Македонска Православна Црква-Охридска Архиепископија

Член од
29 август 2008
Мислења
149
Поени од реакции
5
Добро бре, ке го прочитам. Добре ги знам грциве. Ама не разбрав каде пишува NIKOLA на погорниот ти пост.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
ај една молба, ако некој има некаква литература за охридска патријаршија/архиепископија нека закачи некаде. + ме интересира дали има автор кај нас што се занимавал со темата, некој докторат и сл.
благодарам Ч)
 
A

anaveno

Гостин

Пећка Патријаршија саграђена је у 13 веку.

Ћирилично рукописно писмо - препознатљива средњевековна световна форма у употреби током 12. и 15. века.
http://www.rastko.rs/likovne/karina/index_c.html


од Велес

во МК има и на гејски пишувано,и на разни славски наречја,и од руските библии кои се масовно носени на Балканов,па така и кај блгарите Никола стана Николаи...

невелам дека нема...што нема по иконите напишано,ама гледаме дека пред тој галијаматис,човекот си бил НИКОЛА.....
ете ти слика,српското именување, ама и таа е ок...НИКОЛА....

најдобар доказ е тоа што нема ниедна црква/манастир со име НИКОЛАИ....
и пред блгарската пропаганда,ај да видиме икона со име НИКОЛАИ во МК....

прашуваш за иконата долу....

од каде знаеш дека не е преправана,допишувана,донесена од некоја друга црква/манастир?

можеби и реакцијата ми беше избрзана,поради глупоста постирана од ливиус кој е прогејска страна,и икона од Солун каде што се што е црковно-историско е фалсификат......

постојат и славјански ракописи,па го има ли во нив НИКОЛАИ?


На 4 октомври в Голо Б'рдо – Албанија ште б'де поставена камбана на православната ц'рква “Св. Никола”....
“Капитан дјадо Никола” и Продуцентска к'шта “ПИРИНА”.

отаде Пирина....
консул Николај Караиванов....

п.с...
еве и Русин кој црта икони,за сервите

за русите/блгарите


св. Никола

тука..пак Николаи по руски

п.с.
а нешто ги заборавивме блгарите како и тие уништуваа македонски написи,книги....
најтазе,каде е иконостасот од скопската црква?А Митрата и другото?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
149
Поени од реакции
5
Епа мешано е. Во Бугариjа го има и като Св. Никола и като Св. Николај. Виж това :




По-известни градски и селски храмове на свети Николај в Б'лгарија
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Постоела Бугарска црква на североисточните брегови на Црното море ?

Знаеш што велат историчарите од Казан?
Тие барем не се од српската пропаганда.

Вели апрурдот да биде поголем, Татарите (кои инаку се 5% во вашите гени колку кај нас Хуните) кои отида на Балканот преземаа вера, традиции и писменост од локалното население(Марсовци?) а го задржаа само името Бугари.

И сега што праиме ?

Jас гo посочувам на апсурдот на поимот Бугар кој води потекло од североисточните предели на црното море и нема никаква врска со Балканот. Тоа е почетокот на дискусијата со тебе. Неможам јас од средина да се докажувам со тебе а да го прерипам фактот дека поим Бугар е донесен од Татарстан.

А вие сте Татари колку што сум јас Хун.
Неможам да си го вреѓам сопстевниот народ, кога сте наши.
 

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
Sto e toa sto gi pravi razlicni Bugarite i Srbite koi pak i(ednite i drugite)se ist narod so nas MAKEDONCITE,za ednite sme juzni srbi a za drugite Bugari aj i toa objasni mi go molimte mnogu mi si od korist.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Sto e toa sto gi pravi razlicni Bugarite i Srbite koi pak i(ednite i drugite)se ist narod so nas MAKEDONCITE,za ednite sme juzni srbi a za drugite Bugari aj i toa objasni mi go molimte mnogu mi si od korist.
Denes nikoj ne ve smeta za Bugari. vie ste vekje poseben narod.
Razlikata pomegju Bugarite i Srbite e taa sto vo minatoto nikoj Makedonec ne se izjasnuval kako Srbin, a site poznati Makedonci se izjasnuvale kako etnicki Bugari. Da ti gi nabrojam?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Od kade zakluci deka nie sme Tatari. Toa osven vo Makedonija denes ne e poznato nikade vo svetot. Osven mozebi vo Srbija. Nema ni 1% honska, tatarska , mongolska i sl. krv spored site istrazuvanja.



A ovoj mit poteknuva od grckata propaganda vo Makedonija. Grcite vi kazuvale Bugarite se Tatari, a vie ste potomci na Aleksandar.

A treba da se ima predvid deka koga se pisuvala istrijata vo Novoto vreme (Renesansata) Tatari bile narekuvani site koi doagjale od Istocna Evropa, kako sto vo Srednovekovjeto bile narekuvani Skiti.
Каснаковски, читај убаво и мисли без шаблони.
Во неколкуте истражувања на ДНК на народите се спомнуваше податокот дека кај Македонците 5% се хунски гени оставени од времето на освојување на Хуните.
Исто е и со Бугарите, 5% татрски гени.
Затоа ти велам, вие сте татари колку што ние сме Хуни.
Или како да ти преведам на твојот и мојот јазик, един народ во две држави.
Ама името не го сакам од таа страна на црното море, си сакам име од овие краишта.
Се разбравме ?
И струмјаните да формираа држава Струма истиот проблем ќе го имавме.
Един народ во две држави.

Затоа кога ги гледаш работите, не ги поставувај како на пуст остров да сме.
Тргни од тоа дека Исус е Назарен осветлен, дека на повеќето икони сонцето преовладува, дека христијанството е изградено врз митраизмот, тоа врз цивилизацијата на сумер, дека Македонците се тие кои го трансверираа тоа учење зошто беа учени, имаа 700 години држава, направија цивилизација која и денеска можеш да ја препознаеш и по археологија и по митологија и по симболи, верувања итн.
И тоа учење ако прво не го дадеш на своите на кој друг ?
Ама тие нашите да не какаат на изворот зошто од него вода пијат.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Sakas da kazes deka ja zastapuvas tezata vo kralska Jugoslavija za triimenniot narod? Eden narod so tri iminja Srbi - Hrvati - Slovenci?
 

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
Denes nikoj ne ve smeta za Bugari. vie ste vekje poseben narod.
Razlikata pomegju Bugarite i Srbite e taa sto vo minatoto nikoj Makedonec ne se izjasnuval kako Srbin, a site poznati Makedonci se izjasnuvale kako etnicki Bugari. Da ti gi nabrojam?
Ama jas ne te prasav kako se izjasnuvale Makedoncite te prasav sto e toa sto ve pravi vas i Srbite razlicni ili i so niv ste ista hora samo vo dve drzavi slovenski ili tataro kurdski ili koj kur ic ne me boli.A koj site poznati ? Za site sto ti ce kazis deka se izjasnuvale kako Bugari jas za poveketo od niv ce ti potvrdam deka morale taka da se izjasnuvaat i toa e slicno kako so Bugarskite pasosi ako go prasas nekoj sto e toj ce ti kaze deka e Makedonec a ti mozis da mu recis e ne,imas Bugarski pasos ne si Makedonec a toj kutriot za da ja prehrani familijata izval Bugarski pasos da moze da pojdi na zapad da zaraboti nekoja para.Primer Goce Delcev zatoa sto ucel vo Sofija moral da se potpisi kako Bugarin i toa za vas e dokaz,a toa za sto se borel i kako se custvuval ne e bitno.Ili Dame Gruev isto,a izbrkan e od Sofija i se premestuva na skoluvanje vo Belgrad kade e prifaten zaeno so site osnivaci na MRO samo poradi prosiruvanje na Srpska propaganda no ne im uspealo i niv,i taka toa si odi samo poradi sto Makedonija nemala drzava lugeto dokolku sakale da se skoluvaat ili bilo kako napreduvaat ili samo da go izbegnat ropstvoto tuka morale da se pisuvaat Bugari a Bugarija bila edinstvena koja bez problem mu go ovozmozuvala seto toa.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
Постоела Бугарска црква на североисточните брегови на Црното море ?

Знаеш што велат историчарите од Казан?
Тие барем не се од српската пропаганда.

Вели апрурдот да биде поголем, Татарите (кои инаку се 5% во вашите гени колку кај нас Хуните) кои отида на Балканот преземаа вера, традиции и писменост од локалното население(Марсовци?) а го задржаа само името Бугари.

И сега што праиме ?

Jас гo посочувам на апсурдот на поимот Бугар кој води потекло од североисточните предели на црното море и нема никаква врска со Балканот. Тоа е почетокот на дискусијата со тебе. Неможам јас од средина да се докажувам со тебе а да го прерипам фактот дека поим Бугар е донесен од Татарстан.

А вие сте Татари колку што сум јас Хун.
Неможам да си го вреѓам сопстевниот народ, кога сте наши.
Denes nikoj ne ve smeta za Bugari. vie ste vekje poseben narod.
Razlikata pomegju Bugarite i Srbite e taa sto vo minatoto nikoj Makedonec ne se izjasnuval kako Srbin, a site poznati Makedonci se izjasnuvale kako etnicki Bugari. Da ti gi nabrojam?
Каснаковски, читај убаво и мисли без шаблони.
Во неколкуте истражувања на ДНК на народите се спомнуваше податокот дека кај Македонците 5% се хунски гени оставени од времето на освојување на Хуните.
Исто е и со Бугарите, 5% татрски гени.
Затоа ти велам, вие сте татари колку што ние сме Хуни.
Или како да ти преведам на твојот и мојот јазик, един народ во две држави.
Ама името не го сакам од таа страна на црното море, си сакам име од овие краишта.
Се разбравме ?
И струмјаните да формираа држава Струма истиот проблем ќе го имавме.
Един народ во две држави.

Затоа кога ги гледаш работите, не ги поставувај како на пуст остров да сме.
Тргни од тоа дека Исус е Назарен осветлен, дека на повеќето икони сонцето преовладува, дека христијанството е изградено врз митраизмот, тоа врз цивилизацијата на сумер, дека Македонците се тие кои го трансверираа тоа учење зошто беа учени, имаа 700 години држава, направија цивилизација која и денеска можеш да ја препознаеш и по археологија и по митологија и по симболи, верувања итн.
И тоа учење ако прво не го дадеш на своите на кој друг ?
Ама тие нашите да не какаат на изворот зошто од него вода пијат.
Sakas da kazes deka ja zastapuvas tezata vo kralska Jugoslavija za triimenniot narod? Eden narod so tri iminja Srbi - Hrvati - Slovenci?
како сте погодени секоја чест вакво друштво нема на друго место.
Македонецот со векови се борел за независна држава и црква а вие пишите за исти народи.дајте докази дека сме биле едно инаку нареден пост е детски муабет.:nenene:
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
како сте погодени секоја чест вакво друштво нема на друго место.
Македонецот со векови се борел за независна држава и црква а вие пишите за исти народи.дајте докази дека сме биле едно инаку нареден пост е детски муабет.:nenene:
За црквата заедно се бореле. Мисирков напишал


А што ли ќе и` одговори промоторот на НООТО течение на бугарцката партија?

дајте докази дека сме биле едно инаку нареден пост е детски муабет.:nenene:
Ete ti pak Misirkov priznava deka sme bile edna opsnost, koja za nego bila slucajnost. Dali e slucajnost ne e vazno, vazno e deka op[nosta postoela.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Denes nikoj ne ve smeta za Bugari. vie ste vekje poseben narod.
Razlikata pomegju Bugarite i Srbite e taa sto vo minatoto nikoj Makedonec ne se izjasnuval kako Srbin, a site poznati Makedonci se izjasnuvale kako etnicki Bugari. Da ti gi nabrojam?
Незнам како се изјаснувале ама Бугари дефинитивно не биле...јазикот песните културата никогаш не им била ни Бугарска ни Српска.:toe:
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
забеготини, сме биле една '' опсност '', народ жими ку*ов, кога тоа? македонија настрана што има различна култура а македонецот различна ментална матрица која ете вие благонадежните блгари сте ја прифатиле има и различна ГЕОГРАФИЈА, ние нашето егзистирање сме го заокружиле во границите во кој што егзистираме иако тие граници ретко кога биле државни сепак МАКЕДОНСКОТО присуство како дух, филозофија е евидентно. он Ниш до Солун и од Драч до софиските степи тоа е МАКЕДОНИЈА, нејзината географија, тоа е македонскиот простор преку кој ние се изразуваме и ја градиме својата СТРАТЕГИЈА.

@славјански
значи погрешно сум проценил, еднаш македонија е КОРЕНОТ на словенската идеја, еднаш сме еден народ: WTF dude
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
забеготини, сме биле една '' опсност '', народ жими ку*ов, кога тоа? македонија настрана што има различна култура а македонецот различна ментална матрица која ете вие благонадежните блгари сте ја прифатиле има и различна ГЕОГРАФИЈА, ние нашето егзистирање сме го заокружиле во границите во кој што егзистираме иако тие граници ретко кога биле државни сепак МАКЕДОНСКОТО присуство како дух, филозофија е евидентно. он Ниш до Солун и од Драч до софиските степи тоа е МАКЕДОНИЈА, нејзината географија, тоа е македонскиот простор преку кој ние се изразуваме и ја градиме својата СТРАТЕГИЈА.

@славјански
значи погрешно сум проценил, еднаш македонија е КОРЕНОТ на словенската идеја, еднаш сме еден народ: WTF dude
Дуде,
Македонија е продолжеток на словенската идеја (име од понов датум).
Цветот на таа култура и цивилизација, нешто што како народ сме го развиле, унапредиле и предале на други, слични на нас, на луѓе кои не разбираат при кажување на првата буква.

За Бугарија.
Ќе слушенеш македонски песни на секој агол(за разлика од кај нас каде ечат песни на други етноси), ќе видиш македонски ора, многу убава зачувана македонска архитектура, ќе видиш македонски начин на живот.
3 милиони жители во Бугарија само во последните 200 години водат потекло од Македонија.
А пред тоа имаш континуиран живот во знакот на македонската цивилизација со сите атрибути.
До пред 200 години народот од Балканот си се викале, Наши.
Има една многу убава изјава на еден учен од Татарстан, од Казан.
Вели, тие што дојдоа на Балканот(се мисли на Болгарите), ја преземаа верата и култураата од балканското домородното население а го задржаа само името Болгар.
Зарем тоа не е суштината ?
Инаку тоа племе што се симнало доле по кое ние ги викаме Татари е само 5% од нивниот генетски состав.
Истиот процент ние го имаме од хунските освојувачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom