Канал 5 - дувло на србомани

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I? Ja otkri Amerika deka i na EU me i poligon za eksperimenti? A Maro?? Ili nesto na kanal 5 si nastrvena, pa im drobis popara?
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
I? Ja otkri Amerika deka i na EU me i poligon za eksperimenti? A Maro?? Ili nesto na kanal 5 si nastrvena, pa im drobis popara?

Toa shto imash-imate- neraschisteni smetki so Popra ne e prichina da ja odvlekuvash temata vo lichni prepukuvanja.Ovdeka diskutira vanchevtodor polemiziraj so moite stavovi.
ps.Kanal 5 negogledav ni dodeka bev vo Makedonija a so Stojmenov gi prekinav viduvanjata od momentot koga :
" Vo tie odenja vo Skopje, preku eden moj rodnina na negovo baranje imav nekolku pati viduvanja so tatkoto na Branko Crvenkovski,toj se ponudi da posreduva vo razgovorite so sin mu i deka Branko vo slucaj da novoformiranata partija prevzeme del od pratenicite ako se formira nova vlada premierskoto mesto bi mu go otstapil na Boris Stojmen. No otkako go zamoliv da go prasa svojot sin, Branko, koj go stitel Dragan Dalaverski vo sudskiot proces protiv Narodna Banka na Makedonija i koj mu ovozmozil da e del od drzavniot sverc na cigari,od pocetokot na 1995-1998 god. covekot poveke ne mi se javi."
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas ionka i da saam ne mozam da gledam kanal 5, ma nekako mi se cini deka nema tuka srbomanstvo, kaj nikogo, ima samo antimakedonsko, kaj sekogo, dali vo mediumi, dali vo opozicija vo politikata, dali vo vlasta.

Ke da ni treba nov ilinden, nov 11 oktomvri, novi izbori.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Normalno eka vladata na Srbija i SPC zaedno rabotat na toa i adno finansiraat.
Samiot Kostunica e involviran vo toa. Ne znam za malion Jeremic, malkucka e mlad, ama i za Tadic sum siguren.

Beogradskite kanali za vrakanje na prebeganoto juznosrpsko jato vo maticnoto gnzdo rabotat isto kako i na ahajcite. Postojano.
Serbische megalo idea e deka nie sme srbi so govorna mana.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Sto ima be ja da guglam vie davate argumenti dokazi argumentiraj ti


deka Vladata pazi Vladata ne SPC ima razlika finansirala
Шведо многу си назад со информации ќе ми треба многу време да ти изнапишам што се имаш пропуштено. Читај малку дневни весници online. Ако го најдам линкот ќе ти го пратам не е баш пресна информацијата. Еве ти во кратки црти. Министерството за религии на Србија одвојува одредена сума на пари (не ми текнува колку) за црквата на Зоран.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Абе го слушав и го гледав досега и со Формула и со емисијата, ама после ова толку му беше, едноставно ми се згади, знам што сакаше Миленко да постигне, ама некој работи едноставно не се за забава.

А и барем да не беше таков лигуш во емисијата, па да поставува дебилни прашања како да го оправдува цело време.

Тешко дека ќе ја гледам емисијата повеќе, а и последната трка од формула ќе ја гледам на ХРТ.
A be milenko igra na karta ili ke me gleda ili nema da me gleda ama gledam deka gledanosta na emisijata se zgolemuva i ako e vo nezgodno vreme emisijata
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Шведо многу си назад со информации ќе ми треба многу време да ти изнапишам што се имаш пропуштено. Читај малку дневни весници online. Ако го најдам линкот ќе ти го пратам не е баш пресна информацијата. Еве ти во кратки црти. Министерството за религии на Србија одвојува одредена сума на пари (не ми текнува колку) за црквата на Зоран.
Vidi vaka spored zakon na sekoja crkva mora drzava da izdvoi odredena minimalna suma pari , toa ti e ko kaj politickite partii ...pa bilo toa da e krivogastanska crkva, madagaskarska crkva sveedno taka stoi u zakon i mora se ispostue , ako najdes nekoj dokaz deka paka drzava poveke nego toj zakonski minimum jas ke go izedam monitorot odma
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.199
A be milenko igra na karta ili ke me gleda ili nema da me gleda ama gledam deka gledanosta na emisijata se zgolemuva i ako e vo nezgodno vreme emisijata
Како што реков, никој не може да те заеби колку што можеш самиот себеси, толку не коментирам повеќе, ниту ќе следам Формула на Канал5 со Миленко, ниту ќе му ја гледам емисијата.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Vidi vaka spored zakon na sekoja crkva mora drzava da izdvoi odredena minimalna suma pari , toa ti e ko kaj politickite partii ...pa bilo toa da e krivogastanska crkva, madagaskarska crkva sveedno taka stoi u zakon i mora se ispostue , ako najdes nekoj dokaz deka paka drzava poveke nego toj zakonski minimum jas ke go izedam monitorot odma


Кој ја плаќа ПОА?
Дали сè уште уплаќате пари на сметката на Охридската архиепископија?

Јас ја немам сметката на Охридската архиепископија, а немаме ниту платен промет со Македонија

Не Вие, туку министерството?

Ние ја немаме сметката на Охридската архиепископија.

Оној документ што го објави МПЦ вие не го демантиравте? Поточно Вие рековте дека уплаќате пари од буџетот на Република Србија?

Да, но од Буџетот на Република Србија се уплаќаат дотации на сите цркви и верски заедници што постојат во Србија. Кога таа помош е потребна, такви дотации од буџететот даваат и други држави. Тоа значи дека протестантските цркви добиваат дотации од своите матични цркви, Исламската заедница исто така добива донации од различни страни.

Да биде јасно, уплаќате ли пари за Охридската архиепископија или не? Во изјавата по прес-конференцијата на МПЦ не го негиравте тоа.

Зошто да го негирам?

Па, сега велите дека не сте уплаќале...

Јас директно ви одговарам на вашето прашање. Дали сум уплатил на сметката на Јован - НЕ, дали сум уплатил на сметката на Охридската архиепископија - НЕ, дали владата на Србија и помага на СПЦ и на сите нејзини организациски делови - ДА. Исто така може да ме прашате дали и помагаме на Далматинската епархија? Да, и помагаме. Ги помагаме професорите на Богословијата и даваме за половина од трошоците на секој ученик во интернатот. Целосно го плаќаме престојот за посиромашните ученици во интернатот и во манастирот во Крка, Хрватска, во манастирот во Фоча, Босна и Херцеговина. Ако Охридската архиепископија некогаш има своја Богословија, професорите ќе бидат платени од Министерството за вери. Сега мислам дека многу од тоа е јасно.

http://www.poa-info.org/frameset.php?l=mk&r=vesti&g=2006
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Normalno eka vladata na Srbija i SPC zaedno rabotat na toa i adno finansiraat.
Samiot Kostunica e involviran vo toa. Ne znam za malion Jeremic, malkucka e mlad, ama i za Tadic sum siguren.

Beogradskite kanali za vrakanje na prebeganoto juznosrpsko jato vo maticnoto gnzdo rabotat isto kako i na ahajcite. Postojano.
Serbische megalo idea e deka nie sme srbi so govorna mana.
Zasto normalno ?

Sto dokazi imas za toj stav ? I za Kostunica ? Oti demek mu e rodnina ovoj popot nesto ? Od Kostunica pochist politichar ne se pojavil toa ja ti garantiram al dobro kolku e moja garancija relevantna tolku i tvojata pretpostavka znaci i dvete se bez dokazi se slagas znaci insinuacii ?

Ma daj stvarno veruvas vo toa ? Koe juznosrpsko jato koi Srbi ke se vrakaat u RM ? Nikogash nemalo poveke od 10 % Srbi u RM i sto e poentata da se vratat ???

Eve realno , bez lutenje RM ne e atraktivna , zemja pred kolaps , so 25 % Albanci sto idnina ke imaat tie od jatoto ako se vratat ?

Da skratam koji ce nam kurac Makedonija ?

Taa megalo idea , imalo od shovinisti za podjebavanje posto im bese krivo sto ne ne podrzavte u raspadot na SFRJ do kraj , ama toa pomina odamna . Nikoj , od site sto gi znam a gi znam dosta ne iskazuva takvi pretenzii kon RM . Srbija e sega u nov film , dosta im e veke ratovi , sankcii a bogami ako prodademe Kosovo i EU ni se smeshi taka da koja e poenta na taa megalo politika od koja stravuvate stvarno ne znam
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Vidi vaka spored zakon na sekoja crkva mora drzava da izdvoi odredena minimalna suma pari , toa ti e ko kaj politickite partii ...pa bilo toa da e krivogastanska crkva, madagaskarska crkva sveedno taka stoi u zakon i mora se ispostue , ako najdes nekoj dokaz deka paka drzava poveke nego toj zakonski minimum jas ke go izedam monitorot odma
Тоа е мешање во работите на суверена држава. Твојата српска националност те спречува да и погледнеш на вистината во очи. Жал ми е, не можам да ти помогнам.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Кој ја плаќа ПОА?
Дали сè уште уплаќате пари на сметката на Охридската архиепископија?

Јас ја немам сметката на Охридската архиепископија, а немаме ниту платен промет со Македонија

Не Вие, туку министерството?

Ние ја немаме сметката на Охридската архиепископија.

Оној документ што го објави МПЦ вие не го демантиравте? Поточно Вие рековте дека уплаќате пари од буџетот на Република Србија?

Да, но од Буџетот на Република Србија се уплаќаат дотации на сите цркви и верски заедници што постојат во Србија. Кога таа помош е потребна, такви дотации од буџететот даваат и други држави. Тоа значи дека протестантските цркви добиваат дотации од своите матични цркви, Исламската заедница исто така добива донации од различни страни.

Да биде јасно, уплаќате ли пари за Охридската архиепископија или не? Во изјавата по прес-конференцијата на МПЦ не го негиравте тоа.

Зошто да го негирам?

Па, сега велите дека не сте уплаќале...

Јас директно ви одговарам на вашето прашање. Дали сум уплатил на сметката на Јован - НЕ, дали сум уплатил на сметката на Охридската архиепископија - НЕ, дали владата на Србија и помага на СПЦ и на сите нејзини организациски делови - ДА. Исто така може да ме прашате дали и помагаме на Далматинската епархија? Да, и помагаме. Ги помагаме професорите на Богословијата и даваме за половина од трошоците на секој ученик во интернатот. Целосно го плаќаме престојот за посиромашните ученици во интернатот и во манастирот во Крка, Хрватска, во манастирот во Фоча, Босна и Херцеговина. Ако Охридската архиепископија некогаш има своја Богословија, професорите ќе бидат платени од Министерството за вери. Сега мислам дека многу од тоа е јасно.

http://www.poa-info.org/frameset.php?l=mk&r=vesti&g=2006
Pa ubavo mu rekol coekot , kaj gledate Vie deka drzavata Srbija mu plaka na Vraniskovski ovde jas nemam pojma ???

boldirajte mi

od budzet se plaka za site crkvi ko sto rekov ( minimalen del )
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Тоа е мешање во работите на суверена држава. Твојата српска националност те спречува да и погледнеш на вистината во очи. Жал ми е, не можам да ти помогнам.
Am covece otvori i ti crkva u Srbija ke ti sleduva del od parite od toa ministerstvo kako ne ti e jasno takov e zakonot za site crkvi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom