Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2010
Мислења
52
Поени од реакции
0
jas bev na predavanjata,do kaj e stignat ni toj samiot neznae od so zbori tivko i nikoj ne go slusa:) otidov prviot cas posto pusti spisok a vtoriot ne ni pusti ama sigurno vo poscetokov ke pusta spisoci a natamu ke se otkazi od taa rabota (po iskustvo od lani so sociologija).Za polaganjata si znaeme deka pocnuva prv kolokvium od 1 noemvri i dotogas gledaj da si naucis polovina ucebnik:) ne se polaga so sifrarnik tuku so pisuvanje ama kaj nego e mn lesno ne mora da se drzis striktno do lekcijata ke pominuis i so upotreba na tvoi zborovi i tvoe sfakanje.Voglavno ne ni cita sto imas napisano, bitno da imas napisano i toa e toa...pozz
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
jas bev na predavanjata,do kaj e stignat ni toj samiot neznae od so zbori tivko i nikoj ne go slusa:) otidov prviot cas posto pusti spisok a vtoriot ne ni pusti ama sigurno vo poscetokov ke pusta spisoci a natamu ke se otkazi od taa rabota (po iskustvo od lani so sociologija).Za polaganjata si znaeme deka pocnuva prv kolokvium od 1 noemvri i dotogas gledaj da si naucis polovina ucebnik:) ne se polaga so sifrarnik tuku so pisuvanje ama kaj nego e mn lesno ne mora da se drzis striktno do lekcijata ke pominuis i so upotreba na tvoi zborovi i tvoe sfakanje.Voglavno ne ni cita sto imas napisano, bitno da imas napisano i toa e toa...pozz
значи пушта списоци а после дава ли нешто оценка плус за тие што биле на список или пак не ни гледа.фала што ми објасни за другото

--- надополнето ---

иначе тие што не биле на предавања кај макроекономија нека одат до петок ке пушта список зошто кој нема да отиде нема да има можност да полага преку колоквиуми така кажа он
 
Член од
22 август 2009
Мислења
124
Поени од реакции
13
decki znae nekoj za kolku vreme odobruvaat molba za prefrlanje od vonreden vo redoven student? i dali se plaka kazna ako zakasnis so uplakanje na participacija ?
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Деловна етика Леонид го зел? :vozbud:

--- надополнето ---



Богами ова и мене ме интересира. Јас колку што знам до сега термини немало, бар јас не сум чула за такво нешто. Ќе мора да се праша на факултет
Неколку колеги сакаа да пријават минатата недела, и од студентски и кажаа дека термин за пријавување на дипломски работи бил од 24 до 29 Сеп. Ако е така, значи следниот термин би требало да биде по некоја логика една до две недели подоцна. Плус на тоа да додадеме една недела бирократија во студентски додека ги средат документите, неколку дена да се договориш со професорт за дата, значи со другиот термин ќе не фати крај на Октомври.
Центата за пријавување дипломска е околу 3900ден, и е различна ако имаш слушано странски јазик или не. По која логика??:toe:
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Неколку колеги сакаа да пријават минатата недела, и од студентски и кажаа дека термин за пријавување на дипломски работи бил од 24 до 29 Сеп. Ако е така, значи следниот термин би требало да биде по некоја логика една до две недели подоцна. Плус на тоа да додадеме една недела бирократија во студентски додека ги средат документите, неколку дена да се договориш со професорт за дата, значи со другиот термин ќе не фати крај на Октомври.
Центата за пријавување дипломска е околу 3900ден, и е различна ако имаш слушано странски јазик или не. По која логика??:toe:
Јас проверив и на страната и никаде не пишува дека има термин, ама може да е воведен затоа што има многу што пријавуваат сега, па демек да се направи некој ред. А таа една недела за да се средат документите била од секогаш, толку е потребно за комплетирање на досието. Цената е 3600, а ако сакаш да ти биде на англиски јазик, тогаш се доплаќаат 300 денари.


И ај ве молам ако има некој број од студентски прашања да ми го каже?
 
Член од
21 јули 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Дали некој бил на предавање промоција? По која книга ќе се учи и дали случајно закажаа прв колоквиум? Дали има нешто специфично што треба да се знае за предметот? Мене ми се поклопуваат предавањата со менаџмент...
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Беше некој макроекономија на предавање? Даваше тие листови за дома што треба?
И аграрна како беше? Имаше предавање? Остави материјал? 100 прашања поставив:) Уствари 5.
Фала.:smir:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Јас проверив и на страната и никаде не пишува дека има термин, ама може да е воведен затоа што има многу што пријавуваат сега, па демек да се направи некој ред. А таа една недела за да се средат документите била од секогаш, толку е потребно за комплетирање на досието. Цената е 3600, а ако сакаш да ти биде на англиски јазик, тогаш се доплаќаат 300 денари.


И ај ве молам ако има некој број од студентски прашања да ми го каже?
Поради премногу дипломски е воведен терминот, барем така кажале на студентски. Цената мене ми кажаа дека е различна во зависнот од тоа дали имаш слушано странски јазик, значи не да имаш диплома и на странски јазик. Барем така ми кажаа, ама ова твоето пологично ми изгледа.
Само што уште некој ми кажа дека кога прашал дали важи ако има слушано руски една година, за да плати поефтино му рекле важи за било кој јазик.
Ова ти што го кажа има логика ама другово ми е без везе.

За број на студентски мислам има на страната на економски.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Беше некој макроекономија на предавање? Даваше тие листови за дома што треба?
И аграрна како беше? Имаше предавање? Остави материјал? 100 прашања поставив:) Уствари 5.
Фала.:smir:
Макроекономија не даде ништо од тоа домашните листови само предаваше,завршивме со првата глава.
Аграрна земи скрипта од Зоки и во четврток рече дека ќе ги влечеме ливчиња за која земја да пишуваме(тоа за групите што ќе се формираат за плус поени):smir:
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Боби[Мкд];3796162 напиша:
dali za trgovsko pravo moram da idam na predavanje, pustaat spisoci i dali se uci neshto od predavanja?

Не пуштаа списоци лани -така да и годинава не верувам дека нешто се сменило, со учење од презентации јас си извадив 8ца.. а на предавања тешко дека ке научиш нешо, али кога предаваше асистентката знаеше да спомне какви отприлика прашања се паѓаат на колоквиум
:toe:..
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ај ако има некој од постариве колеги што продава основи на маркетинг 9 издание и основи на менаџмент нека пише за цена и дали се добро сочувани:pos2:Фала однапред
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Боби[Мкд];3796162 напиша:
dali za trgovsko pravo moram da idam na predavanje, pustaat spisoci i dali se uci neshto od predavanja?
не. не се учи ништо од предавање, а богами ни од книга, него од скрипта и презентации:smir:
2 дена учење пред колоквиум - 10че:pipi:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
decki znae nekoj za kolku vreme odobruvaat molba za prefrlanje od vonreden vo redoven student?
Денес бев кај раководителката да прашам за молбите и ми рекоа дека ги одобруваат за 1 ден.

--- надополнето ---

Ај ако има некој молба за префрлање од вонреден во редовен студент или обратно ако не му е тешко нека ми ја прати на ivica_1987@yahoo.com за да видам како треба да се напише :)
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
1
Ај некој ако продава основи на менаџмент, добро сочуван, нека пише. поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom