Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Лелеее не се нормални тие :nesvest: ..... па не е проблем може ние уште нешто да си платиме... Иначе треба да исфрлиш предмети од трет семестар и да ги запишеш тие што ти се заостанати :S
Секоја година се горе доле истиве суми.
Ако не сте ја потпишале изјавата за осигурување мислам дека е 200 денари минус.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
32
Поени од реакции
3
Тоа значи дека еден предмет од прв семестарт уфрлам наместо еден предмет од трет, а тој од трет уствари кај ми иде????:toe:
Дали некој знае до кога се уписите за семестар/година?
Da, prvo go zapisuvas zaostanatiot predmet, a potoa zadolzitelnite od tret semestar, toj sto ti ostanuva t.e. sto go isfrlas sega od tret ke go zapises dogodina vo petti semestar..kolku sto imam jas razbrano...inaku pregledaj nazad imase staveno slika za upisite, od 13ti pa natamu se, zavisi koja godina/semestar zapisuvas.

--- надополнето ---

Fala...si mislev pomalku ke bide, ama toa e:)):toe:

--- надополнето ---

Mislam deka nema potreba da odis na predavanja na predmetite koi se veke slusani ( od prethodnata godina ) , najverojatno imas potpisi za niv i odenjeto na predavanje ne bi trebalo da e zadolzitelno .

Koga ni go objasnuvaa noviot nacin na studiranje, za prezapisanite predmeti rekoa deka toa dali ke treba da se slusa pak, ili samo da se polaga predmetot e vo dogovor so profesorot, nekoi baraat povtorno prisustvo a na nekoi toa ne im e vazno, mozebi sum greska, no taka mi ostana vo sekavanje..
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Сигурна си дека ти го одобриле тој предмет? Уствари не се знае кој каде тера кај нас на факултет...
Клик тука и види дека ти е задолжителн во IV година, така да смени си го да не си имаш покасно проблеми :)
п.с. не бил тежок

Епа тогаш само си го напишав изборниот предмет и ништо не ми кажа таа тетката :pos2:
Зошто би имала проблеми а и како да се смени сега? :uvo:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Da, prvo go zapisuvas zaostanatiot predmet, a potoa zadolzitelnite od tret semestar, toj sto ti ostanuva t.e. sto go isfrlas sega od tret ke go zapises dogodina vo petti semestar..kolku sto imam jas razbrano...inaku pregledaj nazad imase staveno slika za upisite, od 13ti pa natamu se, zavisi koja godina/semestar zapisuvas.

--- надополнето ---



Fala...si mislev pomalku ke bide, ama toa e:)):toe:

--- надополнето ---

Mislam deka nema potreba da odis na predavanja na predmetite koi se veke slusani ( od prethodnata godina ) , najverojatno imas potpisi za niv i odenjeto na predavanje ne bi trebalo da e zadolzitelno .

Koga ni go objasnuvaa noviot nacin na studiranje, za prezapisanite predmeti rekoa deka toa dali ke treba da se slusa pak, ili samo da se polaga predmetot e vo dogovor so profesorot, nekoi baraat povtorno prisustvo a na nekoi toa ne im e vazno, mozebi sum greska, no taka mi ostana vo sekavanje..

Mene kako sto mi ostana vo sekjavanje,treba da si zemes pak potpis,a dali ke ti dadat potpis bez prisustvo zavisi od profesorot:):):):):):))))))
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
2
пријавен лист за упис на година
уплатница со назнака за партиципација на сметката на Економски факултет
уплатница со назнака за книжен фонд, наставна програма, осигурување и Интернет од 2500 денари за редовни студенти на сметката на Економски факултет
уплатница за обврски кон Ректорат од 750 денари на сметката на Ректорат
уплатница за Студентски парламент од 300 денари на сметката на Студентски парламент

Оваа уплатница за книжен фонд и бла бла...важи само за редовни студенти?Дали за вонредни има друга упланитца, друга сума или не треба да се плаќа :icon_lol:
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Kolegi a ova noviov nacin na studiranje vazi za site generacii ili samo za tie sto se zapisaa sega?
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
jas denes bev na fakultet, pa da spodelam so vas za vonrednite! jas sum postara generacija, vonredna, bev so 200 eur participacija, sega me prefrlija na 400 eur po noviov EKTS. toa so kreditite veke e jasno,za site si vazi, a nie sto imavme noemvriska i aprilska sesija, mi rekoa deka za niv se uste se odlucuva i moze da ni gi ukinat. no seuste ne se znae. i mi kazaa deka ako e ostanat ispit od leten semestar, go prezapisuvas vo januar. a na tablata pisuva deka moze da se polaga zaklucno so januar i ako ne se polozi togas, posle se prezapisuva. tuka neznam koj e vo pravo.i da gi gledate kreditite sto se na oglasna tabla na fakultet, po niv se vodi koj e leten koj e zimski.i kako sto se raduvaa porano apsolventi, e nema veke. oktomvriska, dekemvriska, majska sesija ne postojat poveke. ete toa od mene.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
Секоја година се горе доле истиве суми.
Ако не сте ја потпишале изјавата за осигурување мислам дека е 200 денари минус.
Како и да е поскапено е, минатите години беше поевтино....

--- надополнето ---

eli=];3772082 напиша:
Kolegi a ova noviov nacin na studiranje vazi za site generacii ili samo za tie sto se zapisaa sega?
Колку што слушнав важи за тие што се запишаа, тие што запишуваат втора и трета а тие што запишуваат четврта не важи :)
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
[/COLOR]

Колку што слушнав важи за тие што се запишаа, тие што запишуваат втора и трета а тие што запишуваат четврта не важи :)[/QUOTE]
i za cetvrta vazi, jas sega ke zapisuvam cetvrta, sto znaci za site generacii!!!
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
jas denes bev na fakultet, pa da spodelam so vas za vonrednite! jas sum postara generacija, vonredna, bev so 200 eur participacija, sega me prefrlija na 400 eur po noviov EKTS. toa so kreditite veke e jasno,za site si vazi, a nie sto imavme noemvriska i aprilska sesija, mi rekoa deka za niv se uste se odlucuva i moze da ni gi ukinat. no seuste ne se znae. i mi kazaa deka ako e ostanat ispit od leten semestar, go prezapisuvas vo januar. a na tablata pisuva deka moze da se polaga zaklucno so januar i ako ne se polozi togas, posle se prezapisuva. tuka neznam koj e vo pravo.i da gi gledate kreditite sto se na oglasna tabla na fakultet, po niv se vodi koj e leten koj e zimski.i kako sto se raduvaa porano apsolventi, e nema veke. oktomvriska, dekemvriska, majska sesija ne postojat poveke. ete toa od mene.

како мислиш те префрлиле со 400 евра... нели ние старите бевме со 200 и 600 евра... сакаш да кажеш дека сеа за сите студенти е 200 евра и 400 ?
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
Беше некој на факс да види дали има рез. математика?
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
како мислиш те префрлиле со 400 евра... нели ние старите бевме со 200 и 600 евра... сакаш да кажеш дека сеа за сите студенти е 200 евра и 400 ?
ne, ne...jas bev vonredno so 200 eur po stara programa. vie ste veke podeleni na 200 i 600eur. togas bese 200eur i za redovni i vonredni. a sega po novo so EKTS i nie preogjame vo privatna kvota=400 eur. ova e samo za postarite generacii...ne e za site isto.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Moze nekoj da mi kaze sto predmeti da zemam za izborni za treta godina otsek menadzment sum :smir:
FALA ODNAPRED
Се двоумиш помеѓу некои конкретно?

--- надополнето ---

jas denes bev na fakultet, pa da spodelam so vas za vonrednite! jas sum postara generacija, vonredna, bev so 200 eur participacija, sega me prefrlija na 400 eur po noviov EKTS. toa so kreditite veke e jasno,za site si vazi, a nie sto imavme noemvriska i aprilska sesija, mi rekoa deka za niv se uste se odlucuva i moze da ni gi ukinat. no seuste ne se znae. i mi kazaa deka ako e ostanat ispit od leten semestar, go prezapisuvas vo januar. a na tablata pisuva deka moze da se polaga zaklucno so januar i ako ne se polozi togas, posle se prezapisuva. tuka neznam koj e vo pravo.i da gi gledate kreditite sto se na oglasna tabla na fakultet, po niv se vodi koj e leten koj e zimski.i kako sto se raduvaa porano apsolventi, e nema veke. oktomvriska, dekemvriska, majska sesija ne postojat poveke. ete toa od mene.
Сега не постојат, што не значи дека и така ќе остане. Веќе почнаа апсолвентите да се договараат да направат нешто за да им се вратат, ако не, бар некоја од сесиите
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
pozz kolegi i koleski :D
dali nekoj znae nesto povece za predmetite Nadvoresna trgovija i Odnesuvanje na potrosuvacite??? i koj e podobro da go isfrlam, bidejci imam 1 predmet za prezapisuvanje..?? isto taka me interesira dali treba da izberam 2 predmeta izborni vo leten semestar, bidejci imam 4 zadolzitelni predmeti vo zimski semestar??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom