Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Афганистан е многу стратешки за Америка, особено како што сакаат да го нападнат Иран. Работата е што Американските граѓани се против толку многу глобални бази и конфликти. Тоа беше една од работите за кои Трамп беше изгласан.
1717603157351.png

А забајдениов толку врска да се немало, ова беше понижување на светско ниво. Според мене, Путин кога виде каков кикс направи бајден, си одлучи да ја нападне Украина.
Avganistan malce i so Kina se granici, a realno Iran e gola voda sprema Kina. Bitno ubava pozicija ima, tocno izmegju Kina, Rusija i Iran.
I ke si sedeja tamu amerikancite do nedogled samo sto geostrateski drugi zaebancii izlegoja i barem spored mene ne se isplakjase da se cuva tamu vojska i da se trosat pari koga ete kako sto sega gledame, tie sredstva se pobitni na drugi mesta kako Ukraina, Izrael itn itn.
Bilo kako bilo sto i da bilo pricinata, edno e sigurno, a toa e deka Talibancite i nivnite voeni uspesi ne se pricinata.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.858
Афганистан е многу стратешки за Америка, особено како што сакаат да го нападнат Иран. Работата е што Американските граѓани се против толку многу глобални бази и конфликти. Тоа беше една од работите за кои Трамп беше изгласан.
1717603157351.png

А забајдениов толку врска да се немало, ова беше понижување на светско ниво. Според мене, Путин кога виде каков кикс направи бајден, си одлучи да ја нападне Украина.
Може збор-два за стратешкиот значај на Афганистан за Америките?
Ова со Иран ми звучи како онаа “приказната“ дека ракетниот штит во Романија и Полска е за заштита на ЕУропска од Иран, така да намали малку.

И така велиш Путин ја напдна Украина од кога виде дека Јое прави киксови :yid::yid::yid::yid::yid:, сериозен си?

Значи не беше загрозена Руската федерација со вовлекувањето и вооружувањето на Украина која требаше да послужи за удар против РФ туку Путин виде слаби каубои и си одлучи ..., каде ги црпите ови мудролиии? :yid:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.730
Поени од реакции
21.742
Украина во 2022 произведувала 55GW електрична енергија, сега произведува помалку од 20GW.
Russia has knocked out or captured more than half of Ukraine’s power generation, causing the worst rolling blackouts since the start of its full-scale invasion in 2022.

Moscow’s missile and drone attacks in recent months have homed in on Ukrainian power plants, forcing energy companies to impose nationwide shutdowns while scrambling to repair the damage and find alternative supplies.

Before Russia’s full-scale invasion in 2022, Ukraine’s domestic energy production was about 55 gigawatts of electricity, among the largest in Europe. That power generation capacity has currently dropped below 20GW, due to bombardments or to Russian occupation taking those plants offline, according to Ukrainian officials.
Линк без претплата.

Украина вели дек ФТ шири руска пропаганда.

 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.358
Поени од реакции
40.173
еве го одговорот на Русија. Путин вика ќе прати исти оружја, пример на Јемен, Иран, Хезболах и слични ако продужат они да се бават со Русија.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.743
Поени од реакции
4.403
Ќе праи реекспорт на Северно Корејските или?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.743
Поени од реакции
4.403
само оштро мора со вас дудлачи. Нема џентламенски.
Никако тоа! Кажи сеа дали офарба косата розева и отиде пред УКИМ да протестираш за твоите палестинци? Има таму пар педеришта ко тебе уште у детска што живеат, пичка со очи што не виделе нешто галамат. Дигни транспарент кога више кур неможеш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.358
Поени од реакции
40.173
Никако тоа! Кажи сеа дали офарба косата розева и отиде пред УКИМ да протестираш за твоите палестинци? Има таму пар педеришта ко тебе уште у детска што живеат, пичка со очи што не виделе нешто галамат. Дигни транспарент кога више кур неможеш.
Не знам што имам јас со уким освен во твојата глава. Вие куртони протестиравте и го усмрдувавте факултетот со месеци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.358
Поени од реакции
40.173
Ostaj ti nosacite, kazi do kaj im se brojat denovive na ukraincite. Mesec, dva?
еве да речеме дека имаат уште еден месец. Каде ќе се скриеш тогаш? Ти сереш само кога ќе начекаш. Кога го јадат стапот вас нафоидите никаде ве нема.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
еве да речеме дека имаат уште еден месец. Каде ќе се скриеш тогаш? Ти сереш само кога ќе начекаш. Кога го јадат стапот вас нафоидите никаде ве нема.
E ajde de, reci, mesec li e? Ja kje isceznam od forumov zasekogas ako e mesec.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom