Колку сте високи колку сте тешки? Проблеми, ситуации?

Член од
10 февруари 2010
Мислења
834
Поени од реакции
298
Јас сум 198.
Не гледам причина да се гордеам што сум ептен висок.

1) 80% од Македонките се 168 високи

2) Ако си висок како мене ќе имаш редовно низок притисок :))
3) Често нема да те собира секаде. Еве во кинеските автобуси ќе виткам кичма на вториот спрат :))

Како и да е, темата е повеќе за психологија отколку ...здравје
:)

Хахаха и јас ги имам истите маки. Висок 188 и никаде не ме собира. Кога одам на пазар (особено кога врне) морам да се наведнувам за да можам да поминам и да внимавам некоја жица да ми го сече гркланот.
Во автобус на седиште повеќе од 3 саата на можам да седам пошто не може ни да се завртиш ни ништо. Колениците ти се во уста. Во авион па уште поужасно е ако не седиш на седиште на aisle.

На мраз во зима на снег, шансите висок човек да се лизне се далеку поголеми отколку на низок човек. Па и да падне, нискиот човек веднаш ке ја допре земјата. Високиот од друга страна може сериозно да се повреди при падот.

Некогаш и ми е непријатно кога луѓето ме гледаат нагоре.
Во просек, МКД а нација со 175м висина.
А и верувам дека пониските луѓе се попаметни и подоцна умираат за разлика од високите.
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Јас сум околу 195 и како скоро секој висок човек имам проблеми со колената, срцето (поради висината е потребно големо срце, а градниот кош не дава да се развие) - со тоа имам и проблеми со притисокот, а богами и со влегување во комбе/кола. Али ипак, си се сакам каков што сум и не би сакал да бидем понизок. Е сега малце за тебе. Имам пријател на кој на 21 година се извиши премногу и сега е околу 185, без да игра кошарка или било што (тежок анти-спортист), а беше околу 175. Делумно се гените, делумно активности - би ти советувал да почнеш да играш кошарка, ама не очекувај драстични резултати (сигурно ќе се извишиш, но само поради играњето кошарка (или одбојка) нема да бидеш 190 без правилна исхрана. Што и да почнеш да играш, гледај што повеќе да се „оптегнуваш“, посебно во скок. ПС Пливањето нема да ти помогне да се извишиш, повеќе ќе се развиеш со тоа (во ширина на граден кош, раце и нозе). И јади повеќе чоколадо... имав читано дека некоја состојка на чоколадото значително го забрзува растот.
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Јас сум околу 195 и како скоро секој висок човек имам проблеми со колената, срцето (поради висината е потребно големо срце, а градниот кош не дава да се развие) - со тоа имам и проблеми со притисокот, а богами и со влегување во комбе/кола. Али ипак, си се сакам каков што сум и не би сакал да бидем понизок. Е сега малце за тебе. Имам пријател на кој на 21 година се извиши премногу и сега е околу 185, без да игра кошарка или било што (тежок анти-спортист), а беше околу 175. Делумно се гените, делумно активности - би ти советувал да почнеш да играш кошарка, ама не очекувај драстични резултати (сигурно ќе се извишиш, но само поради играњето кошарка (или одбојка) нема да бидеш 190 без правилна исхрана. Што и да почнеш да играш, гледај што повеќе да се „оптегнуваш“, посебно во скок. ПС Пливањето нема да ти помогне да се извишиш, повеќе ќе се развиеш со тоа (во ширина на граден кош, раце и нозе). И јади повеќе чоколадо... имав читано дека некоја состојка на чоколадото значително го забрзува растот.
А има ли врска какво?? Или мислиш на секаков вид чоколадо?
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
Незнам сеа темава дали има врска со „ЗДРАВЈЕ“, но мене ме интересира дали можам сеуште да растам во висина иако имам 16,5 години, затоа што мислам дека сум низок со моите 170cm. Дали можеби има некои посебни вежби кои можат да ми помогнат и дали исхраната има улога во ова?? Помагајтее! :toe:
e so si nizok be? ne si nizok glup si
170 i ne e taka malce
do 174-5 da porasnes i okej si
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Другар само ракомет еј и јас сум 16 години а сум висок 194 cm пред да почнам да тренирам ( пред 2 години) бев висок само 178 cm , е сеа да постар сум за две години логички е и да сум повисок ама ја мислам дека 60 % од мојот висок раст има врска ракометот :toe:

Ракометот како спорт е спорт во кој што даваш највеќе напор то ест рипаш највисоко а тоа те издолжува многу јас кога почнав да тренирам едвај рипав по 30-40 сантиметри а сеа имам толкав скок што можам да се исправам и до 1 метар над одбранбените играчи и немам никакви пречки тоа посебно го забележав во последните 2-3 месеци порано се сеќавам дека кога ќе шутнам од лев бек позиција понекогаш топката завршуваше и во рацете на играчите кои се во одбрана а сеа нема шанси ЧИСТ ПОГОДОК и така да мојот предлог ти е РАКОМЕТ и за 2-3 години ќе бидеш врба :) :) ;)

--- надополнето ---

Јас сум 198.
Не гледам причина да се гордеам што сум ептен висок.

1) 80% од Македонките се 168 високи
2) Ако си висок како мене ќе имаш редовно низок притисок :))
3) Често нема да те собира секаде. Еве во кинеските автобуси ќе виткам кичма на вториот спрат :))

Како и да е, темата е повеќе за психологија отколку ...здравје :)

Тука грешиш и јас сум 194 cm висок како и што кажав предходно па сум многу подвижен можам што се вели да се боднам во зајачка дупка мислам дека имаш повеќе придобивки од тоа да си висок отколку да си низок ако си висок како прво ќе бидеш многу добар играч и почитуван во ракометот на пример ( бидејки ја тренирам ) ќе имаш брзина , ретко некој да се нафати да ти прави проблеми бидејки без разлика дали си стварно опсна зверка или си педерче самата височина им набива стра у коски на сите а негативности речиси и да ги немаш само ако женскати е мала можеш да имаш благ проблем :) а другу па и нема тоа за колена притисок нема врска човек си е човек тоа е веќе проблем со здравјето на тие што имаат притисок или нешто друго и така натаму темава е стварно глупа нема везе колкав си толкав си и што сеа има врска ...................
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
кога го прочитав насловот си реков некое детенце со метро и шумска јагода високо ја отворило темава, а не мажиште 170 високо........
не се секирај добар си. плус можеш и да извиши уште некој сантиметар до година
 

Tanji4ka

Heartless BITCH
Член од
16 јуни 2007
Мислења
42
Поени од реакции
19
Незнам сеа темава дали има врска со „ЗДРАВЈЕ“, но мене ме интересира дали можам сеуште да растам во висина иако имам 16,5 години, затоа што мислам дека сум низок со моите 170cm. Дали можеби има некои посебни вежби кои можат да ми помогнат и дали исхраната има улога во ова?? Помагајтее! :toe:
Тоа што си 170см и не е толку страшна работа.Ама ако си до толку очаен да бидеш повисок, постои пластична операција за за достигнување на тој ефект. Процесот се состои во тоа што ти ги кршат нозите и меѓу скршените коски ти додаваат делче. Кога ти зараснува коската зараснува и со тоа делче павејќи те повисок за 3/4см максимум.Се надевам ти помогнав :)
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Тоа што си 170см и не е толку страшна работа.Ама ако си до толку очаен да бидеш повисок, постои пластична операција за за достигнување на тој ефект. Процесот се состои во тоа што ти ги кршат нозите и меѓу скршените коски ти додаваат делче. Кога ти зараснува коската зараснува и со тоа делче павејќи те повисок за 3/4см максимум.Се надевам ти помогнав :)
мислам дека сепак ќе се одлучи за спорт :pos2::pos2:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Јасен е насловот, а темава е само да го радрма малце подфорумот, многу е запоставен. Доколку има вакви теми ќе ги замолам админите да ги стават во една.

Значи колку сте високи? Колку сте тешки?
Медицински проблеми?
Социјални дешавки смешни трагичне, небитно само напишете што ви се има случено во врска со висината.


Висок сум 187, тежок 97 мора да си пробам да ослабнам уште малце.
Медицински проблем немам баш некој освен со десното колено многу рано пораснав во висина и млада коска неможе да ми ја издржи тежината но со тек на време се се среди.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Висок 182 cm и тежок 79 kg
 
?

..........

Гостин
Таман сум, малку се поправив последнава година, но дека претходно бев многу слаб сега сум ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom