Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
28 август 2013
Мислења
4.208
Поени од реакции
12.818
Брука е ова за Русија. Ај да е прв пат, ама бар 3-4 пати им влегуваа украинциве на север и пак не им де памет. Ова е веќе и посериозен продор од предходните. Па на екскурзија кога сме иделе, на граница, поготово на хрватска, потешко сме поминувале, него ли украинциве што им праат екскурзии.
Затоа треба да мобилизираат повеќе војска, оти се нападнати од украина и привремено бафер зона на север да направат.

Ми текна на она коа американците во втора светска војна намерно ги оставија јапанците да го нападнат перл харбор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.696
Поени од реакции
31.617
Ниту е точно дека Бајден не помагал, ниту е точно тоа, дека ако помагал ќе имале успех.
Само последната транша од пред некој ден беше неколку стотини милиони.
Автоматски споено мислење:

Не знам зошто но ова некако ме потсеќа на кардио моментите од Зомбиленд.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.462
Поени од реакции
36.405
Две години ви се труби на темава дека руската армија е скапано јаболко водено од банда неспособњаци, ама никако не прифаќате. Се деси бегството од Херсон, ги исчистија од цела Харковска област за три дена, напредуваат со брзина на усран полжав и секое село го плаќаат со еден куп жртви, ама пак не ви е јасно.

Само смислувате некои ретардирани изговори, се воздржувале, вака им одговарало, ваков бил планот да ги цедат на фронот.

И ќе се деси нешто вакво пред нивниот нос и сеа тука ко усрани голуби ќе кажувате приказни.

Не знам ни дали па сфаќате каква брука е ова на меѓународна сцена. Една декларирана супер сила вака курот да го јаде на домашен терен од една земја што две и пол години е распарчена од војна. Америчка воена техника ровари на руска територија а тука кажувате приказни за тоа колку јака станала Русија во светот зашо нешо правела во Африка. Кур скршила во Африка.
Автоматски споено мислење:

Не знам зошто но ова некако ме потсеќа на кардио моментите од Зомбиленд.

Ова остана за утеха и тие видеата со регрутација.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.696
Поени од реакции
31.617
Бах, еуфоријава како не знам што да се десило а за кратко време ќе се среди ова и пак ќе ве снема повеќето.
Јас реков, ова тактички е добро изведено но стратешки не води никаде. Барем за Украина (за нив целата војна е пропаст и не води никаде). А за Америте, премногу се подадоа во Украина, толку ги креанаа влоговите што сега не можат да се повлечат а порано или подоцна ќе мораат... Освен ако не идат на трета светска војна, скраја да е.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.208
Поени од реакции
12.818
Бах, еуфоријава како не знам што да се десило а за кратко време ќе се среди ова и пак ќе ве снема повеќето.
Јас реков, ова тактички е добро изведено но стратешки не води никаде. Барем за Украина (за нив целата војна е пропаст и не води никаде). А за Америте, премногу се подадоа во Украина, толку ги креанаа влоговите што сега не можат да се повлечат а порано или подоцна ќе мораат... Освен ако не идат на трета светска војна, скраја да е.
Јас се мислам дека како што се вжештува ситуацијата на блискиот исток, тоа племињта ќе добијат помодерно оружје. Има доста воена морнарица на колективниот запад таму.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.462
Поени од реакции
36.405
Складот за муниција во воената база Липетск. Ова е околу 280 километри од украинска граница.

IMG_3526.jpeg


IMG_3527.jpeg

Все по плану.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
192
Поени од реакции
596
Pogolema bruka od Kursk e shto na site aviobazi avionite sedat na otvoreno a municijata namesto podzemja stoi bukvalno vo shatori :nesumjas:

Nema nikakov deterrence vekje, site vidoa deka se e gola voda i prazni muabeti.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.253
Поени од реакции
3.115
Pogolema bruka od Kursk e shto na site aviobazi avionite sedat na otvoreno a municijata namesto podzemja stoi bukvalno vo shatori :nesumjas:

Nema nikakov deterrence vekje, site vidoa deka se e gola voda i prazni muabeti.
Тоа десно изгореното е веројатно муниција под земја, инаку за ова треба да летаат глави

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.696
Поени од реакции
31.617
Јас се мислам дека како што се вжештува ситуацијата на блискиот исток, тоа племињта ќе добијат помодерно оружје. Има доста воена морнарица на колективниот запад таму.
Неизбежно станува тоа.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
439
Поени од реакции
628
Не ми се верува дека се воолкави будали Русите и Украинците што си направија меѓу себе. Вакви будали само кај Словените има.. Брука се истребија меѓу себе.. Жално..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.585
Поени од реакции
40.595
Украинциве многу и фејкови пуштиле. Операцијава била и псај оп, да делува дека и до Курск стигнале. Руската војска сега од 3 правци им влага како што видов у извештаи. Ќе расчистат за неколку дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom