Zucchero

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
11.jpg

Вистинско име: Аделмо Форначари
Роден на: 25 септември 1955 година
Жанрови: Рок, поп-рок
Инструмент: Гитара
Активен период: 1970 - денес
Продуцентски куќи: Polydor, Universal Music Group

Аделмо Форначари или едноставно Ѕукеро е италијански поп-рок музичар.
Кариерата ја започнал во 70тите настапувајќи низ разни музички групи. Во 1981 година со музичката група "Taxi" го освоиле музичкиот фестивал во Кастрокароу. Во 1982 година, на Санремо фестивалот се појавил со песната "Una notte che vola via", додека во 1983 година на Фестивал деи Фиори со песната "Nuvola". Истата таа година го издал и неговиот прв албум "Un po' di Zucchero" кој доживеал голем успех.

Во 1984 година се сели во Калифорнија, САД, каде што се сретнува со музичкиот продуцент Корадо Рустичи со кого започнува соработка. Резултатот од таа соработка е виден веќе следната година, кога Ѕукеро започнува да работи со басистот Ренди Џексон со кого го снимаат албумот "Zucchero & The Randy Jackson Band", од кој произлегува големиот хит "Donne".

Иако "Zucchero & The Randy Jackson Band" станува огромен комерцијален успех, сепак албумот "Blue's" од 1988 година е најпродаваниот албум на сите времиња во Италија.
Во 1989 година, Ѕукеро заедно со својот бенд работат на албумот "Oro incenso e birra" во Мемфис, САД. Тој албум е еден од најуспешните во кариерата на Ѕукеро. Инспириран од американската соул музика, албумот успеал да го привлече вниманието и на едниот од најдобрите гитаристи во светот, Ерик Клептон.

После продажбата во милионски примероци на своите албуми, на Ѕукеро не му било тешко да склопи соработка со светски познатите имиња на музичката сцена, како што се Џои Кокер, Стиви Реј Вон, Ерик Клептон и Мајлс Дејвис.
Во 1990 година своите најуспешни албуми и ги претворил во компилацијата "Zucchero Sings his Hits in English", кои ги превел Френк Мускер и е пуштена во продажба ширум светот.

Заедно со Пол Јанг, Ѕукеро го снимил дуетот и својот најголем хит "Senza una donna", кој стигнал до ТОП10 листата во Европа. Подоцна снимил специјален албум наречен "Zu & Co". Измеѓу 1991 и 1993 година, Ѕукеро продолжил да снима дуети со големите музичари како што се Стинг, Лучијано Павароти, Андреа Бочели, Елтон Џон и многу други...

Во 1992 година настапувал на концертот во чест на фронтменот на групата Квин, Фреди Меркјури. Ѕукерто свирел и на 25годишнината на Вудсток.
Подоцна снимил уште еден албум наречен "Miserere", на кој се појавил Боно Вокс (од U2) во дует со Ѕукерто. Во наредните години Ѕукеро направил многу светски познати албуми кои се продавале во милионски примероци.

Во приватниот живот Ѕукеро е многу добар пријател со неговиот колега Ерос Рамацоти со кого учествува на многу хуманитарни акции.

Un po' di Zucchero (1983)
Zucchero and the Randy Jackson Band (1984)
Rispetto (1986)
Blue's (1987)
Snack Bar Budapest (1988, movie soundtrack)
Oro incenso e birra (1989)
Zucchero sings his hits in English (1990)
Zucchero (1991)
Zucchero Live at the Kremlin (1991)
Miserere (1992)
Diamante (1994)
Spirito DiVino (1995)
The Best of Zucchero Sugar Fornaciari's greatest hits (1997)
Bluesugar (1998)
Overdose d'amore the ballads (1999)
Bluesugar & Whitechristmas (1999)
Shake (2001)
Zu & Co. (2004)
Zu & Co live at the Royal Albert Hall- 6 May 2004 (2004)
Zucchero & Co - American edition (2005) #84 US
Zu & Co ultimate duets collection (2 CDs + DVD, 2005)
Fly (2006)
All the Best (2007)
Live in Italy (2 CDs + 2 DVDs, 2008)
Live in Italy (1 CD + 1 DVD, US edition 2009)
Chocabeck (2010)
La Sesión Cubana (2012)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Не го знам многу многу, само овие најпознатите ги знам, што ги имаат постирано погоре, али ми се сфиѓа. :)

Иначе има една сега брзо што е излезена, нова песна. Еве ја:

 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Пред некое време ја вртеа на радио, се утепав од барање неможев да ја најдам али некако ја најдов.

Тогаш и дознав за чичево, добри песни имал, али оваа ми е омилена. @bebush да даде превод на текстот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom