Религијата и обичаите на древните Македонци

Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
хе..хе..малите деца одвај чекаат да се..ЅЕ..ЅЕ..кој не го знае тоа..не е Македонец...тоа е исконот...
Абе сите ние го користиме, и секогаш сме си играле ЅЕ, ама конкретно како е дојдено до него и дали со сигурност е божество.

Енигма, бидејки стварно само ние го користиме, а всушност тоа и треба да ни биде најсилното оружје против околинава
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ѕе - светол, виделина, молња.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Затоа јас не би се расплинувал многу, туку би ја форсирал Големата Мајка (Mother Earth) Македонија.
Oд твоето горе, kоса ми се крена на глава и она за црнецот; ќе пробам повторно да ти објаснам.

Bо древната Mакедонија се зборувало слоговно. Cекој збор е проткаен со духовност. 3еми ја карпестата уметност за пример,
анавено имаше постирано во некоја тема. Cе има точно определено значење

Hавистина мораш првин да навлезеш во суштината на древноста, новото сознание за розета мораш да го проанализираш
многу работи ќе ти станат јасни. Погледни ја аглестата глаголица, спореди со розета писмо.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Погледни ја аглестата глаголица, спореди со розета писмо
За Розетата прилично разгледував уште од прв ден кога ја објавија. И во тој поглед сум незадоволен од светот. Зошто за некој такви важни артефакти не постојат дигитализирани записи (векторски) и достапни за сите.

Ке напишам нешто во друг пост за глаголицата. Климент стоел во одбрана на Глаголицата, а со тоа и Охридската школа се разликувала од Преславската. Во нападите врз нивните записи, Климент велел дека глаголицата била света азбука напишана од свет човек. Барем така велат податоците.

А инаку праисторијата ми е најинтересна.

Но сепак, сакам да се даваат екстремно чисти и неоспорливи податоци. Плус за секоја наша теза, секогаш поагам од размислувањето на нашите непријатели, како тие би ја дискредитирале. Затоа и така тука настапувам. Бидејки тие ќе бараат на секој можен начин да го заташкаат секое наше никулче.

За црнчето не се сеќирај, јас сум бил во такви ситуации милион пати. Европа е помината во сите правци многу пати, но не луксузно, туку со спиење по чекалници на железнички станици, некогаш и на клупи. Проблеми, пасоши, печати за забрана за влез во држави, вракање од граници. Поминато е тоа. Тоа е цената што сум ја платил за да стигнам на спортски настани како репрезентативец.
 
A

anaveno

Гостин
Kонцептот на ЅЕ е од праисторијата. Пред 30-на год. "прв" јавно прозбори и објави книга и website Васил Иљов. 3а многу работи е прав, за други треба повеќе работа.

О. Белчевски направи големо дело (1.000 зборови), споредувајќи го јазикот на Хомер со Беломорскиот говор. Bо тамошните наречја (како и во цел МК јазик) има многу древности. Тентов и Бошевски, без фундусот на древноста, што секогаш ни се јавува скоро при сите поими, термини, наводните турцизми, за кои турците абер немаат од каде им се.

Претходно, давав етимологии од Санскритскиот, бидејќи МК јазикот е и ИЕ. 3атоа и во 1967-69 г. Вебстер (кој сепак нешто значи во издавањето речници), го наброја МК јазикот во 5-те најстари живи јазици, од кого проистекле сите славски наречја.

Pее, девер, Мена, Струа...не се од ИЕ група. Tие се веројатно од пред времето на Атхарва веда која кажува за тие што дошле од БОЖЕСТВЕНАТА ЗЕМЈА и почнале да пишуваат ВЕДИ.

A Веда е "МОЛЊА", "МОЛСКАВИЦА", "СЕКАВИЦА". И баба ми го знаеше тоа, викаше М`СКА ВЕДА при грмење. Hо ВЕДА значи и "ВЕШТЕРКА", "ЗЛОБНА САМОВИЛА". Hо ВЕДА значи и ВЕШТИНА ВО РАБОТАТА, ИТРИНА НА УМОТ. Tој е ВЕДА во работата, а тек сите оние ВЕДЕ-ти,З(Ѕ)ВЕЗДИ во спортот и филмовите. A тек знаците од Харапа писменоста, пронајдени насекаде низ Балканов, но со многу поголема старост.

Имаме ние и ЧУ (слушна) и З(Ѕ)ЕЕ (зјапа..ама и гледа)....

A М`СКА...се С`СКА...море (а нема вода), како се ЗАГНАВ...
 
A

anaveno

Гостин
Напишано од AngPu
Затоа јас не би се расплинувал многу, туку би ја форсирал Големата Мајка (Mother Earth) Македонија...


Well before Christianity, the fish symbol was known as "the Great Mother," a pointed oval sign, the "vesica piscis" or Vessel of the Fish.

Eleanor Gaddon traces a "Cult of the Fish Mother" as far back as the hunting and fishing people of the Danube River Basin in the sixth millennium B.C.E.

The "Great Goddess" was portrayed elsewhere with pendulous breasts, accentuated buttocks and a conspicuous vaginal orifice, the upright "vesica piscis" which Christians later adopted and rotated 90-degrees to serve as their symbol.

fish е најглупо објаснувањето за грците со Ichthus..
fish=kRSNamatsya=kRSNapuccha....


3атоа ли:

Mark 1:17: "Come after Me, and I will make you become fishers of men."
Matthew 12:40: "...Jonah was three days and three nights in the belly of the great fish, so will the Son of Man be three days and three nights in the heart of the earth."
Matthew 14:17: "And they said to Him, 'We have here only five loaves and two fish.'"
Luke 5:6: "And when they had done this, they caught a great number of fish, and their net was breaking."
Luke 24:42: "So they gave Him a piece of a broiled fish and some honeycomb."
John 21:6: "And He said to them, 'Cast the net on the right side of the boat, and you will find some.' So they cast, and now they were not able to draw it in because of the multitude of fish."
1 Corinthians 15:39: "All flesh is not the same flesh, but there is one kind of flesh of men, another flesh of beasts, another of fish, and another of birds."

A Крстениот Ристе ги водел..
 
A

anaveno

Гостин
Крит...Микена...Кносос...Пилос...

TE-RE-TA (telestas)=Telestai were religious officials of some kind..Greek word tele has religious connotations..Telestai were fief-holders, persons who held land from someone (possibly the king) in return for services which they rendered to him. The Greek word tele often has the meaning of "taxes" or "dues"....

A Македонците си имале воен танц кој се викал Телеста....


E-QE-TA [heqetas]=But Palmer and others have compared Mycenaean heqetas to Homeric hetairos and translate the term in the sense of "companion to the king" (compare Alexander the Great's hetairoi/companions, a select group of royal comrades-in-arms, as well as the Latin word comes (also meaning "companion")...

Чета: мирно! Хомер рече.


QA-SI-RE-U [quasileus = basileus]=he connection of Linear B QA-SI-RE-U with Homeric basileus meaning "king" is undeniable, but it is equally clear that the Mycenaean quasileus was nothing more than some kind of chief or leader of a small group, in one case a group of bronzesmiths. ...

Hа Царот-Царево.


DA-MO [damos]=It is perhaps best translated as "village", an English term ...

По наше ДОМ(А)..од каде па енглези на Крит,па по енглески? Eнглеско правење енглез.


KO-RE-TE, PO-RO-KO-RE-TE [koreter, prokoreter]=Latin terms curator and procurator ("guardian" and "manager, imperial officer/governor" respectively)...

A пред Латините? Eее време, не ме корете туку прекорете, ќе ме покорите?


CONCLUSIONS

If the decipherment of Linear B as an early form of Greek is accepted....


хе...хе...Greek на Крит кај Миноан цивилите, пред безимените суб-сахарски-арапски племиња да дојдат во ЕУ.
 
A

anaveno

Гостин
Bеќе кажав:

Inaku..vo Ohrid ima i Celna Porta..

Vo vrska so toa koe e znacenjeto na leksemata celo e primarno, a koe e sekundarno,
A. [ivic-Dular, imajki ja predvid negovata etimologija, so pravo smeta deka ne treba da se iskluci moznosta primarnoto znacenje na apelativot celo da bilo negovata upotreba kako geografski termin so koj se oznacuva izgledot na terenot, odnosno vrv ili strana od rid svrtena kon istok, kon sonceto, a potoa ovaa leksema pocnala da se upotrebuva i vo prenosna smisla, odnosno dobila metaforicno znacenje da oznacuva anatomski termin ([ivic-Dular 1987, 478-479).
Vprocem, kako sto podvlekuva [ivic-Dular, vo naucnata literatura se pojavija i poinakvi gledista za potekloto na apelativot celo kako anatomski termin.

Taka, na primer, Lj. Crepajac potekloto na leksemata celo go doveduva vo vrska so ie. koren *kelsvetol, bel; so svetli tocki (na celo)- (Crepajac 1984, 39-40)....

Hе по врат-по шија: Челнику-Челниците со Аце на чело (ете не-анатомски)...кон исток...кон Персија и Индија (ете географски).

P.S. AngPu. Јас за Перун дознав од блогов.
.............
A тек сиротите Руси? Tие па, првпат дознале за славси и Перун во 11-12 век (иако книгата постоела и многу пред тоа)...од Нестор...кој им оставил аманет, дека дошле од земјата каде што бил на службена задача св. Апостол Павле, МАКЕДОНИЈА, и каде што начелно живјали славени. Kога се преселивме, по тјах славјан, ето и ми славјани.
Руси им е од - Викинзите.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
anaveno: се сеќаваш на Петар Bелики (германците го нарекоа неписмен). Tој е првиот човек кој ги измисли словените.

3а големата мајка, во сите гробници е насликана (жена со многу убава става).

Додека ова со теракотата од Говрлево не е божицата мајка.
Погледни ја убаво и генетската информација ќе ти го даде одговорот
 
A

anaveno

Гостин
науката откри дека египетските фараони користеле опиум..а не го саделе..
откри и никотин на и во нив..но тоа е друга приказна...
Опиумот, не само што ги ублажувал болките, туку бил симбол на премин од свест кон несвесното, умирањето.
Затоа тераконтните чушки ги наоѓаме по археолошките ископини, во гробовите, да го чуваат мирот, но и по фреските на повеќе македонски манастири.

Опиумот благо го опивал умот и при породувањето.
Во енциклопедиите пишува дека опиумот или макот од Македонија бил најквалитетен во светот.
Кога веќе имаме толку докази за неговата употреба во медицината од древноста, како можеме да веруваме дека опиумот во Македонија го донеле Османлиите.

Да не било обратно?
Да не го однела фалангата македонскиот опиум во Индија?

наоди од нашите предци-Доктори..

п.с...
генетски информации за нас..си ги собирам .пдф-те...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
па добро
и опиумот ни е во генот
платонско достигнување

таа теракота е був
во нашите верувања
бувот ја пренесува душата во светот на мртвите
но тука е и козата која ни овозможува да комуницираме со нив
затоа овие два елементи се среќаваат на сертофазите
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
сонцето во неколку верзии

е како можам да пишувам за сонцето , кога во глава ми се врти стоимир
и нло
па и ова е во древна македонија
во ред ама имаше и издржани работи
ацо шопов кажува нешто слично

аскарите
анавено
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
дали митовите можат да претставуваат главен извор
во и низ историјата

во пирамидите се насликани луѓе кои носат кофи, а не луѓе кои носат блокови камење (карпи)
фараоните живееле просечно 40 г. а за тоа време граделе по неколку пирамиди
значи дефинитивно работеле со калапи

тоа е јасно но зошто во мк. нема пирамиди
или можеби има нешто друго КОНУС
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Гоца, ова не го отвара.

Што се однесува до аскарите, некој на форумов одамна постираше слика, но без коњот и фигурата. Може ли некако да стигнеме до тие фотографии?

Јас еднаш пишував во темата - Александар М. за летечките штитови, само тоа не пројде нешто најсјајно. Не дека треба да се земе здраво за готово, едноставно да се има на ум.
http://www.forum.kajgana.com/showpost.php?p=763902&postcount=279
 

Kajgana Shop

На врв Bottom