СТОП ЗА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО СО ГРЦИЈА

СТОП ЗА ПРЕГОВИРИТЕ СО ГРЦИЈА

  • Да се стопираат преговорите!

    Гласови: 273 83,2%
  • Преговорите мораат да продолжат

    Гласови: 55 16,8%

  • Вкупно гласачи
    328

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Патриотштина на македонски начин!

Едночинка - мала сцена.
На сцената две момчиња на околу 25-30 години и еден постар човек со засукани мустаќи.
Момчињата се туркаат и расправаат. Им се приближува човекот.
Ги прекинува во расправијата.

Човекот - Зошто се расправате, не чини така, не е ли поубаво да поразговарате, отколку да викате, да се тепате и да се карате? А за што се расправате?
Трпе- Се караме кој е поголем патриот. (Трајко молчи и гледа во човекот како да го познава, ама не може да се сети кој е)

Човекот - Како те викаат сине??
Трпе - Ме викаат Трпе!
Човекот - а тебе дете?
Трајко - мене ме викаат Трајко!

Човекот - А бе вие македонци сте биле!
Обајцата- Од каде знаеш, бе чиче?

Човекот - Еее, деца, деца, само вие македонците имате имиња како Трпе и Трајко, само вие трпите и траете додека ве газат.
Трајко - не бе чиче, ние сме многу јаки, особено позади компјутер, ние водиме војна со секого и сме најјаки!

Човекот - Да бе дечња, ама битките ги биете од Табановце до Богородица, преку компјутер, а на улица каде сте?
Трпе - Е да, да, така е, ама мора така.

Човекот - Е зошто да мора?
Трајко - Чиче, па ако се побуниме може да не истепаат, нели ни закачија Вето за НАТО. Вака полесно е. Ќе потрпиме, ќе потраеме, има кој да ни ги бие битките.
Трпе - Америка, Америка ке ни помогне.

Човекот - Америка ке ви помогне? Како ќе ви помогне? Не ми се чини дека нешто многу ќе ви помогне. Да не ви помогне како Бугарија на времето? Или Србија, Франција? Не ја бива така.
Обајцата – Како да не, ти знаеш. Зошто не ја бива така?

Човекот - Треба самите, оти никој не ви се вистински пријател и нема да ви помогне ако претходно самите не си помогнете. Досега не научивте ли?
Трајко - Хмммм.....ама Трпе е за ВМРО, а јас сум за СДСМ. Како да се договориме. Нема шанси.
Трпе - Ти си некоја комуњара, чиче, како оваа гнасава, Трајче да му ебам мајче, изрод.

Почнуваат да се кошкаат и да се туркаат. Човекот ги разделува.

Човекот - Де, де, не мора да се расправате и тепате, секој нека верува во што сака, ама најмногу во Македонија, нели. Нели сте патриоти?

Заедно, Трпе и Трајко, викаат (не се знае кој кого ќе надвика ) – Јас сум патриот, најголем!

Човекот - А има некој кој не е ни за ВМРО, а ни за СДСМ?
Истовремено и Трпе и Трајко - Нема шанси, ако не за моите, предавник е, мора да е за другите. А ти од каде си? И кој си ти да ни солиш памет. Сигурно и ти си некој предавник. Како те викаат?

Човекот (полека ја ниша главата вчудоневиден на гневот од обајцата, се насмевнува, ги сука мустаките и полека мрморејќи, како сам со себе, заминува) - Мене? Ме викаат Гоце, Гоце Делчев!

Еее, Македонијо моја мајко, сестро и невесто....тешко и горко на тебе.

Трпе и Трајко се чешкаат за глава, како да не можат да се сетат на нешто важно.

Одеднаш Трпе му се врти на Трајко.

Трпе - Трајче, ајде бе на пиво пред кооперација, батали го, не гледаш дека е некој предавник, намерно пуштен да провоцира.
Нашол некојси Гоце па уште и Делчев да ни кажува нам како треба да се бориме за Македонија. Провокаторче некое, гледај какви му се мустаќите, пих. Предавник.


Трајко - А бе познат ми е од некаде, ама не можам да се сетам. Некој предавник со гаранција, го имам видено некаде на слика. Ај, не можам да се сетам, нека крши глава.
Туку, добра идеја за пивото, ама ти частиш, ти имаш повеке пари, ти си сега на власт.


Трпе (му удира на Трајко една тупаница по плеки) - Како не бе, а кој крадесе 15 години? Србоман комуњарски!


Трајко (му враќа по стомак) – Бугарашиште едно, предавник.

Почнуваат да се тепаат.

Завеса.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Финтата на непријателот е да ти покаже дека си скршен и кога не си
Мисли оти така полесно ќе го протне шупчењето

Народ има
Само идиоти не го гледаат
Паметните се обидуваат да го поведат
А не да му кажат дека е скршен
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Нуланд бара брзо решение за името

Прашањето за името треба да се реши за неколку денови или недели, а не за месеци. Треба да го искористиме моментот и да најдеме решение со кое Македонија ќе го заземе своето место во НАТО колку што е можно побрзо, изјави американската амбасадорка во Алијансата Викторија Нуланд, по денешните средби во Скопје со македонскиот државен врв.
Нуланд, по барање на американскиот претседател Џорџ Буш и на државниот секретар Кондолиза Рајс, по Самитот на Јадранската група во Хрватска, во Скопје пристигна, како што рече, за да се искористи моментот, да разговара со македонските лидери за можноста да се најде решение за прашањето за името со Грција.


Eve, toa so celo vreme go pisuvam, SAD pritiska da go smenime imeto....
kakvi prijateli se ovie..pa ako smenime imeto normalno ke vlezevme vo NATO, nie to go znaeme...
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Закани до Македонија од грчка терористичка организација
Во стилот на светските терористички организации по примерот на Ал Каеда, грчката организација ЕКЕП ги упати заканите до Македонија. Маскирани и вооружени шестмина припадници на оваа група преку видео порака бараат скопјани да ја видат историјата, објави скопската телевизија Сител.

Зборовите упатени до Македонците се насловени како порака од планините на Крит. Овие луѓе порачуваат да се сетиме на минатото на нашите дедовци и прадедовци.

“Скопјани научете ја конечно историјата. Ви порачуваме вас и на вашите влади да размислите за доброто и да не си играте со нашето трпение. Вие, кои се криете зад туѓи гробови, ако им посакувате добро на вашите земји прекинете ја играта. Добро би било да погледнете наназад во историјата и да дознаете што им се случи на вашите дедовци и прадедовци од страна на нашите дедовци од Крит. Научете ја историјата“, се вели во информацијата.

Во видео пораката оваа група им се обраќа и на останатите соседи, Албанците и Турците. И ако нивната Влада јавно изнесените пораки на македонските политичари ги оценува како ширење на меѓусоседско нетрпение, овие пораки поминуваат незабележани.

Додека властите од Атина се обидуваат да докажат дека се наши пријатели, нивните граѓани дипломатија лесно ја заменуваат со пушки и закани.

Извор: Нетпрес
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498

Боцевски: Грција да се огради од немилите настани

Владата најостро и најжестоко ги осуди инцидентите кои се случија во Грција.
“Владата во овие сериозни моменти апелира кон властите и институциите во Грција да се оградат и да ги осудат овие немили настани во духот на добрососедските односи што се од заемен интерес за двете земји“ изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски.
Тој истакна дека Македонија е единствена балканска држава која никого не спори, која нема проблеми со идентитетот на било кој од нашите соседи.
Маскирани и вооружени припадници на грчката организација ЕКЕП вчера упатија закани до Македонија. Маскирани и вооружени шестмина припадници на оваа група преку видео порака бараа скопјани да ја видат историјата . Пред неколку дена беше каменувана и куќата на Архимандритот на Македонската православна црква, отецот Никодим Царкњас, инцидент кој се случи пред неколку денови во Грција.



Dobro,poleka sfatija kako da go iskoristat sekoj poen. Makar i glupavo da izgleda.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Да, а ние ќе бидеме индијанците во резервати, а?:pos2:
Или ќе живееме како Македонци во праведен свет
Со свои основни човекови права какви што ги ужива цел свет

Или ќе живееме како марсианци во за нас заувек неправеден
Во кој целовреме ќе не газат и понижуваат

Тоа ви е изборот
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Премиерот Груевски посочи дека предвремените избори нема да ги доведат во прашање разговорите за разликите со Грција околу името.

Razgovorite so kogo?? Znaci prodolzuvame....
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Премиерот Груевски посочи дека предвремените избори нема да ги доведат во прашање разговорите за разликите со Грција околу името.

Razgovorite so kogo?? Znaci prodolzuvame....
Уште не е изграден конечниот став

Имаат консултации со научната и експертска јавност

Се надевам дека нема да бидат глупи пак од почеток да влегуваат во ново шупчење

Ако продолжиме ќе треба Грција да се убеди дека егзистира во фашизоидно опшество

Тоа многу тешко ќе иде
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zarem uste nekoj razmisluva za NATO i EU????
Pa sto treba da im se napravi na moive Makedonci za da svatat nesto......??? pak napalm ????
 

liana

ја знае вистината
Член од
10 август 2007
Мислења
687
Поени од реакции
45
"Croacia, Turquía y la antigua república de Yugoslavia de Macedonia han iniciado procesos para ser aceptados en la UE, pero sus esfuerzos han encontrado algunos tropiezos." - la prensa, panama
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.356
"Croacia, Turquía y la antigua república de Yugoslavia de Macedonia han iniciado procesos para ser aceptados en la UE, pero sus esfuerzos han encontrado algunos tropiezos." - la prensa, panama
Сеа ќе му свртам на Uncle Bush, да им удри заушка. Ова у негово маало е.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Hmmm

Ај малце да се удри против овој Саркози...

Еве му ја жената, мислам човекот навистина го боли бидејки напушти интервју кога го прашаа за неа...

Прегледај го приврзокот 5793

И еве нешто случајно што најдов на нет... станува збор за тобако од 1908-1909 година од областа Ениџе-Вардар. Видете ја Македонката и Турчинката како стојат една до друга. Исто така оваа компанија по име Ениџе(Yenidze) имале фабрика во Германија која наликува на џамија. Знам дека не и е место овде но незнаев кај да ја прикажам.

Ениџе-Тобако.jpg

:helou:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
"Croacia, Turquнa y la antigua rep'blica de Yugoslavia de Macedonia han iniciado procesos para ser aceptados en la UE, pero sus esfuerzos han encontrado algunos tropiezos." - la prensa, panama
Vo ovaa recenica ima samo eden zbor visok!!!!

Vaka treba da e...."Croacia, Turquнa y rep'blica de Macedonia antiguo han iniciado procesos para ser aceptados en la UE, pero sus esfuerzos han encontrado algunos tropiezos." - la prensa, panama
 

Kajgana Shop

На врв Bottom