Скинери

Статус
Затворена за нови мислења.

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
CyberBop напиша:
Едно прашанње... сум слушнал дека помеѓу скинерите и шарперите постои омраза поголема и од таа на скинерите кон црната раса. дали овоа е точно, а и што е разликата мегу скинерите и шарперите ?
хаха... дај тргни кукастиот крст, се срамиш!
како прво и Шарперите се скинери!
значи правиме маубет за SHARP - Skin Heads Against Rascist Preаjudice и Nazi Sking Heads.
доволно ти објаснив или уште треба да разложувам?

п.с. Анархијата е Мода!

ајде.. и покрај тоа што некев ова да го кажувам. т.е. нема да ја разглобуваме темава!

Значи скинерите во принцип се работничка класа на луге - повекето бунтовници.
Со тек на време се разделиле поради идеологиите секој на своја гранка!
денеска има илјадници видови на скинери од традс до ортодокс, од шарп до наци.
Немам намера да ви објаснувам за секоја посебно, имате википедија се надевам дека таму напишале се како што треба, и покрај тоа што праат грешки.

како и да е секој си има свое право да си почитува свои ставови т.е. идеологија.
ако нема нацисти - ке нема шарпери. сфативте!
е сеа скулгрл што напомена дека има многу нафурани и дека се премногу агресивни - па секаде го има тоа бе!
еве утре јас станувам трансер идам прв пат на транс журка одлепувам, прв пат лапам тромадол и се разбира сите ке имаат некое лошо мислење за мене.

Јас знам многу нацисти кои не пипнале човек. Едноставо си го фураат филмот оти така им лежи идеологијата.

п.с. некам да отварам сеа тема за Кочанските Нацисти.
и ајде малце да ви разјаснам некои помими у кратки црти.
SHARP - Анти Наци, Анти Расисти - со еден збор анти гомца.
Наци - почитување на Хитлеровата Цел.
Нео-Наци - нешто слично како наци само што овдека се прави муабет за својата нација, пример јас како нео-нацист ги гледам интересите за Македонија.
Традс - Пијандури и фраери кои мислат дека Скин Хедсот е во мода!
Стрит - Буљаши кои прават проблеми со секого и секаде!
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
хахаха... ова е најдебилно нешто што го имам видено.
п.с. ова погоре е вајт пауер во превод црнцо-мрзачи или само мал дел од нео-нацистите.
како и да е не мора толкави плакати да лепиш на темава. И покрај тоа што сите ке го сфатат како ширење пропаганда.
ај едно клипче видете ако имате време! чисто за едукација!
Турски Нео-Нацисти.
Значи нацизмот како идеологија т.е. како појава не гледа граници дали си турчин или македонец за да бидеш нацист.
тоа е едноставно поттикнато од самиот дух на народот.
Нацизмот постоел и пред 2000 години, само не се викал така...

[media]http://youtube.com/watch?v=OiZOxmJJ0HY[/media]

п.с. колку од тука го гледале Ромпер Стомпер и Американ Хистори Икс?

еве еден мал интересен извадок од Американ Хистори Икс
[media]http://youtube.com/watch?v=fxepon529tk[/media]

и најинтересниот дел од филмот - Саундтракот. јас и мојата бивша со месеци си ја пеевме песната. Многу топ текст има.
[media]http://youtube.com/watch?v=GsC0BCAwkb4[/media]
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
има два типа на скинери:
1. им попаднала косата.
2. немаат вкус за фризури.
национализмот нема врска со бричените глави. глупости
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
insomniac напиша:
има два типа на скинери:
1. им попаднала косата.
2. немаат вкус за фризури.
национализмот нема врска со бричените глави. глупости
лелеее до кога со ова бе... како прво секој скинер мора да му е бричена главата - работничка класа.
нацизмот како идеологија не го предводат само скинери, во скопје знам повеке трансери нацисти одколку скинери и металци.
Напротив Македонските скинери појке се традс и шарп.
се разпознаваат по
буквите.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
А која е врската помеѓу работничката класа и бричените глави?
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
па во затвор ги шишаат за да не фатат вошки, за да не им се мрси косата и да не им пречи при работа.
На работникот што ке му е косата???
Овие скинери не се работничка класа, туку едноставно одат по стапките на претходните скинери и сето тоа така си иде... капирате нели? Традиција...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
insomniac напиша:
има два типа на скинери:
1. им попаднала косата.
2. немаат вкус за фризури.
национализмот нема врска со бричените глави. глупости
Skinheads Are Not Fashion!
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Necrophilia напиша:
...
SHARP - Анти Наци, Анти Расисти - со еден збор анти гомца.
Наци - почитување на Хитлеровата Цел.
...
Mozhesh tochno da ja objasnish Celta, dali si tolku zapoznaen, ili wikipedia radi?
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Деца кој биле одфрлени од средината , кој не осетиле дружба , солидарност и другарство се најчесто скинери , ја прифаќаат идеологијата и прават се за неа само да бидат дел од нешто , и не е мода и не ИН да си скинхед.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Си зачитав темава и...ццц:)
Идеологија, па традиции, тешки филозофии, што значи скинер да се биде, панкер, металец, даркер, кремец, и што све уште постои таму од ’’стадата’’.
Кој ја измислил слободата на изразување, срам да му биде.
Порано каде имале луѓето вакви проблеми, од 7 години ниви оделе да копаат, свињи чувале и среќни си биле.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Имав ексклузивно кратка средба со скинер кој ми кажа дека се занимава со тепање на ,,ѓупци, црнци(незнам кајма видено тука во Македонија),педери и незнам ти шо. Значи тој ќе да беше некој универзален скинер.Не го прашав која е поентата на омразата или тепањето затоа што се исплашив да не ја прошири таргет групата и на радознали.Поентата ми е дека меѓу нив има и изгубени случаи кои случајно се вметнале во определено друштво кое гаи некакви си ставови. Во секој случај, мислам дека секогаш кога некое минато или историски настани се ставаат како репер да се гради објективен став меѓутоа на начин на којшто ќе бидеме импресионирани од личности од типот на Хитлер е грешка од старт.Јас сум за тоа, кога се гради мислење да не се појдува од предиспозиции туку осврнување на здравиот разум и објективната мисла. Во тие рамки нема место за омраза кон било кој човек освен лошиот и расипаниот.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
CT напиша:
Mozhesh tochno da ja objasnish Celta, dali si tolku zapoznaen, ili wikipedia radi?

Има сто пати кажано дека се дружи со нив
Препрочитајте му ги постовите, ке добиете бар какви такви информации за скинерите
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
ragazza напиша:
Деца кој биле одфрлени од средината , кој не осетиле дружба , солидарност и другарство се најчесто скинери , ја прифаќаат идеологијата и прават се за неа само да бидат дел од нешто , и не е мода и не ИН да си скинхед.
кхм.. да те поправам. Има деца и од повисока класа, кои едноставно поради мода може да се каже ама сепак највеке е поради уфураност. Едноставно гледаш-проанигаш нешто посебно во тоа движеше и после неколку години стануваш зависен - станува твоја реалност, мене највеке друштвото ме направи такво.
се проаногам во постов.
Гижо напиша:
Има сто пати кажано дека се дружи со нив
Препрочитајте му ги постовите, ке добиете бар какви такви информации за скинерите
и бев еден од нив.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Гижо напиша:
Има сто пати кажано дека се дружи со нив
Препрочитајте му ги постовите, ке добиете бар какви такви информации за скинерите
Decko, ako mislish deka e prosta celta na hitler, preprocitaj gi delata i zapisi od negovi govori. Zatoa me interesirashe kolku si ja poznavaat kulturata, ne za drugo. Daleku od toa deka sum skiner ili slichno.
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
CT напиша:
Decko, ako mislish deka e prosta celta na hitler, preprocitaj gi delata i zapisi od negovi govori. Zatoa me interesirashe kolku si ja poznavaat kulturata, ne za drugo. Daleku od toa deka sum skiner ili slichno.
ова не е ширење на идеологија.

затоа и имаме респект спрема хитлер. Неговите цели можеби не се остварија целосно, но сепак се остварени.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom