Меѓународна кризна група: Прифатете "Република Северна Македонија"

B

Borg_Drone

Гостин
Па види, искрено речено во ЕУ, се пропагира тоа дека е демократска унија, каде сите имаат еднакви права, еднаков глас, но тоа не е така...ако влеземе Европјаните ќе ги диктираат условите, ќе ни диктираат што да правиме, истиот случај со Отоманска Турција која беше болното дете на Европа, и и требаше очајно многу јаки реформи, па на крај од тие реформи страдаа само занаетчиите, а во овој случај Македонците.
За џабе не рекле старите.... "Историјата се повторува"
 
N

n/a

Гостин
Незнам дали го воочувате факторот време и како тој погубно ни донесуе ден по ден се полошо и полошо решение.
Одма после `офанзивата` после која што заради сплет на фактори кои што ретроградно ќе се анализираат за едно десет години од сега и во која што изгубивме службено 3:0 у Букурешт се нудеше решение:
Република Македонија-Скопје.
Денес тоа селските протуѓери (читај гласници) од МКГ ни нудат Северна Македонија и вика...тејк ит,ама незнам дали ќе имаш опција за лив ит. :wink:
По овој редослед... за едно дваесет години од сега...
би требало кефлии да бидеме ако може и Скопје да биде прифатено како опција,а? :kesa:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Па, ве гледам вас паметниве се потепавте да одите таму.

И многу ме интерсира што е во ЕУ толку полошо во однос на Македонија.

Дојди па ќе знаеш.

Ќе видиш дека кај и да си, Македонец ќе си бидеш.

Кој има шанса за подобра иднина, оној кој веќе поседува свој стан или оној што живее под ќирија?
Оној што има своја кола или оној што се вози со месечна карта во јавен превоз?

Додека ти или ја се трудиме да го купиме првиот стан и кола, тој другиот веќе има по два стана и две коли.

Тоа е разликата, подобро да сум во Македонија и да имам нешто свое, отколку да сум без ништо а да сум во ЕУ.


Секаде треба да се работи, секаде треба да се отплаќа кредити, да се плаќа даноци, да се заврши образование итн.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
Дојди па ќе знаеш.

Ќе видиш дека кај и да си, Македонец ќе си бидеш.

Кој има шанса за подобра иднина, оној кој веќе поседува свој стан или оној што живее под ќирија?
Оној што има своја кола или оној што се вози со месечна карта во јавен превоз?

Додека ти или ја се трудиме да го купиме првиот стан и кола, тој другиот веќе има по два стана и две коли.

Тоа е разликата, подобро да сум во Македонија и да имам нешто свое, отколку да сум без ништо а да сум во ЕУ.


Секаде треба да се работи, секаде треба да се отплаќа кредити, да се плаќа даноци, да се заврши образование итн.
Ок си кажа во стилот на најдобар политичар, кој што го одбегнува одговорот, тебе батка ти претстои блескава политичка кариера, ќе оставам другиве да го ценат твојот 'искрен' одговор, мене и така ми е јасно.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Тогаш зошто прашуваш ако веќе ти било јасно?

.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кое пусто лицемерие абдал?

Кажи што не е онака како што ти опишав?

Плус те прашав, дали си во ЕУ? Ако не си, кој кур црнечки ми дробиш како било?

Ако ти е лошо во Македонија, повели бе да бидеш ЕУ аргат и ќе го правиме после повторно муабетов.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
и шо дека влезиме во ЕУ бе....ке се кренат цените на сите производи во Македонија...демек по европски стандард а платите ке си останат исти...и оди бери пари после за точак да си купиш да одиш на работа а за кола ке сонваш....мислам дека само ке се враќаме наназад со времето доколку влезиме во ЕУ...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Bratot: управо тоа ти кажува тенеке - тој сака да е во ЕУ или некаде на друго место, но бидејќи не е, твоите и слични постови за Македонија ги доживува како лицемерие. Барем јас така го разбирам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
и шо дека влезиме во ЕУ бе....ке се кренат цените на сите производи во Македонија...демек по европски стандард а платите ке си останат исти...и оди бери пари после за точак да си купиш да одиш на работа а за кола ке сонваш....мислам дека само ке се враќаме наназад со времето доколку влезиме во ЕУ...
Кревањето на цените ќе ни биде најмал проблем во однос на тоа дека и тоа малку индустрија што живурка и како така ни работи ќе престане да работи.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Bratot: управо тоа ти кажува тенеке - тој сака да е во ЕУ или некаде на друго место, но бидејќи не е, твоите и слични постови за Македонија ги доживува како лицемерие. Барем јас така го разбирам.

епа не можи да го доживува како лицемерие доколку веке не бил таму...не знај како е па да го кажува тоа.....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Па му велам да дојде, лудница е тука, се журкаме, пичиња ова она топ ни е. :vozbud:


П.С. Coca Cola Poland минатава недела отпушти 200 луѓе од работа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Многупати сум пишувал тука, сум зборел и секогаш сум излегувал ретрограден, незнам каков ли се не...анти-ЕУ, предавник и слично...
И пак ќе кажам:
Замислете сега, таква каква што ни е државата, влеземе во ЕУ...
Што ќе стане?
Економски не сме спремни...ќе се претвориме во колонија и извор на ефтина работна сила. Стандардот најверојатно ќе ни падне уште, и она малку што остана македонско ќе стане...европско...фирмите ќе ни пропаднат од конкуренцијата која ќе биде и поквалитетна а и поефтина...
Е сега, дали нашиве лидери сметаат на пари од ЕУ, тоа е веќе друго прашање...да не бидеме бетер и од Бугарија со фондовите...
Наше е да создадеме силна, пред се економски, држава, а потоа се би си дошло само по себе...
Па сега, размислете си уште еднаш дали треба да се откажеме самите од себе за да бидеме дел од ЕУ.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дојди па ќе знаеш.

Ќе видиш дека кај и да си, Македонец ќе си бидеш.

Кој има шанса за подобра иднина, оној кој веќе поседува свој стан или оној што живее под ќирија?
Оној што има своја кола или оној што се вози со месечна карта во јавен превоз?

Додека ти или ја се трудиме да го купиме првиот стан и кола, тој другиот веќе има по два стана и две коли.

Тоа е разликата, подобро да сум во Македонија и да имам нешто свое, отколку да сум без ништо а да сум во ЕУ.

Секаде треба да се работи, секаде треба да се отплаќа кредити, да се плаќа даноци, да се заврши образование итн.
Па му велам да дојде, лудница е тука, се журкаме, пичиња ова она топ ни е.

П.С. Coca Cola Poland минатава недела отпушти 200 луѓе од работа.

Brat aj ne zaebaaj...ti barem imas kaj da se vratis,...koga ke ti "zdodee" eksploatacijata i robovskata rabota :)......,a sto da kazat tie vo VIZNOTO GETO....koi nemaat ni rabota, a ako ja imaat so platata edvaj smetki da plakjaat , a kamo li krediti, da ne zborime za kazni ........kaj tie da se kerdosaat?????
Sekoj den pak nekoj gi maltretira so izbori, gubenje na drzava, istoriski odluki ............kaj tie da se kerdosaat?????
Onaka obeseni na Evropskata zelezna ograda ...mozat da ti pluknat pod EU pendzereto i ti zaviduvaat :You lucky, lucky bastard.....:vozbud:

PS lesno e da bides Makedonec vo polska ili bavarija..probaj nasred makedonija... :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Народ се вељид људи који е од еден род и кои зборувајед еднаков збор,
и који живунајед и се другарад еден со други,
и који имајед јаднакви обичаји и песни и весеља,
тије људите ји викајд народ,
а место во које живувад народ се вељид отечество од тои народ.

Така и Македонциве се народ и местово њивно је Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom