Чудни македонски зборови

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Самар-самарница-самарче !?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ќелеш - збор кои доста го користат бежанците.
Исто и чингија, кинисам...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Многу македонски зборови (со македонско појаснување на нивното значење) ги користат околните народи. Тие во основа се македонски но Грците ги изговараат во својата “мека“ (педерска) варијанта, а Албанците во нивната “тврда“ варијанта...
Нема ништо чудно во тоа. Ако некој збор го има во Албанскиот јазик, а исто така е присутен и во античките јазици не значи дека тоа е изворно Албански збор и не докажува дека се Албанците автохтон народ, туку само дека го користат истиот збор како и другите (од кои го презеле), само со своја интонација.
На пример - “Турскиот“ збор Авлија е всушност зборот АУЛА (предворје, денес најчесто се употребува за факултетско предворје), кој збор се употребувал повеќе од 15 века пред да се појават Турците на овие предели. Единствено Турците на овој збор му дале своја форма и интонација... Апропо, во Турскиот јазик има многу Македонски зборови (тие ги викаат Македонизми во Турскиот јазик :icon_cool), а кои незнаејќи ние ги сметаме за Турцизми:uvo:.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Ја глупчото, ем сме му подариле зборои кеф да си праи, ем неблагодарен, знам знам, што ти е тебе филмот, ти потекнуваш баш од оние славјани, брадосани, идјофема, сурук...

Ќелеше, античка капа, ја носеле боговите, ја носат до ден денес албанците.

Леш значи волна, коса, и што уште не! Ќе, значи било, некогаш... значи некогаш имало волна, сега е ЛУСТЕР, само кожа.

Глуп си, ама пристојноста ми заповеда со тоа да не се фалам.

И ПРЕКИНИ СО албанец! оти земјата се вика Шќиперија, а не како што сакаш ти, Шќиптар и Механичар и Електричар

Пу пу пу... Славјанину, не се фали со Шќиптарски зборој. Дебатирај ако ти се дебатира, оти заб не ќе ти остаам!

Ај пример чудни ми се збороите, Крај, Крајина...

Ќе ми каже некој од кај потекнуваат?
Крај, крајина славјански зборови. Името на Украина значи земјата во крајот. У-крај-ина
Албански сигурно не се, во спротивно објасни како сте стасале до Украина.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Крај, крајина славјански зборови. Името на Украина значи земјата во крајот. У-крај-ина
Албански сигурно не се, во спротивно објасни како сте стасале до Украина.
Сигурно имаат врска со крак. Крак во многу од словенските јазици значи последен дел од телото - израсток нанадвор - обично нозе или раце или се друго. Така во македонските дијалекти има збор краклизи (истите автохтони што ги употребувале пред многу векови е тука) кој се однесува на ножици за стрижење волна односно сечење на влакната.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Многу македонски зборови (со македонско појаснување на нивното значење) ги користат околните народи. Тие во основа се македонски но Грците ги изговараат во својата “мека“ (педерска) варијанта, а Албанците во нивната “тврда“ варијанта...
Нема ништо чудно во тоа. Ако некој збор го има во Албанскиот јазик, а исто така е присутен и во античките јазици не значи дека тоа е изворно Албански збор и не докажува дека се Албанците автохтон народ, туку само дека го користат истиот збор како и другите (од кои го презеле), само со своја интонација.
На пример - “Турскиот“ збор Авлија е всушност зборот АУЛА (предворје, денес најчесто се употребува за факултетско предворје), кој збор се употребувал повеќе од 15 века пред да се појават Турците на овие предели. Единствено Турците на овој збор му дале своја форма и интонација... Апропо, во Турскиот јазик има многу Македонски зборови (тие ги викаат Македонизми во Турскиот јазик :icon_cool), а кои незнаејќи ние ги сметаме за Турцизми:uvo:.
za boldot sakam da se nadovrzam za eden folkloren element so grcite go imaat ukradeno...imeno oroto makedonsko ZARAMO, grcite go predstavuvaat kako svoja ostavstina i se gordeat so nego


samo ne mi e jasno sto im oznacuva ili tolku se plitki vo mozok samoto ime ZA RAMO ubavo kazuva od koj etnitet poteknuva oroto..ali so niv se e mozno neli?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Копиљ, копиле, доаѓа од зборот КОП кој означува : машки полов орган. Одтаму доаѓаат и зборовите : скопен, копулација (сексуален однос) и сл. Одтаму, копиле е она дете кое не е резултат на брачна обврска, туку плод на блудот вон бракот...
Келеш има врска со нашиот збор лес, леси, ласи, влас (влакно), па имаме развласен, обезвласен и т.н.
Улогав - треба да се земе предвид англискиот збор за нога : leg, илити, улогав е некој без нога-нозе.
Ќос е некој кој е откосен во главата (искосен како со коса)
Вомјазен има малку поинакво значење (барем за тоа повеќе се употребува) : тоа е некој кој е вознемирен, фрапиран, изненаден и сл.
A da pomislie deka koga na nasive prostori imalo um i pismo toj anglsiki koj sega vi se cini glven togas i bil vo poinakva forma, a onie koi go koristele si gi ebele decata i ne znaele sto e toa viljuska??

Ќелеш Е поврзан со зборот Ќелав. И двата збора го имаат коренот Скел што се наоѓа кај Скелет и Скеле каде што ова второво симболизира нешто налик на коски, скелет. Така, според мене, ќелав значи гол, гола коска-череп.



Нема врска. Калеш доаѓа од зборот КАЛ што е корен на безброј македонски зборови. Калеш е симболика за бојата на калта...исто како што КАФеав или КАФЕН стои за бојата на кафето.

Еве два чудни збора: Гњави и Гнас. Ми се промени мислењето околу значењето на зборот Гњави кога слушнав како една баба (со потекло од Битола) кажа...ме гНави стомакот. Тогаш сфатив дека значењето на зборот не е буквално да “замара“ туку да “стега, да јаде“. Зборов ми е ептен сличен по изговор и симболика со англискиот Gnaw.
Исто така зборот Гнас, што значи валкано, нечисто а се користи и во однос на човек што заговара...ми делува ужасно слично со зборот Nasty. Во многу зборови во англискиот јазик не се изговара тоа ГН туку проѓа директно во Н.
Istoto i za tebe vazi.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
- Тамаќар - Ненаситен
тамаќар-човек што не се задоволува со малку,многу работи за да има и се малку му се чини

- Тамаќар - Ненаситен
Човек што е ненаситен во работата,се си мисли дека му е малку,многу работи за многу да има.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Во Битола за чинија исклучиво велиме - пајнца,никако поинаку :toe:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Пајнца најверојатно доаѓа од зборот копаница. Во некои краеви ја викаат Копанка и зборот се однесува на сад кој е издлабен (ископан) во парче округло дрво.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Пајнца најверојатно доаѓа од зборот копаница. Во некои краеви ја викаат Копанка и зборот се однесува на сад кој е издлабен (ископан) во парче округло дрво.

Има логика - Копаница,Паница - Копаинца,Паинца
 
A

anaveno

Гостин
Еве два чудни збора: Гњави и Гнас. Ми се промени мислењето околу значењето на зборот Гњави кога слушнав како една баба (со потекло од Битола) кажа...ме гНави стомакот. Тогаш сфатив дека значењето на зборот не е буквално да “замара“ туку да “стега, да јаде“. Зборов ми е ептен сличен по изговор и симболика со англискиот Gnaw.
Исто така зборот Гнас, што значи валкано, нечисто а се користи и во однос на човек што заговара...ми делува ужасно слично со зборот Nasty. Во многу зборови во англискиот јазик не се изговара тоа ГН туку проѓа директно во Н.
dvata zbora imaat koren vo zborot gna-
gna;gnas=a superhuman female, a kind of goddess or female genius
kontra a?
mnogu zborovi od drevniot ni jazik, denes imaat poinakvo znacenje,no etimologijata e nepromeneta.
ubavo-neubavo.....
primer:
var=belo (varosano),no i crn (vrana).....
brashno bilo leb vo crkovnomakedonskiot,denes e drugo,ama etimologijata e ista.

gnAvat=accompanied by divine females RigVEdi-te
gledame deka koga si gnavat,ne si sam,nemas sloboda,pridruzen si,nekoj/nesto e okolu tebe,vo tebe (bogot,bozhicata,bolkata i t.n.)....
se gleda jasno etimologijata....
ne me gnjavi (druzi,pridruzuvaj...),sakam da sum sam,sloboden....

koga te gnjavi stomakot,nemas sloboda,spokoj,ne si miren,nekoj/nesto ti dosaga....

zborovite so koren gne(te)-se povrzani so ogan,ne so jadenje....

angliskoto gnaw ima druga etimologija...tuka
doaga,spored tamu,od nav-,i e kojznae od kade so poteklo...OE,NATO,:nesvest:

znaci,nisto:nesum: i nikade:nesum: ne pominuva:nesum:,nitu se menuva:nesum:.....
nie sme si svoi na svoeto...

- Тамаќар - Ненаситен
Тамаќар е некој кој наоѓа маани,ништо не му е погодено,.....на човек,му се "погодува" во душа,таму те погодува убаво/неубаво-добро/лошо..се....
ако ти е погодено на/во душата,тогаш е ок,не си Тамаќар......
значи....
ти му угодуваш,тој аздисува,не те рецка.....
значи,го гњавиш (човекот).....
му правиш tamaka=oppression (on the chest)=угнетување (во градите,душата)

tamaka може да значи и астма,бронхитис (ете го on the chest)....
пак е поврзано со, не ти е добро,болен си,не ти е погодено на/во душата....
ништо не ти е погодено,никој не може да ти угоди...ти,(јас,тој) си Тамаќар отсекогаш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom