Бугарскиот терор , сведоштва , статии .....

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
А и друго Шведе, знаш дека ова година бугарското министерство за образование е дало разпоред от учбениците да се избаци Србско-бугарската војна 1885, като прва ст'пка за заеднишка балканска историја. А дега дај коментар.
п.п Не е по темата и ако има казна, добро, ама е интересантно.
Abe nemam ja nisto protiv Vas Bugarija ... se dodeka ne pocnete da mi sirite tenzii tuka Srbite krivi srbite losite ... a Vie i den denes ste okupatori na Pirinska Makedonija...Srbite i da bile veke ne se ...

Taka da ne e OK da zborite taka za da frlate magla od aktuelniot pritisok koj go vrsite na Makedonskiot narod preku Srpski grb... e toa ne davam!
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
A dobre

А кажуваш аз, кои имам и по таткова и мајчина линија рода во географката област Македонија и кој живеел во Пиринскиот дел сам се сам окупирал. Ма като как бре будало, копам окоп пред куката ми во Банско? Или на братувчед ми во Благоевград?
Как не го видех един човек за 'олку години дека да ми го кажува да са ни неки луге окупирали? Па мојот братучед е во војската, чичко ми во полиција. Голема окупација, нема што. И кој ни окупира назе македонските бугари - тракијските бугари, шопите, мизијските или марсовците. Пациент си ти, број едан...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Значи ти си Македонец ?!

Тажно e, не си го знаеш јазикот, немавте Македонско школо во Пирин ?

Вас не Ви е јасно дека сте Македонци 50 % па со сила ги правите Македонците Бугари, тоа е целата поента.
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
КАК НЕ

Ама кажувај со каква сила, мене никој не ми присилил, нито татко ми, дедо ми и целата рода. А сум македонски бугарин, ама кај нас то е равно на македонец=бугарин:toe: , твоја волја, кажувај шо сакаш.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Нема "македонски бугарин"; или си Бугарин или си Македонец! Hе асимилирај, провиден си ко амеба...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
На 17-11-2006 како реакција на иницијативата на европратеничката од Холандија Елс де Груен и партијата на зелените во европскиот парламент по повод не регистрирањето на партијата ОМО - Илинден , главниот секретар на бугарската партија СДС и пратеник во бугарското собрание Иван Колчаков ќе каже :

“Нај-добријат модел за толерантност в Европа е б'лгарскијат
В'прос'т има ли македонско малцинство в Б'лгарија е риторичен. Не само че нјама, а и не може да има.
....“




Став и изјава кои можат да се разбере и како закана .
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
На 17-11-2006 како реакција на иницијативата на европратеничката од Холандија Елс де Груен и партијата на зелените во европскиот парламент по повод не регистрирањето на партијата ОМО - Илинден , Представникот на Бугарија во европскиот парламент , заменик председател на парламентарната група на Партијата на европските социјалисти , член на раководството на бугарската социјалистичка партија БСП , член на најголемата коалиција во бугаркиот парламент истовремено коалиција која е на власт во Бугарија , Кристијан Вигенин ќе каже :

“Никој не приема сериозно тезата за македонско малцинство у нас . Не трјабва да се обр'шта особено внимание на предложенијата на холандската евродепутатка. Македонско малцинство у нас нјама и не може да има....“





Ова може да се разбере и како закана од власта .
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
На 17-11-2006 како реакција на иницијативата на европратеничката од Холандија Елс де Груен и партијата на зелените во европскиот парламент по повод не регистрирањето на партијата ОМО - Илинден , членот од раководството на ДПС , владеачката партија во Бугарија , пратеник во бугарскиот парламент и член на повеќе парламентарни комисии , Јанко Јанков ќе изјави :

“Б'лгарските евродепутати имат подкрепата и на обштеството, и на д'ржавата
Нјама и не може да има македонско малцинство в Б'лгарија. Не заштото субективно нјакој смјата, че нјама, а заштото не са налице никакви обективни признаци и предпоставки нито в исторически, нито в јуридически, нито в етнически план. .... “




Ова може да се оквалификува како закана од власта .
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
I sega kako stojat rabotite po mene terorot prodolzuva do den denesen eve vi stav vas politicki... prc prc trica
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
I sega kako stojat rabotite po mene terorot prodolzuva do den denesen eve vi stav vas politicki... prc prc trica
Бугарските политичари , најголем дел , се ужасуваат од помислата да живеат во држава во која има луѓе кои се идентификуваат како Македонци .Па така , лесно е предвидливо каков е односот на бугарската држава кон Македонците и како ќе биде резултатот на политиката во таа бугарската државата во однос на граѓаните кои се декларираат како Македонци .

Ништо спектакуларно , не ја регистираат ОМО - Илинден , ги затвараат Македонците ....... и сите пропратни елементи од бугарскиот “ фолклор “ .

Бугарите на овој форум имаат можност тоа да го демантираат .
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
На 29 ноември 2006 год. на заседанието на бугарскиот парламент , пратеникот во бугарското собрание Десислав Чуколов по повот иницијативата на европратениците во европскиот парламент за решавање на проблемите на македонкото национално малцинство во Бугарија ќе предложи декларација и за истата ќе побара подршка во бугарскиот парламент , а декларацијата гласи :

„Народното с'брание остро протестира срешту предложението за поправка в доклада на господин Джефри ван Орден, направено от евродепутатката Елс де Хрун, което по с'штество иска Б'лгарија да признае на своја територија с'штествуването на така наречено македонско малцинство “



За деларацијаат од вкупно 122 кои гласале , 40 гласале ЗА , против 21 , воздржани 61 .
Декларацијата не е изгласана .
 
F

FilipMacedon

Гостин
Pa i vo Tesalonika (Solun) aerodromot se vika Makedonia ama ako otides tamu ke te gledaat kako germancite sto gi gledale evreite. Isto taka nemoze da bideme nie isti so bugarite bidejki vo 2 svetska vojna postarite ludje koi se direkni svedoci od toa vreme, mi kazuvaa kakvi terori ste vrsele vo Kumanovo i Kriva Palanka. Isto taka pretstavnicite na VMRO (obedineta) ste gi macele i ubivale, taka da FUCK OFF, nie nemame nisto povrzano so Bugarite (Tatari) I NE SAKAME DA IMAME.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Врховниот суд во Бугарија не ја прифати жалбата на ОМО илинден - пирин ...........

Мислам дека во оригинал има поголема тежина и е поверодстојна информацијата , но ............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom