sredstava za podmiruvanje na negovite egzistencijalni potrebi plus alimentacijata..drzhavata gi nadoknaduva tie sredstva no se do momentot koga istiot ke se vraboti i ke mora da go vraka DOLGOT godini unazad.
Lugje bozji, jas na koj jazik pisuvam smeam da prasam?
Obrakjajte vnimanie na pisuvanjeto.
Alimentacija za bracniot drugar ne za deteto.
Da, DA, samo vo slucaj koga edniot ne saka da dade razvod, posto vo inakviot slucaj nema osnov logicki a ne praven. Kako toa ako dvajcata se soglasat na razvod edniot da bara alimentacija od drugiot? Nema logika, posto so soglasnosta na razvod zaedno ide i dogovor i soglasnost na podelba na imot, i idni obvrski. Ako edniot ne se soglasi so uslovite, znaci nema soglasnost i vzaemno razbiranje i togash se odi na sud. Ako ima vzaemna soglasnost, koi sudski dogovori, se toa advokatot samo stava na hartija prilozuva, i nema povekje debata, slucaj zatvoren.

Problemot nastanuva koga nema soglasnost, znaci nema vzaemen dogovor, pa se tepa na sud. Koj del ne go razbirate?
Vo toj slucaj osnoven pravno najmokjen nacin koj se koristi za ubeduvanje na sudot e preljubata.

Koja drzava nema da go preferira rece toa? Sekoja go preferira, da vidish kako se blokiraat smetki, i ovde i vo Makedonija. kako se prodava imot na javni aukcii.
Drzavata (za nasava zboruvam jas pred i se, ne za Burundi) ne e obvrzana da gi isplakja dolgovite za alimentacija, i ne gi isplakja. Neznam kade si ti, no vo odnos na Makedonija, dokolku nemoze toj na koj mu e nalozeno da gi isplakja, ke se matkaat po sudovi, ako nema shto imot da mu se zeme i koja smetka da mu se blokira, neka mu e so srekja na drugiot.
Drzavata nikogash ne isplakja alimentacija za nekogo - ne mesaj Socijalno toa e vekje treta procedura mimo razvodot, i nema nikogash vrska so alimentacija.
Ne me zezajte ne zboram napamet i obrnete vnimanie za shto se zboruva.
Ne se otruv jas na praven fakultet za dzabe da go oneduvam ;(

I procentot na dogovorni raskinuvanja na bracni zaednici vo US of A e 10% samo. Za Makedonija nema statisticki podatoci, ama ne sme nikogash daleku od svetskite normi.

Mi pritreba pijacka od vas :(
:)
 
A

Angela

Гостин
OBDN po se izgleda deka sednavme na edna granka no od premnogu lisja ne mozheme da se vidime :)
Nazdravje pijachkata a za alimentacija ne se sekiraj eve ne ti baram da mi plakash :)

ah da... teorija i praksa :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Angela напиша:
OBDN po se izgleda deka sednavme na edna granka no od premnogu lisja ne mozheme da se vidime :)
Nazdravje pijachkata a za alimentacija ne se sekiraj eve ne ti baram da mi plakash :)

ah da... teorija i praksa :)
Ne plakjam jas nikad, mozam samo da cestam.
Teorija i praksa, google vs. kniga i slicni varijacii.
Za alimentacija ic ne se sekiram, nit treba da ja daam nit da mi ja davat tako da... :music3:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Алиментација

Темава некако повеќе одговара за машката популација, но секако не е на одмет и мислењето на понежниот пол.

Значи, прашањето ми е ... останува вашата девојка бремена и одлучува да роди без ваша согласност. Врската ја прекинувате бидејќи наидувате на големо несогласување нели, па колку мислите во тој случај дека имате обврска да плаќате алиментација за тоа дете и би плаќале ли?
Која би била причината за едното или другото?

Женските исто може да коментирате како според вас е "правилно" да постапи еден маж во таков случај.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Посекако, ако не дај Боже ми се десит такво нешто некогаш (мал сум уште сеа), ќе плаќам алиментација редовно... Не е детето криво шо сум дупел без кондом или пак шо пукнал кондомот... Ако јас не можам од некои причини да сум со детето, ќе пробам со пари да му го надоместам празното место на татко, иако нема ни приближно да се случи тоа некогаш...
 
N

n/a

Гостин
Prethodniov komentar e svojstven za tvoite godini i tvoeto iskustvo...
Bez uvredi...,ke treba da izedes uste furni leb za da moze da pisuvas po ova prasanje...
Inaku...sam na sebe sum si obekjal deka nema da stignam do toa deredje da plakjam alimentacija...i deka ke se zenam ednas vo ovoj zivot!
Ljubovta e cudna stvar...po edno vreme vekje pocnuvas da si gi zamisljas decata,kade ke zivees...kako...
Pa kako ke setas so niv niz grad,vekje si imam obekjano deka ke se obleceme isto (od maica i jakna do patiki :poss: ) i ke setam zaedno so sin mi niz grad,i na rabota ke sakam da go zimam,i mnogu da go mazam pazam...itn...
Prakticno,imam blok koga probuvam da razmisluvam za nekakva suma pari so koja sto treba da mu nadomestam na toa dete...neshto sto ne se nadomestuva nikako!
Sin mi da mi go zemes?I jas da plakjam pari i ednas u dve nedeli da go gledam?I da plakjam nekakvi pari kako `izraz na ljubov` ?Neznam...nesto ne se gledam sam sebe u toj film...mozebi mi trebaat i na mene uste nekolku furni leb za da moze da svatam takva situacija...ili prosto...ne sum takov...za da moze da svatam takva kombinacija!
Sigurno ke probam da ostane so mene ako vekje nekogas se razveduvam so zena mi :tapp: ,bezrazlika na site prava koi sto so zakon i se zagarantirani i definirani kako majka!
Sigurno ke se dogovorime za imot...pari...ali nego da mi go zeme?Neeee...
Ete...jas i nema da baram alimentacija!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Најчесто во моја средина децата живеат една недела кај мајката , една кај таткото. Не ги делат од школо , од малските другарчина ама ова е лесно само кога се зема обзир за детенцето и кога сеуште постој почит меѓу родителите. Тогаш се дели ем радоста ем обврските и никој никому плаќа , детето има две ќуки и кога е кај родителот има внимание милион од истиот.
А иначе мое дете , моја крв и месо , што растело во мое тело , мое е !!! Нема суд , нема закон што ќе ми го земи .
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Финеси се во прашање. Ако остане бремена, си го сака детето и нема друга пречка за да не го роди ( пр, не е немажена муслиманка во Саудиска Арабија), која жена би го абортирала само поради тоа што тој нема да се согласи да го има тоа дете?
Ќе го роди, и тој ќе плаќа алиментација, ја има правно таа обврска бидејќи веќе го зачнал детето. Не е хумано за него, но детските права се појаки ако мајката го побара тоа. Не сум сигурна, но мислам дека дури и да потпише пред раѓање дека не го сака детето, пак ќе плаќа издржување.

Е сега, ако уште пред да го зачнат детето, таа знае дека тој не сака дете но го зезне, оди нека го докаже тоа на суд па да се спаси.

Дај некој правник да објасни ова подобро:)

Јас лично би го родила-без зез ама, и не му барам ништо:)
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Со што да и` платам ко сум немал пари ни за кондом? :)
Мајтапот на страна. Ако била моја сериозна девојка би живеел со неа колку и да не ми е по ќеф. Ако таа не сака заедно да одгледуваме дете, а бара алиментација тогаш, јас сакам да бидам старател бидејќи таа не е достојна за да биде мајка.
Ако била кратка врска; или нејзино или мое. Одговорност прифаќам, алиментација не плаќам.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Дивајн напиша:
Значи, прашањето ми е ... останува вашата девојка бремена и одлучува да роди без ваша согласност. Врската ја прекинувате бидејќи наидувате на големо несогласување нели, па колку мислите во тој случај дека имате обврска да плаќате алиментација за тоа дете и би плаќале ли?
Која би била причината за едното или другото?
Тешко прашање :raz:, и во никој случај неможе да се направи генерализација во стил if-then-else-goto. Единствено човек што имал слична ситуација може да ги искаже своите размислувања, без намера од тоа да се направи правило! Искрено се надевам дека нема да се најдам во таква ситуација....

А за алиментација после развод на брак, немам против, но би сакал да се воведе законска измена со која секој месец ќе добивам некаков вид на извештај за тоа каде се потрошени парите.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Кога станува збор за издршка (алиметација) на дете кое е родено во брак или дете родено во вонбрачна врска со признаено татковство тогаш нема дискусија дали сака или не сака да плаќа издршка. Законска обврска е да плаќа и тоа сума која се одредува врз основа на возраста, потребите на детето и др. фактори. Исто така, се зема предвид состојбата на тој што треба да плаќа издршка (неговите приходи, реалните можности за заработка, потребите и сл.). Висината се одредува во определен износ или во процент од остварен личен доход. Кого го интересира подетално за ова може да го разгледа Законот за семејство. Чисто да се знаат правата и обврските на тој што бара издршка и на тој што дава издршка.

Ако зборуваме за дете кое е плод на врска која не успеала да опстане и не е законски признаено, тогаш останува на волјата на таткото, или пред се`, на тоа колку е тој свесен за одговорноста.

Да се стане татко е еден момент (кога ќе ти соопштат дека си станал татко), ама да се биде татко е многу повеќе од еден момент.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
69
Поени од реакции
7
vo vrska so temava me interesira dali tatkoto na deteto moze da se oslobodi od plakanje dokolku e nevraboten.ke ve molam dokolku mi odgovorite imajte vo predvid toa da bidat tocni informacii
 

Kajgana Shop

На врв Bottom