Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.805
Поени од реакции
4.231
Ѓупска работа. Ако му ветат нешто другите одма ќе сврти страна.
Многу Роми се попишани како Албанци, таа традиција и тренд почна уште за време на југославија, и тоа е чиста удбашка и србоманска политика, мали факти за тој процес.
Уште од средината на XX век кај Албанците постои тенденција на присилно албанизирање на Македонските Роми сè со цел да се прикаже поголемо присуство на истите. Денес тие албанизирани Роми најчесто ги има во Скопските села познати под името Маљуци (албански: Magjupёt; Маѓупи). Пример за тоа е југословенскиот попис од 1981 година каде попишани се 43.223 Роми, додека во пописот 10 години пред тоа, во 1971 година биле регистрирани 18.718 Роми. Напоредно со овој пад на Ромите, зголемен е прирастот на Албанците попишани во пописот од 1981 година.
Командант на УЧК 2001
Шиптар_на_коњ.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.909
Поени од реакции
84.123
Лош избор да тепаш време.
Но кога веќе ја следиш тогаш сигурно знаеш, ова од секогаш била женско?
Не ја следам фала богу, ама sponsored ми излезе на Инста, и мазохистичкото во мене ми проработе да и го отворам линкот :icon_mrgr:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Многу Роми се попишани како Албанци, таа традиција и тренд почна уште за време на југославија, и тоа е чиста удбашка и србоманска политика, мали факти за тој процес.
Уште од средината на XX век кај Албанците постои тенденција на присилно албанизирање на Македонските Роми сè со цел да се прикаже поголемо присуство на истите. Денес тие албанизирани Роми најчесто ги има во Скопските села познати под името Маљуци (албански: Magjupёt; Маѓупи). Пример за тоа е југословенскиот попис од 1981 година каде попишани се 43.223 Роми, додека во пописот 10 години пред тоа, во 1971 година биле регистрирани 18.718 Роми. Напоредно со овој пад на Ромите, зголемен е прирастот на Албанците попишани во пописот од 1981 година.
Командант на УЧК 2001
Прегледај го приврзокот 410712
Познато е. А тоа е уште еден доказ дека ДУИ имаат дупка во бројот на гласачи, која од 2010 е се поголема, кшто се обидуваат на секој начин да ја закрпат. Меѓутоа на таа карта игра и здружената опозиција.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
555
Поени од реакции
307
Многу Роми се попишани како Албанци, таа традиција и тренд почна уште за време на југославија, и тоа е чиста удбашка и србоманска политика, мали факти за тој процес.
Уште од средината на XX век кај Албанците постои тенденција на присилно албанизирање на Македонските Роми сè со цел да се прикаже поголемо присуство на истите. Денес тие албанизирани Роми најчесто ги има во Скопските села познати под името Маљуци (албански: Magjupёt; Маѓупи). Пример за тоа е југословенскиот попис од 1981 година каде попишани се 43.223 Роми, додека во пописот 10 години пред тоа, во 1971 година биле регистрирани 18.718 Роми. Напоредно со овој пад на Ромите, зголемен е прирастот на Албанците попишани во пописот од 1981 година.
Командант на УЧК 2001
Прегледај го приврзокот 410712
Селата околу окта се такви, роми албанци се пишеа, такви има и над Драчево селата....
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.805
Поени од реакции
4.231
Селата околу окта се такви, роми албанци се пишеа, такви има и над Драчево селата....
И многу Турски села, пример за тоа се околината на Студеничани, и мал дел од Чашка, вака така на таканаречениот попис собраа 24%
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.731
и турци и торбеши и роми се пишуваат како албанци
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.878
Поени од реакции
4.040
Сите пајтон партии бегаат од СДС, Васиљовци, Сплинтеровци и Видани одамна ги избришаа твитовите, Павле полче одбива да гостува на Само Вистина, СЈО умре, Студентски пленум умре... Вакво повлекување немаа ни германците во WW2
Да, бегаат, оти кој нормален би сакал да биде во друштво со однапред познат губитник.

Туку...

Ако пајтон-партиите „мењаат друштво„ па сега се „лепат„ за ДПНЕ, само по себе (ми) се наметнува прашањето-зашто да гласам за ДПНЕ?

Пак да гласам за паразити...кои биле и пак сакаат да останат во близина од чекмеџето?...
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
555
Поени од реакции
307
да кога има конкурс за вработување и во условите бараат кандидатот да биде албанец
Ако се пријавиш како слбанец на оглас а на попис македонец не те казнуват, како прво многу алнанци се пишаа македонци и влегоа во арм така.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
997
Поени од реакции
2.785
Kако може очекувањата да им се дека СДСМ ќе освоела 20-30 пратеници?
Кој би гласал за нив, после све?
Тие што имаат интерес/вработување во државна администрација
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Ако се пријавиш како слбанец на оглас а на попис македонец не те казнуват, како прво многу алнанци се пишаа македонци и влегоа во арм така.
Благодарение на Левица националноста не се пишува во личната карта така што никој не ти бара да ја докажеш со документи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom