Хипхоп културата надвор од нашите граници

pupsik

AMAZONKA
Член од
18 декември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
1
еве нешто од русскиокхип-хоп

уште една добра ствар
 

pupsik

AMAZONKA
Член од
18 декември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
1
лесна ствар

дечков[media]http://www.youtube.com/watch?v=cudg1YthDBE&feature=relatedо[/media] погина во автокатастрофа..
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ne na zbor brat, na akcija... toa ti na drug da mu go kazis, na nekoj od tie 13 godisnite na forumot so jadat se so im se zbori, a mene ne. site taka vikaat ja od ljubof ja od ljubof, a posle 5 godini im se stvara ljubof za heavy metal ili za tehno ili takodalje

ne me sfakjaj pogresno od kaj da znam so slusas kako slusas, i kako ke bidis posle nekoe vreme, ali za ova so rece igra e, toa ne e okej taka da bide. na raka se broime pa uste i igrame. kolku mi e interesno sekoas koa idam u ohrid i koa ke pominam pokraj sv. kiril i metodij spomenikot i ke vidam sobrani 200 metalci si kuliraat zaedno. kaj ke soberes 200 raperi u edno mesto osfen ako nema nekoj koncert? ke se ispoubijat megjusebno da se dokazat koj e po jak.

ali aj dosta od mene na vaa tema, se toa pa toa go zboram od nervoza...
pozdraf
abe glej znaes kako e so prva ljubov nikad ne se zaborava taka i so hip hopot !:back:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
...

Brat,ti me znaes,nema potreba da objsnuvam ama za tie sto se tuka ipak ke pisam....
Kako i poveketo uste od osnovno se zapoznav so rapot i opsto HIP HOP-ot kako kultura.Sega i samata gi primenuvam kako del od mojot nacin na zivot...
Vo pogled na zanrovite ne razgranicuvam da slusam eden zanr vo rapot...
postuvam oldskool,g-funk,crunkot mi e dosta dinamicna kombinacija itn.
Od artistive i grupive...makedonskite poslabo(Dzaka,Ago,Podzemjeto,SivDom,FAM itn.)...a so stranskite sekojdnevno se "drogiram"...(Tech N9ne,Cypress Hill,Public Enemy,Redman,House Of Pain,Da Brat,Tupac,Eminem,Lil Jon & Eastsidaz,Immortal Technique,Ice-T,DMX,Bone-Thugs & Harmony,Canibus itn.)
Pisuvam rap od osmo-prva godina sredno-togas vo pocetokot pisuvav na angliski...kraj na prva,pocetok na vtora godina se prefrliv na pisuvanje makedonski rap(Znaci edno 3ipol godini)....
Sega se koncentriram na toa da snimam nekoi od tekstovite...

Pozdrav i pocit od R.A.:wink:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
Ziveen sum vo Toronto 7 god i tamu se slusa najmnogu rap. Pred toa jas ne ni znaev za RAP iskreno. Koga stasav tamu pocnav malce po malce da slusam. Vo Rap pesnite najcesto pisuvaat za nivniot zivot. Kolku se macele pred da stasaat do sto se sega. I sigurno za nivni neprijateli. So RAP muzikava mozam da se oslobodam, i da zaminam vo moj svet, i RAP muzikata e super za igranje so zenska hehe :D:D
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
I mene.. Inaku, rap muzikata e mnogu povekje od zivot, neprijateli, igranje so zenska..
"Mislis deka e igra a?
Ima povekje od sekad, povekje od igranje vo diskoteka so zenska
I necesni sranja pred nosot da ti se desat
Ti na strana ke gledas, posto ne kontas ko retard.
Ima urbani deca spremni za dva keca da ti dadat metak vo rebra
Nema povekje fer
Pa mozes da vozis vespa dur ne ti ja zemat na sred semafori
Duri na mobilen zboris nekoj zad tebe se stvoril
I lanec na vratot, vo slabni bocka gun-ot
Mora da go imas brat, zasto ne go znaes gradot..."
Da Dzaka Nakot - Temni Ulici Ep
Vo princip, rapot ne e samo da kazis kako ti bilo ili kako e, ili kako moze da bide. Pred se e realnost, tokmu za toa se pocituva ona sto se kazuva vo rapot kako muzika.. Ne e kako nekoi baladi koi se slusaat, napisani od drug pa izvedeni od sosem nekoj tret. Emociite se eden od klucnite faktori na dobra rap pesna (ovde ne spagjaat komercijalnite sranja od 50Cent). Zboruvam za rapot sto se pravese vo periodot od `89 do `96 godina, koga posebno bese izrazen 2Pac (Tupac Amaru Shakur), kade go opisuva, bas svojot zivot vo mnogu negovi pesni, pa emociite se najizrazeni. Tokmu zatoa toj bese eden od najuspesnite raperi na minatiot vek. Se nadevam sfakjate sto sakam da kazam
Pozdrav
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Моментално за мене, рап = Necro, Ill Bill, R.A. The Rugged Man, Cypress..
Толку. Nothing more, nothing less

Edit : Aa i uste dve pesni..
Bitola Crew - Devojkata od Sonistata
i
Ludacris - Blueberry Yum Yum

E toa e RAP
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Necro и Ill Bill ... ти хорор рап слушаш :pos2: леле овие се страшни во песните, да не зборам за спотовите (дрога, силување и убиства) ... ама сепак твое си е :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Читам читам глупости./......прва женска денсање со женска шије ми га ѓуро све нешто ау хард кор рапери али петок и сабота идеме у мементо и ја слушаме сека со аспирина кафетина и сличи трујачки песни......
Слушам рап ама не се фурам, како 90% што се постовите на темава
Слушам чил рап Lord Finesse Common Talib Kweli доволни ми се
Го мразам тој АГО зашто е 45годишен вол што нема попаметна работа и пишува детски стихчиња со врапчиња ѓубреџии и слични 3годишни глупости......дечиња со гангстерски визии се палат на аго
Немам моментално многу музика само 5 албума кои што не ги слушам. ХИП ХОП????? Пола графити цртачи се некои рокеришта и металчишта/ диџеиве ни смрдат на ајварот од пред 6 години заборавен у подрум а уличниот говор го говори секој инџиковец шо нема 5минути школо.
Све у глобала пропаѓа и смрди, остануваат уште неколку што немаат попаметна работа и зборат за тоа како демек една љубов еден живот бла бла бла.....да може ама не толку нафурано. Искрено ваков бев у 6то одд кога ќе се тепав за рапот све ми беше рапот на мене, сега само слушам и се смеам на нафураните
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Necro и Ill Bill ... ти хорор рап слушаш :pos2: леле овие се страшни во песните, да не зборам за спотовите (дрога, силување и убиства) ... ама сепак твое си е :)
Znam sto slusam.. Ama epten mi se faca tipcive.. Zs se sadisti otepani, narkomani, budali..
Sakam MRDNATI TIPOVI
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozdrav za temava.

RESPEKT
za
Hip Hop !!!

Jas sum nekoi godina, dve vlezen vo ovie vodi, kako clen na grupata U.F.S. , zirnete i slusnete nekoja pesnicka na www.myspace.com/unitedforcesskopje pa stajte se kako prijateli ili ostajte nekoe pozitivno ili negativno komentarce.
Tamu ima nekolku no ne i site nasi pesni zosto mozat da se ostavat samo 3,4 pesni na eden profil.
A imame i mnogu tekstovi sto cekaat na red nadvor pred studioto. :))
Najgolem problem so koj se sretnuvam jas i koj se pojavuva kaj hard core artistite koi nemaat svoi studija e kako da dojdat do dobar ritam i studio za da gi stavat svoite tekstovi na nosac na zvuk.
Vo denesno vreme e tesko da se odvojat sredstva za da snimis pesna, a da ne pravime muabet za izdavanje album ili snimanje spot.

To be continued ..........

I'll be back..
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Моментално за мене, рап = Necro, Ill Bill, R.A. The Rugged Man, Cypress..
Толку. Nothing more, nothing less

Edit : Aa i uste dve pesni..
Bitola Crew - Devojkata od Sonistata
i
Ludacris - Blueberry Yum Yum

E toa e RAP
aaa girlll we meet again... nesho te nema na rap forumot ?

a p.s. pesnava od luda, toa ti e rap? ti taa shto beshe tolku anti-komercijala sakas pesna za zeni i droga? aww..
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
1. BeBe11 koj/a si ti?
2. Ja sum antikomercijala no sfe sto e za droga se postue..
Pojse go postuem spotot nego pesnata :pos2:
3. Me ima na rap forumot ama so user - Suicidal ;->
4. Aj pretstavi se, za da ja sfatam potocno ironijata na postot..
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Читам читам глупости./......прва женска денсање со женска шије ми га ѓуро све нешто ау хард кор рапери али петок и сабота идеме у мементо и ја слушаме сека со аспирина кафетина и сличи трујачки песни......
Слушам рап ама не се фурам, како 90% што се постовите на темава
Слушам чил рап Lord Finesse Common Talib Kweli доволни ми се
Го мразам тој АГО зашто е 45годишен вол што нема попаметна работа и пишува детски стихчиња со врапчиња ѓубреџии и слични 3годишни глупости......дечиња со гангстерски визии се палат на аго
Немам моментално многу музика само 5 албума кои што не ги слушам. ХИП ХОП????? Пола графити цртачи се некои рокеришта и металчишта/ диџеиве ни смрдат на ајварот од пред 6 години заборавен у подрум а уличниот говор го говори секој инџиковец шо нема 5минути школо.
Све у глобала пропаѓа и смрди, остануваат уште неколку што немаат попаметна работа и зборат за тоа како демек една љубов еден живот бла бла бла.....да може ама не толку нафурано. Искрено ваков бев у 6то одд кога ќе се тепав за рапот све ми беше рапот на мене, сега само слушам и се смеам на нафураните
Se gleda deka ne si zapoznat so makedonskata rap scena. Idi naprai muabet so toj sto go mrazis (patem ima 32 godini) da vidis sto ke ti kazi, ama naprai mu gi ovoj ist muabet. I da si vovlecen vo rap-vodite, ke razmisluvas poinaku, a ne vaka.
Pola od crtacite na grafiti se rokeri metalci?? Aj vidi tagovite (ako znaes stoe tag) pa posle kazuvaj od koj se i sto se. Jazz `83 (iako ne go sakam mnogu, eden od najaktivnite e, tipot ne e raper, ama slusa rap muzika), site od Legijata crtaat, Klan Istok site crtaa porano, sea samo 3ca crtaat, odi prosetaj vo Aerodrom vo Skopje, pa ke vidis sto se grafiti od hip-hop lugje. Ostai ti decata sto velat edna ljubov. Oti za postarite (onie nad 20 godini) ne velis taka. Ete, na Ago ako ne mu bese rapot se vo zivotot, toj uste ke praese rap?? Nemase da prai. Mene ako ne mi bese rapot (skoro)se vo zivotot, ke ti pisuvav vakvi postovi?? Nemase!!
Ti krshi se na Ceca i na Seka, jas ke si slusam rap. Barem znam kakva mi e kulturata, ja sakam kako takva, ja postuvam i zastapuvam. A tie glupite turbofolk pesni, sto ne se znae kako nastanale, a postojat so edna cel - SLAVA (!!!) i tresenje cicki na scena, e*benje so menadzerite na golemite produkciski kukji za da snimat pesna, taa muzika sto nema ni kultura ni se znae nesto vo nea.. Toa e za nafurani deca sto mozat da se opredelat za nekoj si vid na muzika (ne velam deka ova e moralno), sakaat da glumat bad boyz, a ustvari se pi*ki vo dusa, se falat deka ograbuvale banki i zlatari i deka dilale droga ili ne znam sto.. Ajde neka napisat pesna, neka ja snimat (turbofolk verzija) i neka se pojavat vo javnost so nea da gi vidam!! Nema vistina vo taa muzika. Rapot barem ima vistina, emocii, vo rapot sekoj sam si gi pisuva tekstoite, si kazuva sto misli, VELAM VISTINA!!!! Pa sea ti vidi, dali sakas da slusas pesni sto nekoj drug gi napisal, gi izveduva nekoj tret, sto nema nikakvi cuvstva, tuku se pee za tie peackite da gi pokazat cickite, da go tresat gazot na scena za da bidat slavni, kraj kraeva NEMA NI GRAM VISTINA vo toa sto se pee.. Da se crcnam vo takvata muzika. Ti sto sakas povekje, nekoj da ti kazuva vistina ili da te lazi.
I sto e toa decinja nafurani gangsterski ne znam sto?? Nekoj si go zivee takviot zivot, pa si kazuva vo pesna kako go zivee.. Sto ima loso vo toa? Deka nekoj se tepal i go kazal toa vo pesna, pa eve sea na nekoj ne mu se dopagja. Ok, ne mora da vi se dopagja, ama ne serete naokolu za toa sto ne vi se dopagja (vo slucajov rapot) za da ne vi ja serat i vam muzikata.
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom