КАКО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ МАКЕДОНЕЦ НА ПЛАЖА?!

Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
На плажа може да видите секаков народ, но поради специфичноста на нашите карактери, лесно е да се препознае Македонецот во нас. Малку шега на наша сметка.

1. Стани во 4 сабајле и зафати 6 лежалки- 2 на сонце, 2 на сенка и 2 за секој случај. После врати се у кревет и спиј до 12 на пладне.


2. На просечен Македонец му требаат 8 квадрата - 5 за пешкирот и 3 за апостолките


3. Треба да се понесе лап топ, ајпод, блекбери, камера, транзистор и апарат за да се прати слика на фејсбук.


4. Книга не смее да се носи, тежи.


5. Ако немаш сунцобран, намести се така сунцобранот на комшиите да те покрива тебе после ручек. Не си ти крив што не испланирале.


6. Радиото треба да свири турбо фолк, а мобилниот Бах.


7. За деца до 12 г нема потреба да се инвестира во купачи. Деца се.


8. Децата најдобро се повикуваат да излезат од вода од 200-250 метри, со јака децибелажа.


9. Ако не излезат, најдобро е тука на лице место да ги истепаш. Да се види кој е алфа-мејл.


10. Најголем гушт е лубеница да се јаде на плажа, а корупките да се остават ПОКРАЈ кантата. Да не се мачат осите да влегуваат во кантата


11. Цигарите најубаво се гасат збрцани у песок. Со кармин на пикавецот, да се знае која е лејди


12. Свекрвата најубаво се оговара на плажа и тоа со новата пријателка од Врање 5 лежаљки подалку од твојата.


13. Ако не ти е е сменета постелината сабајлето, на рецепција се правиш пуздер! Зашто дома секој ден ја мењаш.


14. Пивнуваш пиво, одиш на пливање и после зимаш ново, ладно. Затоа е ол инклузив!


15. Кога ручаш, децата треба да трчаат наоколу по другите маси, после да заспијат поубаво.


16. Ако ти заѕвони мобилен, викај погласно, зашто те бараат дур од Македонија па не се слуша


17. Купачите најубаво се сушат опнати на сунцобранот горе.


18. Шведската маса е за да земеш од се и најдобро во ист тањир - кој вика дека не идат риба и баклава?


19. Не си бил на море ако не купиш оригинален Луј Вутон на плажа.


20. На децата им купуваш свирчиња, зашто вувузелите се потрошиле.


21. Кога цел хотел ќе си легне, искачаш на балкон и играш јамб или табла со пластични коцки до 4 сабајле. Пред да легнеш, одиш и ги местиш пешкирите за утре.


извор
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Колку е само се точно аууу :) У Турција сум сеа моментално ама на плажа како се познава одма кој е Македонец хаахаха невероватно нешто.
 
П

Пепси_

Гостин
ако Македонец не обрука Македонец, кој друг би обрукал?
:rolleyes:
Жива вистина е ова !!!
А тие што читаат а прават од горе наведените работи нека се оправат малце оти невкусно изгледа на плажа многу пати иам видено катастрофално човече само македонците се најНЕкултурни на плажа (океј со некои исклучоци)
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.647
Поени од реакции
3.548
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Колку е само се точно аууу :) У Турција сум сеа моментално ама на плажа како се познава одма кој е Македонец хаахаха невероватно нешто.
Ех јас сеа да сум на одмор, компјутер нема да фатам, не па да седам на нет :P
Инаку, многу од овие работи се точни :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Најмногу шо ми иде на живци е гласно довикување по децата да не се удават/да излезат од вода (па шо сте праеле и чувале пред да отидете на одмор или да не ви се намократ купаќите ако влезете во море да го земете детето), оставање на ѓубре поред лежалка и праење на Тошо ко ќе си одат (небаре ќе им падне чинот ако си го соберат и фрлат ѓубрето во канта), фрлање сладолед/улошки во море...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Децата нека си играат со песок, иако другите веќе се закопани од исфрлениот песок. Деца се, што ќе им правиш...

Ако сака детето сладолед, не му купувај иако ти си купил 4 пива. Не му купувај и коа ке почне да се дере и плаче.

Земи колку што моеш храна на плажа и јади ја на лежалките. Нека им смрди на сите, за да се знае што јадете.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Децата нека си играат со песок, иако другите веќе се закопани од исфрлениот песок. Деца се, што ќе им правиш...

Ако сака детето сладолед, не му купувај иако ти си купил 4 пива. Не му купувај и коа ке почне да се дере и плаче.

Земи колку што моеш храна на плажа и јади ја на лежалките. Нека им смрди на сите, за да се знае што јадете.
Пошо те мрзи да го однесеш детето да мочка во ВЦ или море, ископај му дупка во песокот...па дете е, нели.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ех јас сеа да сум на одмор, компјутер нема да фатам, не па да седам на нет :P
Инаку, многу од овие работи се точни :)
Опасно сонцево, мора да се пази човек, поготово со бел тен ако е :Р
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Колку е само се точно аууу :) У Турција сум сеа моментално ама на плажа како се познава одма кој е Македонец хаахаха невероватно нешто.
Ако сретниш од мафијат (полат и компанијата ) позз ги од мене :Pхехехе
Иначе убо да си поминиш во Турција! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom