Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
:D ај сеа :)

мислам дека се рабираме што сакав да кажам, да не пишувам залудно ... или ?
Не треба да пишуваш за да кажеш што мислиш,
треба да пишуваш за да кажеш зошто го мислиш тоа и да докажеш дека си во право.....
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Majka tatko, nivni roditeli. ok. Pa sega kazi mi od kade zapocnal sve ovo? Kazi mi nesto povekjo za ova evolucija?
Ne zborime za narod. Islamot ne e narod? Nie ne velime deka hrisijansvoto e politeizam? Koj ti rekol taka? Nie veruvame vo Gospod, hristijanite veruvat vo Gospod. Toj e eden, nema nas, vas. Nie ne veruvame vo toa deka Isus bil bozje sin. Nie veruvame vo toa deka toj bil nesto nadcovecko, ama ne deka bil bozje sin. Gospod e eden i edinstven. ]
A ne mojot? Pa ti ne veruvase vo Gospod?
агиме, еволуцијата почнала со едно зрно прашинка што почнало да орбитира околу сонцето, од таму, нашава планетичка напатена. од едноклеточни организми, безрбетници, па се со ред, воала, ете сме ние. го достигнавме совршенството(според тебе) кое што не води кон пропаст. нема да не издржи земјичкава уште многу. јас мислам дека така сум дошол овде.
е, сеа, за тоа дека велите дека е политеизам:
имав семинарска нешо: истокот и западот, исламот и христијанството(не е вака насловот, онака ти кажувам). најдов материјали вакви(преведено е горе доле)

Името "Алах" нема множина или род, за разлика од зборот „Бог“ кој може да се стави во множина („Богови“) и во женски род „Божици“.

Имплицитната употреба на одредениот член во зборот Алах лингвистички назначува божествено едноштво. Муслиманите веруваат дека Богот кого го слават е истиот Јудео-Христијански Бог, т.е. Аврамовиот Бог. Меѓутоа, муслиманите не веруваат во христијанскиот концепт на Божјето тројство бидејќи за нив ова е елемент на политеизам. Цитат од Коранот сура Ен-Ниса(4) :171:
О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Алах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Алахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем Дух од него. Епа верувајте во Алах и пејгамберите Негови, и не зорувајте, „Троица“. Престанете, тоа е подобро за вас. Алах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Сѐ што е на небесата и на Земјата е - Алахово. А Алах, секако, е Доволен Закрилник.“

ме капираш сега? најде нешто од твојата "книга", препозна?
јас ти кажав за еволуцијата, ти мене докажи ми дека твојот Бог е вистинскиот, а не мојот.

едит-само ова не ми беше најнај. :S малце збунувачко. падна добра дебата -))
Името "Алах" нема множина или род, за разлика од зборот „Бог“ кој може да се стави во множина („Богови“) и во женски род „Божици“.
Бог се нарекува творецот, како појава, а името на мојот Бог е Исус.
името Исус неможеш да го ставиш во женски род. нит во множина. сакам да кажам, има разлика од именка(Бог) и лична именка(Исус). текиња? -)) они го сватиле ко нашиот Бог да се вика "Бог".
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ова кажува дека има одговор на тоа прашање,
или дека нема одговор и дека ние не треба да знаеме дека нема договор?
Кое сакаш тоа прифати си го. Нема да згрешиш :). еее сеа ти фали уште едно да не се налути некој: ..... и дека ние не треба да го знаеме одговорот, не би ни вршел работа....?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Не треба да пишуваш за да кажеш што мислиш,
треба да пишуваш за да кажеш зошто го мислиш тоа и да докажеш дека си во право.....
ОК. Радиоактивните зрачења потекнуваат од Бог, ова е според верниците, впрочем и се потекнува од него, ако воопшто верниците знаат какво зрачење е тоа пошто не ги интересира науката. Радиоактивните зрачења во Хирошима и Нагасаки не потекнуваат од Бог како и експлозијата на нуклеарната централа во Чернобил чие влијание со помош на облаците делуваше на голема територија надвор од Русија.
Е сега кој го создаде, зошто е такво....и ако сакаме, како што реков - да си ја бркаме опашката, можеме со денови и со ноќи да пишуваме за ова, да го бараме почетокот на нештата или почетокот на почетокот...
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
ОК. Радиоактивните зрачења потекнуваат од Бог, ова е според верниците, впрочем и се потекнува од него, ако воопшто верниците знаат какво зрачење е тоа пошто не ги интересира науката. Радиоактивните зрачења во Хирошима и Нагасаки не потекнуваат од Бог како и експлозијата на нуклеарната централа во Чернобил чие влијание со помош на облаците делуваше на голема територија надвор од Русија.
Е сега кој го создаде, зошто е такво....и ако сакаме, како што реков - да си ја бркаме опашката, можеме со денови и со ноќи да пишуваме за ова, да го бараме почетокот на нештата или почетокот на почетокот...
Јас не мислам така,
јас кажав што би мислел некој верник,доколку воопшто реши да мисли,а не да верува....

Со ова со опашката,
сакаш да кажеш дека со денови и со ноќи да пишуваме,нема да докажеме дека бог не постои?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Јас не мислам така,
јас кажав што би мислел некој верник,доколку воопшто реши да мисли,а не да верува....

Со ова со опашката,
сакаш да кажеш дека со денови и со ноќи да пишуваме,нема да докажеме дека бог не постои?
Одговорот го имаш во продолжението на реченицата....>>>
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Одговорот го имаш во продолжението на реченицата....>>>
не те разбирам.
Никогаш нема да докажеме дека бог не постои?
Можеби сме во право,
ама тоа ( дека никогаш нема да докажеме дека бог не постои ) немаше да биде така доколку оние што тврдат дека тој постои,размислуваа со свои глави...
За да го докажеме дека бог не постои, најпрво треба да ги натерами верниците ( оние кои веруваат дека бог постои ) дека тие треба да знаат,дека треба да сакаат да знаат, дека треба да размислуваат со свои глави и такамунатаму....
 
U

UnholY

Гостин
Мое мислење е дека човекот го создал Господ...религиите се облик на свест,поточно кажано човечка свест...уште во древните во античките времиња луѓето не можејќи да си ги објаснат многуте природни појави што се случувале околку нив почнале да веруваат дека тие се креација на некоја натприродна сила или божество....првите вери им помогнале на луѓето да го разберат светот околку себе...секоја вера имала сопствено толкување за создавањето на човекот....лично ја си се осеќам како атеист и ја сметам науката како единствено нешто што го објаснило светот и единственото нешто кое дава надеж за напредок на човештвото..и не знам шо вие оддома ми крекаат крстен си во црква воа ноа...сум имал ли бе ја тогаш право на избор или на определба...НЕ...епа сега имам.....затоа поубаво разгледајте ги нерелигиозните верувања како што се хуманизмот,атеизмот и агностицизмот
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Мое мислење е дека човекот го создал Господ...религиите се облик на свест,поточно кажано човечка свест...уште во древните во античките времиња луѓето не можејќи да си ги објаснат многуте природни појави што се случувале околку нив почнале да веруваат дека тие се креација на некоја натприродна сила или божество....првите вери им помогнале на луѓето да го разберат светот околку себе...секоја вера имала сопствено толкување за создавањето на човекот....лично ја си се осеќам како атеист и ја сметам науката како единствено нешто што го објаснило светот и единственото нешто кое дава надеж за напредок на човештвото..и не знам шо вие оддома ми крекаат крстен си во црква воа ноа...сум имал ли бе ја тогаш право на избор или на определба...НЕ...епа сега имам.....затоа поубаво разгледајте ги нерелигиозните верувања како што се хуманизмот,атеизмот и агностицизмот
Религиите се облик на свест?
Јас би рекол дека тие се облик на „несвест“...
Верите,првите вери им помогнале на луѓето да ги сфатат појавите и светот околу нив,или им помогнале да не се трудат да го направат тоа?
 
U

UnholY

Гостин
Религиите се облик на свест?
Јас би рекол дека тие се облик на „несвест“...
Верите,првите вери им помогнале на луѓето да ги сфатат појавите и светот околу нив,или им помогнале да не се трудат да го направат тоа?
Ај сеа не тропај глупости...на ,,несвест,,...како бе да не се трудат човек ти не го нарекуваш труд тоа...кои услови се имале ај кажи ми тогаш за да може на друг начин да си ги објаснат работите...немале како денес емисии, книги, и др. глупости...така да не знам дали тие облици на свест можат да се наречат на ,,несвест,,...со оглед на тоа во кој период биле измислени сите тие работи....
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Ај сеа не тропај глупости...на ,,несвест,,...како бе да не се трудат човек ти не го нарекуваш труд тоа...кои услови се имале ај кажи ми тогаш за да може на друг начин да си ги објаснат работите...немале како денес емисии, книги, и др. глупости...така да не знам дали тие облици на свест можат да се наречат на ,,несвест,,...со оглед на тоа во кој период биле измислени сите тие работи....
Напишав „несвест“ зошто во моментот,а и сега, не ми текнуваше друг збор со спротивно значење од „свест“...
Кои услови ги имале?
Го имале најважниот услов,за да можат да си ги создадат и сите други потребни услови за да можат да размислуваат со своја глава,а тоа биле интелигенцијата.....тие тогаш имале интелигенција,ама кој им е крив што решиле да не ја употребат?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
не те разбирам.
Никогаш нема да докажеме дека бог не постои?
Можеби сме во право,
ама тоа ( дека никогаш нема да докажеме дека бог не постои ) немаше да биде така доколку оние што тврдат дека тој постои,размислуваа со свои глави...
За да го докажеме дека бог не постои, најпрво треба да ги натерами верниците ( оние кои веруваат дека бог постои ) дека тие треба да знаат,дека треба да сакаат да знаат, дека треба да размислуваат со свои глави и такамунатаму....
Во мислењето, она првото што го цитираше, има причина-последица, причина-последица, причина-последица, причина-последица ..... постојано е тоа....
не може секогаш да се бара причина за постоењето на нештата или за постоењето на Бог оти никогаш нема да се одговори исто како што не можеш секаде да го мешаш Бог. Ако јас извршам прељуба, тогаш кој е виновен ? јас или Бог. Да јас ја извршив и не се лутам :) ама мене ме создал Бог па види кој е крив сега. За да нема вакви обвинувања и вртења во круг кои ги нареков “бркање на опашката“ напишав да не се бара причина за постоењето на нештата или причина за причината. И по тоа ти што напиша, претпоставката за моето мислење, ако докажеш дека не постои Бог, ќе се најде некој што ќе ти го докаже спротивното, оти науката е релативно млада и не може на се да одговори и се да докаже или покаже....., а религијата е престара и преискусна и може на се да одолее.

Само може е здодевно да се верува во едно нешто, што е дадено и крај, толку да биде, нели животот би бил досаден...?
Вака си ја имаме младата наука која постојано открива некои нови работи и докажува многу нешта, па поинтересно е да се чита нешто ново не многу познато.... подобро е да се напредува отколку да се стагнира, впрочем што не издвојува од животните, покрај тоа што поголем монструм од човекот нема.
 
U

UnholY

Гостин
Напишав „несвест“ зошто во моментот,а и сега, не ми текнуваше друг збор со спротивно значење од „свест“...
Кои услови ги имале?
Го имале најважниот услов,за да можат да си ги создадат и сите други потребни услови за да можат да размислуваат со своја глава,а тоа биле интелигенцијата.....тие тогаш имале интелигенција,ама кој им е крив што решиле да не ја употребат?
добро бе мрза ме фати сеа треба да излегувам....само да ти кажам да одиш да прочиташ прво некоја книга па после да седнеш и да пишуваш тука...интелигенција....знаеш ли ти која интелигенција ја имал тогашниот човек бе....бил интелигентен во минималност односно онолку колку што му требало за да опстане....шо ги направи ти луѓето во древните времиња....гледај го само зборот древните и размисли малку колку биле луѓето тогаш интелигентни коо шо викаш ти....веќе не пишуам ти кажав шо имав да ти кажам .....и не можам со тебе твојот мозок е дивајн....:tapp:
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
добро бе мрза ме фати сеа треба да излегувам....само да ти кажам да одиш да прочиташ прво некоја книга па после да седнеш и да пишуваш тука...интелигенција....знаеш ли ти која интелигенција ја имал тогашниот човек бе....бил интелигентен во минималност односно онолку колку што му требало за да опстане....шо ги направи ти луѓето во древните времиња....гледај го само зборот древните и размисли малку колку биле луѓето тогаш интелигентни коо шо викаш ти....веќе не пишуам ти кажав шо имав да ти кажам .....и не можам со тебе твојот мозок е дивајн....:tapp:
Не си во право.
Имале интелигенција, имале доста голем интелигеција. Ако ние сега имаме не знам колку повеќе интелигенција од нив, тогаш не би требало да не чудат некои работи од минатото, зошто, што и како се случило и од кого се.... Денес не си интелигнетен ако знаеш да седнеш на компјутер и да безделничиш... тоа барем јас го сметам за глупост... освен ако не живееш од компјутерите. А и не може да се прават споредби а тоа време со ова денес. Порано работеле, сега се прави се за да се олесни животот т.е. да се работи малце физички а натаму може некој компјутер да доврши..... големото замарање на компјутерот ќе собере 3 пати од 0 до 10 000 000 за 1 минутаи ќе заврши работа...
ова е исто како да собираме баби и жаби.... (сеа кои се баби а кој жаби :poss:)
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Во мислењето, она првото што го цитираше, има причина-последица, причина-последица, причина-последица, причина-последица ..... постојано е тоа....
не може секогаш да се бара причина за постоењето на нештата или за постоењето на Бог оти никогаш нема да се одговори исто како што не можеш секаде да го мешаш Бог. Ако јас извршам прељуба, тогаш кој е виновен ? јас или Бог. Да јас ја извршив и не се лутам :) ама мене ме создал Бог па види кој е крив сега. За да нема вакви обвинувања и вртења во круг кои ги нареков “бркање на опашката“ напишав да не се бара причина за постоењето на нештата или причина за причината. И по тоа ти што напиша, претпоставката за моето мислење, ако докажеш дека не постои Бог, ќе се најде некој што ќе ти го докаже спротивното, оти науката е релативно млада и не може на се да одговори и се да докаже или покаже....., а религијата е престара и преискусна и може на се да одолее.

Само може е здодевно да се верува во едно нешто, што е дадено и крај, толку да биде, нели животот би бил досаден...?
Вака си ја имаме младата наука која постојано открива некои нови работи и докажува многу нешта, па поинтересно е да се чита нешто ново не многу познато.... подобро е да се напредува отколку да се стагнира, впрочем што не издвојува од животните, покрај тоа што поголем монструм од човекот нема.
Неможеш да најдеш причина за постоењето на господ затоа што тој не постои...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom