Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
1.Сунет коа правиш си има добри страни.....медицински аспект...сескуанли итн..

Природно си е природно си постојат кондоми Durex, а воа сексуални аспекти како сексуални кога само еднаш у животот имате секс и тоа само со една жена како ке добиете болести ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
1.Сунет коа правиш си има добри страни.....медицински аспект...сескуанли итн..

Природно си е природно си постојат кондоми Durex, а воа сексуални аспекти како сексуални кога само еднаш у животот имате секс и тоа само со една жена како ке добиете болести ?
како што изгледа ти имаш кондом у глава.....ништо не сфаќаш....коа мочаш....капки од мочки остануваат у тоа месото што го сечеме...а вие го имате....и гаѓите од бели ви се претвараат у жолти :tapp:
ете и кога ќе свршиш полесно е да се исчистиш кога ти е сечено тоа ВИШОК месото одколку вака.... ризикот на алергии е намален итн...
сунетот е во исламот не за да ни се сече...туку кога ни е сечен нема ниту една капка мочка у курот..т.е имас само главица...и тоа си го миеме после секое мочање..а коа не си направен сунет...ако сакаш и у кова стави го курот сепак ќе има мочка во внатрешниот дел на таа кожа...и во исламот за да се прават молитвите...не смее ниту една капка да се има мочка, сперма у облеката...екстремна хигиена се бара....
Не очекувам да сфатиш..:toe:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
сунетот е во исламот не за да ни се сече...туку кога ни е сечен нема ниту една капка мочка у курот..:toe:
Си ја слушнал поговорката

Колку и да го тресиш последната капка вгаќи останвит :pos2::pos2::pos2:.

Како и да е, во странство многу луѓе кои не се муслимани си прават сунет, нема што тука да се расправа се знае дека е похигиенски.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
како што изгледа ти имаш кондом у глава.....ништо не сфаќаш....коа мочаш....капки од мочки остануваат у тоа месото што го сечеме...а вие го имате....и гаѓите од бели ви се претвараат у жолти :tapp:
ете и кога ќе свршиш полесно е да се исчистиш кога ти е сечено тоа ВИШОК месото одколку вака.... ризикот на алергии е намален итн...
сунетот е во исламот не за да ни се сече...туку кога ни е сечен нема ниту една капка мочка у курот..т.е имас само главица...и тоа си го миеме после секое мочање..а коа не си направен сунет...ако сакаш и у кова стави го курот сепак ќе има мочка во внатрешниот дел на таа кожа...и во исламот за да се прават молитвите...не смее ниту една капка да се има мочка, сперма у облеката...екстремна хигиена се бара....
Не очекувам да сфатиш..:toe:
Интересно...
Знам порано и христијаните го практикувале сунетот (така пишува во Стариот Завет) и точно е дека од здравствени причини се прави бидејќи намалува инфекции, непријатна миризба и рак на главата на пенисот.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
1.Сунет коа правиш си има добри страни.....медицински аспект...сескуанли итн..

Природно си е природно си постојат кондоми Durex, а воа сексуални аспекти како сексуални кога само еднаш у животот имате секс и тоа само со една жена како ке добиете болести ?
ti rekov ja..zemi citaj za sunetot nesto poveke i ke sfatis!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
глупости........ако беше ти од Бог даден за да бидеш “сечен“-тоа ќе беше......ако религијата и традицијата велат други работи-ОК.....на пр. на новороденче е пожелно да му се одсече слепото црево кое ако ти се воспали можиш за 5 мин да умриш-од вашите превентиви кон инфекции не се умира за 5 мин
секое добро и поздрав ама некои работи не ви држат вода ...
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
abe sunetot e za cistota na covekot...nema da ti se zarazuva kozickata od urina...ke bide pocisto...prebaruvaj niz netot i citaj nesto poveke!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
abe sunetot e za cistota na covekot...nema da ti se zarazuva kozickata od urina...ke bide pocisto...prebaruvaj niz netot i citaj nesto poveke!
пријателе,цврсто си убеден во вашите традиции како што споменав претходно....за тоа ти што го тврдиш можи да говориш во темата ЗДРАВЈЕ а не религија
поздрав
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
пријателе,цврсто си убеден во вашите традиции како што споменав претходно....за тоа ти што го тврдиш можи да говориш во темата ЗДРАВЈЕ а не религија
поздрав

pa religijata ne uci i za zdravjeto....
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
a sto ima loso be vo nejadenjeto svinsko???

Sto ima loso vo secenjeto??
чудно ми е стварно за празници или што и да е да не јадам свинско ја би спобудалел кој специјалитети идат со свинското месо не сте свесни
Мој другар албанец е значи викам мој другар тоа значи дека со него сум 24 h како брат ми е, за Мајот не јадам свинско не јадам 5 плескавици ги изеде :pos2::pos2::pos2: од тогаш еве го дома почна свињи да одгледува :vozbud:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
чудно ми е стварно за празници или што и да е да не јадам свинско ја би спобудалел кој специјалитети идат со свинското месо не сте свесни
Мој другар албанец е значи викам мој другар тоа значи дека со него сум 24 h како брат ми е, за Мајот не јадам свинско не јадам 5 плескавици ги изеде :pos2::pos2::pos2: од тогаш еве го дома почна свињи да одгледува :vozbud:
ako ti e drugar ne bi go narekuval Albanec...fino lepo bi go narekuval albanec!

Abe nikoj ne veli deka ne e vkusno iako jas ne sum probal nikogas i zatoa nikogas ne mi ide na pamet da probam posto verata ne uci taka i normalno sekoj si pocituva svoja vera neli??!!!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
брат како да бидам добар со луѓе ко тебе...јас во тоа што верувам ти негираш...ова не е месо за дебата...прашуваш што те интересира...што не ти е јасно....ти сеа ми споредуваш со слепо црвево...ти имаш и раце..што ти се корисни.. но ако имаш рак..ти ги сечат....тоето ..немам намера да објаснувам нешто што знам нема да сфатиш
слепото црево го посочив како пример затоа што во поразвиените земји на бебињата им го оперираат слепото црево веднаш по породувањето за човекот да нема понатаму проблеми со бескорисна алатка во организмот која можи да доведе до смрт за кратко време ако се инфицира и пукне.....вие велите дека со сунетот се стекнува подобра хигиена и сл. ве насочив дека од таа нехигиена не се умира за 5 мин. додека од слепото црево ДА.... верувајте во што сакате тоа не ми пречело ниту ќе ми пречи,туку како човек на 21 век со сите поволности и знаења што се пред тебе треба да пресудиш што е исправно и што не САМИОТ....значи сунетот ви е повеќе како традиција и белег на религијата,не можиш да кажиш дека е задолжително нешто во животот на секој човек
останете со здравје
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
damn i hate this part..ако е албанец не значи дека е муслиман..не мешајте религија со националнст
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom