Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дека 2 компјутери сме приклучени со 1 мрежа, како да направам кај едниот компјутер да има ограничен download, пример ако иам вкупно 15, да направам 7 да може макс. да си симнува?
Симни си Net Limiter.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Десен клик на тоа Broadcom 4322AG и одбри UNINSTALL. Ако има опција да штиклираш да ги избрише и фајловите од драјверите, штиклирај и бриши. Направи рестарт и би требало Windows 7 сам да си има драјвери за чудово. Ако не, инсталирај ги од CD што ти доаѓа со лаптопот или па од официјалната страна на HP
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Десен клик на тоа Broadcom 4322AG и одбри UNINSTALL. Ако има опција да штиклираш да ги избрише и фајловите од драјверите, штиклирај и бриши. Направи рестарт и би требало Windows 7 сам да си има драјвери за чудово. Ако не, инсталирај ги од CD што ти доаѓа со лаптопот или па од официјалната страна на HP
Направив Uninstall,рестартирав, после сам си ги најде драјверите и пак исто стои.:nerv:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Направив Uninstall,рестартирав, после сам си ги најде драјверите и пак исто стои.:nerv:
А ти даде да штиклираш дали да ги избрише од корен драјверите?

Вака нешто:




Ако ти го дава ова, штиклирај го, бриши ги, после рестарт не би требало да ги најде (а и да ги најде) оди на официјалниот сајт на НР и симни си ги најновите драјвери за мрежа за твојот лаптоп.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
А ти даде да штиклираш дали да ги избрише од корен драјверите?

Вака нешто:




Ако ти го дава ова, штиклирај го, бриши ги, после рестарт не би требало да ги најде (а и да ги најде) оди на официјалниот сајт на НР и симни си ги најновите драјвери за мрежа за твојот лаптоп.
Немаше ништо да се штиклира.:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Немаше ништо да се штиклира.:toe:
Некој додатен софтвер за пронаоѓање и конектирање на безжична мрежа имаш инсталирано?

Симни си најнови драјвери од НР страната.
Користиш Windows Update? Ти наоѓа нови драјвери?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Некој додатен софтвер за пронаоѓање и конектирање на безжична мрежа имаш инсталирано?

Симни си најнови драјвери од НР страната.
Користиш Windows Update? Ти наоѓа нови драјвери?
Немам ништо инсталирано,формат правев пред 2 недели.
И користам Windows Upadte,сам ги наоѓа новите драјвери.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Немам ништо инсталирано,формат правев пред 2 недели.
И користам Windows Upadte,сам ги наоѓа новите драјвери.
Оди на НР сајтот, и за твојот лаптоп најди најнови драјвери ако има за (wireless) мрежната, инсталирај ги и види ако има некој додатен софтвер за пронаоѓање мрежа, да не бараш преку Windows, и тоа симни си и инсталирај си.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Шо е форава што нејке ниедно видео на јутуб да ми отвори? Пробав со повеќе browser-и, пак нејке.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Шо е форава што нејке ниедно видео на јутуб да ми отвори? Пробав со повеќе browser-и, пак нејке.

Пробај на повеќе други сајтови со видеа да видиш дали исто ќе те заебава? (пример www.metacafe.com)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
system restore најарно
Еве направив System Restore и ја најдов конекцијата,ама пак не можам да се конектирам на неа,да не е проблемот до другиот пц,да направам пак нова конекција преку рутерот?

 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве направив System Restore и ја најдов конекцијата,ама пак не можам да се конектирам на неа,да не е проблемот до другиот пц,да направам пак нова конекција преку рутерот?
Пробај избриши ја оваа (десен клик - Remove Network), па после најди ја, пиши password, конектирај се и види дали ќе е добро. Ако не, пробај направи си нова конекција на рутерот, или уште подобро, ресетирај го скроз рутерот (преку ресет копчето)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Пробај избриши ја оваа (десен клик - Remove Network), па после најди ја, пиши password, конектирај се и види дали ќе е добро. Ако не, пробај направи си нова конекција на рутерот, или уште подобро, ресетирај го скроз рутерот (преку ресет копчето)
А оваа конекција сега што ја имам каде можам да ја најдам на „главниот“ пц за да ја избришам или не мора да се брише, само нова да направам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom