Силување во брак/врска

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
На страна ова, што треба да прави брачниот партнер (без разлика мажот или жената) ако им се "дигне" потребата, а другиот не сака што ради обврски, што ради друго па и на подолг период?...т.е. испаднат некомпатибилни? да го викнат горилото?
Ваљда сам да си ја доврши работата. Што сака нека прави, ако другиот неќе, нема секс и точка.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.561
Докажано жена неможе да силува маж (треба да се крене нели) како со сила може тоа не ми е јасно?а обратно може да
Може. Вијагра во кафе/пијалок или со страп он?

All jokes aside, rape is rape, No is No.
Без разлика дали е во брак, врска или слично. На крај краева ако не иде раскинот/разведи се. Не сака партнерот секс почесто а ти треба? Прај муабет и најди си решение.


Единствено нешто околу обвинение каде што некој силувал брачен партнер ми е симптоматично само и САМО да не сака жената да го намести мажот и да добие нешто од тоа (развод и кеш/имот). Сепак обвинување за силување без да има доказ може да уништи нечив живот и да остави последици како и самото силување.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
211
Нека си се разведат ако не иде
Може. Вијагра во кафе/пијалок или со страп он?

All jokes aside, rape is rape, No is No.
Без разлика дали е во брак, врска или слично. На крај краева ако не иде раскинот/разведи се. Не сака партнерот секс почесто а ти треба? Прај муабет и најди си решение.


Единствено нешто околу обвинение каде што некој силувал брачен партнер ми е симптоматично само и САМО да не сака жената да го намести мажот и да добие нешто од тоа (развод и кеш/имот). Сепак обвинување за силување без да има доказ може да уништи нечив живот и да остави последици како и самото силување.
Е можно е тоа да но секако кога не иде нешто подобро е развод.полицијата не решава брачни проблеми меѓу два возрасни партнери да се турка живот сосила и нон стоп пријави не е начин
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Нека си се разведат ако не иде

Е можно е тоа да но секако кога не иде нешто подобро е развод.полицијата не решава брачни проблеми меѓу два возрасни партнери да се турка живот сосила и нон стоп пријави не е начин
Девојче ти озбилно постоиш како лик или не тролаш сите тука?

Кога има силување, дали во брак, дали во врска, дали во парк некој начекал некој, дали во автобус, во нива, полицијата треба да реагира и секое силување исто да го третира.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
211
Девојче ти озбилно постоиш како лик или не тролаш сите тука?

Кога има силување, дали во брак, дали во врска, дали во парк некој начекал некој, дали во автобус, во нива, полицијата треба да реагира и секое силување исто да го третира.
Не тролам друго е во парк друго е во автобус но сакам да кажам брачен партнер чим не е во ред бракот треба да се разведат не иде мон стоп пријавување полицијата и да реагира не значи дека партнерот ќе се поправи без разлика мислам разводот е решение е сега нормално дека треба да реагира полицијата за секој тип на насилство
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
557
Поени од реакции
2.483
Не тролам друго е во парк друго е во автобус но сакам да кажам брачен партнер чим не е во ред бракот треба да се разведат не иде мон стоп пријавување полицијата и да реагира не значи дека партнерот ќе се поправи без разлика мислам разводот е решение е сега нормално дека треба да реагира полицијата за секој тип на насилство
Како тоа друго е во парк а друго во автобус?
Објасни ни, сите нѐ интересира.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
211
Како тоа друго е во парк а друго во автобус?
Објасни ни, сите нѐ интересира.
Тие не се брачни партнери затоа мислев имав другарка ја тепаше мажот и пиеше полиција му викаше знаеш што и рекоа разведи се ете тоа и рекоа никој не те тера да живееш со пијаница затоа се надоврзав силување не се оправдува ниту ќотек но што подалеку од такви партнери не се поправаат дури со ништо некогаш по пријавата е поопасно повеќе прават демек ти ќе ме пријавиш и ај ќотек плус силување затоа кажав развод и што подалеку од таквите ако живееме со насилници неможе полицијата пред врата да не чува
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
Апсолутно да. Согласноста е камен-темелник на секоја сексуална активност, вклучително и во бракот/врската. Без разлика на односот меѓу поединците, ако едно лице не се согласува на сексуална активност и e принудено на истата, тоа се смета за силување.

Осуди секогаш има, луѓето секогаш ќе зборат....само не ми е јасно како кога станува збор за вакви чувствителни теми како
силување и насилство, некои луѓе може да бидат на страната на агресорот и да им судат на жртвите? Ниту еден здрав човек не го прави тоа.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.936
Поени од реакции
11.433
Докажано жена неможе да силува маж (треба да се крене нели) како со сила може тоа не ми е јасно?а обратно може да
Маж не може да силува жена. Треба да се навлажни за да влезе.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
211
Во Шведска е друг модел ако трпиш повеќе од еден пат насилство или силување тој што толерира го носат на проверка кај психијатар има луѓе нон стоп се тепаат во брак и што уште не прават сакаат со сила партнерот да го поправат преку полиција
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Гледаш колкав проблем имаме и колкав процент на луѓе мислат дека силување во брак е глупост?

Принуден секс, кога еден од партнерите не сака, а по секоја цена мора да го има е рамно на семејно насилство.
Лол епа разведисе ако го сваќаш како силување? Тоа веќе не е брак. Тоа е знак дека не го сакаш веќе.
Автоматски споено мислење:

Ако едно од лицата не сака да има секс, тогаш сексуалниот чин по дифолт е силување. И спаѓа во семејно насилство, барем така мислам.
Заради вакви исмевања кон жртвите тие не пријавуваат. И после му ставила нешто во кафето, или го заклала на спиење. Или па жртвата сама си пресудила.

Македонскиот народ генерално на интернет е гигант. Убива силувачи, педофили, педери, клети Албанци и слично. Ама ова само на коментари на фејсбук.
Имаше пред некоја година некој болен во автобус на ЈСП, кај шо дркаше, пред некоја жена, или девојче. Овие борците и кастрирачите на интернет само снимаа.

А ако му дава, значи му е верна до гроб а?
[она чоечено шо се крсти]

[пак она шо се крсти]

Мене полицијана шо ме штракна за брзо возење како прекршок не требаше?
Требаше на џандарот да му речам "Абе брачед, врзан сум, пред месец праев голем сервис, минатата недела ја обновив регистрацијата, колата е топ, не е ова кривично дело. Сум возел од Буково кон Ресен 30+ км/ч, не изгазив никој"
Абе ропак ако девојче неќе да биде со некој ке се разведе или ке го остави око нема да и трепне. Остај ти силување во брак или врска.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
211
Инаку чинот ко чин ако е првпат треба затвор кое оправдување но некој тера со сила ај денес ај утре такви се балканските бракови сите маани им ги знаат ама ради останав трудна ај народот што ќе рече тие и пред брак знаат ама да се промужат арен е или пак машките ај ќе биде поарна откако ќе роди и срам им е да кажат ја комшии имам жената го тепа мажот и ене го пак мутавиот ќути бебето плаче додека оваа го тепа јас не се мешам зш не е по 22 часот навечер сега во неделата коа му рипна се се слуша овој изгледа сакаше да ја удри кога му рипна на кого ти рака ќе креваш бе и бам бам бебето почна да плаче јас малата ха тргнав у салон да не слуша не е моја работа да висам по полиции што сака нека прават пи 22 часот само да не е имаат накај 28 30 постари не се до кога ќе ја трпи он си знае како разбрав он е од велешко село таа од Скопје била
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
Инаку чинот ко чин ако е првпат треба затвор кое оправдување но некој тера со сила ај денес ај утре такви се балканските бракови сите маани им ги знаат ама ради останав трудна ај народот што ќе рече тие и пред брак знаат ама да се промужат арен е или пак машките ај ќе биде поарна откако ќе роди и срам им е да кажат ја комшии имам жената го тепа мажот и ене го пак мутавиот ќути бебето плаче додека оваа го тепа јас не се мешам зш не е по 22 часот навечер сега во неделата коа му рипна се се слуша овој изгледа сакаше да ја удри кога му рипна на кого ти рака ќе креваш бе и бам бам бебето почна да плаче јас малата ха тргнав у салон да не слуша не е моја работа да висам по полиции што сака нека прават пи 22 часот само да не е имаат накај 28 30 постари не се до кога ќе ја трпи он си знае како разбрав он е од велешко село таа од Скопје била
Интерпункциски знаци нешто, или не?
Сакам кажам, не знам речам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom