Влашко лоби

Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
Власите се “господари од сенка“ во Македонија,а богами и на целиот Балкан.Почнуваќи од Гејлада до Албанија,Македонија,Бугарија,Србија,Црна Гора или Босна со Херцеговина,Власите продираат и во Хрватска.Проблемите што ги имаме во Македонија се наметнати од Власите во Гејлада во договор со нашите Власи.Најчесто се на врвни функции во сите земји на Балканот,многупати се и председатели но и премиери,ама тогаш јавно не се искажуваат како Власи за да имаат влијание кај мнозинското население кое не е Влашко.Поврзаноста со Хазарите датира уште од средниот век кога заедно со нив добиле посебни повластици од Турците како никој друг oд народите под нивна власт.Инаку потпишувањето на фаталниот Букурешки договор во 1913 година било формализирано исклучиво од Власи министри во владите на Србија,Гррција и Бугарија,а за Романците не треба ни да се споменува.:toe:
E taka bas taka...
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
1
Jovan Vraniskovik e Vlav,isto i ede Srpsi vladika sto e mnogu protiv MPC nemozam da se seta m sega za imeto
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Само 5-10% од власите во Македонија не се вработени :toe:
5-10% od kolku od 7000-8000?:kesa::kesa:

Се слагам околу тоа староседелци,но Романија веќе целосно ги асимилира со тоа што им дозволува школување во Букурешт,значи пак си ја одбраа Романија за влашка матична држава
A demek nasive od Makedonija koi do vcera mozea bez pari da se skoluvaat vo Bugarija, i koi i do den denes zemaat licni karti i pasosi se Bugari,i ja odbraa Bugarija kako maticna drzava???
Razmilsi dva pati, reci ednas...:pos2:

Гомце ти од јадност незнаеш што да збориш па се обидуваш во муабетов да ја мешаш и мојата фамилија.
Газда Штерјо има најмногу допринесено нели:aplauz:
Manaki,Kaliopi,Toshe,Majka Tereza..eheee kolku li gi ima..

Sterjo Nakov, ako se bogati se bogati za sebe i za svojata familija, da ne mislis parite gi deli so narodot od vlasko poteklo...
Ehh..do kade doteravme, uste malku i samite ke se mrzime sebesi....

Pa Makedonci osven vo Makedonija mnogu ima i vo stranstvo... ovde nemame pravo na glas zatoa sto so drzavata upravuvaat makedonci-predavnici i kako sto rekov Vlasi.
A sega i vie se probivate vo vlasta...
Ne sum znael deka i Gruevski, i Milosevski se Vlasi...
Ejjjj...sekoj den nesto novo ke naucis od ova decava :pos2::pos2::pos2:

Власите се “господари од сенка“ во Македонија,а богами и на целиот Балкан.Почнуваќи од Гејлада до Албанија,Македонија,Бугарија,Србија,Црна Гора или Босна со Херцеговина,Власите продираат и во Хрватска.Проблемите што ги имаме во Македонија се наметнати од Власите во Гејлада во договор со нашите Власи.Најчесто се на врвни функции во сите земји на Балканот,многупати се и председатели но и премиери,ама тогаш јавно не се искажуваат како Власи за да имаат влијание кај мнозинското население кое не е Влашко.Поврзаноста со Хазарите датира уште од средниот век кога заедно со нив добиле посебни повластици од Турците како никој друг oд народите под нивна власт.Инаку потпишувањето на фаталниот Букурешки договор во 1913 година било формализирано исклучиво од Власи министри во владите на Србија,Гррција и Бугарија,а за Романците не треба ни да се споменува.:toe:
"I pepelaska go zagubi cevliceto"

Premier na Grcija- Karamanslis, poteklo Karaman -Turcija
Minister za Nadvoresni Dora Bakojani(micotakis) - poteklo od Krit

kaj gi iskopa Vlasite na celo na Grckata drzava ziti se...pa ako tie rakovodea so Grcija, nema da bese GPC, tuku Vlaska Pravoslavna Crkva(veke bese vospostavena vo minatoto vo severozapadna Grcija), a Grcija ke bese Vlahija(vo eden period od istorijata imase Vlasko knezestvo na teritorija na Grcija).

Pusti fantazii, zaveri i teorii...ubavo e sto postoi nauka Psihologija,:smir:

Jovan Vraniskovik e Vlav,isto i ede Srpsi vladika sto e mnogu protiv MPC nemozam da se seta m sega za imeto
jovan Vraniskoski ne e Vlav, tuku Makedonec rodum od selo Malivlaj-Strusko, kade sto nema Vlasi!
Lesno e da se odroduvaat i da im se lepat etiketi na onie koi pretstavuvaat sram za eden narod...megjutoa dali e korektno , toa neznam...
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Јас немам ништо против власите, од причина што тие немаат ништо против мене. Во друштво сме 5 души од кои 2 се со влашки корени, но тие се декларираат Македонци (а и повеќе се Македонци, бидејки преовладува Македонскиот корен) и веат знамиња, стари, нови, лавови и ред други.

Значи да предложам да оди темата во друг правец, и да се зборува кој Македонци со влашки корени се или биле на некаква позиција (не само партиска). Значи прво да се прикажат кој се, па потоа да се зборува што и како.

Хари Костов


Јани Макрадули


Штерјо Наков


Јован Вранишковски


И јас лично незнаев до сега, но еве ај да му веруваме на АНТИПАТЕР...
Киро Глигоров
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Extremes напиша:
Manaki,Kaliopi,Toshe,Majka Tereza..eheee kolku li gi ima..

Sterjo Nakov, ako se bogati se bogati za sebe i za svojata familija, da ne mislis parite gi deli so narodot od vlasko poteklo...
Ehh..do kade doteravme, uste malku i samite ke se mrzime sebesi....
Sterjo Nakov se bogati za svojata familija,da,ama so toa sto gi vrabotuva Vlasite vo Fersped i dr.sestrinski firmi e dovolno za da Vlasite vo Makedonija se zadovolni.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Јас имам влашко потекло но секогаш сум се декларирал како македонец.Сега по вакви теми стварно ми се гади.Не гледајте ја раската во окото на другиот видете ја гредата во вашето око.Вас ви е криво што власите се вработувале во влашки фирми и затоа успевале.Па кој им е крив на Македонците што никогаш во историјата немале слога меѓу себе.Власите ли?А каде ли се Геогиевски,Фрчковски,Црвенковски,Героски,Вранишкоски и останатите предавници на македонскиот народ.Или и на нив власите ги натерале така да се однесуваат.Власите во најголем дел веќе се претопени со Македонците и тие се чуствуваат Македонци и ја сакаат Македонија, а дежурен кривец може да си побарате во своите редови.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Јас имам влашко потекло но секогаш сум се декларирал како македонец.Сега по вакви теми стварно ми се гади.Не гледајте ја раската во окото на другиот видете ја гредата во вашето око.Вас ви е криво што власите се вработувале во влашки фирми и затоа успевале.Па кој им е крив на Македонците што никогаш во историјата немале слога меѓу себе.Власите ли?А каде ли се Геогиевски,Фрчковски,Црвенковски,Героски,Вранишкоски и останатите предавници на македонскиот народ.Или и на нив власите ги натерале така да се однесуваат.Власите во најголем дел веќе се претопени со Македонците и тие се чуствуваат Македонци и ја сакаат Македонија, а дежурен кривец може да си побарате во своите редови.
За ова брат постои темата за Гркомани, Бугарофили и Србомани... овде нема кој да те слуша, не ни е јасно на нас Македонците дека некогаш ние сме криви што сите не газат.
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Се слагам околу тоа староседелци,но Романија веќе целосно ги асимилира со тоа што им дозволува школување во Букурешт,значи пак си ја одбраа Романија за влашка матична држава
Хм, дали според тебе Македонците кои се на студии во Бугарија се сите асимилирани Македонци? Прво, никој не ги тера да одат таму, а второ некои се враќаат.
Ако одиме според тоа што го напиша многу Македонци ги одбираат Србија и Бугарија за матични држави со тоа што студираат таму?
Во Романија Власите не учат на Влашки, туку на Романски. Разликата помеѓу Влашки (т.е. Аромански) и Романскиот јазик е поголема отколку разликата помеѓу Македонски и Бугарски.

Македонка сум и по мајка и по татко и немам ништо против националностите кои не се против Македонија. Имам другарка која е мешавина од три националности и е поголема Македонка од некои кои се (како што ги викате) чистокрвни Македонци кои се бугарофили и србофили.

Ќе ве потсетам дека Тоше Проески беше Влав. Сетете се на неговата финансиска ситуација пред да стане пеач, дали мајка му и татко му беа вработени, па потоа да кажувате дека сите биле вработени, богати и слично.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Sterjo Nakov se bogati za svojata familija,da,ama so toa sto gi vrabotuva Vlasite vo Fersped i dr.sestrinski firmi e dovolno za da Vlasite vo Makedonija se zadovolni.
A zar ti kako Makedonec bi vrabotil Albanci vo tvojata firma, dodeka bi ostavil nekoi Makedonci bez rabota? Razmisli logicno zosto e toa taka..
Kritikuvas nesto, a i samiot znaes da si na negovo mesto i ti bi go pravel istoto...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.653
Јебига од секогаш имале поише памет од нас,ајде можда не памет ама слога си држат на ниво од прв ден. Додека ние сме си ваделе(и си вадиме уште) очи они се сложни и финкционирааат беспрекорно,тоа место на нас да ни е пример ние на тоа таложиме завист и комплекси.
Штерјо,Хари,Митко и останаттите транзициски херои на една и Питу Гули,Тоше Проески а нејвероватно и Јане Сандански од друга страна на кантарот па есап сами направете си.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
За ова брат постои темата за Гркомани, Бугарофили и Србомани... овде нема кој да те слуша, не ни е јасно на нас Македонците дека некогаш ние сме криви што сите не газат.
Toa e tocno i jas sum po poteklo Vlav od Makedonija, i sekogas sum bil za Makedonija poveke od nekoi koi se del od onie t.n "pravi" Makedonci.
I ovaa tema za zaveri, za Vlaski lobija i slicno mi ide na nervi...i me provocira da se zaprasam sebesi, zosto jas se boram za nekoja kauza(Imeto Makedonija, Makedonski Identitet, koga nekoi i koga si na nivna strana te plukaat i ne im cinis, zatoa sto samite ne mozat da se spravat so greskite vo nivnite megjusebni odnosi kako etnikum/narod)

Prvo ,sekoj poedinec raboti za sebe i odgovara sam za svoite postapki(Sterjo, Kostov i ostanati),bez razlika na etnicka pripadnost.Ako ima 5 Vlasi vo Makedonija koi grabaat od narodot, kolku Makedonci ima koi grabaat i grabale pa si zaminale po Bugarija i drugi zemji,ili ostanale tuka da gi gledaat lugjeto od visina???

Drugo nema nikakvi zaveri, bidejki ako otidete vo Krushevo nema da najdete kojznae kakvi palati, so zidovi od 2 metri,so fontani i bazeni vo dvorot i izgradeni po svajcarski model...tuku toa ke go zabelezite vo Severo-Zapadna Makedonija,i nekoi elitni naselbi vo Skopje...a sto kazuva toa? Deka Vlasite ne se tolku bogati kako nekoi ovde sto sakaat da gi etiketiraat.Skromni, obrazuvani i so tesni vrski i so pocit eden sprema drug , DA, megjutoa se ostanato se zaveri od tipot "Makedonija-Nova Izraelska zemja na Balkanot ):pos2: Koga citam takvi postovi demek Stargate Atlantis da go gledam...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Многу власи на пописите се декларираат како македонци и затоа статистиките не ја покажуваат реалната слика.
Хммм... Јас колку што знам во Македонија власите додека се сиромашни се Срби а кога ќе се збогатат се Грци... Една од причините поради која на „газдиве“ им беше/е совршено сеедно за колку ја ошуруваат Македонија со приватизациите итн е тоа што немаат никакво Македонско чувство ниту грижа на совест кон оваа држава. Никој не негира дека се сплотени и паметни - очигледно е дека се, ама во последно време да го негираш влашкото лоби не можеш... Ептен треба да си слепец
 

Kajgana Shop

На врв Bottom