Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.857
Поени од реакции
6.003
Od razni izvori se vrtele brojkive...
Па добро, јас такви бројки читав на темава и од разни извори, не зборам за оние Орикс што монтираа слики и слично, што беа апла пропаганда. Туку, оние што беа донекаде порелевантни.

Во последно време нема да се сподели никаков податок за КИА на двете страни. Ако имаш, сподели. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.741
Па добро, јас такви бројки читав на темава и од разни извори, не зборам за оние Орикс што монтираа слики и слично, што беа апла пропаганда. Туку, оние што беа донекаде порелевантни.

Во последно време нема да се сподели никаков податок за КИА на двете страни. Ако имаш, сподели. :)
Da, ova lici na prilicno porelevantno, nemontirano i tn. Soodnos 1 prema 10 :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.302
Поени од реакции
40.091
Со оглед на тоа како регрутираат украинците под 700к не верувам да се.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.274
Поени од реакции
11.823
На Американците во 2003 им требаа 150 000 војници да го завземат тогаш 25 милионскиот Ирак.
На Израелците во 67ма им требаа 250 000 војници во инвазијата на тогаш 30 милионскиот Египет и 6 милионската Сирија.

Русија имаше повеќе од доволно војска за да завземе што сака во Украина. Не успеа.
Одлична споредба направи(y)

Ниту се потруди ;)

Со оглед на тоа како регрутираат украинците под 700к не верувам да се.
Помеѓу 1.250.000 и 1.500.000 трупи.
Дупло поголем резервен состав.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.741
Сериозно споредуваш словени со арапи? :ROFLMAO:

Да не почнеме да споредуваме колку Украина е поразвиена во буквално се од овие што ги наброја што се уште вода немаат во очи.
Poentata mu e deka brojkata e nebitna koa imas totalna voena nadmokj. Neso za toa imas da kazes?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.195
Поени од реакции
16.562
Moe mislenje e deka vojnata vo Ukraina e nesto so koe ne moze da se pravi sporedba so bilo koja vojna do sega. Prvin, doktrinata na Rusija e striktno odbranbena, barem takva bese se do 2022. godina i oni doprva razvivaat ofanzivni taktiki i strategii. Sporedba so Irak e smesna, od prosta pricina sto Irak vo toa vreme, iako vooruzen do zabi sepak bese sila samo na hartija, terenot tamu e tepsija za razlika od slozeniot reljef na Ukraina kako i vremenskite uslovi koi uste tolku ja usloznuvaat situacijata, a uste povazen faktor e zapadnata silna pomos za Ukraincite vo pravec na vooruzuvanje i logistika i spremanje na istata vojska najmalku 8. godini kako i razuznavacki informacii. I mentalitetot na Arapite za vojuvanje ne e nesto za voshit, imeno dokazano mnogu pati. Izrael e Golijat na Bliski Istok, i povtorno e potpomognat vo najsovremeno oruzje, politicka poddrska i toa od najmoknata voena svetska sila, USA. Ona, vo koe mislam deka potfrlija Rusite e nemanje na strogo definirani voeni celi, se toa nivno e dosta elasticno i rasteglivo koe samo gi zaglavuva vo vojna na istrosuvanje i im ja komplicira sostojbata, drugo vojskata im bese raspad sistem do pred edna godina, verojatno mnogu korupcija i nefunkcionalnost, a i razuznavanjeto kako da ja promasi epten rabotata. No, Rusite se poznati po brzata adaptacija otsekogas istoriski, pa nekoi raboti gi popravaat. Ukraina vo sporedba so Irak Egipet Sirija i ostali slicni e voen djin vo smisla na obem i modernost na oruzje. A mozebi i nekoi raboti gi previduvame, bidejki imame ogranicen pristap do informacii pa i verojatno rabotite ne se tolku ocajni za Rusite kako sto deluva, sepak ekonomijata im e sve podobra, sto vaka laicki deluva na paradoks ama ete vojnata izleguva za niv silen dvigatel koj em im dade uvid vo sektorite koi im se nefunkcionalni em gi povlece ekonomski. Ona sto e bitno e deka svetot ne e ist kako pred dve godini, vlijanieto na Zapadot niz svetot se namaluva pa imaat problemi tamu kade sto nivnoto prisustvo i vlijanie bese sfateno zdravo za gotovo, pa ako nekoj saka da se potsmeva na toa kako Rusite potfrlile togas neka se pozanimava so faktot kako trgovskite brodovi na dovcerasnite hegemoni patuvaat i kruzat kako pred 400 500 godini bidejki edno pleme vo papuci im prai problem. A toa mislam deka ke stanuva se pogolem trend so ogled na tendencijata na namaleno vlijanie na USA i nivnite kolonii vo Evropa.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.274
Поени од реакции
11.823
@Solaire of Astora

Во Ирак на Јенкито кур го болеше дали цивил или воено лице ќе му ебат мајката. Тука гледаме прецизна операција каде што претежно се уништува воениот потенцијал.



Да не заборавиме. Крим нема никогаш да го вратат, Донбас и Луганск такоѓе. Запарожје и Херсон се бонус.
Ако успех им е што ја раселија цела земја и погоре ова го сметаат за успех.

Тогаш и јас ќе се сложам дека кур направиле Русите до сега:LOL:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
На Американците во 2003 им требаа 150 000 војници да го завземат тогаш 25 милионскиот Ирак.
На Израелците во 67ма им требаа 250 000 војници во инвазијата на тогаш 30 милионскиот Египет и 6 милионската Сирија.

Русија имаше повеќе од доволно војска за да завземе што сака во Украина. Не успеа.
Заборави да напоменеш дека Кортез со 2-3000 ги освоил Астеките.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
На Американците во 2003 им требаа 150 000 војници да го завземат тогаш 25 милионскиот Ирак.
На Израелците во 67ма им требаа 250 000 војници во инвазијата на тогаш 30 милионскиот Египет и 6 милионската Сирија.

Русија имаше повеќе од доволно војска за да завземе што сака во Украина. Не успеа.
кога со за споредба,украина 2022ра втора армија во европа после руската,ирак која армија беше во светски рамки пошто беше нападнат од коалиција проУса
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.704
Поени од реакции
21.685
Poentata mu e deka brojkata e nebitna koa imas totalna voena nadmokj. Neso za toa imas da kazes?
Да, мислењето кое го цитираше беше краткиот одговор, долгиот одговор е: неспоредливи се арапите со Украина од секој аспект како на пример: Ирак беше под санкции од ОН а со тоа под тотална изолација, опкружен беше со непријатели кои сите до еден учествуваа на некој начин во падот на Садам, Ирак не беше снабдуван од никого, немаше десетици милијарди помош, немаше шопинг низ светот за потребите на ирачката војска од никого, немаа сателити, разурнувачки информации, имаше внатрешни групи како Курдите на пример кои долго време работеа против власта.

И повторно, арапот е едноставно глуп човек. Има многу примери како на пример кога Англичаните се приближувале кон Багдад, ирачкиот генерал задолжен за неговата одбрана решил дека е вистинско време за спиење или кога американски офицер во посета на фронтот забележал дека Ирачаните цел ден истото место го гаѓаат со артилерија која вопшто не ја преместувале.

Во војната со Евреите Советите цело време се жалат на тоа што Египќаните немаат никаква самоиницијатива и за се чекаат да добијат наредби од повисоки офицери. Памтам за една ваква ситуација кога израелски извиднички авион набљудувал египетска база, советскиот советник им викал на арапите да ги преместат авионите, овие не наоравиле ништо па кога дошла израелската авијација им ги уништила сите авиони кои биле приземјени.

Има цела книга за овој предмет, ја препорачувам за секој заинтересиран во оваа тема.

1000022426.jpg
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.902
Поени од реакции
35.747
Дали има некаде некој извор на приближно KIA до сега? Порано од разни извори се вртеа 500к Украина и 50-60к Русија. Ама од тогаш поминаа месеци, а има доста интензивни борби.
Ако ја следиш статистиката на Украинците, по 2 пати го имаат отепано секој војник што стапна на нивно тло.

Исто Русите немаат останато ни летала, а ни тенкови. Војниците што се движат во моментот се white walkers, а артилеријата е холограм. Ова што паѓаат бомби е глич во матриксот, кај и да е ќе го средат, чекаат само Илон да го допраи АИ-то и ќе бидне.

Инаку според други извори се горе доле бројките што ги спомна ти, еве ги од aljazeera:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.302
Поени од реакции
40.091
Mislam duri i 700k e premalce, milion u najmala raka.
па со инвалидите иде бројката до таму. Ако не си инвалид а си повреден, одма штом се опоравиш те враќаат на фронт. Има што служат 3 години веќе без престан скоро. Или ќе полудиш или ќе погинеш, тоа е едно од двете судбини за украински војник. Што би рекле и да погинеш колку толку ќе се спасиш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.037
Поени од реакции
30.786
Moe mislenje e deka vojnata vo Ukraina e nesto so koe ne moze da se pravi sporedba so bilo koja vojna do sega. Prvin, doktrinata na Rusija e striktno odbranbena, barem takva bese se do 2022. godina i oni doprva razvivaat ofanzivni taktiki i strategii. Sporedba so Irak e smesna, od prosta pricina sto Irak vo toa vreme, iako vooruzen do zabi sepak bese sila samo na hartija, terenot tamu e tepsija za razlika od slozeniot reljef na Ukraina kako i vremenskite uslovi koi uste tolku ja usloznuvaat situacijata, a uste povazen faktor e zapadnata silna pomos za Ukraincite vo pravec na vooruzuvanje i logistika i spremanje na istata vojska najmalku 8. godini kako i razuznavacki informacii. I mentalitetot na Arapite za vojuvanje ne e nesto za voshit, imeno dokazano mnogu pati. Izrael e Golijat na Bliski Istok, i povtorno e potpomognat vo najsovremeno oruzje, politicka poddrska i toa od najmoknata voena svetska sila, USA. Ona, vo koe mislam deka potfrlija Rusite e nemanje na strogo definirani voeni celi, se toa nivno e dosta elasticno i rasteglivo koe samo gi zaglavuva vo vojna na istrosuvanje i im ja komplicira sostojbata, drugo vojskata im bese raspad sistem do pred edna godina, verojatno mnogu korupcija i nefunkcionalnost, a i razuznavanjeto kako da ja promasi epten rabotata. No, Rusite se poznati po brzata adaptacija otsekogas istoriski, pa nekoi raboti gi popravaat. Ukraina vo sporedba so Irak Egipet Sirija i ostali slicni e voen djin vo smisla na obem i modernost na oruzje. A mozebi i nekoi raboti gi previduvame, bidejki imame ogranicen pristap do informacii pa i verojatno rabotite ne se tolku ocajni za Rusite kako sto deluva, sepak ekonomijata im e sve podobra, sto vaka laicki deluva na paradoks ama ete vojnata izleguva za niv silen dvigatel koj em im dade uvid vo sektorite koi im se nefunkcionalni em gi povlece ekonomski. Ona sto e bitno e deka svetot ne e ist kako pred dve godini, vlijanieto na Zapadot niz svetot se namaluva pa imaat problemi tamu kade sto nivnoto prisustvo i vlijanie bese sfateno zdravo za gotovo, pa ako nekoj saka da se potsmeva na toa kako Rusite potfrlile togas neka se pozanimava so faktot kako trgovskite brodovi na dovcerasnite hegemoni patuvaat i kruzat kako pred 400 500 godini bidejki edno pleme vo papuci im prai problem. A toa mislam deka ke stanuva se pogolem trend so ogled na tendencijata na namaleno vlijanie na USA i nivnite kolonii vo Evropa.
Подвлечените работи:
- Ирак беше добро вооружен како за регионот, но безнадежно позади САД во секој можен аспект, и да теренот е идеален за технолошки поразвиен противник како САД, се се гледа, нема заседи, урбани центри безмилосно се бомбардираат без обзир на цивили, итн.
- Војната на истоштување е главната стратегија на РФ во оваа војна, буквално, и „заглавувањето“ е целосно планирано, во најмала рака очигледно е дека логистички се поспремни и ја добиваат војната баш на тој план.

САД се тие кои не се грижат за жртви, затоа што не гинат нивни луѓе. Кај РФ е обратно, жртвуваат техника и воени средства за возврат на зачувување на војници. Целата работа е жална за Украинците, и сите таму во регионот... Но РФ засега не гледам како можат да ја изгубат оваа војна (ако остане конвенционално водена војна).
Автоматски споено мислење:

Сигурно дека планирале со 300.000 колку што беа на почеток да ја завземат тогаш 35 милионската Украина од муабетиве :LOL:

Воената елита е очајна на форумов.
Планирале, планирале... Ама не ги бива Русите и не можеле, не можат да ја освојат Украина. Еве само што не ја изгубија војната.



Сериозно споредуваш словени со арапи? :ROFLMAO:

Да не почнеме да споредуваме колку Украина е поразвиена во буквално се од овие што ги наброја што се уште вода немаат во очи.
Сериозен е. Во неговата глава Ирак бил велесила која САД убедливо ги победиле со малку војска... Во неговата глава. :unsure:
Зад Украина денес стои логистика и најдиректна подршка/асистенција од колективниот запад, САД и сите вазали. И тие заедно ја губат војната, дотолку се очајни да во игра беа и сеуште се и нуклеарни елементи (да не се повторуваме во детали).



Poentata mu e deka brojkata e nebitna koa imas totalna voena nadmokj. Neso za toa imas da kazes?
Тоа тебе ти е поентата, нему поентата му е „Америка јака“.
Што се тиче твојава поента, преведено значи дека РФ нема воена надмоќ врз САД заедно со цело НАТО и сите вазали. А тоа е нешто ново и неочекувано?

Смешното е што и тоа се менува, и тоа не полека. За некое време веќе ни воено нема да бидат надмоќни врз остатокот од светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom