Помош: SQL и останати бази на податоци

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Може да се изврши,

ограничувањата се во сервиси и функционалности...
И во простор. 4ГБ.
Иначе ова стои привлечно, ама утре ќе се проба.

Во VB6 многу лесно се прават вакви работи пошо е ептен прикладно за работа со CSV, само беља ќе настане ако има датуми или флоути. Малце мизерно е.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Како да спојам две полиња од табелата во една?

Имам MS SQL база со табела tekst, во табелата имам полиња id, voved, tekst со околку 4000 записи. Сакам полето voved да го спојам со полето tekst.
UPDATE синтаксата не можам да ја користам бидејќи овие полиња се ntext типови на податоци. Знам дека треба да го користам UPDATETEXT ама веќе 3 дена се мачам и неможам да ја сватам логиката на ова. Ако некој има искуство со ова нека пише, или ако има некое друго решение...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Dejan];2059272 напиша:
Како да спојам две полиња од табелата во една?

Имам MS SQL база со табела tekst, во табелата имам полиња id, voved, tekst со околку 4000 записи. Сакам полето voved да го спојам со полето tekst.
UPDATE синтаксата не можам да ја користам бидејќи овие полиња се ntext типови на податоци. Знам дека треба да го користам UPDATETEXT ама веќе 3 дена се мачам и неможам да ја сватам логиката на ова. Ако некој има искуство со ова нека пише, или ако има некое друго решение...
Наједноставно ти е
Код:
SELECT (tekst + voved) AS tekst_voved
FROM Tabela;
Друг едноставен начин ти е да креираш нова табела и да ги префрлиш сите записи од старата во новата со што текст и вовед ќе ги споиш во една колона
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Ама користам ntext datatype + Аdd операторот не е компатибилен со text, ntext типовите на податоци...
Имам 4000 записи во табелата, кога е к`смет да ги префрлам во нова табела....
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Па можеш да сменеш datatype, нема да ти направи проблем
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Не е тоа решение... јас сакам потоа да не го користам тоа поле, едноставно до сега се што има во првото поле да го префрлам во второто поле и да го користам само второто... Вака со товјот пример ќе морам да ги користам двете полиња....
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Добро де, ок ти кажа deXterche.

Напрај query во кое ќе креираш нова табела (со две полиња id и tekstVoved) и во новата табела ќе внесуваш од старата така што полињата tekst и Voved ќе ги споиш во новото поле tekstVoved... После можеш да ја избришиш старата табела.

By the way, не ти препорачувам да ги користиш ntext и text податочните типови зашто се многу застарени и најверојатно ќе ги остранат од поновите верзии на Microsoft Sql Server. Наместо нив користи ги nvarchar и varchar.

Тоа нешто би изгледало вака:

Код:
----Pri kreiranje na novata tabela samo dodaj si go Id-to
CREATE TABLE NovaTabela (TekstVoved NVARCHAR(MAX))

    ----Vnesi vo novo kreiranata tabela
INSERT INTO NovaTabela  (TekstVoved)
    SELECT Tekst + Voved as TekstVoved
    FROM StarataTabela

    ----Proveri dali e se ok vo novata tabela
SELECT TekstVoved
    FROM NovaTabela
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Dejan];2059272 напиша:
Како да спојам две полиња од табелата во една?

Имам MS SQL база со табела tekst, во табелата имам полиња id, voved, tekst со околку 4000 записи. Сакам полето voved да го спојам со полето tekst.
UPDATE синтаксата не можам да ја користам бидејќи овие полиња се ntext типови на податоци. Знам дека треба да го користам UPDATETEXT ама веќе 3 дена се мачам и неможам да ја сватам логиката на ова. Ако некој има искуство со ова нека пише, или ако има некое друго решение...
Ова ќе ти заврши работа:

UPDATE test
SET voved=CONVERT(NVARCHAR(MAX),voved)+CONVERT(NVARCHAR(MAX),tekst)


со ова на voved ќе се залепи и содржината на tekst
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Фала дечки за помошта, средив...
Базата ми беше 2000 и затоа имав заебанции со ntext сега е во ред со nvarchar

Фала уште еднаш...
 
Член од
16 август 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Треба да направам рестор на база, ама ми ја јавува следанава грешка.


Идеја како да не се појавува? :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Треба да направам рестор на база, ама ми ја јавува следанава грешка.

Идеја како да не се појавува? :)
До сега претпоставувам дека најверојатно си се снашол... али сепак ќе пишам. Еророт кој ти го јавува пиши го на Google и види дали некој имал ист или сличен проблем со твојот. Би требало да налеташ на некој сличен проблем :toe:

Него мене ме интересира која база е најстабилна и најбезбедна и која најчесто се користи (за десктоп апликации) и кои се "својствата" на MS Access база во споредба со другите односно дали вреди да се прави апликација со MS Access база или... ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
До сега претпоставувам дека најверојатно си се снашол... али сепак ќе пишам. Еророт кој ти го јавува пиши го на Google и види дали некој имал ист или сличен проблем со твојот. Би требало да налеташ на некој сличен проблем :toe:

Него мене ме интересира која база е најстабилна и најбезбедна и која најчесто се користи (за десктоп апликации) и кои се "својствата" на MS Access база во споредба со другите односно дали вреди да се прави апликација со MS Access база или... ?

Батка Access е едно од најдобрите работи излезени од Microsoft, т.е. не е нивно го купија, ама нема врска, страва е.

Ако ти кажам дека имам апликација во еден објект и тоа со фискална со се и работи без да го видам од 2001 година. Сега само за патриотскиве фискални ме побараа.

Ако си бидеш педантен малце при користење на кверина и ако почитуваш ограничувања на базата, немаш мака.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Батка Access е едно од најдобрите работи излезени од Microsoft, т.е. не е нивно го купија, ама нема врска, страва е.

Ако ти кажам дека имам апликација во еден објект и тоа со фискална со се и работи без да го видам од 2001 година. Сега само за патриотскиве фискални ме побараа.

Ако си бидеш педантен малце при користење на кверина и ако почитуваш ограничувања на базата, немаш мака.
Искрено не очекував ваков одговор со позитивен исход. Кога почнав да учам работа со бази почнав со MS Access и ми се виде пилично лесна за работење и исто така ги исполнува барањата од програмерот/корисникот, само не и ги знам слабите страни односно безбедноста на кое ниво е сведена дека еден од главните фактори на една апликација (особено кога станува збор за фирма со поголем бизнис) безбедноста на податоците заедно со функционалнота на програмата треба да се на прво место и несмее да се дозволи пропуст, во спротивно... ојде некоја фирма у стечај :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Искрено не очекував ваков одговор со позитивен исход. Кога почнав да учам работа со бази почнав со MS Access и ми се виде пилично лесна за работење и исто така ги исполнува барањата од програмерот/корисникот, само не и ги знам слабите страни односно безбедноста на кое ниво е сведена дека еден од главните фактори на една апликација (особено кога станува збор за фирма со поголем бизнис) безбедноста на податоците заедно со функционалнота на програмата треба да се на прво место и несмее да се дозволи пропуст, во спротивно... ојде некоја фирма у стечај :icon_lol:

Неможеш да добиеш безбедност каква што бараш од десктоп база како Access. Ниедна десктоп база нема таква безбедност.

Ако ти треба голема безбедност и ако се работи за поголем број на компјутери тогаш ќе си земиш некоја серверска база.


Инаку како мани...

Шифрите лесно се пробиваат.
Access фајл не би требало да помини 1гб.
Централизирана база во мрежа со повеќе компјутери е без врска решение со access.


Позитивни...

Графичко креирање на табелите и кверината.
Целосна SQL база.
Лесен пристап до базата преку драјвери во програмските јазици, без потреба од ODBC и слично.
И прилично отпорна на паѓање на компјутерот од струја и други проблеми.


Ова во кратки црти.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
18
Поени од реакции
2
jas pravo kazano access go gledam samo kako aplikacija za ucenje, e nekoj so pocnuva so bazi so neznaj so e baza... ovde da uci

a kako editor gledano ... nisto posebno , istite raboti mozat da se pravat i v drugi editori koi imat i + mnogu drugi funkcionalnosti
momentalno gi rabotam SQLdeveloper i TOAD for MySql ... TOADot e mn podobar i po fancy e :))
moe mislinje : i da ja imam najprostata rabota na svetot povrzana so bazi nema da rabotam access
najdobar rdbms: Oracle definitivno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom