Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Шо функција има таа екстензија ? Ова ваљда ти е некој пач за conquer или нешо слично... Проба да ја избришеш екстензијата ".tg" и да го пуштиш exe-то ? Или боље пробај симни го од друго место пачов пошо овој може да е инфициран со некое бубаче. :)
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
tq е креаторот на играта:). TQ. Не е пач, играта е, и ја симнав од официјалната страна на conquer...почнав да симињам од друго место играта... чаре за друг пат вака да отворам .exe file ? До што може да е фрката ?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Епа само избриши ја наставката ".tg" Незнам зашо воопшто е ставено... Пошо сега системот ти го регистира фајлот како .tg фајл а не како .exe фајл.
Десен клик - rename - и бриши ја наставката ".tg" :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Луѓе. дај помагајте...ми треба Username и Password за NOD 32 (4.0.424.0). Се утепав од барање и од пробувања и што е најстрашно ниту еден не одговараше...:lut:
Фала однапред
 
G

GucciMane

Гостин
Луѓе. дај помагајте...ми треба Username и Password за NOD 32 (4.0.424.0). Се утепав од барање и од пробувања и што е најстрашно ниту еден не одговараше...:lut:
Фала однапред
Бриши нод стај аваст и немаш гајле ;)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Луѓе. дај помагајте...ми треба Username и Password за NOD 32 (4.0.424.0). Се утепав од барање и од пробувања и што е најстрашно ниту еден не одговараше...:lut:
Фала однапред
Провери П.П.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Бриши нод стај аваст и немаш гајле ;)
Имав Аваст и ич не бев задоволен....не ги бришеше вирусите. Ке го најдеше, ке стиснев Delete и пак ништо :/
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Имав Аваст и ич не бев задоволен....не ги бришеше вирусите. Ке го најдеше, ке стиснев Delete и пак ништо :/
:pos: :pos:

Avast е од технолошки аспект едно 2x подобар антивирус од NOD, како од поглед на превенција, детекција па и за робусниот систем на заштита кој не се базира само на дефенции/абдјети него е behavior based систем, така што ако имаш некој заразен процес, (легитимен) во кој некој вирус се скрил, NOD никогаш нема да те алармира за разлика од Avast...кој со помош на својот Behavior blocker ке ја забележи модификацијата и ќе го одстрани вирусот од процесот.

Додека пак во истата ситуација NOD не би успеал, затоа што во него нема Behavior Blocker т.е. модул кој ги надгледува сите процеси и апликации во коишто обично се крие малверот, него се базира на дефинции, кои се бескорисни во борба против zero day malware, или поточно најнови вируси, згора на тоа во Avast има и silent firewall, значи неможат ни да се споредат, ова ти е како да правиш компарација помеѓу Волво со 5 воздушни перничиња, и Голф само со предни. Каде е проблемот? иако Голфот ќе те заштити од судар по права улица/автопат (без раскрисници) на првата крвина, т.е. при евентуален страничен удар ќе настрадаш, вака лаички да ти објаснам за да сватиш дека заштита на NOD е лимитирана за разлика од онаа на Avast која е повеќеслојна. Значи да резимираме, NOD е добар основен антивирус, но доколку веќе се заразиш, без користење на додатни анти малвер апликации тешко дека ќе се ичистиш.

Тоа што ти незнаеш како да избришеш вирус е друга приказна, т.е. Avast сигурно ти дал опција да го избрише на рестарт, ама те мрзело да прочиташ/направиш, се активирал Boot time scanner, кој се уклучува пред опетаитвниот ситем да се лоадира, и те чисти комплентно (Avast ти дава предлог за тоа кога ќе најде вирус) ама сигурно те мрзело да направиш рестарт..

Затоа ако незнаеш немој да изјавуваш невистини :helou:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ке одам малку оф топик ама мора да поставам едно прашање. значи користев седмца без антивирус и моментално ради програмиве на факултет сум приморан да користам икс пе... е сеа муабетот е. на икс пе инсталирав АВИРА... само шо отворив партицијата кај шо ми е седмицата мислам дека пола и повеќе ИНСТАЛАЦИОНИ програми ми ги среди.. да не кажам ми ги избриша! а истите инсталациони програми ( од ЦД земени ) не ги фаќа како вируси ни кај мене ни на било кој друг компиутер? можно ли е од некој си вирус дополнително да се заебале тие? ма да ова не ми е ни логично али ај да прашам..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
ке одам малку оф топик ама мора да поставам едно прашање. значи користев седмца без антивирус и моментално ради програмиве на факултет сум приморан да користам икс пе... е сеа муабетот е. на икс пе инсталирав АВИРА... само шо отворив партицијата кај шо ми е седмицата мислам дека пола и повеќе ИНСТАЛАЦИОНИ програми ми ги среди.. да не кажам ми ги избриша! а истите инсталациони програми ( од ЦД земени ) не ги фаќа како вируси ни кај мене ни на било кој друг компиутер? можно ли е од некој си вирус дополнително да се заебале тие? ма да ова не ми е ни логично али ај да прашам..

ако се до 20мб, upload на virustotal.com и види што ќе кажат другите антивируси
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
:pos: :pos:

Avast е од технолошки аспект едно 2x подобар антивирус од NOD, како од поглед на превенција, детекција па и за робусниот систем на заштита кој не се базира само на дефенции/абдјети него е behavior based систем, така што ако имаш некој заразен процес, (легитимен) во кој некој вирус се скрил, NOD никогаш нема да те алармира за разлика од Avast...кој со помош на својот Behavior blocker ке ја забележи модификацијата и ќе го одстрани вирусот од процесот.

Додека пак во истата ситуација NOD не би успеал, затоа што во него нема Behavior Blocker т.е. модул кој ги надгледува сите процеси и апликации во коишто обично се крие малверот, него се базира на дефинции, кои се бескорисни во борба против zero day malware, или поточно најнови вируси, згора на тоа во Avast има и silent firewall, значи неможат ни да се споредат, ова ти е како да правиш компарација помеѓу Волво со 5 воздушни перничиња, и Голф само со предни. Каде е проблемот? иако Голфот ќе те заштити од судар по права улица/автопат (без раскрисници) на првата крвина, т.е. при евентуален страничен удар ќе настрадаш, вака лаички да ти објаснам за да сватиш дека заштита на NOD е лимитирана за разлика од онаа на Avast која е повеќеслојна. Значи да резимираме, NOD е добар основен антивирус, но доколку веќе се заразиш, без користење на додатни анти малвер апликации тешко дека ќе се ичистиш.

Тоа што ти незнаеш како да избришеш вирус е друга приказна, т.е. Avast сигурно ти дал опција да го избрише на рестарт, ама те мрзело да прочиташ/направиш, се активирал Boot time scanner, кој се уклучува пред опетаитвниот ситем да се лоадира, и те чисти комплентно (Avast ти дава предлог за тоа кога ќе најде вирус) ама сигурно те мрзело да направиш рестарт..

Затоа ако незнаеш немој да изјавуваш невистини :helou:
Значи имав АВАСТ, го скенирам PC-то и покажува дека најде вирус и те прашува: Virus is found!!! Do You want to delete?? Стискаш Yes и после ти вика дека успешно е избришан вирусот, за нецели 3 секунди истото се случува (што е најтрагично иста е и локацијата на вирусот)....Ова како ке ми го објасниш?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Антивирус се става за да те штити од вируси т.е. да го штити компјутерот ДА НЕ ДОЈДЕ до ситуација да се разболи :)
Кога веќе ќе се разболи, тешко се средува.

Затоа, антивирус се става на здрав компјутер, што е логично, исто како кај луѓето.
Подобро да се спречи, одколку да се лечи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom