Исповед на жената што го изгоре сопствениот син во куќата во кочанско Оризари

Д

Демијан

Гостин
А да прашам.Не е таа нешто во притвор,дали има некој судски процес против неа за ова што го направила?
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Судски процес кој уште толку ќе ја докрајчи. Женава е во нарушена психичка состојба и итно и треба помош.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Еве city напиша дека наскоро ја очекува судење.Казната ќе биде или затвор или парична:toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Еве city напиша дека наскоро ја очекува судење.Казната ќе биде или затвор или парична:toe:

Искрено ја жалам женава. Што се еден човек може да претрпи во животот, а оние кои не доживеале слично можат одстрана само да осудуваат.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Искрено ја жалам женава. Што се еден човек може да претрпи во животот.
Животот не е лесен. Посебно на некои лица каде судбината може да си поигра многу.
Постојат најразлични ситуации. Колку случаи има на ненадејна смрт, несреќи, самоубиства и други слични ситуации. Не е животот лесен и ги сожалувам сите тие кои немале среќа во животот и изгубиле некоја или неколку драги личности. Животот е една голема борба.

НО, никој нема право да го сече сопствениот син и да го пали. НИКОЈ!

А и не верувајте на секакви приказни колку и да се тажни реално. Размислете малку. Не ми изгледа толку невина женава.
Таа кажува приказна која не може баш да се докаже. Синот се самоубил, но дали има докази дека сакал да го запалат? Или таа од срам тоа го направила. И вели ќе ме обвинат за убиство? Чудно малку...
Сака да се исплаче на неговиот гроб, а го запалува лично таа самата? А?

Неможам да ја сожалувам оваа жена ни најмалку.
А кажав и во претходниот пост и сега ќе кажам не е потребна никаква парична и затворска казна. Потребна е санкција која ќе ја смести во психијатриска установа женава. Потребна и е помош навистина.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Животот не е лесен. Посебно на некои лица каде судбината може многу да си поигра многу.
Постојат најразлични ситуации. Колку случаи има на ненадејна смрт, несреќи, самоубиства и други слични ситуации. Не е животот лесен и ги сожалувам сите тие кои немале среќа во животот и изгубиле некоја или неколку драги личности. Животот е една голема борба.

НО, ни кој нема право да го сече сопствениот син и да го пали. НИКОЈ!

А и не верувајте на секакви приказни колку и да се тажни реално. Размислете малку. Не ми изгледа толку невина женава.
Таа кажува приказна која не може баш да се докаже. Синот се самоубил, но дали има докази дека сакал да го запалат? Или таа од срам тоа го направила. И вели ќе ме обвинат за убиство? Чудно малку...
Сака да се исплаче на неговиот гроб, а го запалува лично таа самата? А?

Неможам да ја сожалувам оваа жена ни најмалку.
А кажав и во претходниот пост и сега ќе кажам не е потребна никаква парична и затворска казна. Потребна е санкција која ќе ја смести во психијатриска установа женава. Потребна и е помош навистина.


Потребна и е помош, да, и јас тоа го велам затоа што женава сите тие случки ја мавнале во психата, и не е ни свесна за тоа што го направила дека е страшно, а за тоа има објаснување. бидејќи е БОЛНА.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Искрено ја жалам женава. Што се еден човек може да претрпи во животот, а оние кои не доживеале слично можат одстрана само да осудуваат.
Маријана... колку и што и да доживеала не може да го оправда гнасниот и крајно болен чин... срам и било, аманет исполнувала, па нели и рекол да го закопаат бре.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Тогаш како може да ти се гади од болен човек на кој му треба помош?
Нели тоа те прави тебе нехумана а предходно никој нема право на нехуманост?
Не можам да сожалувам жена која го сече телото на својот син и го запалува.
Не можам да сожалувам психопат кој направил кривично злосторство.
На нив им треба помош. Да излезат од таа ситуација во која се наоѓаат. Да им се помогне треба, ако е возможно тоа.

Но не оправдувам никакви злосторства без разлика дали се од здрав или болен човек.
Секој треба да си плати за она злосторство што го направил.

Единствено оправдувам самоодбрана. Што и правно е оправдано.
 
С

Сатори

Гостин
Не можам да сожалувам жена која го сече телото на својот син и го запалува.
Не можам да сожалувам психопат кој направил кривично злосторство.
На нив им треба помош. Да излезат од таа ситуација во која се наоѓаат. Да им се помогне треба, ако е возможно тоа.

Но не оправдувам никакви злосторства без разлика дали се од здрав или болен човек.
Секој треба да си плати за она злосторство што го направил.

Единствено оправдувам самоодбрана. Што и правно е оправдано.
А јас на ова ќе ти кажам дека шаблонски градиш ставови, дека немаш човечност затоа што не можеш да сожалуваш жена која што поминала низ пекол целиот свој живот и на крајот веројатно полудела и дека имаш синдром на „ нека помогне друг, мене ми е страв дека е заразно “.

И има разлика дали злосторството е од здрав или болен човек, на различен начин ќе убијат, едното ќе биде подмолно и веројатно од корист, другото убиство ќе биде веројатно несвесно направено или по некои други размисли во главата кои што не се погрешни.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Аман бре луге, таа веројатно не била ни свесна што прави, замислете само колку тешки депресии има страдано, таа толку била уништена од внатре што не ни била ни способна да размислува дали е тоа што го прави било погрешно или не туку само гледала да го испоштува синот нејзин (а сигурно се двоумела предходно дали да го направи тоа што го направила). Исто како кога си ектремно многу нервозен и те фаќа масовна хистерија и почињаш да урлаш да пцуеш да кршиш све што ке ти се најде пред очи, а у таков момент уопште незнаеш дали е тоа погрешно или не .. и евентуално ке зажалиш, така и она, сигурен сум дека сега и е жал што го направила тоа!

Ја еве кога ке умрам неќам никој да плаче или нешто така, сакам сите да пијат пиво и да пуштат Ајрон Мејден да свири додека ме погребуваат, сите да бидат весели .. е ако не го направат тоа, нека се гонат у пм., значи не ме испоштувале и ке бидам љут :pos:
Едит: И сакам наместо надгробна плоча да ми го стават Еди од Мејден (онака направен од бетон или слично)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сатори, лудилото не го оправдува чинот, сите кои убиваат се во момент на лудило, помалку или повеќе. Ретко кога човек со ладна глава се решава да убие макар се работело и за спасување на сопствениот живот, единствено... или тотален лудак или некој кој професија му е убивањето и веќе отрпнал може да го изврши тој чин така :)

Фолен Енјџел... колку и да била избезумена, дозволи да те потсетам дека го сецкала на ситни парчиња т.е многу на број... колкав и да е напливот на хистерија ќе се освестиш бе мајкуму човек сецкаш ебаго.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
А јас на ова ќе ти кажам дека шаблонски градиш ставови, дека немаш човечност затоа што не можеш да сожалуваш жена која што поминала низ пекол целиот свој живот и на крајот веројатно полудела и дека имаш синдром на „ нека помогне друг, мене ми е страв дека е заразно “.

И има разлика дали злосторството е од здрав или болен човек, на различен начин ќе убијат, едното ќе биде подмолно и веројатно од корист, другото убиство ќе биде веројатно несвесно направено или по некои други размисли во главата кои што не се погрешни.
Ако прочита убаво погоре ќе воочеше дека сум против тоа женава да добие парична и затворска казна. Зашто не заслужува.
Единствена нејзина санкција е психијатриска установа. Зашто тоа е местото кај што може да и се помогне на вистински начин.

Се согласувам за тоа што го кажа за раличната вина на здрав и болен човек кој извршил убиство или пак некое криминално дело. Затоа и сум против затворска казна за оваа жена.

А немам човечност? Зар човечноста се искажува со тоа да сожалувам жена која прави вакви злосторства.
Во ред тогаш по твое нека не сум човечна. Нечовечна поради тоа што не оправдувам злосторство на болен човек.

Постојат различни судбини и животот на некои може да биде претежок.
Ако го оправдувам ова злостроство тогаш ќе треба и да го оправдувам секое второ злосторство, бидејки сите си имаат Х причина.
Ќе треба да оправдувам злосторства на сите психички растроени лица.
Ќе треба да ги оправдувам злосторствата сторени од одмазда.
Ќе треба да ги оправдувам злостроствата сторени од омраза и гнев.
Ќе треба да ги оправдувам кражбите извршени од сиромашни лица.
Итн...

Сепак јас не можам оправдувам злостроството.
Злосторство си е злостортсво.
Постојат различни видови и различни санкции токму поради различните начини на извршување и од различни лица.
Тука најдобра санкција е психијатриска установа.
 
С

Сатори

Гостин
Ако прочита убаво погоре ќе воочеше дека сум против тоа женава да добие парична и затворска казна. Зашто не заслужува.
Единствена нејзина санкција е психијатриска установа. Зашто тоа е местото кај што може да и се помогне на вистински начин.

Се согласувам за тоа што го кажа за раличната вина на здрав и болен човек кој извршил убиство или пак некое криминално дело. Затоа и сум против затворска казна за оваа жена.

А немам човечност? Зар човечноста се искажува со тоа да сожалувам жена која прави вакви злосторства.
Во ред тогаш по твое нека не сум човечна. Нечовечна поради тоа што не оправдувам злосторство на болен човек.

Постојат различни судбини и животот на некои може да биде претежок.
Ако го оправдувам ова злостроство тогаш ќе треба и да го оправдувам секое второ злосторство, бидејки сите си имаат Х причина.
Ќе треба да оправдувам злосторства на сите психички растроени лица.
Ќе треба да ги оправдувам злосторствата сторени од одмазда.
Ќе треба да ги оправдувам злостроствата сторени од омраза и гнев.
Ќе треба да ги оправдувам кражбите извршени од сиромашни лица.
Итн...

Сепак јас не можам оправдувам злостроството.
Злосторство си е злостортсво.
Постојат различни видови и различни санкции токму поради различните начини на извршување и од различни лица.
Тука најдобра санкција е психијатриска установа.
Она што требаше да се разбере е дека секоја приказна има 2 различни страни најмалку, во случајов има хипотези кои што носат само теории, а тоа нема да резултира во никој случај со правилна одлука.
Не треба да и се оправда чинот, туку да се разбере дека не била способна да суди за истиот.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Жената повеќе од сигурно ке заврши во психијатриска установа зашто е крива за кривично дело и мора да извршува казна. Нема пари да плати па ке иде во затвор. Али во затвор знаат дека нема да издржи ни 1 саат зашто е болна и стара па ке ја префрлат во психијатрија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom