СДСМ Отворено против Македонија

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Зошто бе Гоч канта,

сакам да видам што имаат да кажат на оваа тема, без притоа да се спомињаат груевци, љубчовци, и разни фактори надвор од СДСМ.

Нека пљукнат нека кажат зошто мислат дека не е така. Ама ги нема некако.....
и јас сакам да видам шо имаат да кажат ...
зошто се потсмеваат на Александар Македонски и целокупно на цела Македонска Историја ...
зошто за нив важи само од `45 па наваму ...
зошто бранат такви како герополус кои плукаат секогаш по Македонското ...
зошто секој оној кој се гордее со Историјата, Културата Македонска без разлика која партија ја подржува го нарекуваат патриотче или квази патриот? дали не смееме да бидеме горди на Македонија ..?
но некако слабо одговор ...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Зошто бе Гоч канта,

сакам да видам што имаат да кажат на оваа тема, без притоа да се спомињаат груевци, љубчовци, и разни фактори надвор од СДСМ.

Нека пљукнат нека кажат зошто мислат дека не е така. Ама ги нема некако.....
Прво бидејќи како што гледаш никој ништо не одговара. Второ со наслов СДСМ Отворено против Македонија не можеш да очекуваш дека ќе добиеш нешто друго освен вакви одговори какви што ги има - никакви.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Прво бидејќи како што гледаш никој ништо не одговара. Второ со наслов СДСМ Отворено против Македонија не можеш да очекуваш дека ќе добиеш нешто друго освен вакви одговори какви што ги има - никакви.
а зошто не одговараат ...
и она погоре наведеното од мене не се согласуваш дека е така?
каде се еве нека објаснат нека одговорат Зошто е тоа така ...
не само да тролуваат по темите насекаде
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
прво: да пишуваш македонски на латиница е исто што и да мачкаш со гомна на ѕид;
второ: предавниците, ако предавство се случи, ќе го јадат одма т.е нема да чекаме историјата да им пресуди;
трето: обожавателите на геро и компанија нека си направат фан клуб па нека :drk: на страна;

п.с

јас од сега ги игнорирам, не им кликам по мочаните сајтови/блогови нека им продаваат срања на својте по дома :tapp:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Кога се прашува вака директно, никој нема да даде одговор. Тоа е тоа. А, од кај сме сигурни дека тие кои ги повикуваш се навистина СДСМ-овци? Јас ти кажав имам многу пријатели кои јасно се определуваат за СДСМ, но се гордеат и со Александар и со нашата историја. Да, го пљукаат Грујо и ВМРО, но не и македонските работи кои треба да ни се важни без разлика на политичката определба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Прво бидејќи како што гледаш никој ништо не одговара. Второ со наслов СДСМ Отворено против Македонија не можеш да очекуваш дека ќе добиеш нешто друго освен вакви одговори какви што ги има - никакви.
Е де Гоч стрпи се, еден саат помина само а веќе 4 страни има, е сега не е секој пост некое ремек дело, ама па форум е ова нормално е.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Кога се прашува вака директно, никој нема да даде одговор. Тоа е тоа. А, од кај сме сигурни дека тие кои ги повикуваш се навистина СДСМ-овци? Јас ти кажав имам многу пријатели кои јасно се определуваат за СДСМ, но се гордеат и со Александар и со нашата историја. Да, го пљукаат Грујо и ВМРО, но не и македонските работи кои треба да ни се важни без разлика на политичката определба.
БЦ е СДСМ - Факт
кога тој се срами од Александар Македонски ... посрамотен беше и кога му ја доделија статуетката ако ти текнуе ... тогаш за другите да не праиме муабет ... иако секаде има исклучоци ...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Одговорот ке го најдеш кога ке проанализираш како размислува еден просечен СДСмовец.

Ние се луѓе што не знаат што е гордост, ниту чест.
Не знаат да размислуваат со своја глава, бегаат од било каков вид на предизвик, и кукаат дека државата треба да отвара фабрики.

А најизразита карактеристика секако дека им е СЛУГУВАЊЕТО.
На секого, само не на својот народ и својата држава.

Вчера баш сретнав во книгата Космос, една реченица од Аристотел:

"Робот сегогаш ке бара свој господар,да му биде слуга, затоа што има менталитет - на РОБ"

БЦ е СДСМ - Факт
кога тој се срами од Александар Македонски ... посрамотен беше и кога му ја доделија статуетката ако ти текнуе ... тогаш за другите да не праиме муабет ... иако секаде има исклучоци ...
Му ја виде ли фацата, помодре:pos2:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
прво: да пишуваш македонски на латиница е исто што и да мачкаш со гомна на ѕид;
moram da ti posocam deka adaptiranata Klimentica na Blaze Koneski, koja ja koristime, e zasnovana na Klimenticata (koja inace ja vikame Kirilica), koja e zasnovana na Drevno-Makedonskoto pismo.

Glagolicata (koja e vsushnost az-buka-ta kodificirana od Kiril) e edna posebna prikazna i samo del od principot e slicen, dodka znacite vo mnogu golem del se razlikuvaat.

Latinicata e isto proizlezena od Drevno-Makedonsko pismo (za nepismenite Nemci koi tolku razbrale), i e mnogu bliska do Koine-to, koja pak e skoro cisto Makedonsko Pismo, koe antickite Grci go prifatile od nas(ite predci).

da ti vratit profesorot parite ili sirenjeto nazad, ne te nauchil ko so trebit :smir:

@Goch: takvite clenovi na sdsm, koga vekje gledaat deka golem del od rakovodstvoto im e prodaeno, zs ne gi izshutiret, il ne im napraet frakcija il nesto?

il ednostavno, nova partija?
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Го бранат Геровски и неговата се почеста антимакедонска пропаганда.
Немаат чувство за Македонската култура.
Немаат чувство кон Македонската историја. (се потсмеваат на Александар Македонски)
Отворено се залагаат за компромис и баш им е гајле за промена на име.
Секој оној кој им противречи и се грижи за горенаведените работи отворено го ословуваат како патриотче.
Никаква загриженост, никаква свест, никакво национално чувство на гордост кон Историјата МАКЕДОНСКА и кон Македонија.
Сите постови од подржувачите на СДСМ на форумов се во насока на лични интереси/материјални придобивки.

темава е на место .. затоа шо на секоја друга тема плукаат по семакедонско и бранат позиции на антимакедонци (како Герополус) кои секоја можност на плукање по Македонското ја искористуваат.
Мора да ги разбереме.Тоа се личности кои се учени да бидат подани на лидерот не знаат да негуваат љубов кон татковината туку спрема лидерот.Нивните предци така биле индокринирани Тито и толку.Сега и нивните наследници Бранко и толку.Додуша кај левичарите побитна е приврзаноста кај сталежот лидерот.Понатака оваа генерација е наследничка на една генерација која македоството го сфакаше како нус појава на југословенството.Се почнуваше со КПЈ и точка чепкање назад нема.А сега особено иритира тоа што истите тие нас ке не учат на европски вредности.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Хехе, уште ги нема да нападнат у формација орда :) со бљувотини и етикерирања.....ваљда се координираат.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Хехе, уште ги нема да нападнат у формација орда :) со бљувотини и етикерирања.....ваљда се координираат.
многу прашања им дојдоа наеднаш ...
ајде од почеток ...

1. Зошто за вас историјата започнува од `45 наваму? зошто се срамите од Александар Македонски ? кога цел свет му се восхитува ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
многу прашања им дојдоа наеднаш ...
ајде од почеток ...

1. Зошто за вас историјата започнува од `45 наваму? зошто се срамите од Александар Македонски ? кога цел свет му се восхитува ?
Не почињај ти од најтешкото прашање, ќе ги тилтнеш.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
или што би рекол томпсон

Istok, Zapad, svako brani svoje

a ja ne sm'jem ono što je moje oduvijek

jedini moj svijet

I samo zato za njih sam fašista

a nikad nisam htio tuđe ništa

samo nju, zemlju slobodnu

Mirno živim ponosan na svome

makar nije uvijek sve po mome

Napadaju ta sluganska pera

k'o da oni branili su sela
l
miševi iz rupa izišli

Eh, što im se povampire lica

kad se vije naša џџџџџџџџџџџџ

sveta zastava


Mirno živim ponosan na svome

makar nije uvijek sve po mome


Nek' se čuje, nek' se zna
i
nek' vijori zastava

neka nitko ne dira

u moj mali dio svemira


U eteru lažu, obmanjuju ljude

tako lako pravednima sude

jesam kriv zato što sam živ

Domoljublje prozvali fašizam

tako brani njihov komunizam

prozirna demagogija


Mirno živim ponosan na svome

makar nije uvijek sve po mome


Леле македонци кај забегавте мајкооо

која патетика


од Павел Шатев до усташа Томпсон


нема спас за овој:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom