Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
А кој си ти да кажеш дека оргиите се погрешни? Или коцката? Дали е тоа легално? ДА! Не осудувај, знам дека е тешко, тоа ни е во гените.
:pos2:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Жените имаат еден проблем со бракот : Сигурност, сигурност, сигурност.
Ако не ти е јасно прашај.
1. Грешка
2. Грешка
3. Тоа е работа на двајцата не само на жента
1.И двајцата ќе исзгубат дел од слободат, влегуваат во заедница, нешто мора да се жртвува, ама има и придобивки таа заедница
2.Ако ви е страв од бракот останете во вонбрачна заедница, се исто освен легалните импликации за поделба на имот. Со времето сите луѓе се менуваат.
3.Сите се плашат, ама ако ги немаш......
Девојки можете да градите кариера, ама после 35-та (да не кажам 40) тешко да најдете партнер, мали фуфици лесно ќе ви го земат местото, ако не создадете здрава врска со зрел партнер дотогаш
[
животот е непредвидлив и за двајцата слобода нема нормално кога си во брак нема шетајне си го одбрала мажот и то
2 можни се и такви промени али се многу ретки ептен
за децата се грижат двајцата е сега ако не одбере добар маж и се погоди шупак можно е сама да ги гледа има и такви случаи

Мажи, оваа тема е Зошто модерната жена се плаши од брак а не мажот! напишав причини од гледна точка на жените, и не мешајте со причини од гледна точка на мажите(а ако сакате од таква гледна точка да коментирате има и таква тема http://forum.kajgana.com/showthread.php?31686-Зошто-мажите-се-плашат-од-брак :pipi:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
шо има да се плаши жената ако си го има мажот шо го сака не знам ?:helou:
истото важи и за нас мажите
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Се некоја фобија фаќаат Легионер до тоа ќе да е
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Зошто да се нема слобода кога стапуваш во брак ? Се читате што пишувате ? Зошто, зошто ?
а кај виде ланци лисици на жената :smir: слободна си е таја само да не и шетат умот
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Девојко, не е темава за дечко, за МАЖ стои во насловот. Не знам дали се функционални или дисфункционални браковите кои ги познаваш, АМА мислам дека домашното воспитување кај тебе е под нула.

Ти имаш татко дома? Него за поткусурување го имате или си го чувате дека си го сакате? Мајка ти кога се земала со татко ти некој и го тупнал или сама си го одбрала? Кој те чувал тебе во животот? Според ова што си го напишала, тебе те родиле и те фрлиле у оган сама да се храниш, да растеш, да се школуваш...

Точно е дека никој не може да ми наметне брачен партнер, БАШ затоа ќе си го чувам, а и тој ќе ме чува мене, оти си се сакаме, од љубов сме се земале. Никој не ти зборува да бидеш со некој што го не сакаш. За да скиташ ваму таму и да се курваш не ти треба маж, седи си немажена и барај некој кој ќе може да те задоволи, не мислам вулгарно, мислам духовно, секако доколку знаеш што е духовно задоволување.


Ти девојко излезе од контрола... Како прво што тебе те заболе за моето воспитување и за моите дома ? Дали те спомнав некаде во мојот пост ?
Или можеби ти смета мојот став, дека нејќам никој да ме ебе и да ме плаќа...
Што си го пикаш носот таму кај што не треба ? Мене искрено не ме заболе дали ти ќе се мажиш или ќе си продолжиш стара мома...
Мојот татко е тој кому би му сметало да ме даде робинка таму во некоја куќа. Каде што ќе перам, готвам, ќе трпам некој да ми газдува... Мојот татко се грижел за мене целиот свој живот и за мене и за мојата фамилија, оти му се може... Има пари...
А јас кога ќе одлучам да се одделам од моите дома сигурно не ќе одам да се задомам кај некого, него кога со свои пари ќе купам свој стан и сама ќе заработувам...
Немам намера да да слугувам некому, па уште да го молам да ми купува влошки... Ти ако сакаш тоа да го правиш слободно... Мене не ме интересира... Ама немој тука да ми солиш памет што треба јас да правам и како да се понашам...
Припази малку на речникот, колку години имаш дали ти стојат овие зборови ? Тешко на тие деца што нивната мајка ќе ги учи дека сонот на секоја жена е да постане успешна домаќинка во кујната... И тешко на тие деца чија мајка другите ќе ги нарекува курви затоа што сами заработуваат...
Со тоа последното викаш не ми треба маж можам да се курвам кога сакам ? Сигурно ќе го послушам твојот совет и јас ќе се курвам до 27 години... Ете и самата кажуваш како е подобро да се курваш отколку да се мажиш до 25...
BTW пред да се залеташ да реплицираш друг пат, прочитај внимателно кој спомна дечко на темава...
 
H

HITCH

Гостин
Не сум дојдена јас тука да глумам светица. Не планирам да изигрувам нечија робинка, само за да би некој бил задоволен со мене. Не сум до толку очајна, ти терај си...
Мала,

Многу незрело правиш муабет, премногу брзо се нервираш!!! Јас не сум ти ни мајка ни татко, јас сум девојка со спортивно мислење од твоето, која е од другата страна од мониторот во кој што зјапаш. Значи, малку да си го средиш начинот на комуникација со непознати, не заради мене, туку заради себе. Поработи си на тоа!

На темава:

Имаш САМО 17 години, логично е да не размислуваш за брак и за деца. Имаш толку многу работи пред себе, но никогаш не знаеш кога ќе си ја најдеш љубовта на твојот живот. Штом ќе се видите ќе си знаете дека сте еден за друг. Искрено, и да му ја мислиш многу џабе е, ништо во животот не се планира. Доколку ТИ сметаш дека бракот е затвор, или пак дека е биртиичка, кога секој може да прави што сака, си се зезнала. Бракот го сочинуваат двајца луѓе, маж и жена, друго не е дозволено, кои љубовта си ја завериле на матичар и во Црква. Зборувам за љубов, љубов е многу силно чувство!!! Ти МАЛА, кога ќе пораснеш и кога ќе си ја најдеш љубовта на твојот живот нема да има потреба да му кажеш денес ќе правиш тоа или тоа, само од себе ќе си дојде, или ќе седнете на маса и ќе направите цивилизиран план, кој ќе ви одговара на двајцата. Правиш план за да се знае кој пие, кој плаќа.

Бракот не значи да поминеш 50 - 60 мажи па после да дознаеш дека си спремна, може еден да имаш човек па да ти биде се`. Јас имам 27 години, јас сега сум во најубавите години, кога знам што сакам, знам во која насока сакам да ми се движи животот, знам што барам од партнерот, но и најважното знам што можам да понудам за возврат. Се додека маваш со главата во ѕид, за било која работа, нема да имаш напредок, напротив ќе тапкаш во место.

Совет: Исклучи го компјутерот и поразговарај со мајка ти сериозно што е брак. Сигурна сум дека мајка ти не е амал дома, ама грижејќи се да ти обезбеди се` подзаборавила да ти спомне збор два за бракот.


П.С. Ти не си очајна, ти си премногу мала (мислам незрела) за да разговараш на оваа тема. Бракот не е Аушвиц!!! :smir:
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Се некоја фобија фаќаат Легионер до тоа ќе да е
Изгледа од онаа индиската серија на Сител, "Малечката невеста" или како и да се вика. Знам таму ги мачат жените, а други примери не сум видел. :toe:
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Изгледа од онаа индиската серија на Сител, "Малечката невеста" или како и да се вика. Знам таму ги мачат жените, а други примери не сум видел. :toe:
Незнам слабо пратам наши телевизии али можно е не исклучувам таква опција
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Мала,

Многу незрело правиш муабет, премногу брзо се нервираш!!! Јас не сум ти ни мајка ни татко, јас сум девојка со спортивно мислење од твоето, која е од другата страна од мониторот во кој што зјапаш. Значи, малку да си го средиш начинот на комуникација со непознати, не заради мене, туку заради себе. Поработи си на тоа!

На темава:

Имаш САМО 17 години, логично е да не размислуваш за брак и за деца. Имаш толку многу работи пред себе, но никогаш не знаеш кога ќе си ја најдеш љубовта на твојот живот. Штом ќе се видите ќе си знаете дека сте еден за друг. Искрено, и да му ја мислиш многу џабе е, ништо во животот не се планира. Доколку ТИ сметаш дека бракот е затвор, или пак дека е биртиичка, кога секој може да прави што сака, си се зезнала. Бракот го сочинуваат двајца луѓе, маж и жена, друго не е дозволено, кои љубовта си ја завериле на матичар и во Црква. Зборувам за љубов, љубов е многу силно чувство!!! Ти МАЛА, кога ќе пораснеш и кога ќе си ја најдеш љубовта на твојот живот нема да има потреба да му кажеш денес ќе правиш тоа или тоа, само од себе ќе си дојде, или ќе седнете на маса и ќе направите цивилизиран план, кој ќе ви одговара на двајцата. Правиш план за да се знае кој пие, кој плаќа.

Бракот не значи да поминеш 50 - 60 мажи па после да дознаеш дека си спремна, може еден да имаш човек па да ти биде се`. Јас имам 27 години, јас сега сум во најубавите години, кога знам што сакам, знам во која насока сакам да ми се движи животот, знам што барам од партнерот, но и најважното знам што можам да понудам за возврат. Се додека маваш со главата во ѕид, за било која работа, нема да имаш напредок, напротив ќе тапкаш во место.

Совет: Исклучи го компјутерот и поразговарај со мајка ти сериозно што е брак. Сигурна сум дека мајка ти не е амал дома, ама грижејќи се да ти обезбеди се` подзаборавила да ти спомне збор два за бракот.


П.С. Ти не си очајна, ти си премногу мала (мислам незрела) за да разговараш на оваа тема. Бракот не е Аушвиц!!! :smir:

А ти девојко малку да се погледнеш себе си и да поработиш на своето однесување пред да солиш памет на други ?
Која си бе ти што се замислуваш ? Зошто се мислиш најпаметна и зошто баш ти да си во право ?
И ти си последна која може да зборува за брак, подобро било да слушнеме што мажените имаат да кажат на тоа...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ти девојко излезе од контрола... Како прво што тебе те заболе за моето воспитување и за моите дома ? Дали те спомнав некаде во мојот пост ?
Или можеби ти смета мојот став, дека нејќам никој да ме ебе и да ме плаќа...
Што си го пикаш носот таму кај што не треба ? Мене искрено не ме заболе дали ти ќе се мажиш или ќе си продолжиш стара мома...
Мојот татко е тој кому би му сметало да ме даде робинка таму во некоја куќа. Каде што ќе перам, готвам, ќе трпам некој да ми газдува... Мојот татко се грижел за мене целиот свој живот и за мене и за мојата фамилија, оти му се може... Има пари...
А јас кога ќе одлучам да се одделам од моите дома сигурно не ќе одам да се задомам кај некого, него кога со свои пари ќе купам свој стан и сама ќе заработувам...
Немам намера да да слугувам некому, па уште да го молам да ми купува влошки... Ти ако сакаш тоа да го правиш слободно... Мене не ме интересира... Ама немој тука да ми солиш памет што треба јас да правам и како да се понашам...
Припази малку на речникот, колку години имаш дали ти стојат овие зборови ? Тешко на тие деца што нивната мајка ќе ги учи дека сонот на секоја жена е да постане успешна домаќинка во кујната... И тешко на тие деца чија мајка другите ќе ги нарекува курви затоа што сами заработуваат...
Со тоа последното викаш не ми треба маж можам да се курвам кога сакам ? Сигурно ќе го послушам твојот совет и јас ќе се курвам до 27 години... Ете и самата кажуваш како е подобро да се курваш отколку да се мажиш до 25...
BTW пред да се залеташ да реплицираш друг пат, прочитај внимателно кој спомна дечко на темава...
Дај да се запознаеме, јас ќе те е**м и нема да ти платам. Fair enough I think...
 
T

theTinule

Гостин
Која семејна вредност бе? Семејна вредност е жената да кува и да седи само по дома ? Што е подолу од мажот? Тој да шета, а таа да му кува дома, кога ќе се врати како на господар да му сервира се на маса, па да расфати да ги измие и тие садови што се прогнасиле. Во оваа ситуација жената се нарекува слуга.
Зошто и жената не излезе да шета заедно со мажот? Зошто не излезе сама на кафе со другарки, а притоа да не мисли на тоа што ја чека дома. Пример оди на кафе и има ограничено време, мисли дали ќе има време да го скува тоа и тоа, за кога ќе дојде мажот и да седне како вол да јаде. Кога ќе излезам на кафе сакам да се релаксирам и да немам ограничено време, додека мажот ми ако се врати од на работа и не ме најде дома, може сам да си скува нешто.
Не барам од мажот ми да ми кува. Туку барам слобода и да не мора да бидам обврзана секој ден да му кувам на мажот!!!

--- надополнето ---

П.С заборавив да ја спомнам свекрвата. Јас да трпам онаква Џеврие на главата ? Која е таа јас неа да и готвам, перам алишта, садови. И која е таа да ме оценува каква сум, што сум и дали сум сработила нешто ? Јас на мајка ми не сум и направила нешто, што ме хранела, а не пак никоја од никаде да дојде да ми соли памет. :tapp: Свекрви најпоќе мразам, си има свој живот со мажот и нека си гледа за себе, што мора да се меша во мојот ?
Да ти појаснам нешто.
Кога љубиш некој, стварите се одвиваат вака:
I'd make you a sandwich, if you aksed me to.

По примериве со кафињата со другарките ти го глеам паметов...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Мала,

Многу незрело правиш муабет, премногу брзо се нервираш!!! Јас не сум ти ни мајка ни татко, јас сум девојка со спортивно мислење од твоето, која е од другата страна од мониторот во кој што зјапаш. Значи, малку да си го средиш начинот на комуникација со непознати, не заради мене, туку заради себе. Поработи си на тоа!

На темава:

Имаш САМО 17 години, логично е да не размислуваш за брак и за деца. Имаш толку многу работи пред себе, но никогаш не знаеш кога ќе си ја најдеш љубовта на твојот живот. Штом ќе се видите ќе си знаете дека сте еден за друг. Искрено, и да му ја мислиш многу џабе е, ништо во животот не се планира. Доколку ТИ сметаш дека бракот е затвор, или пак дека е биртиичка, кога секој може да прави што сака, си се зезнала. Бракот го сочинуваат двајца луѓе, маж и жена, друго не е дозволено, кои љубовта си ја завериле на матичар и во Црква. Зборувам за љубов, љубов е многу силно чувство!!! Ти МАЛА, кога ќе пораснеш и кога ќе си ја најдеш љубовта на твојот живот нема да има потреба да му кажеш денес ќе правиш тоа или тоа, само од себе ќе си дојде, или ќе седнете на маса и ќе направите цивилизиран план, кој ќе ви одговара на двајцата. Правиш план за да се знае кој пие, кој плаќа.

Бракот не значи да поминеш 50 - 60 мажи па после да дознаеш дека си спремна, може еден да имаш човек па да ти биде се`. Јас имам 27 години, јас сега сум во најубавите години, кога знам што сакам, знам во која насока сакам да ми се движи животот, знам што барам од партнерот, но и најважното знам што можам да понудам за возврат. Се додека маваш со главата во ѕид, за било која работа, нема да имаш напредок, напротив ќе тапкаш во место.

Совет: Исклучи го компјутерот и поразговарај со мајка ти сериозно што е брак. Сигурна сум дека мајка ти не е амал дома, ама грижејќи се да ти обезбеди се` подзаборавила да ти спомне збор два за бракот.


П.С. Ти не си очајна, ти си премногу мала (мислам незрела) за да разговараш на оваа тема. Бракот не е Аушвиц!!! :smir:
Ајде се гледа дека си очајна чим ги спомнуваш твоите неебани 27 години. Очигледно не знаеш што значи брак затоа и си останала стара мома. Тешко дека некој тебе ќе те ебе.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Их како ја карате зошто не се согласува со вас е свака ви част зошто не ви паше викај по тој што мисли подруго од вас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom