Универзитет "Гоце Делчев" - Штип

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Во среда во колку часот треба да сме на факс ?? :kesa:

ПОЧНУВА АКАДЕМСКАТА 2010-2011 ГОДИНА
За сите студенти при Универзитетот „Гоце Делчев” во среда (15.9.2010 г.) почнува новата студиска година.
Студентите од Факултетот за медицински науки, Факултетот за музичка уметност и Факултетот за информатика во среда, во 11 часот, треба да бидат во Центарот за култура „Ацо Шопов“ - Штип. Овде обраќање ќе има ректорот на Универзитетот, проф. д-р Саша Митрев. На свеченоста ќе присуствуваат и деканите, кои исто така ќе имаат свое обраќање.
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
2
ПОЧНУВА АКАДЕМСКАТА 2010-2011 ГОДИНА
За сите студенти при Универзитетот „Гоце Делчев” во среда (15.9.2010 г.) почнува новата студиска година.
Студентите од Факултетот за медицински науки, Факултетот за музичка уметност и Факултетот за информатика во среда, во 11 часот, треба да бидат во Центарот за култура „Ацо Шопов“ - Штип. Овде обраќање ќе има ректорот на Универзитетот, проф. д-р Саша Митрев. На свеченоста ќе присуствуваат и деканите, кои исто така ќе имаат свое обраќање.
Од каде ти е ова? И дали вази истото за економскио факултет??????????????
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Тие шо сте прва има шанси да почнете и од први.Лани така на нас на 15 отидовме декано јаде толумби и после од 1 почнаме..Него има ли некој инфо за нас 2ра,3та,и четврта година од кога почнуват предавањата.
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
СООПШТЕНИЕ ЗА ПОЧЕТОК НА УЧЕБНАТА 2010/2011 Г.
Се известуваат студентите на Економски факултет дека свеченото отварање на академската 2010/2011 ќе се одржи на 15.09.2010г (среда) со почеток во 11 часот во Амфитеатарот на Економски факултет.

Извор http://eco.ugd.edu.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=478:soo&catid=44:soopstenija&Itemid=96&lang=mk
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
А извинете знае ли некој за европско право дали ке се оди во Кочани или тука во Штип утре ќе биде ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
А извинете знае ли некој за европско право дали ке се оди во Кочани или тука во Штип утре ќе биде ?
Им се соопштува на студентите на Прв циклус студии дека официјалното отворање на новата студиска година ќе се одржи во среда на 15.09.2010 година во 10.00 часот во амфитеатарот на Правниот факултет во Кочани. Поради тоа се апелира до сите студенти дека е пожелно да бидат присутни на официјалното отворање.

најверојатно и за европско право треба во Кочани

--- надополнето ---

Тие шо сте прва има шанси да почнете и од први.Лани така на нас на 15 отидовме декано јаде толумби и после од 1 почнаме..Него има ли некој инфо за нас 2ра,3та,и четврта година од кога почнуват предавањата.
Со редовна настава ќе се започне на 20.09.2010 година, според распоредот кој ќе биде истакнат на веб-страната на факултетот
:toe:
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Дали е вистина дека на УГД не доделуваат стипедии како на другите државни факултети во Р.М.???
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
^ Јас слушнав дека има, ама не како оние, ФОН на пример што ги доделува. ФОН предвреме врз база на успехот од 4те год. и + резултатот од нивното тестирање, одобруваат делумна или целосна стипендија. УГД доделувал полни стипендии т.е. бесплатно студирање за оние кои ќе имаат просек над 8.00 или 8.5.

Инаку не сум 100% сигурен за ова, само слушнав такви муабети. Јас на УГД се запишав, од пон. почнуваме, па ако дојдам до сигурна инфо за ова, ќе ти пренесам.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
^ Јас слушнав дека има, ама не како оние, ФОН на пример што ги доделува. ФОН предвреме врз база на успехот од 4те год. и + резултатот од нивното тестирање, одобруваат делумна или целосна стипендија. УГД доделувал полни стипендии т.е. бесплатно студирање за оние кои ќе имаат просек над 8.00 или 8.5.

Инаку не сум 100% сигурен за ова, само слушнав такви муабети. Јас на УГД се запишав, од пон. почнуваме, па ако дојдам до сигурна инфо за ова, ќе ти пренесам.
Значи мислам на оние стипендии што се земаат преку постигнат просек, како што земаат од “кирил и методиј“, околу 3300 денари мислам дека беше.јас мислев дека тие се студентски стипендии на ниво на државата за државните универзитети, но не знам/не сум сигурна дали тоа важи и за УГД?

И што се случи со оние стипендии за првите 5 најдобри матуранти на ниво на факултетот, мислам дека и тоа беше најавено во еден весник за идните матуранти.
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Стипендиите кој се зимаат преку постигнат успех над 8.5 и 8 за техничките фак ги доделува државата така да сите државни па и приватни универзитети се флкучени па и УГД . УГД доделува и бесплатно студирање на оние кој имат просек над 8,5 и кој имаат желба паралелно да студираат на два фак. при УГД. :nesvest: :toe:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
^ Мхм океј. Инаку вчера еден другар ми го прати распоредот ..

Пон. - Основи на еко. (9.30-11.30)
Вто. - СЛОБОДЕН
Сре. - Основи на финансии (12.20-13.10) [само 50 мин.:nesvest::toe:]
Чет. - Финансиско сметководство (9.30-11) и Математика (11.10-12.30)
Пет. - СЛОБОДЕН

Паа би те прашал дали е тоа-тоа т.е. овде нема наведено вежби и сл. глупости, туку само часовите. Бидејќи ова, вака поставено ми изгледа како too good to be true.
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
^ Чекај сеа по секој предмет кога ќе стават вежби другачје би изгледало тие ^СЛОБОДЕН (Ќе се молиме да има).А, незнам зошто ги нема вежбите, чудо. Ауу понеделник Економија имате а , ќе ви биде "забавно" ај со среќа почетокот.
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
А кредити ќе има ли оваа година, затоа што лани како што знам не беше исплатен на сите студенти па се зборуваше дека ќе ги укинат годинава? Знае некој нешто околу ова???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom