Што мислите за поезијата на Ма-Ста-Пе?

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Никој не го Мрази Мастапе,ама дело без КРИТИКА не е ДЕЛО.

И се сложувам Ако тоа го прави среќен и има инспирација нека пишува,но еве некој да се нафати да даде критика,каде,кое,како рима па хиперболизација-што е специфично за поезијата на Ма-ста-пе.

Па и авторот може слободно да прифати некоја критика-значи ТРЕБА КРИТИКА Саглаам,но не и омаловажување.
Критика е ок али некој фаци бараа бришење на темата на МА-СТА-ПЕ каде оти била бесмислие и не знам шо...Тоа е тоа шо иритираше бараат едно а кога ке се спротиставе некој на нивното мислење викат дека давале критика...:tata
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Не бараа бришење на темата туку префрлување во ЧДА каде што и припаѓа ;)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A toa e razumno baranje imajki predvid deka e pokvalitetna onaa temata so rimoklepstvo na Smexy Bit.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
МастаПе многу користи метафора, затоа не го сфаќате.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
:vozbud::vozbud::pos2::pos2:

Neka ja koristi vo CDA ili doma, ne na podforum koj se zanimava so umetnost.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Rasta, ne sum ja avant garde hater, samo ne sakam travestii na umetnosta, a toa ne e avant garde hating.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.334
Поени од реакции
28.171
Гарфилде, веќе сите знаеме дека ја отвори темава да го понижиш МА-СТА-ПЕ а не да дадеш критика. Не сум ја читала неговата поезија, според тоа немам никакво мислење ниту критика. Но знам што е критика, а што вреѓање и понижување.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не бараа бришење на темата туку префрлување во ЧДА каде што и припаѓа ;)
Припаѓа во ЧДА? Бидејќи два (2) форумџии се изјаснија дека е шунд, припаѓа во ЧДА? Па тогаш да го испразниме 3/4 од форумот музика каде има теми за турбо фолк, а богами и од фан клубовите да исчистиме преку 50% од темите зашто фан клубот “Осогово“ (пример) има вкупно двајца (2.) приврзаници...

Поезијата можам да прифатам да ја гледате како лоша, смешна, каква сакате, ама да кажете дека не е... не само што е непристојно, туку е и неуко.

п.с. Се повеќе правите да го засакувам Ма-Ста-Пе. :helou:
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Ок си е дечкото секој ден се радувам на неговата поезија, ја стварно незнам што му е проблемот на овој Гарфилд. :devil1:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Припаѓа во ЧДА? Бидејќи два (2) форумџии се изјаснија дека е шунд, припаѓа во ЧДА? Па тогаш да го испразниме 3/4 од форумот музика каде има теми за турбо фолк, а богами и од фан клубовите да исчистиме преку 50% од темите зашто фан клубот “Осогово“ (пример) има вкупно двајца (2.) приврзаници...

Поезијата можам да прифатам да ја гледате како лоша, смешна, каква сакате, ама да кажете дека не е... не само што е непристојно, туку е и неуко.

п.с. Се повеќе правите да го засакувам Ма-Ста-Пе. :helou:
Znaeme deka go sakauvas Ma-Sta-Pe.
Znaeme i deka vehementno ke go branis negoviot lik i delo.

Zatoa i ja izbrisa onaa pesnata vo mastapeovsi stil, onaa koja doticniot stihoklepec ja pobara i dobi. Ja izbrisa i od tuka??

He, posle govorime za kultura. nema kultura, ni vo komunikacii ni vo razbiranje na samiot poim kultura.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Припаѓа во ЧДА?
Аха.
Бидејќи два (2) форумџии се изјаснија дека е шунд, припаѓа во ЧДА?
Појше ќе да се, али не е до квантитетот у случајов:wink:
Па тогаш да го испразниме 3/4 од форумот музика каде има теми за турбо фолк, а богами и од фан клубовите да исчистиме преку 50% од темите зашто фан клубот “Осогово“ (пример) има вкупно двајца (2.) приврзаници...
Темите за турбофолк изведувачи кои мислам дека ги отвара(ше) членот со нив буцио беа префрлени во ЧДА. Во Музика останаа тие за тоа дали турбо-фолкот е музика,што е турбо-фолкот и слични дискусии каде што има колку-толку да се прочита ... не се само набацување на линкови од песни, нешто у што се претвори цел тој подфорум.


Поезијата можам да прифатам да ја гледате како лоша, смешна, каква сакате, ама да кажете дека не е... не само што е непристојно, туку е и неуко.
:
Не викам дека не е, ама викам дека не и местото во овој дел од форумот. Направи паралела меѓу песните на Гарфилд и песните на Ма-ста-пе, примерице ради. Ако не ја најдеш разликата ... :toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Znaeme deka go sakauvas Ma-Sta-Pe.
Znaeme i deka vehementno ke go branis negoviot lik i delo.

Zatoa i ja izbrisa onaa pesnata vo mastapeovsi stil, onaa koja doticniot stihoklepec ja pobara i dobi. Ja izbrisa i od tuka??

He, posle govorime za kultura. nema kultura, ni vo komunikacii ni vo razbiranje na samiot poim kultura.
Јас стварно не знам што ставаат во храната отаде барата, ама човеку, се сеќаваш како е релаксирано во твојата татковина, опушти се... Од каде сиот овој гнев? :smir:

ултра_вк напиша:
1. Појше ќе да се, али не е до квантитетот у случајов
2. Темите за турбофолк изведувачи кои мислам дека ги отвара(ше) членот со нив буцио беа префрлени во ЧДА. Во Музика останаа тие за тоа дали турбо-фолкот е музика,што е турбо-фолкот и слични дискусии каде што има колку-толку да се прочита ... не се само набацување на линкови од песни, нешто у што се претвори цел тој подфорум.
3. Не викам дека не е, ама викам дека не и местото во овој дел од форумот. Направи паралела меѓу песните на Гарфилд и песните на Ма-ста-пе, примерице ради. Ако не ја најдеш разликата ...:toe:
Ги обележав со бројки твоите ставови за прегледност, се надевам не се лутиш. :smir:

1. Ако те броиме и тебе, вкупно 3. За разлика од нив, на темава имаш околу 5-10 пати повеќе луѓе кои го поддржаа, па што викаш, да примениме демократија сепак?

2. Не си во право. Навистина, јас прв тргнав со споредби, прилично неумесно бидејќи фреквентноста и заинтересираноста на двата подфоруми (да не зборувам за подфорумот спорт) е неспоредлива, па според тоа и флексибилноста е на сосема различно ниво. Сеуште, кога веќе се впуштаме, окму од Буцио ја најдов во музика темата за Dj Krmak, човекот кој ги напиша легендарните стихови “Цело село шрмче бело“. Навистина, многумина ќе се сложат дека е тој шунд, дека е тој катастрофа од уметник, но кои сме ние навистина да го дискредитираме неговиот труд со тоа што ќе ги запалиме неговите плочи? Вистинскиот потег е дека нема да ја отвориме темата, нема да го слушнеме повторно неговиот труд. Па игнорирањето е најголемата казна за секој уметник и воопшто човек.

На истиот начин своевремено (да не одам пак со музички примери и слаткар4е) беше дискредитиран сега веќе авторитативниот Букаро, македонскиот кајганџија, блогер, писател... Неговите “хејтери“ кои тврдеа дека е плагијатор, дека е разгалено детиште го вивнаа во облаците со дела кои навистина немаа некоја посебна вредност. Го забележаа издавачките куќи само заради прашината која се крена и видоа дека можеби сепак вреди нешто, по стандардната реченица “позади добар коњ се крева многу прашина“.
Или Дитас, можеби Сашо Тасевски во новите времиња. Писатели кои со шунд литература се издигнаа до белег на една генерација со своите дела само затоа што успеаа да ја пласираат на вистинската таргет група идеално својата “уметност“. Да, така ги нарекоа своите дела, тие можат да се најдат во книжарниците, не на битпазар.
Значи, ако сметате дека нешто не е уметност, заобиколете го кога ви треба уметност. Квалитетот на форумот сигурно нема да падне драстично од една тема на некој господин кој ужива да пишува. Туку ќе опадне од вас, кои темата за Блаже, за Кочо Рацин и Мисирков сте ги оставиле на некои страни поназад а сте се зафатиле со плукање по нешто кое го сметате за неуметност.
Квалитетот се добива кога истиот ќе го потисне неквалитетот, не кога го немаме ни едното ни другото. Значи ако барате кривец, барајте го во нашата инертност и незаинтересираност, а не во Ма-Ста-Пе.

3. Не ти ги разбирам паралеливе. Па тогаш да им ги бришеме мислењата на сите оние во филозофија и психологија кои нема да можат да им парираат на сложените но позитивно неверојатни размислувања на ada, зашто тие го отсликуваат неквалитетот. Исто така, еве можеме да напишеме на темите за творење во подфорумот уметност “Дозволено исклучиво за Сатори, Гарфилд и КафеделМар“. Вие другите, не ве бива, идете на кадевечер.
:motor:
 
M

marsovka

Гостин
1. Ако те броиме и тебе, вкупно 3. За разлика од нив, на темава имаш околу 5-10 пати повеќе луѓе кои го поддржаа, па што викаш, да примениме демократија сепак?
За да ја завршиме полемиката меѓу форумџиите јас препорачувам да се отвори анонимна анкета.
за да биде целосна демократијата

Нека трае две недели па форумџии нека одлучат ... можи?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ама jas stvarno немоzam да разбераm sho e мuabetot, zaшто го ругаш Ma-sta-пе?

Критикуваш дур во реченица од петнаесет зборови, дваесет ти се грешка напишани. А па и твојата поезија што е едно чудо, тоа Стојан Тарапуза не ти е равен. Некој ќе рече комплекси си лечиш, ама ова ќе да е многу пострашно.

Патем, олабави со возраста и големите мисли, си видел, си прочитал, ама не си.. шознам, џедај? И плус, твојата поезија во споредба со таа што ја критикуваш, кантар не ја мери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom