Синус Пилонидалис | Sinus pilonidalis (внатрешни влакна)

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
4 февруари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
1
Не, не сум...
Но колку што знам првата операција што ја прават ти ги чистат внатрешните влакна и течноста те шијат...па до тек на време ти ги ваѓаат конците и раната заздравува и тоа е тоа....ова со локална анестезија.
Е сега ако се повторува дан се оди со целосна анестезија...и дан ти го отстрануваат цел (cyst wall ) па веќе не можеш да добиеш внатрешни влакна....
Но колку е паметно ова да се направи не знам.
fala
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Kazite be Nekoi pisete nesto za ova Sinusno Vlakno Dali e rezicen ili ne
... а ти што не читаш од почетната страна на ова подтема има 11 страници објаснето, те мрзи ли?

... прва работа е со сигурност треба да се утврди дали е синус, оти има слична ситуација како фистула (фисура) како резултат на перианален апцес предизвикано од инфекција и воспаление кои ги зафатиле перианалните жлезди.

...ако е синус, тоа значи внатре расте влакно и се витка... и витка, а не се пробива и тоа може да направи проблеми и силни болки, па мора да се острани хирушки, се прави рез локално се ваѓа тоа ткиво и готово, ништо страшно ништо опасно, можеш со локална или целосна анестезија, а може и без анестезија ако си издржлив како Рамбо, па да издржиш краткотрајна болка на самиот рез, ама потоа веднаш си подобар без проблеми од целосната или спиналната анестезија.

... синус оперира било кој хирург, било која клиника или болница, приватна или државна!

...се применува и ласерска метода при остранување на синус.

...ако можеш да гледаш операција со мал рез, во спојлер имаш видео кое покажува како се одвива таа мини операција при повторен повратен синус кај машко.

 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Веќе неколку години се мачам со ова, направено неколку инцизии. Слушнав дека има кај нас што се прави оваа операција со епилатор или со прп. Каде ги прават со епилација?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.764
Веќе неколку години се мачам со ова, направено неколку инцизии. Слушнав дека има кај нас што се прави оваа операција со епилатор или со прп. Каде ги прават со епилација?
И јас сум заинтересиран за инфо за некој добар захват. Амбулантски ме имаат чистено/сечено над 10 пати, и еднаш класична операција во ВБ Ниш во 1991-ва(54 дена во болница)

Но....сите хирурзи кажуваат дека без компјутерска слика џабе е све. Точно мора да се утврди каде све има пипци. Кај брат ми се спуштиле скоро до дебелото црево па 14 месеци во државна незнаеа што му е. те цлез на дебело, те ова , те она...на крај закажаа операција на цлезот. На пола саат пред операција ја откажаа со образложение на цел конзилиум од хирургија во државна дека се хемороиди во прашање. Дури др.Дуни од Струга откри дека сепак е линија од синусот длабоко навлезена. Го опериса и од тогаш нема мака.

Но за жал Дуни замина во пензија
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
070 470 669
ќе ја барате госпоѓа Седеф
ќе ѝ речете од мастта што порано ја правела нејзина сосетка, па потоа ќерката на сосетката (ќекрата се вика Тина) а сега мастта ја има Седеф
у Нерези живее
ставате наутро и навечер
thank me a few days later
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
070 470 669
ќе ја барате госпоѓа Седеф
ќе ѝ речете од мастта што порано ја правела нејзина сосетка, па потоа ќерката на сосетката (ќекрата се вика Тина) а сега мастта ја има Седеф
у Нерези живее
ставате наутро и навечер
thank me a few days later
I za shto pomaga ,?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom