Како до бременост?

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Значи мене едно ме интересира, дали воопшто се имаш консултирано со стручни лица, гинеколози и др. и кажи кои се методи си ги испробала, дали си разговарала за инвитро фертилизација, па да те упатам понатака..вака само ќе нагодувам и јас и другите желни да ти помогнат:smir:
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
сеа не знам која вера сте, али јас ќе ви речам да пробате и со молитви до Господ.ж
Се разбира прво со доктори-специјалисти,паралелно и со лековити води од манастири... знам многу луѓе што успеале...
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Најважно е да установите дали е се во ред со партнерот, бидејки тоа се решава поедноставно, со еден примерок и неколку теста на истиот. Е тогас ке почнеш со прегледи на тебе да видиш дали се е ок зошто жената може да има повеќе причини од кои неможе да забремени.
Се надевам дека сто побргу ќе ја остварите вашата желба
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
1
vaka decki,jas sakav da ja zapocnam temata za onie koi imaat problem so zabremenuvanje, no ne bev konkretna pa zatoa da poobjasnam, 6 godini sme vo brak, imam odeno i na privatni doktori na pocetokot, no sepak glavnite ispituvanja gi pravevme vo sistina. Site rezultati ni bea vo red i kaj mene i kaj maz mi,pravev 3 insiminacii,bevme i vo Belgrad,kaj Slobodan Tesic za caevi i nisto. Ni ostana samo in vitro.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.709
Поени од реакции
19.804
vaka decki,jas sakav da ja zapocnam temata za onie koi imaat problem so zabremenuvanje, no ne bev konkretna pa zatoa da poobjasnam, 6 godini sme vo brak, imam odeno i na privatni doktori na pocetokot, no sepak glavnite ispituvanja gi pravevme vo sistina. Site rezultati ni bea vo red i kaj mene i kaj maz mi,pravev 3 insiminacii,bevme i vo Belgrad,kaj Slobodan Tesic za caevi i nisto. Ni ostana samo in vitro.
Инвитрото е убава работа доста имаат останото бремени преку тој пат, јас имам неколку другарки кои што така останаа бремени и еве сега за среќа си имаат прекрасни дечиња, претежно е од стрес, умствено фокусирање само на тоа дека сакаш да останеш бремена и сето тоа делува негативно и спречува забременување, значи или почекај уште малку и пробај на некој начин да се опуштите и двајцата или инвитрото ќе помогне во секој случај, кога веќе сето друго испитано е во ред кај двајцата партнери.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
vaka decki,jas sakav da ja zapocnam temata za onie koi imaat problem so zabremenuvanje, no ne bev konkretna pa zatoa da poobjasnam, 6 godini sme vo brak, imam odeno i na privatni doktori na pocetokot, no sepak glavnite ispituvanja gi pravevme vo sistina. Site rezultati ni bea vo red i kaj mene i kaj maz mi,pravev 3 insiminacii,bevme i vo Belgrad,kaj Slobodan Tesic za caevi i nisto. Ni ostana samo in vitro.
Сега е појасно. :)
Не знам дали си информирана за бесплатната можност за инвитро? Знам дека истото можеш да го направиш во Систина, Ремедика и од скоро Клинички центар доби лиценца за инвитро оплодувања. Можеш да се распрашаш на сите три места и да си закажеш чисто информативен преглед за консултација со доктори.
За Ремедика еднаш ти пишав, ама еве и овде да пишам дека д-р Петановски негови пациентки ми го имаат пофалено како успешен во областа на инвитро оплодувањата. Можеш да се јавиш и да закажеш кај него.
За другите клиники не знам кој се занимава со ова и кој е еден од подобрите.
Со среќа нека ти е за се` што ќе решиш и се` што ќе започнеш во врска со забременувањето. :smir:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Potpolno se soglasuvam so lusi lu ako ispituvanjata dokazale deka se e organski vo red i zdravo i kaj dvata bracni drugari ,tuka veke stanuva zbor za psihologija,znam deka e tesko nekoj od strana da ti kazuva opusti se realxiraj se ne mi sli na toa ama stvarno treba da se opustis i da ne m ilsi veke na toa i majka mi go imala istiot problem sto i ti pa koga si rekla deka veke ne biva ostanala vednas bremena.Poznavam luge koi 15 god bea vo brak i nemaa deca pa posvoija i za nepolbna godina zenata zabremeni i na svet donese prekrasno dete.POzz i se najdobro.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Марци, не сум стручна да ти давам совети, но сакам најискрено да ти посакам што побрзо да забремениш па да прославиме заедно на Кајгана за нов иден член:smir:.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
1
Pred malku procitav, milam Let 3 deka imase pisano deka me interesiraat nekakvi babi,gatanja i neznam sto,pa zatoa sum ja otvorila temava, pa da i/mu odgovoram deka temava je otvoriv cisto kako sto nekoj rece lekot e 5 pari, pa mozebi ke cujam nesto novo,sto ne sum probala(mislam na ispituvanja, normalno). Sakam da spodelam iskustvo so onie koi go imaat ili imale problemov, a ne deka ke se izlecam na forumov, normalno deka odam na doktor, pa vo koj vek ziveeme

isto taka sakav da prasam, dali nekoj ima praveno histeroskopija
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
23
plodnost...

Se e do momentot,opsuhtete se i nemojte na toa da mislite,chekajte go momentot koga zenata ke ima plodni denovi i udri brate,e ako i togas ne bide nishto togash barajte chare,vo nekoj mora da e problemot?
Deckovo e vo pravo. Mnogumina mladi ludje neznaat deka zenata (veruvale ili ne) moze da ima samo eded ploden den vo mesecot. E sega idi potrefi go. Zatoa nema zastoj! Jas maliot go pravev mesec dena, po dvapati dnevno.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
1
da tocno, sum cula deka ima zeni koi se plodni samo vo odreden cas vo mesecot, mene licno doktorot vo sistina mi vikase deka bliznaci ke zakacam od sto imam zreli folikuli, arno ama niiiistoooo
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Моја другарка исто имаше 5 години проблем со забременување иако се` беше во ред. На крај се испостави дека имала запушени јајцеводи и за период од 5 години на никого не му текнало да испита проодност на каналите. Откако и го средија тоа наредниот месец забремени.
Со ова не раскажувам приказна туку напоменувам нешто што може да биде проблем. :)
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
1
ja pravev hsg,super mi se kanalite, obicno prvo toa sakaat doktorite da go ispitaat, od toa pocnuvaat, bar kaj mene bee takov slucaj
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Treba malce da vnesete vozbuda koga ste resile da zabremenite,toa go znam od iskustvo moe i zatoa vi go prenesuvam.Nemojte voopshto da mislite shto i kako ke bide,broete gi denovite od koga vi e zavrsena menstruacijata a toa go ima na ovoj link http://www.svezazene.com/279-Plodni_dani/ ili ovde http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12839.Zena mi stalno gi posteuvase ovie web stranici :tv: pa probajte i vie,mozebi nesto ke nauchite a i ke vi pomogne toa?
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
Zdravo na site koi gi interesira ovaa tema, veke podolgo vreme e obiduvam da zabremenam i bi sakala da razmenam iskustvo so onie koi imaat nekakvo iskustvo ili ist problem. Pa znaete kako velat makata e pomala koga ke ja spodelis so nekogo
Sepak kajgana forum ne e vistinskoto mesto za tvojot problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom