Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821

CNN carried out a rare act of journalistic service with their detailed report about how “Outgunned and outnumbered, Ukraine’s military is struggling with low morale and desertion”. It candidly describes the numerous problems afflicting the Ukrainian Armed Forces (UAF) at this pivotal moment in the conflict as they continue to occupy part of Kursk but are still losing ground in Donbass.
...
The impending Battle of Pokrovsk, which could be a game-changer for Russia on the Donbass front, risks turning into a total disaster for the UAF since “some commanders estimate there are 10 Russian soldiers to each Ukrainian.”


Aha, zapadot e umoren. Moes da zamislis kolku se Rusite umorni, vojna na nivna teriotrija, iljadncii mrtvi i tn. Ama nemaat izbor.
Замисли кога CNN стигна да пишува за губење на војната, до каде е дојдена работата... Ама да, Русите „се уморни“. Кај да е ќе изгубат, а тие неколку села во Курск се гаранцијата. Нема врска што на сите фронтови Украина и западните се во слободен пад.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989

CNN carried out a rare act of journalistic service with their detailed report about how “Outgunned and outnumbered, Ukraine’s military is struggling with low morale and desertion”. It candidly describes the numerous problems afflicting the Ukrainian Armed Forces (UAF) at this pivotal moment in the conflict as they continue to occupy part of Kursk but are still losing ground in Donbass.
...
The impending Battle of Pokrovsk, which could be a game-changer for Russia on the Donbass front, risks turning into a total disaster for the UAF since “some commanders estimate there are 10 Russian soldiers to each Ukrainian.”



Замисли кога CNN стигна да пишува за губење на војната, до каде е дојдена работата... Ама да, Русите „се уморни“. Кај да е ќе изгубат, а тие неколку села во Курск се гаранцијата. Нема врска што на сите фронтови Украина и западните се во слободен пад.
Без разлика на ова, да бидеме реални, западот спрема нова Украинска армија. Овој пат од Украинските избеглици кои се по западните држави. Од прилика естимацијата е дека околу 400К (зависно од изворите) луѓе би можеле да обучат. 400К луѓе моментално доста дупки ќе им покријат. Не смее да се потценува моќта на западот. Влоговите се премногу високи, за да тек така се кренат раце. Тоа би можело да се случи само ако Трамп дојде на власт и направи нешто драстично.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Без разлика на ова, да бидеме реални, западот спрема нова Украинска армија. Овој пат од Украинските избеглици кои се по западните држави. Од прилика естимацијата е дека околу 400К (зависно од изворите) луѓе би можеле да обучат. 400К луѓе моментално доста дупки ќе им покријат. Не смее да се потценува моќта на западот. Влоговите се премногу високи, за да тек така се кренат раце. Тоа би можело да се случи само ако Трамп дојде на власт и направи нешто драстично.
Не гледам како ќе ги регрутираат?
Како во Украина ќе ги киднапираат на улици? ОК, можеби во Полска па и во неколку други држави. Но во ЕУ нема граници, побрзо Унгарија/Словачка ќе добијат нови азиланти отколку што западните имаат шанси и 10К регрути да соберат, не па 400К.

И пази што пишувале дечките од cnn:
He and the five others who CNN spoke to when researching their report informed them that “desertion and insubordination are becoming a widespread problem, especially among newly recruited soldiers.”

In the words of one commander, “Not all mobilized soldiers are leaving their positions, but the majority are…They either leave their positions, refuse to go into battle, or try to find a way to leave the army.”

The reader is then informed that these troops are forcibly conscripted, thus adding context to why they desert, but they also claimed that morale problems began to infect the armed forces’ ranks during the now-resolved impasse over more American aid to Ukraine.

Moving along after having clarified the real reason behind the UAF’s plunging morale over the past year, drones have made the battlefield more unbearable than before, and the amount of time between rotations has grown since some troops simply can’t leave their positions without risking their lives. CNN then added that “In just the first four months of 2024, prosecutors launched criminal proceedings against almost 19,000 soldiers who either abandoned their posts or deserted”.

They also acknowledged that “It’s a staggering and – most likely – incomplete number. Several commanders told CNN that many officers would not report desertion and unauthorized absences, hoping instead to convince troops to return voluntarily, without facing punishment. This approach became so common that Ukraine changed the law to decriminalize desertion and absence without leave, if committed for the first time.”
Автоматски споено мислење:

Вистинската опасност е во „украинизација“ на ЕУ/НАТО па следење на истото или слично сценарио... Скраја да е кај нас да гледаме киднапирање на „доброволци“ по улици. Се разбира само во македонски места... УЧК? Они ќе бидат регрутерите, пошто тоа и им е должност како сатрапи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989
Ќе видиме што ќе се дешава, досега војнава е вон смислата на сите војни што ги знаеме.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.027
Поени од реакции
22.373
Зборувате за видеото на Хистори Леџенд? Мислам дека програмата е осудена на пропаст доколку не се регрутираат Украинците насилно, ако е волонтерски тогаш нема да успее бидејќи кој нормален ќе се откаже од релативно комфортен живот во ЕУ да оди потенцијално со години да јаде сомнителни паштети дремејќи во ров.

Фаталниот пад на Ф-16 треба да ги исплаши Русија и Кина
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989
Зборувате за видеото на Хистори Леџенд? Мислам дека програмата е осудена на пропаст доколку не се регрутираат Украинците насилно, ако е волонтерски тогаш нема да успее бидејќи кој нормален ќе се откаже од релативно комфортен живот во ЕУ да оди потенцијално со години да јаде сомнителни паштети дремејќи во ров.
Не е само History Legends, он ја црпи информацијата од други извори. Дури и Руски извори зборат за тоа. Муабетот ми е во војнава видовме доста нелогични работи, па така ова треба да се земе сериозно во предвид.

А не биди сигурен дека нема да успее со „волонтери“, ако цената е добра.,,, Украинци се бореле за пари во многу други војни, па не гледам зошто не би се бореле и во оваа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.027
Поени од реакции
22.373
Не е само History Legends, он ја црпи информацијата од други извори. Дури и Руски извори зборат за тоа. Муабетот ми е во војнава видовме доста нелогични работи, па така ова треба да се земе сериозно во предвид.

А не биди сигурен дека нема да успее со „волонтери“, ако цената е добра.,,, Украинци се бореле за пари во многу други војни, па не гледам зошто не би се бореле и во оваа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989
Не биди како несум јас, имале Русите слики од спремни авиони и тоа значело воздушен десант. Никој не објавува јавно вакви податоци. Не викам дека е вистина и дека е некаква опасност, ниту пак дека е некаков гејм ченџер. Ама дека ќе ја продолжи војната вакво нешто, тоа е несомнено.

Може е само дефокус за нешто друго.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.585
Поени од реакции
1.678
Не биди како несум јас, имале Русите слики од спремни авиони и тоа значело воздушен десант. Никој не објавува јавно вакви податоци. Не викам дека е вистина и дека е некаква опасност, ниту пак дека е некаков гејм ченџер. Ама дека ќе ја продолжи војната вакво нешто, тоа е несомнено.

Може е само дефокус за нешто друго.
И јас истото го мислам, за 1 легија ќе најдат 6-8к луѓе. Можи да пробуваат дезинформации.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989
Фаталниот пад на Ф-16 треба да ги исплаши Русија и Кина
Или можеби треба да го каже ова што го кажале уште пред 20 години:
1726009255947.png
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
Ја оштетија Украина не ќе може 100 години да се опорави, вие зборувате за тромави биле и не знам што биле и да се потпише договор, они ќе ја исполнат целта со териториите како што гледаме напредуваат во последно.. Украина од 52 милиони во 91 година ќе спадне на 25 милиони со годишни губитоци на население од 400 илјади, додај плус и иселување.. Па балканов од 91 до сега не може ритам да фати не па Украина со толкаво уништување на инфраструктура и ред други работи што се граделе од 45та до 2022...
Teritorii nikogas ne bile cel tuka. Toa e samo utesna nagrada.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
976
Поени од реакции
1.050
Teritorii nikogas ne bile cel tuka. Toa e samo utesna nagrada.
Многу јака реченица. Има нешто повеќе, или никој незнае кој јаде кој пие. Двете страни, НАТО и Русија, дали планирале вака, или се снајдоа во меѓувреме, на никој не му е јасно.
Награда, ќе измислат, макар и Оскар.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.085
Па баш дека ќе летаат нуклеарки е детско размислување. Немаше потреба ниеден куршум и ракета/дрон да се испука на руска територија. Доволно оружје и муниција можеше да даде западот за Украина да ја неутрализираат инвазијата. Наместо тоа се фемкаа гласаа па може ова неможе она. Прво дали тенкови, па дали наведувачки ракети, па дали ПВО, па дали авиони.

Незнам која им е целта на западот и Америка со војнава, али се помалце нации кои сега се под чадорот на Америка ќе се осеќаат сигурно, а со тоа и општо постоењето на НАТО. Некако мислам дека мржњата кај украинците кон русите ќе се изедначи и со онаа кон западот.
A si razmislil zasto se femkaa :D? Zamisli da vlezea so vojska, epten kje ja neutraliziraa invazijata.
Prilicno e jasna rabotata na sad okulu vojnata, a skoro imase nekoj leak od sovetnikot na bajden, pa mozhes da vidis kako razmislivaat. Amerika i zapadot dejstvuvaat od pozicija na mokj, i sakaat da si go zacuvaat ovoj svetski poredok bidejki im odgovara. Nagli potezi kako ekstremno ponizuvanje na zemja ko rusija, nejzin raspad, mozhe celosn da gi izmesat kartite.
Можеби се сепак територии, од круцијално геостратешко значење.
Teritoriite se samo leverage za pregovori. Ako nekogas doziveeme da vidime mirovni pregoovri, kje vidite kako istite kje bidat lesno odstapeni za realnite celi. Rusija bi dala se sto osvoi sea za razoruzuvanje i neutralnost na Ukraina.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989
Teritoriite se samo leverage za pregovori. Ako nekogas doziveeme da vidime mirovni pregoovri, kje vidite kako istite kje bidat lesno odstapeni za realnite celi. Rusija bi dala se sto osvoi sea za razoruzuvanje i neutralnost na Ukraina.
Па што е тоа ако не владение со територија. Еве ти пример Македонија, ние не ги сакаме Американците (ради икс причини), Американците дефакто не владеат со нас, меѓутоа имаат контрола врз нашата територија. Исто ти е и со Украина. Неутралност и разоружување на Украина би значело дека Русија би имала апер хенд врз таа територија, али пошто Русија е слаба со мека сила, тоа би значело дека во една таква хипотетична ситуација, таа територија и во иднина би била порозна за Русија.

Накратко, што повеќе Русија остави во владение на Украина, ќе биде поголем пораз на Русија. Победа на Русија би била овие 4 области да ги анектира (+Крим нели). Све друго е плус и ја прави победата уште поголема. Остатокот на Украина би била разоружана, ама би била цел на специјална војна и диференцијација на населението, слично како поделбата на Кореја. Затоа мислам дека како западот го зголемува влогот, така Украина ќе губи шанса да излезе како држава после оваа војна.

Зошто мислам дека со војнава западот направи непромислена грешка. Затоа што доколку западот попуштеше „на папир“ (како договорите во Минск), ќе беше во можност да игра сеуште прљаво (мека сила) со Украина. Денеска таа можност се повеќе се гаси, затоа што Русија никад веќе нема да му верува на западот. Барем не во оваа констелација. Западот мислеше дека ќе ја клекне Русија на колена многу брзо (ќе направи куртонска револуција), без воопшто да го зголеми влогот. Одтаму и од почеток беа претпазливи со воената опрема и употребата на истата, па минирање на мировните преговори, сатанизацијата на Русија и така натаму.

Но, војната наместо да продуцира економска криза и политичка нестабилност во Русија, се деси обратното сценарио. Западот доживува економска криза (а предвидуваат и колапс) и политички земјотрес.

Кога ќе погледнеш од денешна перспектива, ако Русија влезеше во војнава целосно и ја завршеше за 3-4 месеци, ќе дадеше премногу жртви со маневарска војна и ништо од ова што му се случува на западот немаше да се случи. Русија ќе заглавеше во еден нов Авганистан од Советско време и на западот ќе му беше многу полесно и поевтино да обучува и спонзорира терористички и герилски групи кои тивко ќе ги јадеја Русите, и тоа не само во Украина. Има многу случајности и непредвидени работи во војнава, но едно е сигурно, долга војна беше единствена опција Русија да излезе победник од војнава, и политички и на економски и на воен план. Како поминува време, на западот се повеќе му станува јасно тоа и затоа се повеќе го зголемува влогот, пошто оваа војна и нив ги чинеше многу и политички и економски. Но тоа не може да иде бескрајно. Зошто?

Сега е дојдена ситуација, каде што Русија нема шанса да дозволи да ја изгуби војнава. Ако Русија ја изгуби војнава, на долги стази тоа би значело политичка криза која би завршила со поделба на Русија. А тоа значи дека се повеќе се отвараат можности за нуклеарна интервенција во Украина. Во моментов Украина и да ја земе цела област на Курск и Белогород заедно, нема да им вреди ни пет пари, пошто додека држат и 1 метар теритроија, нема да има преговори ниту трампи. Јас дури мислам и дека времето за преговори е воопшто поминато.

Celat kon edisntveniot nacin da ja izgubat vojnata, politicki da stane neizdrzliva i da se povlecat Rusiet.
За ова е поминат возот, западот направи лоша проценка на ситуацијата. Политички е поголем терет за западот одколку за Русија, од надворешно политички аспект, на запдот му се случува фијаско, економски исто, од военоиндустриски аспект, исто. Што повеќе трае војнава, толку во поголеми лајна влегува западот. Јас немам бенефит да навивам и да го гледам западот да пропаѓа, ама тоа е фактичката состојба. Па така ова е научнофантастично сценарио да се случи. Веќе 2 ипол години трае војнава, а Русија има надворешно политичко влијание кое може да се мери со најславниот дел Советскиот период, внатрешно-политички има стабилност која ја немала можеби повеќе од еден век, економски е сосема независна можеби после 300 години, а од воен аспект имаат внатрешно -политички мотив (се борат против Украина како прокси на западот) а со тоа и безрезервна подршка од населението како пред 80 години. Кога згора на тоа ќе додадеш и загарантирана победа поткрепена со нуклеарниот арсенал... Зошто би брзала, кога времето уствари го поразува западот?

Западот е тој што сега брза... Али некако касно им е.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom