Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
@PROROKOT имаше зборувано во минатото дека ако господ му се јави и му вели убивај - ќе убива. Побарај под MIKI1 и ќе најдеш многу работи што содржи христијанството и какви луѓе има... затоа е паметно човек да е сокриен, бидејќи фанатици купишта, нема ни да насетиш и му текнало некому да те избоди или измава од ќотек бидејќи не си по традицијата, семејство и останато :)
Знаеш... религијата има долги пипки низ општеството...
Вадиш стих од Писмото, без да го увидиш и поширокиот контекст во кој е напишан стихот.

Тоа што Бог бараше од Авраама да си го убие синот, не значи дека на Бога Му е потребна човечка жртва, оти Бог тоа никад не го ни бара(л), за разлика од некои други религии, во кои крвјосувањето луѓе е чин на молење милост од некое божество.

Така, Бог го ускушуваше Авраама, за да види (Бог) до која мерка Авраам е послушен на својот Бог. И толку! Авраам не го уби Исака, оти во случај да беше убиен, Евреите не би се појавиле под капава небесна, како „носители„ на идниот Месија.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Вадиш стих од Писмото, без да го увидиш и поширокиот контекст во кој е напишан стихот.

Тоа што Бог бараше од Авраама да си го убие синот, не значи дека на Бога Му е потребна човечка жртва, оти Бог тоа никад не го ни бара(л), за разлика од некои други религии, во кои крвјосувањето луѓе е чин на молење милост од некое божество.

Така, Бог го ускушуваше Авраама, за да види (Бог) до која мерка Авраам е послушен на својот Бог. И толку! Авраам не го уби Исака, оти во случај да беше убиен, Евреите не би се појавиле под капава небесна, како „носители„ на идниот Месија.
Јас не коментирав за еврејските свети книги и нивниот закон - туку дека ти таму најде оправдување дека ако слушнеш глас да бара да го распнеш Стојанче, 4 куќи подолу од тебе - ти тоа ќе го направиш.
Оправдувањето ќе биде гласот на богот во твојата глава!

Ништо поразлични не си од муслиманите кои одат да убиваат во името на нивниот концепт на побожност!
Не постои оправдување!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
Јас не коментирав за еврејските свети книги и нивниот закон - туку дека ти таму најде оправдување дека ако слушнеш глас да бара да го распнеш Стојанче, 4 куќи подолу од тебе - ти тоа ќе го направиш.
Оправдувањето ќе биде гласот на богот во твојата глава!

Ништо поразлични не си од муслиманите кои одат да убиваат во името на нивниот концепт на побожност!
Не постои оправдување!
Јас ти ја објаснив логиката на посочениот стих, ти истеруваш некоја друга логика, која нема „благе везе„ со напишаното во Писмото.

Држи се до Телема и до Кроули, „ваљда„ имаш што да кажеш за нив...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Јас ти ја објаснив логиката на посочениот стих, ти истеруваш некоја друга логика, која нема „благе везе„ со напишаното во Писмото.

Држи се до Телема и до Кроули, „ваљда„ имаш што да кажеш за нив...
Сигурно дека имам... Но ти немаш што да кажеш во одбрана на тоа дека ако слушнеш глас во главата кој ти вели убиј за мене, за религијата, ти ќе тргнеш, мислејќи дека Христос те искушува, баш тебе, најбитниот православен Македонец... Така ти зборуваше со Ипси пред 8 години...

Не постои оправдување да се мрази човекот заради неговото верување, освен ако тоа не го проповеда неговата религија кон другите. Освен ако неговото верување ги води другите во ропство и да немаат своја слобода за духовен развој. Тогаш не се сепак мрази човекот, ами философијата и самата религија која го проповеда тоа ропство и таа омраза!
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.712
...можеби некој ќе ме сфати погрешно, но јас се сомневам во секое напишано духовно дело. Дозата на скепса, по мене, треба секој да ја има за да не се "изгуби" по патот кој што го оди
...а за толкувачите на тие дела и не треба да пишувам што мислам нели?:)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
Сигурно дека имам... Но ти немаш што да кажеш во одбрана на тоа дека ако слушнеш глас во главата кој ти вели убиј за мене, за религијата, ти ќе тргнеш, мислејќи дека Христос те искушува, баш тебе, најбитниот православен Македонец... Така ти зборуваше со Ипси пред 8 години...

Не постои оправдување да се мрази човекот заради неговото верување, освен ако тоа не го проповеда неговата религија кон другите. Освен ако неговото верување ги води другите во ропство и да немаат своја слобода за духовен развој. Тогаш не се сепак мрази човекот, ами философијата и самата религија која го проповеда тоа ропство и таа омраза!
„Одбраната„ веќе ти ја објаснив, па ако не си ја разбрал, тоа не е мој пробллем.

Згора на све, во мојата глава не доаѓаат такви Божји зборови и заповед (за нечие убивање), оти тоа му се има случено само на патријархот Авраам и никому друг (целта веќе ја објаснив), а се‘ друго е изведување сознанија од нечие искуство.

И дај престани со тоа „мразење на другите оти не исповедале рисјанска вера„, оти таков нешто немам напишано.

Дали некој е припадник на оваа или онаа вера или иделошко убедување или е атеист, тоа е само негов избор, заснован на слободната му волја, која од Бога му е дадена за џабе.

Ако сам Бог не „притиска„ врз луѓето да Го одберат токму Него а не „некого друг„ или „нешто друго„, за мене тоа е сосема доволно.
Автоматски споено мислење:

...можеби некој ќе ме сфати погрешно, но јас се сомневам во секое напишано духовно дело. Дозата на скепса, по мене, треба секој да ја има за да не се "изгуби" по патот кој што го оди
...а за толкувачите на тие дела и не треба да пишувам што мислам нели?:)
- Ти немаш „доза од скепса“ туку нескротена суетност, која не ти допушта да прифатиш постоење и на поинакви мислења од твоите, кои ги сметаш за „референтни„ и „несоборливи„.
- Да, не пишувај, оти ќе напишеш нешто погрешно-100%!:)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.712
„Одбраната„ веќе ти ја објаснив, па ако не си ја разбрал, тоа не е мој пробллем.

Згора на све, во мојата глава не доаѓаат такви Божји зборови и заповед (за нечие убивање), оти тоа му се има случено само на патријархот Авраам и никому друг (целта веќе ја објаснив), а се‘ друго е изведување сознанија од нечие искуство.

И дај престани со тоа „мразење на другите оти не исповедале рисјанска вера„, оти таков нешто немам напишано.

Дали некој е припадник на оваа или онаа вера или иделошко убедување или е атеист, тоа е само негов избор, заснован на слободната му волја, која од Бога му е дадена за џабе.

Ако сам Бог не „притиска„ врз луѓето да Го одберат токму Него а не „некого друг„ или „нешто друго„, за мене тоа е сосема доволно.
Автоматски споено мислење:



- Ти немаш „доза од скепса“ туку нескротена суетност, која не ти допушта да прифатиш постоење и на поинакви мислења од твоите, кои ги сметаш за „референтни„ и „несоборливи„.
- Да, не пишувај, оти ќе напишеш нешто погрешно-100%!:)
...значи покрај Аврам никој друг не добил таква задача,велиш?
...а инквизицијата, крстоносните борби и уште безброј слични дејанија во таа насока?Тие од кого добиле глас да го чинат тоа што го чинеле?
...важно мојата нескротена суетност е проблем во твојот коментар?
...свесен сум дека верата нема допирни точки со фактите, но безбројните жртви од таквите дејанија не ни даваат простор за нивно оправдување
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
„Одбраната„ веќе ти ја објаснив, па ако не си ја разбрал, тоа не е мој пробллем.

Згора на све, во мојата глава не доаѓаат такви Божји зборови и заповед (за нечие убивање), оти тоа му се има случено само на патријархот Авраам и никому друг (целта веќе ја објаснив), а се‘ друго е изведување сознанија од нечие искуство.
Не знам тоа, со постојано зборување како сите се неверници и зло, освен православните христијани - сомнителен си... а и постојано наоѓаш оправдување за сешто и во новиот завет на христијаните, а и во еврејските закони, така да - ако ти дојде на ум за било што, ти ќе имаш оправдување!
Како ти тоа знаеш освен Авраам дека друг не слуша гласови? Кој фактор си ти? Или така некој поп ти вели или старец? :)
Господ нели голем е кај христијаните, вие ќе му мерите патот што намислил? Абе глеј си тамо фалусот не туку го ограничувајте богот, кај така... ако намислил ти да слушнеш глас и да ме бараш мене за да ме убиеш во негово име - имаш опции за маневрирање? НЕ! Не смееш ниту да помислиш да се посомневаш... освен ако не те излаже духовниот отец твој кој што не слуша богови и гласови!

Многу православни христијани се насилни кон другите, кои не се по традиционалното - да им се одврзат рацете, ќе има крв до колена... но тоа не е грев, нели...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
Не знам тоа, со постојано зборување како сите се неверници и зло, освен православните христијани - сомнителен си... а и постојано наоѓаш оправдување за сешто и во новиот завет на христијаните, а и во еврејските закони, така да - ако ти дојде на ум за било што, ти ќе имаш оправдување!
Како ти тоа знаеш освен Авраам дека друг не слуша гласови? Кој фактор си ти? Или така некој поп ти вели или старец? :)
Господ нели голем е кај христијаните, вие ќе му мерите патот што намислил? Абе глеј си тамо фалусот не туку го ограничувајте богот, кај така... ако намислил ти да слушнеш глас и да ме бараш мене за да ме убиеш во негово име - имаш опции за маневрирање? НЕ! Не смееш ниту да помислиш да се посомневаш... освен ако не те излаже духовниот отец твој кој што не слуша богови и гласови!

Многу православни христијани се насилни кон другите, кои не се по традиционалното - да им се одврзат рацете, ќе има крв до колена... но тоа не е грев, нели...
А што друго да изповедам како дел од Црквата? Дека „сите вери се исти и водат кон ист бог„? Дека „ги сакам сите верници од сите религии„?...

Ма дај...веќе напишав дека изборот е нивен и личен, а за последиците од тој избор, нека “расправаат„ штом се сретнат со живиот Бог, лице во лице.

И кои се тие „...многу православни...„ кои се „...насилни кон другите...„?

Јас, од сите кои ги знам во/од Црквата, не познавам насилници, што не значи дека истите треба да глумат „пацифизам„ ако се најдат во позиција да мораат да се бранат.
Автоматски споено мислење:

...значи покрај Аврам никој друг не добил таква задача,велиш?
...а инквизицијата, крстоносните борби и уште безброј слични дејанија во таа насока?Тие од кого добиле глас да го чинат тоа што го чинеле?
...важно мојата нескротена суетност е проблем во твојот коментар?
...свесен сум дека верата нема допирни точки со фактите, но безбројните жртви од таквите дејанија не ни даваат простор за нивно оправдување
- Да, никој.
- Е ајде де, дај ти посочи кој лик, со име и презиме, како дел од „светата„ инквизиција, добил „порака„ од Бога дека треба да гони вештерки и да ги пали на клада сите кои не се согласуваат со учењето од Римската Црква? Ќе можеш. нели?...
- Твојата суетност не е мој проблем, нели?...
- Верата и тоа како има допирни точки со фактите, оти во спротивно, верата би била обична приказна на ранг од „Волкот и Црвенкапа„.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Не знам што да исповедаш, пред се си дел од човештвото, потоа цркви и џамии и верувања... одлучи се што ќе проповедаш, бидејќи со тоа што ти проповедаш како другите се неверници, муслиманите исто - само правите раздор и неразбирање...
Не само помеѓу различни верувања, туку толку сте поделени заради омраза и земски глупости што ниту едни со други не можат црквите да се оправат и „признаат“, а истите зборуваат за боговите како било и како за после смртта - а не знаат на Земјата кај тераат... така да, преиспитај се што проповедаш и зошто...

Знам дека не знаеш, вие сте јагниња, најдоброто на Земјата. :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
Не знам што да исповедаш, пред се си дел од човештвото, потоа цркви и џамии и верувања... одлучи се што ќе проповедаш, бидејќи со тоа што ти проповедаш како другите се неверници, муслиманите исто - само правите раздор и неразбирање...
Не само помеѓу различни верувања, туку толку сте поделени заради омраза и земски глупости што ниту едни со други не можат црквите да се оправат и „признаат“, а истите зборуваат за боговите како било и како за после смртта - а не знаат на Земјата кај тераат... така да, преиспитај се што проповедаш и зошто...

Знам дека не знаеш, вие сте јагниња, најдоброто на Земјата. :)
Еве, ти знаеш...поточно, мислиш дека знаеш.

Или, како што би рекол еден косоок: „Кој незнае и незнае дека незнае, бегај од него!„.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.712
Еве, ти знаеш...поточно, мислиш дека знаеш.

Или, како што би рекол еден косоок: „Кој незнае и незнае дека незнае, бегај од него!„.
...или не ми ја разбирааш поентата, или не сакаш да ја разбереш
...најголемиот проблем се луѓето,а не самата вероисповед. Оние кои што се нарекуваат божји службеници не се доследни во практицирањето на истата таа вера.А тоа стигнува до ушите на верниците побргу одколку што тоа беше случај во минатото. Информациите ги примаме во минутен такт, ништо нема скриено повеќе, така и онаа народната "не ме гледај што правам, прави како што ти кажувам, не функционира повеќе кај мнозинството.
...но, за жал, сеуште има и од оние што им е поубаво да извршуваат наредби, одколку да размислуваат со сопствената глава
...стариот и новиот завет имаат потреба од хитен апдејт, поинаку ќе ја спомнуваат идните генерации како реликт кој не постои повеќе. Помина времето на затворени капии и привилегии до бескрај, време е верските моќници да ги засукат ракавите и да работат на решавањето на тие проблеми, ако сакаат да си ги задржат верниците во своите редови.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
...можеби некој ќе ме сфати погрешно, но јас се сомневам во секое напишано духовно дело. Дозата на скепса, по мене, треба секој да ја има за да не се "изгуби" по патот кој што го оди
...а за толкувачите на тие дела и не треба да пишувам што мислам нели?:)
Цитирај или тагни ме следниот пат, да има некој редослед на темата.
Коментираш за небото , како да ти филозоф знаеш што е од небото,а што не!!
Каде ти исчезна срединта со која постојано филозфски мисли вадиш?
Гневот кој го манифестираат верниците има и зошто така прават и ќе прават уште повеќе.
Луѓето ќе се чудат и ќе бараат каде се сокри разумот.
Ама да знаеш, земните се судат со земните,а небесните со небесните.
А ти како филозоф си земен и ти останува само да се чудиш!!
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.712
Цитирај или тагни ме следниот пат, да има некој редослед на темата.
Коментираш за небото , како да ти филозоф знаеш што е од небото,а што не!!
Каде ти исчезна срединта со која постојано филозфски мисли вадиш?
Гневот кој го манифестираат верниците има и зошто така прават и ќе прават уште повеќе.
Луѓето ќе се чудат и ќе бараат каде се сокри разумот.
Ама да знаеш, земните се судат со земните,а небесните со небесните.
А ти како филозоф си земен и ти останува само да се чудиш!!
...нити сум философ, а уште помалку имам амбиција тоа да бидам. Пробувам само да ги проширам своите хоризонти и гледања на животот, за да можам да го задржам "редот и дисциплината" во себе и сопствните мисловни текови
...од време на време, кога некој коментар ќе ме поттикне на размислување ќе си го кажам своето мислење, и толку
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
...или не ми ја разбирааш поентата, или не сакаш да ја разбереш
...најголемиот проблем се луѓето,а не самата вероисповед. Оние кои што се нарекуваат божји службеници не се доследни во практицирањето на истата таа вера.А тоа стигнува до ушите на верниците побргу одколку што тоа беше случај во минатото. Информациите ги примаме во минутен такт, ништо нема скриено повеќе, така и онаа народната "не ме гледај што правам, прави како што ти кажувам, не функционира повеќе кај мнозинството.
...но, за жал, сеуште има и од оние што им е поубаво да извршуваат наредби, одколку да размислуваат со сопствената глава
...стариот и новиот завет имаат потреба од хитен апдејт, поинаку ќе ја спомнуваат идните генерации како реликт кој не постои повеќе. Помина времето на затворени капии и привилегии до бескрај, време е верските моќници да ги засукат ракавите и да работат на решавањето на тие проблеми, ако сакаат да си ги задржат верниците во своите редови.
- Или не знаеш ни самиот како да ја објасниш.
- Да, луѓето се проблем и ним им е потребен лекар. Затоа дојде Синот Божји, за да го спаси човекот од злото, од ѓаволот и од смртта. Манипулации со луѓето имало, има и ќе има (се‘ повеќе). Изборот (од понудените вистини) е секогаш личен.
- Јасно е ка‘ ден дека мнозинството од луѓето е „...пораснато до стомакот...„ (како што рече еден мој ценет проф).
- Стариот и Новиот Завет се зададени и се неменливи, небитно и независно од твоето мислење за нив. Верата Христова секогаш била лесно достапна за сите оние (поединци) кои Го бараат Бога-за да Го најдат. Христос делуваше јавно, како што тоа и денес го чини Црквата Христова (со чат-пат по некој проблем...:)).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom