Соживот

Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Во Македонија постојат две националности.Богати и Сиромашни.
Сиромашните се бунат,сиромашните се тепаат,сиромашните гинат.
Не гледам подобрување во Тетово после 2001ва.
Сеедно му е и на Џезаир и на Ристо какво знаме ќе се вее среде Плоштад,ако децата им се гладни.Соживот нема,затоа што нема пари.
Ако може во Америка да има соживот меѓу црните,не толку црните,мексиканите,имигрантите од источна европа,белите американци,не толку белите американци,муслиманите,православните,католиците,јеховините сведоци,протестантите...
..можеме и ние да имаме соживот.
Ни треба само подобар стандард.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Трн, ќе ти се обратам сега лично тебе, дека колку толку имаме една историја поминато заедно. Дали бе момче, кога се тепаа дечурлана на клупи се гледаше кој е албанец или кој е македонец? Знаеш колку пати сум го мкљал Фак на клупи? Секој го тепаше, добро утро добар ден му беше ќотекот на него. И сега сум го тепал демек бил македонец?? Ете искрено одговори ми. Сепак, според него, сум го тепал дека бил македонец, затоа и ми дојде Боби скинерот да ме тепа, хах.
Риза, Лоти, Гоце, сите албанци што седевме и пиевме и пушевме се гледавме како Албанци и македонци?? Колку пати сме се закачале со некого без разлика на вера и националност?
Си го тепал ти Фак, сум го тепал и јас, требаше во редица да стоиме тогаш за кој попрво да го тепа...(убави времиња мајку му :icon_lol:) Со Риза константно се слушав и гледав, а после некоја година и колега ми стана на работа, со Љоти маавме редовно фристајл на скејтпарк, идеше со моја другарка, Гоце(најлепши осмех на клупи :icon_lol:) беше интересно човече иако никогаш не паднавме на муабет од каде му е дадено името :). Една вечер јас частев пиење, една Љоти, другпат Зоки, четврти пат Гоце(имаше уште еден со нив што доаѓаше ама никако да ми текне сега името.) Јас им давав Струмичка, они мене елбасанска и косовска...„детелина“.

Знаеш ли кога беше овој период?
Знаеш.
Пред 2001.

Убаво знам и јас, затоа што оттогаш нит го видов Љоти, нит го видов Гоце, нит те видов ТЕБЕ! А на истите места се вртев како и претходно... Свесен си за тоа нели? Свесен си што се оттргна таа 2001 и од наша и од ваша страна? Им фалеше нешто на тие времиња? Кур мој им фалеше. Мене омилена песна ми беше Африм роботи од НР, тогаш беше хит. Еден од нив дури дојде еднаш во Скопје...Се дружевме.(последен пат се видов со него на концертот на 50сент во Приштина)

Ти кажав, времето пред 2001 беше од една страна убаво, од друга и лошо...реално, политичкиот статус не се смени воопшто, социјалниот се смени. НА ПОЛОШО!

Не затоа што вие сте барале права, туку затоа што покрај добиените права, и отворени музеи и поставени споменици на ОНА и слични срања, кога на истата територија стои плоча од Македонските бранители, се крши, сакаат албанците да ја нема. Тебе може ти е ок тоа, ама мене не ми е.

И кога Македонците ќе се побунат против таквото однесување од страна на Албанците, инстантно биваат осудени дека „мрзат Албанци“ дека „загорчуваат права“, дека „ако не престанат, ќе се пука“. Па ало бре, на што личи тоа? Каде е самокритичноста?!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
Што се замарате со апсурдни теми. Зборовите „соживот“ и „албанци“ не идат во една реченица, не сте учеле граматика ???
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
A imash li dokaz deka toa e krsheno od albanci a ne od nekoj razgneven pripadnik na arm shto bil iznerviran od toa shto go dobil
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
A imash li dokaz deka toa e krsheno od albanci a ne od nekoj razgneven pripadnik na arm shto bil iznerviran od toa shto go dobil
Искрено, сто пати досега размислив, и 99 пати најпрво се посомнеевав дека позади тоа стои СДБ, познати ми се нивните активности од таков тип, и не е нешто невозможно ниту нереално. Но кажи и ти искрено, дека има доволно вжештени глави да ја искршат плочата, како што има и такви што ги шкртаат сите значи низ западна Македонија бришејќи ја кирилицата.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Си го тепал ти Фак, сум го тепал и јас, требаше во редица да стоиме тогаш за кој попрво да го тепа...(убави времиња мајку му :icon_lol:) Со Риза константно се слушав и гледав, а после некоја година и колега ми стана на работа, со Љоти маавме редовно фристајл на скејтпарк, идеше со моја другарка, Гоце(најлепши осмех на клупи :icon_lol:) беше интересно човече иако никогаш не паднавме на муабет од каде му е дадено името :). Една вечер јас частев пиење, една Љоти, другпат Зоки, четврти пат Гоце(имаше уште еден со нив што доаѓаше ама никако да ми текне сега името.) Јас им давав Струмичка, они мене елбасанска и косовска...„детелина“.

Знаеш ли кога беше овој период?
Знаеш.
Пред 2001.

Убаво знам и јас, затоа што оттогаш нит го видов Љоти, нит го видов Гоце, нит те видов ТЕБЕ! А на истите места се вртев како и претходно... Свесен си за тоа нели? Свесен си што се оттргна таа 2001 и од наша и од ваша страна? Им фалеше нешто на тие времиња? Кур мој им фалеше. Мене омилена песна ми беше Африм роботи од НР, тогаш беше хит. Еден од нив дури дојде еднаш во Скопје...Се дружевме.(последен пат се видов со него на концертот на 50сент во Приштина)

Ти кажав, времето пред 2001 беше од една страна убаво, од друга и лошо...реално, политичкиот статус не се смени воопшто, социјалниот се смени. НА ПОЛОШО!

Не затоа што вие сте барале права, туку затоа што покрај добиените права, и отворени музеи и поставени споменици на ОНА и слични срања, кога на истата територија стои плоча од Македонските бранители, се крши, сакаат албанците да ја нема. Тебе може ти е ок тоа, ама мене не ми е.

И кога Македонците ќе се побунат против таквото однесување од страна на Албанците, инстантно биваат осудени дека „мрзат Албанци“ дека „загорчуваат права“, дека „ако не престанат, ќе се пука“. Па ало бре, на што личи тоа? Каде е самокритичноста?!


Ееее глеаш што убаво ти текна сеа...
Епа кажи какви пароли слушаше и ти самиот од другите што седеа карши нас? Смрт за Албанци така? Мене ми пречеа тие пароли. Седевме заедно, да. Се дружевме заедно да. Но ти никогаш тоа не си го рекол, затоа и сум имал некаква почит кон тебе. Исто и ти кон мене. Кон другите никако. Никогаш. Ниту сега. Ти текнува кога се запишав на факултет кога дојдов и частев на клупи дека бев примен како 30 и некои на листа? Знаеш дека утредента за некое си чудо станав 63ти? :)
Таа 2001ва, јас сеуште идев на клупи. Сеуште се дружев со истите луѓе. Се додека не почнаа македонците мене да ми го дрват курот као јас сум им крив што македонските политичари се курви. Мене ме обвинуваа за тоа што се случува на улица. А ти многу добро знаеш каде бев и што правев јас 2001ва. Епа преку таквото ми дојде искрено. И ден денеска се гледам со истите луѓе од #gangsters. Со Црно скоро секој ден се гледам. Со Дедин, со Блади, со Пане, со Ико, со Железо. Сеуште останавме другари. Дека тие, за разлика од тебе, никогаш не збореле за албанците со генерализирање како што тоа ти го правиш на форумов. Затоа и престанавме да се гледаме. Дека ми скурчи да ја сносам вината на другите, кога никогаш кај тебе не барав вина за неправдата која што јас сум ја осетил од ретардирани нискоинтелегентни особи со македонска националност.

Не ми зборувај за соживот. Не си спремен, ниту посакуваш да има. Кога ќе ги почитуваш албанците (а не Албанците) кога ќе пљукаш по криминалците (а не албанците) и кога ќе седнеш до мене и ќе ми кажеш абе овие алфиве не се арни влегоа во 60 албански куќи за двајца да фатат, не си искрен кон себе. Не мора кон мене :)

Соживот нема. Face, live with it because none of you can even dare to change it.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Искрено, сто пати досега размислив, и 99 пати најпрво се посомнеевав дека позади тоа стои СДБ, познати ми се нивните активности од таков тип, и не е нешто невозможно ниту нереално. Но кажи и ти искрено, дека има доволно вжештени глави да ја искршат плочата, како што има и такви што ги шкртаат сите значи низ западна Македонија бришејќи ја кирилицата.

Vidi ova ne e neshto shto mozhesh ti i jas da go kazuvame.Gledaj se prvo sebe si kako si go pocnal celata tema.So kakvi komparacii a barem ti treba da znaesh shto kako neli.
Da misleshe 100 pati iskreno barem eden pat ke ti tekneshe deka ne treba da si dozvolish da te vozat emociite.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Не ми зборувај за соживот. Не си спремен, ниту посакуваш да има. Кога ќе ги почитуваш албанците (а не Албанците) кога ќе пљукаш по криминалците (а не албанците) и кога ќе седнеш до мене и ќе ми кажеш абе овие алфиве не се арни влегоа во 60 албански куќи за двајца да фатат, не си искрен кон себе. Не мора кон мене :)
Vidi ova ne e neshto shto mozhesh ti i jas da go kazuvame.Gledaj se prvo sebe si kako si go pocnal celata tema.
Пријатељи, кога више се отвораме, јас во 1999(време кога се палеше америчката амбасада и кога „моите“ даваа поддршка на србите за етничко чистење на Косово) станав Арачиновски кум, на здраво машко дете му дадов име Исо(Исмет). Така сакаше татко му Зеадин, така бидна. Јас ќе му дадев име Наим(по Наим Фрашери) ама нивна желба беше таа. Така и бидна. Немој бар на мене да ми кажуваш „не си спремен за соживот“. Можеби има некој Арачиновец на форумов, па сигурно го знае Џезо, син му е на Зеадин(Зајко го викаат на кванташки :)). И без разлика на „2001“ мојата фамилија, и нивната фамилија живееме одлично. Немој ти мене „не си сремен за соживот“.

Тоа што ја отворив темата, не се однесуваше кон албанците на форумов, тукутака ми текнало да ви „бодам очи“, туку се однесуваше на самокритичноста. Знам што имаат да кажат Македонците, сакав да видам што ќе кажат албанците за овие дела на радикални кретени кои мислат дека ако имаат парче оружје, Алах го фатиле за муда. Дали некогаш ќе видиме критика од ВАША страна за заедничка борба за исребување на таквите поединци и групи, а не за распалување на нови меѓуетнички препукувања. И културно прашав „која е формулата за соживот“, прочитав милијарда глупости, и ниту еден конкретен одговор кој може да послужи за конструктивна дискусија дека таквата работа не чини ниту од наша, ниту од ваша страна. Но едно да е јасно, се додека има радикализам од едната, ќе има и од другата страна, а борбата против тоа, треба да биде заедничка. Ако се сака. Вие, кои ве сметам за интелигенцијата од албанската страна, по дифолт отфрлувате било каква конструктивна соработка на тоа поле повторувајќи повторно како било 91ва, 88ма, 56та. Па јас џабе зборам изгледа.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Пријатељи, кога више се отвораме, јас во 1999(време кога се палеше америчката амбасада и кога „моите“ даваа поддршка на србите за етничко чистење на Косово) станав Арачиновски кум, на здраво машко дете му дадов име Исо(Исмет). Така сакаше татко му Зеадин, така бидна. Јас ќе му дадев име Наим(по Наим Фрашери) ама нивна желба беше таа. Така и бидна. Немој бар на мене да ми кажуваш „не си спремен за соживот“. Можеби има некој Арачиновец на форумов, па сигурно го знае Џезо, син му е на Зеадин(Зајко го викаат на кванташки :)). И без разлика на „2001“ мојата фамилија, и нивната фамилија живееме одлично. Немој ти мене „не си сремен за соживот“.

Тоа што ја отворив темата, не се однесуваше кон албанците на форумов, тукутака ми текнало да ви „бодам очи“, туку се однесуваше на самокритичноста. Знам што имаат да кажат Македонците, сакав да видам што ќе кажат албанците за овие дела на радикални кретени кои мислат дека ако имаат парче оружје, Алах го фатиле за муда. Дали некогаш ќе видиме критика од ВАША страна за заедничка борба за исребување на таквите поединци и групи, а не за распалување на нови меѓуетнички препукувања. И културно прашав „која е формулата за соживот“, прочитав милијарда глупости, и ниту еден конкретен одговор кој може да послужи за конструктивна дискусија дека таквата работа не чини ниту од наша, ниту од ваша страна. Но едно да е јасно, се додека има радикализам од едната, ќе има и од другата страна, а борбата против тоа, треба да биде заедничка. Ако се сака. Вие, кои ве сметам за интелигенцијата од албанската страна, по дифолт отфрлувате било каква конструктивна соработка на тоа поле повторувајќи повторно како било 91ва, 88ма, 56та. Па јас џабе зборам изгледа.
Еми сега...ајде де, да бидеме самокритични.
Почнувај :D
Јас доволно сум давал критики за албанската политика. Премногу дури.

Еве ти пример, па биди самокритичен. Првите протести што ги организираше Боби за зачувување на името и преговори и дрн дрн. Албанец поминува низ толпа македонци, и го пребија од ќотек поради наводно веење на aлбанско знаме. Знамето никој со свои очи го нема видено. Сите ми одговорија "така рекоа" и така бидна. Други пак искрено и одговорно тврдат дека знаме немало.
Прашањето е. Како на таков настан, каде сите треба заедно да се бориме за иста цел, очекуваш да искочи албанското население, кога едно невино дете поминало и изело ќотек. Самокритика молам?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
Формула за соживот, ние ќе праиме што сакаме вие ќе трпите. Тоа е нивната формула за соживот и на таа секогаш се повикуваат. Зошто? Дека им се може :) Еј Фатиле оружје. Провокација! Убиле Полицаец. Провокација! Знаеш ли што се дешава у Америка коа ќе загине полицаец ??? Абе цела Гази Баба уздуж и попреко ќе ја изораа.(ќе имаа богами што да најдат, но кај нас и тоа што би го нашле би било провокација). Па недај боже да отиде полицаец у Танушевци да го зароби тој таму командантот, ејјјј тоа ќе биде акт на војна. Ниеден Албанец нема да има што ќе го подржи тоа.

Тоа е Албанската формула за соживот. А нивната цел не е соживот во Македонија туку во Shqiperia e meghji !!!! Ама ми се чини тој сон многу скапо ќе ги чини.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ќе вергламе исти работи? Веќе беше дискутиран тој случај, а самокритиката ја имаше. Што, пак ти се вергла за истото? 100 пати една иста работа ќе повторуваме? Самокритиката ја имаш и на оваа тема, врти страни наназад.

Почни од тука.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
Цел Чаир напишан, Cair is not Macedonia не од сега туку со години.Соживот?

Туку затворајте ја темава, и повикот за самокритика беше провокација. Нели, соживот.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ќе вергламе исти работи? Веќе беше дискутиран тој случај, а самокритиката ја имаше. Што, пак ти се вергла за истото? 100 пати една иста работа ќе повторуваме? Самокритиката ја имаш и на оваа тема, врти страни наназад.

Почни од тука.

Абе, убаво знам ја кој како размислува на форумов :) Него...80% од членовите на форумов го охрабруваа тој потег :) Need i say more? :) Иронијата е уште поголема кога истите тие членови ги обвинуваат само албанците за немање соживот :) Damn its funny.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
Абе, убаво знам ја кој како размислува на форумов :) Него...80% од членовите на форумов го охрабруваа тој потег :) Need i say more? :) Иронијата е уште поголема кога истите тие членови ги обвинуваат само албанците за немање соживот :) Damn its funny.
Не мислиш дека тоа е ваше достигнување ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom