Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Морам да признам вие сте поиновативни, од им снемаа ракети и гранати се префрливте на “до кај се во часов јар”
Вие што сте иселени на Западот, на што свршувате? Убоо ти е таму а, не е како бо Русија.
За пари се отидени таму, еве го поставуваш тоа прашање, ти што мислиш, зашто се отидени на западот?
Автоматски споено мислење:

Незнам тоа, ти во тоа педерските кампови пред влада праеше револуција за 500 евра плата, не јас. Педерите и Шипусите се знае на која страна беа, на мојата сигурно не беа.
Ништо не се променило од твојата страна, никој не е на твојата страна...
Автоматски споено мислење:

Целта на војната прво беше демилитаризација, денацификација на цела Украина, па кога видоа дека се преценија и не ја бива, направија апдејт на воените цели во ослободување на Донбас. Сега кога очигледно не можат ниту цел Донбас да го освојат, не знаеме кои се новите цели. Може вистинската цел на војната уствари било Часов Јар да се освои а се друго било финта? :eek:
Жити се , види го дворот на димилитаризација, денафикација на Украина? Можеш ли тука да ни кажеш колку оружје е испратено во Украина, а да не е од руска страна...Само оружјето што е испратено од подржувачите на Украина. Еден пост ,напиши го тука со сите борбени и неборбени средства...Јас го знам тој податок, еве напиши за другите што незнаат... Македонија има дадено т-72 колку тенкови? Чешка? Србија? Сигурно имаш таков податок..
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.733
Поени од реакции
21.743
Не знам кој и каде моли но знам дека 100тици илјади Руси и Украинци изгинаа и гинат секој ден а не Американци
Тоа е, луѓе умираат во војна, не е ни прва ни последна.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
@Ne_sum_ja вака иде победата над русите? И генераторот у позадина, пошто има струја.

Не ви здосади со овие видеава? :LOL:

Кога Путин објави мобилизација и кога Русите фатија бежанија кон Грузија, Финска и Казакстан со километарски колони, ве немаше ко кур на ТВ1000. Сеа тука продавате муда за бубрези :D
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.849
Поени од реакции
10.551
Не ви здосади со овие видеава? :LOL:

Кога Путин објави мобилизација и кога Русите фатија бежанија кон Грузија, Финска и Казакстан со милиметарски колони, ве немаше ко кур на ТВ1000. Сеа тука продавате муда за бубрези :D
Како не ти се смачи брат 4620 страници?

Батали на која страна си, очигледно Украина е партали направена - од тоа држава не бидува наредни 20-30 години ко ништо ако не и јаче, ти упорен гледам.

Готово, бидна што бидна.
Во војна кој е крив како е крив... џабе тие муабети, сите имаат интерес, очигледно.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
Како не ти се смачи брат 4620 страници?

Батали на која страна си, очигледно Украина е партали направена - од тоа држава не бидува наредни 20-30 години ко ништо ако не и јаче, ти упорен гледам.

Готово, бидна што бидна.
Во војна кој е крив како е крив... џабе тие муабети, сите имаат интерес, очигледно.
Кој спори дека Украина не е партал? А што да прават, да се предадат рамковен да потпишат? Е не се од мочка праени и имаат кој да ги вооружува па ќе се борат за да имаат своја држава.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.849
Поени од реакции
10.551
Кој спори дека Украина не е партал? А што да прават, да се предадат рамковен да потпишат? Е не се од мочка праени и имаат кој да ги вооружува па ќе се борат за да имаат своја држава.
Нема смисла повеќе тоа што се прави таму... секој нормален тоа ќе ти каже.
Се предале или не, веќе нема смисла.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.743
Поени од реакции
4.407
Кој спори дека Украина не е партал? А што да прават, да се предадат рамковен да потпишат? Е не се од мочка праени и имаат кој да ги вооружува па ќе се борат за да имаат своја држава.
Кажавме веќе, против Америка никој не смее да се предаде, против Русија секој мора да се предаде. Овие што глумат као загрижени за животите на украинците, еднаш не кажаа дека Афганистанци, Ирачани, Сирици, Срби, Либијци…треба одма да се предадат во војна со Америка за да си ги зачуваат генерациите. Не бе бате, таму се иде до задњи трзај.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.364
Поени од реакции
40.184
Кој спори дека Украина не е партал? А што да прават, да се предадат рамковен да потпишат? Е не се од мочка праени и имаат кој да ги вооружува па ќе се борат за да имаат своја држава.
што си запнал за тој рамковен кога тоа е неизбежно. Нема враќање назад на границите од 2014та. Сега е прашање колку ќе загубат. Дали ќе бидат неколку региони или цела држава.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.743
Поени од реакции
4.407
што си запнал за тој рамковен кога тоа е неизбежно. Нема враќање назад на границите од 2014та. Сега е прашање колку ќе загубат. Дали ќе бидат неколку региони или цела држава.
А ти што се засекира толку, нели што даље то боље. Нели е боље од безбедносен аспект на Кремлин, руско знаме да се крене во Лвив и руска војска да патролира на граница со Полска и Словачка. Нели тоа е таа тампон зона што живот значи. Што сеа ќе се заебаваме со 200 километра у Донбас, просечен дрон ќе ги помине за 15 минути. Ајде немој сега така.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.364
Поени од реакции
40.184
А ти што се засекира толку, нели што даље то боље. Нели е боље од безбедносен аспект на Кремлин, руско знаме да се крене во Лвив и руска војска да патролира на граница со Полска и Словачка. Нели тоа е таа тампон зона што живот значи. Што сеа ќе се заебаваме со 200 километра у Донбас, просечен дрон ќе ги помине за 15 минути. Ајде немој сега така.
сега сфаќаш зошто Путин не сака да ги потепа Зелениот и компанија. Они како што одработуваат за него никој. Да договореа рамковен, ќе си останеа држава со електрани, индустрија, итн. Сега струја немаат, па генератори палат продавници да работат.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.139
Поени од реакции
2.862
Кажавме веќе, против Америка никој не смее да се предаде, против Русија секој мора да се предаде. Овие што глумат као загрижени за животите на украинците, еднаш не кажаа дека Афганистанци, Ирачани, Сирици, Срби, Либијци…треба одма да се предадат во војна со Америка за да си ги зачуваат генерациите. Не бе бате, таму се иде до задњи трзај.
Не треба да се предадат, треба да седнат на маса и фино лепо да се договорат со Русија да не гине недолжен народ до истребување. Ист народ се, први комшии тотално различен од конфликт помеѓу Американци и Афганистанци на пример.. во никој случај нема да испаднат Украинциве со позитивна математика од војнава ама тоа е, кој со ѓаволот (америте) тикви сасди по глава му се маваат на крајот

Уште некоја година конфликт Украинциве што им е младо население пола избегано во Западна Европа др половина загинати и инвалиди
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
421
Поени од реакции
893
Преселени се на западот затоа што такви луѓе му се потребни, макар и про-руски да се настроени пак ќе ги почитуваат поради нивната вредност.

А тие шарените куртони од тука на пример и у газ да се ебат, да станат транџи и да пушат сечени пак нема да ги ценат...

Реалноста е сурова, ама тоа е што е...
ne te razbiram, preseleni se zatoa sto na zapadot takvi lugje im se potrebni? Demek se resil zapadot eden den da ti tropne na vrata i da te sobere tamu? A ne svoevolno nekoj sto znael vo koja zapadna drzava odi i otisol? Da ne spomnuvam deka 90% u najmala raka vadat bugarski pasos za migracija 10% se probile so vestina i se izdvoile od groto pa da receme deka zapadot niv gi viknal.

Suma sumarum da ne se razbereme pogresno. Primer jas imam stav deka zapadot ne cini, si stojam na toj stav deka rabotat protiv interesite na Makedonija i ne idam tamu ni da prosetam ni pa da rabotam... Vo grcija isto, bugarija isto, albanija isto... site drzavi sto rabotat protiv Makedonija sum gi skrtnal i ne odam. Mene me nervira licemerieto na lugjeto sto primer ja plukaat grcija kako ni e neprijatel a sekoe leto idat tamu na odmor. Ili kako zapadot bil los a lebot go vadat od tamu. Znaci bolje kjuti i kazi grcive se ok i odam na odmor tamu sekoe leto ili zapadot e protiv nas ama toa e sto e mora da otidam da go izvadam lebot od tamu, nikakov problem posto ne ispagjas licemer
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.743
Поени од реакции
4.407
сега сфаќаш зошто Путин не сака да ги потепа Зелениот и компанија. Они како што одработуваат за него никој. Да договореа рамковен, ќе си останеа држава со електрани, индустрија, итн. Сега струја немаат, па генератори палат продавници да работат.
Ја па мислев за Нуланд и Бајден Џуниор работат. И за тие Блекрок и таму уште кој све ги набројавте фолијашки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom