Кои градови се сакaат меѓу себе?

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
DuFFy напиша:
ДА бе и јас сакав тоа да кажам.......е сеа мислам зашо е тоа така....знам, ни љубоморат бе дека во главен град сме ние :pos::pos::pos::baeh:
lol тешко дека ви љубоморат.
Во никој случај не би сакала да живеам во Скопје. :kez:
А ги мразам заради тоа што другите помали градови ги нарекуваат провинции, поради тоа што не сите ама 90% се однесуваат како да живеат во некоја голема светска метропола, кога ќе одат во друг град се прават фраери! Ама реков не сите немојте да ме натепате сега :nesum:

Малце of topic ми е мислењево ама заради објаснување шо го баравте.
Темата е за кои се најблиски градови, а јас тоа реков погоре што мислам за Струмица.
Ај поздрав
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
ја па знам еден струмичанец што обожава да живее во скопје ради тоа што тука може да биде што сака, во струмица или си морал да бидеш рапер или шатиран :))))) така ми имаат кажано :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Гижо напиша:
ја па знам еден струмичанец што обожава да живее во скопје ради тоа што тука може да биде што сака, во струмица или си морал да бидеш рапер или шатиран :))))) така ми имаат кажано :)
Сигурно мислел за оние „кремците“ шо демек се курчат у градот во смисла, „гледајте ме кој сум“.

А по темата, Струмица е најблиска со Радовиш, Гевгелија, Дојран, Валандово. Штип - и така и така.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Абе и јас сум од Струмица,па не сум рапер или металец како што ги има на струмичкото ФАК ЈУ (струмичани го знаат) и баш многу ги мразам кога ќе поминам низ таму ми мириса на нешто чудно,и гледам се истревосани фаци.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Гижо напиша:
ја па знам еден струмичанец што обожава да живее во скопје ради тоа што тука може да биде што сака, во струмица или си морал да бидеш рапер или шатиран :))))) така ми имаат кажано :)
kako onaa strumickata raperska pesna "so dobre sandale i malce parfem i jas bi bil del os Strumickiot krem" :pos2:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
walker_girl напиша:
А ги мразам заради тоа што другите помали градови ги нарекуваат провинции
Ние не ве нарекуваме провинции, малите градови и СЕ провинции. И тоа не е никаква навреда. :toe:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
PSYtisfaction напиша:
Ние не ве нарекуваме провинции, малите градови и СЕ провинции. И тоа не е никаква навреда. :toe:
Вистина ?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
зависи ако зборот го сфаќате во негативна смисла
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Ние, тетовчани, сите жителКИ на сите градови ептен си ги сакаме.
Со жителите не стоиме баш најдобро. :)
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Bitola i Ohrid mislam.Za drugi gradovi ne znam kako stojat megusebno:)
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Thief напиша:
Ние, тетовчани, сите жителКИ на сите градови ептен си ги сакаме.
Со жителите не стоиме баш најдобро. :)
ja si gi sakam tetojcite... i maskite i zenskite, deka se mnogu prijatelski nastroeni, baska so imam nekoja vrska od tamu:D
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Се она што не е главен град се нарекува „внатрешност” или „провинција”, и тоа е смислата на зборот провинција. Нема љутиш.

А тоа што некои го употребуваат тој збор во негативна и омаловажувачка конотација е друг проблем.

Апдејт: Богданци - Струмица релацијата ја заборавив.
 

Buu

Член од
5 август 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
jas mislam deka Strumica se saka samo so strumicko :D ne be tie od selo ne mrazat ... mozebi so Stip sme malku bliski abe strumica si e zakon bre izlezes od kuka se ubavi momicki odis vecer vo kafic si smekas noken zivot 5ka! a koj kaza tamu deka vo strumica ili si raper ili satiran... nema vrska raperi moze na prsti da gi brois se satkaat ko muvi bez glavi tuka u sr na fak ju ako sedat 4-5 rapercinja(si mislat deka se tipci) ... a do tie so prasaa zs gi mrazime skopjani? pa odis vo sk gledas se nekoj tipcina nekoj kremci raperista metalci se pravat mokni na zborovi ne mozes da napravis muabet so skopjanite ... ne vazi i za devojcinjata se razbira ima i nekoi isklucok ...eve poz od SR do site vas!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom